İleri anne babaya bakacak kendi kızı mıdır? Gelini mi?

Anlamadım ne dediğini?
Anlatayım illa kızının evine gitsin oğlunun evine gitsin olayı olmamalı
Ne münasebet
Oğlu alıyorsa kendisi bakmalı eşine yüklememeli
Kızı alıyorsa da kendisi bakmalı

ama asıl olay her evladın bakması zaten illa bakılacaksa

ki kadınlar da rahat değil kadının maddi özgürlüğü yok kocası evde istemiyor o zaman ne olacak?

kocalarınız annesinin bakımını size yüklüyorsa o da onun karakteri sizi düşünmüyorsa

Katılıyorum kesinlikle. Belki vardır ama ben hiç anne babasına bakan erkek görmedim. Hepsi bakımı gelinin üzerine yıkıyor. Ben bakarım demekle olmuyor vakti zamanı geldiginde ben bakarım diyenler ortada gözükmüyor. Erkek tamamı ile kendisi bakacak altını degiştirip yemegını yedirecekse baksın tabi. Ama dedigim gibi ben bunları yapan bir erkek görmedim henüz.

Tatlı dil Güleryüz hep kendi kızlarına ..Tolerans ,hata yapınca üstünü kapatma kendi kizlarina .Ama kendine baktirmaya ,ağırlatmaya gelince "oğğğluuuumuuun evi daha rahat"Sanki oğlu bakacak .Hadi linç edin beni ...Bekliyorum 😂😂😂

Hepsine katılıyorum.
Benim kv ayni öyle yapiyor.
Bana haksızlık ettiğinde kocasına gıkı çıkmayan kadin kızı için evi terketti boşanmaya kadar gitti.

Anneler benim için değerlidir ama..

Hep işlerine geldiği gibi hep..
Yarin bir gün benden merhamet falan beklemesin valla. Yallah evladının yanına.
Hadi beni de linç edin bekliyorum. :KK70:

Oğlunun evi daha rahat tabi, kızına kıyamaz, rahat emredemez. İstediği olmayınca ortalık karıştıramaz, yoksa kızının yuvasında huzur kalmaz. Damat boşar falan aman diyim.

Tabikisi..
El kızına oldugu gibi olmuyor el oğluna.
Kizisinin yuvası huzurlu olmalı.
Yavrusu cok mutlu olsun.
Hizmeti, desteği, analığı o tarafa.
Eziyeti, kaprisi bu tarafa..

Bu vicdanla alakalı
Ama gelinin değil, kv ve çocuklarının vicdanı ile alakalı
Tamamen enayi ve eşek yerine konmamakla alakalı
Damat huzursuz olur kızım üzülür diye tamamen geline baktırmamakla alakalı
Çevremde var oradan biliyorum
Kızının evinde gıkı çıkmazsan, oğlunun evinde gelini 2 dk oturtmayanlar
5 tane kızı, 1 tane oğlu var
Sadece oğlunda kalıyor
Kızları rahatsız olmasın diye
Yuvalarında mutlu olsunlar diye
Şimdi kimin vicdanı söz konusu burada?

Tabikisi..
El kızına oldugu gibi olmuyor el oğluna.
Kizisinin yuvası huzurlu olmalı.
Yavrusu cok mutlu olsun.
Hizmeti, desteği, analığı o tarafa.
Eziyeti, kaprisi bu tarafa..
Memlekette kendi oturduğu iki oda bir salon evin karşılığı kaynanalık edecekti, hoş onun da taksidini biz ödeyecektik. 😂 Eşim, ev üzerine yapılmayınca ödemedi. Kendi ödüyor. Dedik ki kızı baksın, evi de ona versin. Psikolojimi kendi ödeyeceğim 2+1 daireye gömme fikri çok korkunçtu be. Allah kimsenin eline düşürmesin, dik gideyim. Amin.

Oğlan bakamaz .Oğlan bakınca otomatikman gelin bakmış oluyor .Erkekler sabahtan akşama kadar işte oluyor .Bir evin yükü kadındadir her zaman .Kızına giderse kızı bakmış olur .Oğluna giderse gelin bakmış olur .Bu böyledir .Oğlu evine almakla bakmış olmuyor .O yüzden kızi varsa kızına gitmelidir ..
Oğlu evine alınca karısını bakma zorunda bırakmayacak zaten
Bir bakıcı tutacak gündüz o ilgilenecek
Gelini günlük hayatına devam edebilir

Kızlar da 7 gün 24 saat evde oturup beklemiyorlar
Ben çalışıyorum mesela
Kendi anne babamı da alsam tüm gün bakamam
Mutlaka yardımcı tutmak zorundayım

Memlekette kendi oturduğu iki oda bir salon evin karşılığı kaynanalık edecekti, hoş onun da taksidini biz ödeyecektik. 😂 Eşim, ev üzerine yapılmayınca ödemedi. Kendi ödüyor. Dedik ki kızı baksın, evi de ona versin. Psikolojimi kendi ödeyeceğim 2+1 daireye gömme fikri çok korkunçtu be. Allah kimsenin eline düşürmesin, dik gideyim. Amin.

Ne uyanıklar ya
Bir eve satın almaya çalışmak bu :KK70:

Amin.
Niye evi üzerinize yapsin?
Size ödetip kızını da ortak etmek daha güzel. :KK66:

Merhaba hanımlar.
Sanırım biraz kültür farkı ile bağlantılı bir konu.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Çok saçma geliyor bu bana.
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Öyle bir durum yok ama böyle yaşayan çok hemcinsim var.
Yok annem artık bizle yaşayacak diyen adamlar filan...

Hanımlar herkes çok kıymetli cevaplar vermiş.
Rabbim kimseyi namerde muhtaç etmesin.
Benim burdaki belirtmek istediğim,
Kimi hanımların konusunda görüp sıkıntı yaşadığı ciddi bir konu bu.
Erkek evladın gelecek garantisi olarak görülmesi, adamın da karısını bu durumu mecbur kılması emri vaki yapması.

Eşimin anne babasının benim haberim olmadan eşime geliyoruz diye haber verip iki gece bende kalması da bunun çok küçük bir benzeri.
Ben anne babam gelecekken eşimin müsaitliğini hislerini gözetirken o bu özveride bulunmamıştı.
Aile kültürlerinde de erkek evlada daha bir güven , erkek evladın evinde daha bir rahatlık söz konusu ama bu saçma.
Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Niyetim kötü değil.
çok güzel bi yazı olmuş. zaten oğlan bakmıyor gelin bakıyor, gelinin de bakmak zorunluluğu yoktur. temizliği çamaşırı gelin yapıyor. şöyle bi durumda var mal mülk oğlana verilirse oğlan bakar

.şöyle bi durumda var mal mülk oğlana verilirse oğlan bakar
Ay beni sevdiği için değil de mal mülk verdiğim için bakacaksa oğlum, kızım gerçekten çok kalbim kırılır sanırım
Gider kendimi bakıcıya baktırırım
Sonuçta herkes param için bakacakmış
En azından kalp kırıklığı yaşamam ömrümün sonunda

Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Böyle durumlarda anne baba ile ilgili sorumluluk tüm evlatlardadır. Nasıl bakılacağı, ne yapılacağı, bakıcı tutulup tutulmayacağı ailelerin şartlarına göre değişir ve ortak bir karar verilir. Ama kimse "bu beni ilgilendirmez" deyip kenara çekilemez.

Sizin şu cümlenize gelirsek de sizin ve eşinizin aile yapısı bu cümleyi kaldırabilecek yapıda değil.
Ataerkil ailelerde ev işi kadın işidir, yaşlı bakımı ev işidir ve dolayısıyla yaşlılara kadınlar bakar.
2. olarak da yine ataerkil ailelerde yaşlı bakımını fiziksel olarak kadın üstlendiği halde asıl bakımın parayla sağlandığı düşünülür.
Gelinin evin işlerini yaptığını, bunun üzerine yaşlıların bakımıyla özel olarak ilgilendiğini, gerektiğinde tuvalete götürdüğünü, gerektiğinde banyo yaptırdığını düşünmezler. Bu emekleri gözleri görmez.
Parayı kazanan oğullarıdır ve onlara gelin değil aslında oğulları bakıyordur.

Sizin eşiniz ve ailesi de bu kafa yapısında insanlar bence. Torunu bile erkek evine yakıştıran insanlar bunlar sonuçta.
Ve hatta "ben eşime bulaşıkları yıkamasını söyleyemem" diyen siz de bu zihniyeti besleyen düşünceler içindesiniz.
O yüzden, umarım olmaz ama olursa, bir gün ailesi bakıma ihtiyaç duyan bir duruma gelirse ailesine sizin bakmanızı bekleyecekler büyük ihtimalle.
Ve eşiniz bulaşıkları bile yıkamayacak.

Ay beni sevdiği için değil de mal mülk verdiğim için bakacaksa oğlum, kızım gerçekten çok kalbim kırılır sanırım
Gider kendimi bakıcıya baktırırım
Sonuçta herkes param için bakacakmış
En azından kalp kırıklığı yaşamam ömrümün sonunda
mal mülk verenlere sevgiyide veriyorr , kızın çocuklarını torundan saymıyor hepsi aynı görüşlü ailleler . kız dışlanyor sonra kızz baksın

mal mülk verenlere sevgiyide veriyorr , kızın çocuklarını torundan saymıyor hepsi aynı görüşlü ailleler . kız dışlanyor sonra kızz baksın
Öylelerinin gözünü (kız evlat, erkek evlat, anne, baba dahil) toprak doyursun bence
Işin içinde sevgi olmayıp sırf maddi kazanca bağlı olmasını kabullenemiyorum ben sanırım

Aynen öyle. Neden anlaşılmadım bilmiyorum.
Kayınvalideniz, kayınpederiniz bakıma muhtaç olsa eşiniz tüm yükü size mi yükler?

Bunun cevabını ailesi ya da herhangi bir misafir geldiğinde onlardan önce baş köşeye oturup hizmet bekleyip beklemediğinden bile anlarsınız. Böyle bir eşiniz varsa başlı başına sorun bence.

Tabi eşler olarak anne babaya bakım özellikle aynı evde oluyorsa destek olur ama bunu kadının görevi olarak gören bir eşiniz var diye tüm sorumluluğu neden kız çocukları alsın?

Anne babasının bakımını eşine yükleyecek zihniyette erkek eşinin anne babasina tek başına bakmasına da müsade etmez sorun çıkarır zaten.

Etrafımda kendi gündüz işte olup ilgilenmediği için anne babası için gündüz bakıcı tutan onu maddi olarak ona gücü yetmeyen temizlik için alıyor ama bir şekilde sen kadınsın bakacaksın zihniyetinde değiller. Olanlar da dediğim gibi sadece bu konuda değil birçok konuda sıkıntılıdır ona gelene kadar.

X