İddia, kumar...Kuzenim için bir şey yapılabilir mi?

Lise, üniversite sonra çalışma hayatı derken 16 sene resmen bir ömür geçmiş boşa.. Onunla yaşıt bir kuzenim daha var, inanın hayatlarını aradaki farkı düşününce kendisine ne kadar büyük kötülük ettiğini daha net görüyor insan, yazık
Kesinlikle haklısın. İnsanın kendine yaptığını 40 kişi bir araya gelse yapamaz. Onun yaşıtları evlendi , çoluk çocuğa karışmıştır bir çoğu. Ya da araba falan alıp düze çıkmışlardır yani. Annesine de yazık.

Kumar bagimlisi ne ise madde bagimlisi da aynisi. Bagimliliklarini devam ettirebilmeleri icin her yola basvururlar. Benim bir akrabagimin kardesi de kumar bagimlisi. Adam ögretmen. Borca batti, esi ondan ayrildi, cocuklari artik onunla beraber yasamiyor hala akillanmadi. Oynamaya devam. Insallah kimse bu adami evlendirmeye kalkmaz
Halam çok istiyordu evlenmesini, bu son sevgilisiyle de olacak gözüyle bakıyorduk.. Ama bilmiyorduk biz bu durumları kıza da çok kötü davranıyormuş, maddi olarak zaten çorap alacak parası yok cebinde şu an.. Kız da fark etmiş bir şeylerin yolunda olmadığını kötü ayrılmışlar. Güvenmiş halam oynamam demesine, ben kaybettiklerimin farkındayım bundan sonra böyle yaşamak istemiyorum demiş. İnşallah eskidir de kağıtlar oynamıyordur gerçekten

Kesinlikle haklısın. İnsanın kendine yaptığını 40 kişi bir araya gelse yapamaz. Onun yaşıtları evlendi , çoluk çocuğa karışmıştır bir çoğu. Ya da araba falan alıp düze çıkmışlardır yani. Annesine de yazık.
Çoluk çocuğu geçtim, ben istemiyorum sorumluluk almak diyor ona da sonsuz saygım var ama böyle sefil yaşanmaz.. Asgari ücretle ev geçindiren arkadaşından borç almış en son halam kapatmış o borcu aylar sonra insan kendine bunu nasıl yapar, bunu kendine nasıl yakıştırır bilmiyorum

Hiç bilmiyoruz maaş sistemleri var mı diye halam da pek anlamaz böyle şeylerden, farklı bir ilçede özel bir kurumda çalışıyor onu bir sormamız lazım sanırım.. Üç kere gitmiş psikoloğa sonra onu da bırakmış aşırı inat gitmem ben oynamıyorum artık, kendim bıraktım diyormuş
E bordro var e devlette ordan bakın. Evlenmesin bu kadar sorunlu biri.

Çoluk çocuğu geçtim, ben istemiyorum sorumluluk almak diyor ona da sonsuz saygım var ama böyle sefil yaşanmaz.. Asgari ücretle ev geçindiren arkadaşından borç almış en son halam kapatmış o borcu aylar sonra insan kendine bunu nasıl yapar, bunu kendine nasıl yakıştırır bilmiyorum
Şu şartlara bakarak evlenmek istese daha büyük sıkıntı olur aslında. 😬 Yazık ne yazık. Ne yapıyorsa kendine yapıyor. Ömür boyu o borcu öde dur bir hiç uğruna. Ev değil araba değil tarla değil...

Şu şartlara bakarak evlenmek istese daha büyük sıkıntı olur aslında. 😬 Yazık ne yazık. Ne yapıyorsa kendine yapıyor. Ömür boyu o borcu öde dur bir hiç uğruna. Ev değil araba değil tarla değil...
İlk defa bu kız girdi aile içine, eşya ev falan konuşuluyordu aralarında o yüzden biz kızın söylediklerini duyunca hırs yaptı sinirli şimdi dedik.. Böyle biriyle 3 sene geçirmek de sağlıklı gelmiyor bu kadar kötü davranıyorsa. Boşuna çalışmasını geçtim, etraftan borçlanması falan ayrı rezillik inşallah bırakmıştır da halam boşuna tedirgin oluyordur

Yalniz halaniz bu "çocuğum da çocuğum" nidalarıyla hiçbir yol alamaz.

Çocuğumu kaybederim diye bu kadar korkuyorsa oğlu oynasın o ödesin o zaman. Bu mu yani?

Çocuğunu kaybetmiş zaten. Çocuk ayakli bağımlı olmuş.

Kendine bi sey yapmasından bu kadar korkmak da normal değil. Oğlu hiç dememiş anneme bi şey olur mu belli bir yaş almis kadin diye.

Dememis. Demez çünkü hasta.
Bu hastalık hepsini birden kaybetmeden bi doktora gidin.

Hem gelgitli ruh hali için. Hem de bağımlılık için.

Gelgitli ruh hali duygu durum bozukluğu olabilir. Bipolar olabilir. Narsizm olabilir. Bir sürü hastalık var. Bi doktor görmesi lazim.

Sonra da hic paraya acımadan istanbul balıklı rum hastanesinde bağımlılık tedavisine başlanmalı. Çünkü hiçbir insan fiziki bir bagimlilikla dünyaya gelmez.

Butün bağımlılıklar insanin kafasındadır. Bu sebeple nasıl alkolizm tedavi edilebiliyorsa kumar da edilebilir.

Çünkü ikisi de fiziksel ihtiyactan doğmaz. Alkol bağımlısı insan fiziksel bağımlılık değil ruhsal bir bağımlılık içindedir.

Aynen kumar gibi.

Tıpta her şeyin bir çaresi var. Biraz sogukkanli olup caresi aranacak.

Aman evladimi kaybederim aman çocuğum kedine birşey yaparr gibi duygusal yaklaşımlar ancak kumar borcu ödetir insana. Oğlu oynar kendi öder.

Bu iki yoldan birini seçecek. Lamı cimi yok ve ayni zamanda vakit de yok.

Bir alacaklı kapıya dayanıp olay çıkarmadan önce kollari sıvamanizi öneririm.
KUMAR bagımlılıgı kişilik bozuklugu yapıyor hemde ağır..Her turlu yalanı soyler.. Herseyını hala satsa hepsini kumara verip ustune borçlanabıldıgı kadar borçlanır.Asla duygu aramayın bu ınsanlarda..Duvara konuş daha yol alırsınız..

KUMAR bagımlılıgı kişilik bozuklugu yapıyor hemde ağır..Her turlu yalanı soyler.. Herseyını hala satsa hepsini kumara verip ustune borçlanabıldıgı kadar borçlanır.Asla duygu aramayın bu ınsanlarda..Duvara konuş daha yol alırsınız..
😔 gerçekten kişilik bozukluğu olabilir mi? bir psikiyatra görünmesi için ikna etmeye çalışacağız mutlaka ama sizce çok mu umutsuz bir vaka.. Yaşı küçük değil ama bir şeyler değişmez mi acaba artık biz ne yapabiliriz bu süreçte

Bu kumar oynayan ve uyuşturucu kullanan tipler hep mi aynı olur ya. Sanki hepsi aynı fabrikadan çıkmış gibiler. Yalan, hasta hasta hareketler, türlü ayaklar...
Halana acındırmış kendini, yok pişmanım yok ağlamalar, tedaviye gelince bıraktım lar. Biri bir şey sorunca kendimi öldürürümler, yokluğuyla terbiye edip gitmek. Halan para vermeyi kesince ona değil de halaya üzülün çünkü para vermezse gözü dönecek şiddet başlayacak. Hiç şaşmaz.

Halam çok istiyordu evlenmesini, bu son sevgilisiyle de olacak gözüyle bakıyorduk.. Ama bilmiyorduk biz bu durumları kıza da çok kötü davranıyormuş, maddi olarak zaten çorap alacak parası yok cebinde şu an.. Kız da fark etmiş bir şeylerin yolunda olmadığını kötü ayrılmışlar. Güvenmiş halam oynamam demesine, ben kaybettiklerimin farkındayım bundan sonra böyle yaşamak istemiyorum demiş. İnşallah eskidir de kağıtlar oynamıyordur gerçekten

Bence halaniz su anda kendi oglunu bilmiyor. Iliskisi ile de durumlar bunu isaret ediyor. Ben sahsen bunların son gelecek olan kagitlarin olduguna inanmiyorum. Halaniz oglunun evlenmesini tabi ister, ama tedavi olmadan kesinlikle evlenmemeli..

Bu kumar ve uyuşturucu kullanan tipler hep mi aynı olur ya. Sanki hepsi aynı fabrikadan çıkmış gibiler. Yalan, hasta hasta hareketler, türlü ayaklar...
Halana acındırmış kendini, yok pişmanım yok ağlamalar, tedaviye gelince bıraktım lar. Biri bir şey sorunca kendimi öldürürümler, yokluğuyla terbiye edip gitmek. Halan para vermeyi kesince ona değil de halaya üzülün çünkü para vermezse gözü dönecek şiddet başlayacak. Hiç şaşmaz.
Haberimiz olsaydı mutlaka aile içinde halam bu duruma gelmeden müdahale ederlerdi. Halama öyle acındırmış ki kendini çok utanıyorum hepinizi kurtaracağım falan diyip birkaç gün de yemeden içmeden kesilince halam ne var ne yok kapatmış, sesi de çıkmamış ama bizim tanıdığımız adamla, daha yakın ilişkileri olanların anlattığı kişi aynı değil kesinlikle.. Biz aile içinde anlatılması gerektiğini düşünüyoruz en azından babasına ve abilerine, anneye şiddete varacak kadar gözü dönecekse farklı şekilde davranılması gerekecektir mutlaka.. Terapiye de onlar ikna edebilir belki

Bence halaniz su anda kendi oglunu bilmiyor. Iliskisi ile de durumlar bunu isaret ediyor. Ben sahsen bunların son gelecek olan kagitlarin olduguna inanmiyorum. Halaniz oglunun evlenmesini tabi ister, ama tedavi olmadan kesinlikle evlenmemeli..
Halam yakıştıramıyor mu, kendisi mi kabullenmek istemiyor bilmiyorum ama durumum ne kadar kötü olduğuna inandıramadık. Hastalık gibi bakamıyor ya da bakmak istemiyor. Oğlum da oğlum. Oğullarına aşırı düşkün zaten ama bu en küçüğü apayrı bir sevgisi var. Biz bayağı konuştuk, babam da eniştemle oturup bir konuşacak.. Evlenmek istemiyorum diyor Allaha şükür kendi zaten sorumluluk almazmış.. inşallah oynamıyordur da

Halam yakıştıramıyor mu, kendisi mi kabullenmek istemiyor bilmiyorum ama durumum ne kadar kötü olduğuna inandıramadık. Hastalık gibi bakamıyor ya da bakmak istemiyor. Oğlum da oğlum. Oğullarına aşırı düşkün zaten ama bu en küçüğü apayrı bir sevgisi var. Biz bayağı konuştuk, babam da eniştemle oturup bir konuşacak.. Evlenmek istemiyorum diyor Allaha şükür kendi zaten sorumluluk almazmış.. inşallah oynamıyordur da
Canım sen hiç bulaşma bunlara. Ana oğul uğraşıp dursunlar. Annesi oğlum da oğlum demekten vazgeçmedikçe hiçbir şey iyileşmez zaten inan ki.

😔 gerçekten kişilik bozukluğu olabilir mi? bir psikiyatra görünmesi için ikna etmeye çalışacağız mutlaka ama sizce çok mu umutsuz bir vaka.. Yaşı küçük değil ama bir şeyler değişmez mi acaba artık biz ne yapabiliriz bu süreçte
Para vermeyı kesmeliler amaç onu kurtarmak degıl kendınızı korumak ondan. Zaten para vermemek ,borçlarını odememek bagımlı içinde yapacagınız en ıyı secenek..Yıllardır bagımlı..Bırakması mucıze beklemek olur. Çift kişilikli olurlar.Aklına hayalın gelmeeyen yalanlar, senoryalar yazıp oynarlar.Çunkı ınsanları kandırdıklarında da kumarda kazanddıkları zamanki gibi haz alırlar.Hayata oyun gibi bakıp ikna ile eş,anne vss parayı aldıgında karşıdan oyle haz alırkı..

Herkese merhaba, konuyu halamla birlikte yazıyoruz. Kuzenim 32 yaşında özel sektörde iyi bir işi var, dışarıdan bakılınca çok ama çok efendi, kibar çok düzgün bir insan bu zamana kadar en ufak bir şeyini görmedik, duymadık da.. Birkaç gün önce eve icra kağıtları gelmiş, kuzenim hemen ben hallettim bunlar eski borçlardan demiş ama halamın içi rahat değil dayanamayıp bize geldi..
Kuzenim neredeyse liseden beri iddia oynuyormuş, şans oyunu İnternetten sonradan da telefondan oynamaya başlamış. Kredi üstüne kredi çekmiş borç almadığı arkadaşı kalmamış. En son iyice batınca annesine gelip ağlaya ağlaya anlatmış 1 sene önce. Annesi kimseye duyurmadan borcu kapatmış, kuzenimle de kendince konuşmuş sözde hesapları kapatmış telefonundan uygulama silmiş vs vs. Bir senedir de maaşından para alıyor para nereye gidiyor diye kuruş kuruş hesaplıyor sözde ama yine gelen kağıtlar kadını mahvetti.. Ve yine geçen sene kredi çekmiş kuzenim aldığı maaşı da eksik söylüyormuş sanırım, kız arkadaşı da bırakmış adam iyice içine kapandı bir aşırı mutlu bir dünya üzerine çökmüş gibi kendi halinde.. Ciddi bir şey istemiyorum diyor, sorumluluk almak istemiyorum diyormuş ama kız bırakıp gidince de böyle aşırı değişken bir ruh haline bürünüyor ki bence kızı Allah kurtardı önce kuzenimden emin olmamız lazım.
Eski borç kağıtlarının gelme ihtimali var mı şimdiye kadar 1 sene sonra yani? Ne yapılabilir neredeyse 15 16 senelik kumar bu kendi kendine bırakır mı, maaşı komple alsa halam belalı tiplere düşerse ne yaparım, para bulmak için neler yapıyorlarmış diyor ama kendi haline bırakmaya da ana yüreği dayanmıyor.. Söz verip yeminler etmiş halam bize hiç bahsetmedi bu zamana kadar bize aşırı iyi ama sanırım son kız arkadaşı da iyi şeyler dememiş halama, çift kişilikli bu adam dengesiz vs diyerek şikayet etmiş ayrılırken.. Şimdi her şeyi bu kumara bağlıyor halam da, kadın ne yapacağını şaşırmış İnternette bırakması en zor şey demişler, bu kadar zaman oynadıktan sonra bırakıp düzelen yok mu hiç bildiğiniz bir umut..
Bağımlılık bir hastalıktır ve borç kapatarak bi bağımlıyı asla düzlüğe çıkaramazsınız. Aksine annesi ve ailesi kapıyı kapatacak. Dibe vurmadan çıkamazlar oradan. Yoksa söz verip verip yine yapar, bağımlılık danışmanları var. Bence onlara yönlendirin , bir de aybuder diye bir dernek var bağımlılıklar ile ilgili araştırın derim

Canım sen hiç bulaşma bunlara. Ana oğul uğraşıp dursunlar. Annesi oğlum da oğlum demekten vazgeçmedikçe hiçbir şey iyileşmez zaten inan ki.
İnanın çok sevdiğimiz insanlar, hep abi gibiydi bize karşı şaşırdık ve üzüldük. Kurtulma yolu var mı diye arıyoruz kendimizce yoksa yapabileceğimiz bir manevi olarak destek olmak var o da yeterli olur mu bilmiyoruz.

Para vermeyı kesmeliler amaç onu kurtarmak degıl kendınızı korumak ondan. Zaten para vermemek ,borçlarını odememek bagımlı içinde yapacagınız en ıyı secenek..Yıllardır bagımlı..Bırakması mucıze beklemek olur. Çift kişilikli olurlar.Aklına hayalın gelmeeyen yalanlar, senoryalar yazıp oynarlar.Çunkı ınsanları kandırdıklarında da kumarda kazanddıkları zamanki gibi haz alırlar.Hayata oyun gibi bakıp ikna ile eş,anne vss parayı aldıgında karşıdan oyle haz alırkı..
Aklımdakinden o kadar farklı anlatıyorsunuz ki inanın çok garip geliyor bana. Kız arkadaşı da çift kişilikli sizin oğlunuz, dengesiz diye çok söylenmiş. Biz mi hiç tanıyamadık acaba bu zamana kadar. Bu duruma düşeceğine hiç ihtimal vermezdim ben. Para dışında çok daha büyük problemler var şu an halamın kabul etmesi gereken, umarım ikna edebilirler yardım alması için. Buraya yazarken bile bu kadar büyük bir sorun gibi bakmamıştık ama para kaybetmiştir olsun ödenir tarzı bir durum değil anladığım kadarıyla manevi kayıplar çok çok daha fazla.

Bağımlılık bir hastalıktır ve borç kapatarak bi bağımlıyı asla düzlüğe çıkaramazsınız. Aksine annesi ve ailesi kapıyı kapatacak. Dibe vurmadan çıkamazlar oradan. Yoksa söz verip verip yine yapar, bağımlılık danışmanları var. Bence onlara yönlendirin , bir de aybuder diye bir dernek var bağımlılıklar ile ilgili araştırın derim
Hemen bakacağım çok teşekkür ederim. Halam çok utanmıştı bi daha kendini bu duruma düşürmez diye düşünüp kapatmış, pişman oldu sanmış. Daha ne kadar dibe vurabilir bilmiyorum, gerçekten düşününce senelerdir kılık kıyafet aynı, ayakkabı aynı, her şeyi eski ve durumları da iyiydi kendi evi ayırıp çalışmaya başladığından beri kendine 5 kuruş faydası dokunmamıştır, acaba farkında mı değil. Pantolonları giyilmeyecek duruma gelene kadar üzerinden çıkmazdı biz hep kişilik özelliği dedik para harcanmıyor alışveriş için falan biriktiyor sandık, meğerse öbür tarafta binlerce lira gitmiş boşa

X