İleri anne babaya bakacak kendi kızı mıdır? Gelini mi?

İşte malı geline değil ki oğullarına veriyorlar tabii ki gelenlerde kendi annesi babası değil mecburda bakmak zorunda değiller Zaten gelin yasal olarakta o mal üzerinde hak sahibi olamıyor miras yoluyla geldiği için kanunlar öyle

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin ama şimdi benim anam,babam erkek kardeşime tüm imkanlarıni seferber ediyorlar ev almalar , altina araba cekmeler, a'dan z'ye 4/4luk evlendirmeler işe sokmalar üstüne titremeler
Bense 2 bilezikle evlendirilmis 12 yıldır kirada kendi ayağının üstünde eşiyle mücadele eden bi kız evlâdım
Ehliyetim yok daha kardesime 18in basınca ehliyet ve altina araba çekildi daha anlatsam roman olur
Şimdi kız evladını alan adam baksın mantığında ayırıp yillarca yok sayan anama babama ben mi bakmalıyım yoksa sevgili erkek kardeşim mi?

Tamam kimse kimseye bakmak zorunda değil ama bu kadar da vicdansız olunmamalı bence. Ben şahsen ileride eğer kayınvalideme bakıcı tutmaya para olmasa ben bakarım. Kimse kimseye bakmaz zorunda değil deyip de bu kadar da bireyci olmayı doğru bulmuyorum. Elimde geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışırım. Tabi herkesin kendi tercihi..

Bilemem farklı bir bakış açısı o zaman tüm yükü kzı çocuklarımıza atalım oğlumuz yatsın

bu arada kızımız da çalışıyorsa yani herkes ev hanım değil

Bi zah
Tabi ki kardeşin baksın

bu kafa da değişik kız baksın kız baksın ee erkek olan evlat değil mi

Ayrıca kendi annenizi düşünün tamamen yükü sizde olsun, erkek kardeşiniz varsa eğer oh ne ala gezsin tozsun

kusura bakmasın kimse evladın kızı erkeği yok hepsi sorumludur

Ya doğru Kv ye ne bakcan sana ne sen kendi annene bakcan ve erkek kardeşin varsa o da bakacak

analar babalar daha gençken beni bakın diye kendilerini çocukların üzerine atıp bıktırmasalar elden ayaktan düşerse kim olsa bakar...
bizde aynı 20 yıla yakındır herkes genç olan yükü verdiler üzerime şu an çekildiler biraz elden ayaktan düşseler asla kendimi sorumlu hissetmiyorum ayrı durup bakmayanlar baksın diye
sadece babama sorumlu hissediyorum

Bilemem farklı bir bakış açısı o zaman tüm yükü kzı çocuklarımıza atalım oğlumuz yatsın

bu arada kızımız da çalışıyorsa yani herkes ev hanım değil
Ben şu şekilde düşünüyorum .Siz kendi evinizden düşünün .Bir evin,çocuğun sorumlulugu genellikle evdeki kadının üstünde oluyor.Yemek,bulaşık,yatakları serme toplama,çocuklara bakma,misafir ağırlama.Es ne kadar anlayışlı olursa olsun kadın kadar sorumluluğu istese de alamıyor .Ve anne babaya bakma sorumluluğu hem mantık olarak hem de dinimizce cocuklarin üstündedir.Gelinin ya da damadın değil.Ben toplumumuza göre soyledim.Erkek evlat anasını,babasıni esin üstüne atıp kendisi gezip tozup sadece akşam gelip halini hatrini soruyor sonra adı oğlu baktı oluyor .Ama kız evlat öyle değil.Kiz eve götürünce damada sorumluluk düşmüyor her zamanki gibi .Gerçek anlamıyla kendi anne babasına bakmış oluyor .Söylemek istediğim bu aslında .Yoksa tabiki evlatlar annesine babasına bakmalı .

Ya kimse kimseye bakmak zorunda değil de
ben evladımın evine 2 gece kalmaya gidemeyeceksem
yazık...

Ayni evde olmak nasil rahatsiz edici yanları olmuyor mu hiç

Annanın babanın kaymağını zamanında kim yedi ise o bakacak. Eğer anne baba adil davranmış, tüm çocuklarına maddi manevi aynı eşitlikte yaklaşmış ise kız erkek farketmez hepsi bakmak zorunda ancak kızına iki bilezik takmayı, ufak bir düğün yapmayı yük görüp oğlunun karısının kolunu boynunu dolduran, düğününü yapan, evini kuran, kızına üvey evlat muamelesi yapıp, varını yoğunu oğluna akıtan, ölmeden kızına birşey bir parça birşey vermezken oğluna ev araba alan, iş kuran ailelere tabiki oğlu bakacak. Ama nedense böyle ailelerin gelinleri başlıyor ben bakmak zorunda değilim kızı baksın diye, ama aynı gelin, görümcesi yerine kendi altınları takıp salınırken, görümcesine değil olnlara ev araba eşya alınırken, hatta iş kurulurken demiyor, bu ailenin tek evladı benim kocam değil, kızınınızda var diye. Türkiyede bir anne babanın kendi keyifleri için dünyaya getirdikleri evlatlarına karşı en büyük sorumluluğu olan okutmayı meslek sahibi etmeyi bile oğluna gelince gıkı çıkmayan aile , kıza gelince biz seni okuttuk diye maddi karşılık bekliyor. Evladın kızı erkeği olmaz, anne baba eşit davranmak, her iki evlatta eşit bakmak zorunda. Bazıları demiş gelin sorumluluk almak zorunda değil diye, o zaman damat neden sorumluluk alsın, herşey yemek yedirmek evi temizlrmek değil ki, kaldı ki çoğu yaşlı eğer felç durumu yoksa bir şekilde bunu hallediyor ya da bakıcı desteği ile hallediliyor. Asıl zor olan evde sizden başka bir yabancı ile yaşamak, sürekli dikkat etmek, sağlık işlerini takip etmek, evde bir hasta ve yaşlı psikoljisi ile yaşamak , hayatını onlara göre düzenlemek; gelin bunları yapmak zorunda değilde damat neden bunlara katlanmak zorunda.

Ayni evde olmak nasil rahatsiz edici yanları olmuyor mu hiç
Olmuyor canim artık 9 yıl devirdik. Yaşım küçüktü 19 umda evlendim. Mecbur alıştım. Şuan bir zararları yok hatta yararları çok. Yazları koydeler. Kışın geliyorlar o da çok iyi oluyor. Alışverişim çocuklara bakma vs her işimi yapıyorlar ben ne gelinim onlar için ne de onlar benim için kaynana kayinpedr . Çok şükür bir sıkıntımız yok. Olmadı değil ama çok sıkıntılara katlandim

İyi insanlarmış demek huzursuzluk vermemişler yine de. Maalesef çoğu huzursuzluk vermek için çaba sarfediyor

Kimse kimseye bakmak zorunda değildir. Gönlü isterse vicdanen yardımcı olmak isteyebilir ancak insan.
onun görevi bunun görevi diye birsey yoktur. Mecburiyet söz konusu değil

Bana değer vermeyen adama ve ailesine 1 bardak su vereceğime bir ömür kendi anne babamın hizmetini görürüm ahh demem.
Değer veren insanlar da şart koşmaz, mecbur bırakmaz. Hakkini verir, gönlünü hoş tutar "Allah razı olsun." Der.
Bu mevzulardan evliliğimi bitirdim, midem bulanıyor gördükçe.

İyi insanlarmış demek huzursuzluk vermemişler yine de. Maalesef çoğu huzursuzluk vermek için çaba sarfediyor
Kesinlikle canım ama ben hep soyluyoru. Ben cokseye sabrettim gerk eşimden yana gerekse ailesinden ama kayınvalidem hep iyidi. Belkide o evde o yüzden rahat barinabildim. O da kötü olsa yapamazdim. Şimdi soranlar oluyor bir otursam ne olur diye asla diyorum. Ben sabrettim mükâfatını gördüm herşey çok güzel oldu ama herkesin kaldırabileceği bişey degil

niye kadınlar çalışmıyor mu? sizin söyleminize göre kadınlar da işte, o zaman kizi da bakamaz.

zaten bizim toplumumuzda erkekler hep kayirilir, yemek yapamaz, elinden gelmez, temizlik erkek beceremez eline yakışmaz, dugundu bayramdı erkekler sofradan kalkar kadınlar köle. şu zihniyetten nefret ediyorum.

oyle de güzel bakıyor ki bakan, benim iki dayim da yengelerim olmadan kendi sıraları gelince ba
anneanne ve dedeme bakıyor. yemeğini de yapıyorlar yediriyorlar banyosunu da yaptırıyorlar, her bir bakımlarını yapıyorlar. Anne baba sadece kız çocuklarına mi anne babalık yaptı ki, kızı bakar. gerekirse bakıcı tutacak yine de yapacak evlatlık görevini.

Erkek evladı garanti olarak görülüyorsa o baksın gelin değil
Sonra oğlum bakıyo bana falan diyorlar gelin yine bakmamış hiç bişey yapmamış duruma düşüyor
Gelinde baksın ama oğluda işten gelince baksın
Kendi anası sonuçta

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…