insanlar neden hep daha fazlasını ister ?elindekiyle yetinmez...

Üyeliğini iptal ettirmişsiniz ama biliyorum burayı yine okuyacaksınız,

Arkadaşım çok ama çok hassassın, kimse senin üzerinde stres atmıyor ya da kimsenin sana garezi yok yardımcı olmaya çalışıyorlar sadece. Kimi insanın üslubu öyle ahlı vahlı değildir ama söyledikleri kötü değil. Lütfen bahane bulmayın, kabuğunuzu yırtıp bir işe girin ekmeğinizi taştan çıkarın. Yeni eşyalar istemeniz çok çok çok doğal, taksitle alın işte. Her bütçeye göre de mobilya var şu anda ve de çok şık görünüyorlar.

Çalıştıkça ürettikçe kendi emeğinle evine bişeyler aldıkça zaten eltiye geline görümceye takmazsınız.

Ve de çocuğunuzu anadoludaki iki yüzlü muhafazakarlıkla büyütmeyin. Sizin şimdiye dek gördüklerinizi çocuğunuz görmesin. Şimdiden sonra siz de görmeyin değiştirin hayatınızda bişeyleri.

6 yıllık evliyiz evlendiğimiz de 21 yaşındaydık eşim 13 yaşından beri çalışan dayak ve yoklukla büyüyen vbi çocukmuş ki dayak yediğini daha 1 hafta önce kendisi sohbet ederken anlattı
benim üniversteyi kazandıgım yıllarda ekonomik kriz yüzünden vs (çok fazla sorunlar var konu dagılmasın diye yazmıyorum ) gidemedim okumaya babamın durumu belliydi yani
evlenirken bunları yasayacagımızı bilemezdik 580 tl yle ayrılmak zorunda kaldık evden benim saglık sorunum vardı (o zamanlar teşhiş konmamıştı 2 si özelde 5 ayrı dr a gidiyordum kira ilaçlar vs sonra hamile kaldım eşim korunurken üstelik kızım hastaydı 2 ayrı dr gidiyordum özelde kadın dogum için( hamileliğim boyunca umut dünyası diyip 14 ayrı dr gittik) ama malesef bebegimi kaybettim yaşamadı hastalıklar depresyon ilaçları ve 2 yıl hiç bi şekilde aramayan bir aile (babam sagolsun manevi olarak yanımızda oldu maddi hiç bişey talep etmedik ve kabul etmedik eşyalar dışında ki habersiz almış) borçlandık o dönem dr lar a gitmek için şuan romatizma kalp damar tıkanıklıgı ve astımım var eşim de de aşırı bi depresyon rahatsızlıgı var 6 yıl boyunca sürekli ayrılmamız için yapılanları saymıyorum bile çalıştım bir dönem ama saglıgım el vermedi eşimi çok seviyorum merhametli evi için çalışıp çabalayan kendi yemeyip bana oglumuza alan bir insan ben eşyalarıma üzülüyorum ama ya bunlarda olmasaydı diyorum ki biz alamazdık borçlar sıkıntılar yakamızı hiç bırakmadı malesef sonra yine işe girdim ama saglıgım el vermedi

Sevgili haymeana. Gitmissin ama esinde cok suc buldum bu anlattiklarindan. Kimse anadan dogma zengin olmuyor.
Benim kayinpederim o kadar zenginmis ki köy sahibiymis ama evine zirnik koklatmazmis, cocuklarini okuldan alip Taaa Istanbula 12 yasindaki esimi tek basina calismaya gondermis. Esim de cok dayak yemis, kopru altlarinda yatmis, ac kalmis, babasi her hafta gelir esimin haftaligini alir ona para birakmadan gidermis.
Kışın 2 metre karda kısa kollu gomlekle bulasik yıkar üstü islanir o islak ustle 10kilometre o karda yürür evine gidermis. Bronsit olmus, ölümlerden dönmüş ama babasi bakmamis.
Ve ne yapmis artik bu kadar yeter demis, aldigi butun parayi artik babasina vermemis, biriktirmis, yememis, otobuse binmemis, Gazi mahallesinden sisliye yuruyerek gidip gelmis yol parasi cebinde kalsin diye.. Diger kardesleri de aynisini yapmis ve bir ev almislar hemen kira vermeyelim diye. Sonra tekrar calisip bi dukkan acmislar sonra onu satip, daha buyugunu. Sonra bi ev daha bi ev daha. Ve bizim dugunumuz esim 28 yasinda hic borcsuz yapti Allaha bin sukur. Ve oyle az buz para harcamadi. Simdi guzel bi yuvamiz var hamdolsun. Guzel bir hayatimiz var. Standartlarin üstünde bir hayat yasiyoruz neden? Esimin zamaninda verdigi fedakarliklardan.
Iste senin esin vakti zamaninda cektigi eziyetlerden neden ders çıkarmamis? Yemeseymis, ailesine vermeseymis, biriktirseymis. Insan her seyi kendi kendine yapar.
Benim ablamin esinin ne annesi var ne babasi. Tek basina kucuck yasta kardesleriyle kalmis ortada. 1300 lira maas aliyodu 2 sene once. O maaslarla kardeslerini okutmus. Kendi dugununu yapti hic borcsuz ve birikimi bile kaldi.. Allaha bin sukur.

Uzun anlattim ama insan gelecegi düşünüp hareket etmeli, bugun karnim doydu oh deyip butun parayi harcamamak lazim..
Benim ablamin esi de su an 1800 lira para aliyor. Ablam kira da veriyor, cocuguna da bakiyor, para da biriktiriyor hamdolsun. Fuzuli hicbir sey almiyor neden cunku ev almak istiyor kredisiz borcsuz. Insallah da nasip olur.
Biraz da sen eline al kontrolu. Erkek yapamiyosa bari kadin yapsin.. Bazen kendimizden fedakarlik etmemiz lazim..
Bilmem okur musun ama insallah okursun..
Sevgiler..

Son düzenleyen: Moderatör:
Ve ben esime hic agladin mi diye sordugumda, evet bir kere agladim. Cebimde 5 kurusum yoktu. Disarisi soguktu. Ailem kimsem yoktu. Ciktim cok yuksek bir tepeye ve oturdum caresizligime agladim. Yoksulluguma, kimsesizligime agladim agladim saatlerce ve o orda kaldi. O aglamadan sonra kendime geldim, hayatimi duzene soktum cok sukur dedi.

Yani kimse dort dortluk degil.
Benim bir konum vardi. Basiniza gelen ilginc olaylar diye. Orda anlatmistim. Esim her sabah 5te ustunde beyaz kisa kollu tshirtu isten eve yururken ki 2 metre kar var memlekette, eline de kurtlar önüne cikarsa vururum diye bir sopa alir gidermis.
Bunu gören bir kadin da her gun kapisinin onunu silmeye baslamis, hizir aleyhisselam her sabah ezanla kapimdan geciyor diye.
Cunku o saatte koyde kimse ordan gecmez. Benim esim 11 yasinda geciyormus. Belki bu olay komik belki de trajikomik...

Hayatınızı siz guzellestirin... Kimse dogustan harika hayatlara sahip olmuyor..

Evı ev yapan ıcındekı huzurdur esyanın bır onemı olmamalı esını de kendınıde uzme para bulunur esyada bulunur ama bu yıllar gerı gelmez. boyle zamanlarda cok luks bı evde otrdugunu ama esının ölmüş oldgnu dusun emınım halıne sukredersın

haklısınız neyse ben gidiyorum kk dan inşallah çok ama çok mutlu olursunuz

Bu konu yüzünden mi gittin sen şimdi? Hey allahım..

Biz iyi oluruz güzelim sayfalardır burda sen de iyi ol diye yazıyoruz. Söylediklerimiz çok mu ağır geldi de gittin?

Okuyorsun mutlaka tekrar yazayım şuraya. Hayatını ancak sen değiştirebilirsin. Bu güç inan her insanda var. Korkularını, kaygılarını, arkasına saklandıklarını bir kenara koy, kendine acımaktan vazgeç ve değişime başla. Ufak ufak başla gerisi gelecek.

S Sargoz

bazi arkadaslar tepki gosterecek olsalar da mutlak huzur icin kendi adima onerebilecegim bir seyler var.
herkes cok derin ve mutluluk dolu hayallerle adim atar yuvasina. eskiden bu yuvaya adim baska imis, simdilerde baska...
okumus, calisan, birikimini yapmis nesiller olarak ailelerden bagimsiz bir evliligin daha saglikli olacagi kanaatindeyim. evlendim, esimin ailesinden hicbir sey gormedim, tekbir ceyrek altin dahi... ornek olsun diye yaziyorum. diger bir ornek, teyzem ise tiffany&co bes tas takti mesela... Ne teyzemin hediyesi ile ovundum, ne kayyum ailemin yapmadiklariyla yerildim.
size de bu durusu oneririm, aksi halde hayat boyu mutlu olamazsiniz icten ice.
kirginliklarinizi, beklentilerinizi anlayabiliyorum ama kosullar ve hayatlar baska baska. ornek vermissiniz gelin-elti icin en iyisi istikbal iken mobilyada, benim icin crate and barrel mesela... benim uzerimdekiler icin de baska baskadir muhakkak. bunlara odaklanmamak lazim cunku "en" diye bir sey yok mutlakta.
esiniz, belli ki hassas bir insan; sizin icin yapamadiklarini boynunu bukmuk, sirtina kambur olmus. en degerli mal mulkten daha yuce degil midir bu?
siz olana sukredin, aksam sofraniza lokma getireni sevin; Allah mukafatsiz koymayacaktir.

Imtihanıni dilin yüzünden kaybediyorsun. Eşine kizmak çok kolay tabi. Ondan bundan bişeyler beklemek de güzel. Öyle düşünecek vaktin çoksa çalışıp kendin biseyler yap bence. Evde çocuk bak, yari zamanlı çalış. .
Ne güzel işte kimseye minnetin yok. Dunyalik seylerin derdine düşme. Ne demişler derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur...

Herkesin derdi başkadır şu hayatta. Kiminin herşeyi vardır ama kocası döver aldatir. Kimisinde yoktur ama huzuru vardır eşi iyidir geçinir giderler . Dört dörtlük hayatı olan yok denecek kadar az . Evlenirken esinin durumunu biliyormussun severek evlenmissin . Huzurun varsa maddi konuları takma .

Ve ben esime hic agladin mi diye sordugumda, evet bir kere agladim. Cebimde 5 kurusum yoktu. Disarisi soguktu. Ailem kimsem yoktu. Ciktim cok yuksek bir tepeye ve oturdum caresizligime agladim. Yoksulluguma, kimsesizligime agladim agladim saatlerce ve o orda kaldi. O aglamadan sonra kendime geldim, hayatimi duzene soktum cok sukur dedi.

Yani kimse dort dortluk degil.
Benim bir konum vardi. Basiniza gelen ilginc olaylar diye. Orda anlatmistim. Esim her sabah 5te ustunde beyaz kisa kollu tshirtu isten eve yururken ki 2 metre kar var memlekette, eline de kurtlar önüne cikarsa vururum diye bir sopa alir gidermis.
Bunu gören bir kadin da her gun kapisinin onunu silmeye baslamis, hizir aleyhisselam her sabah ezanla kapimdan geciyor diye.
Cunku o saatte koyde kimse ordan gecmez. Benim esim 11 yasinda geciyormus. Belki bu olay komik belki de trajikomik...

Hayatınızı siz guzellestirin... Kimse dogustan harika hayatlara sahip olmuyor..

Sadece bir sorun var;
o da "belli bir başarıyı yakalamış çoğu kimsenin (neredeyse %90'lık oranın) doğuştan harika hayatlara sahip olduğu" gerçeği.
Ve yine çoğu zamanda, yapılanlar karşılıksız, sonuçsuz kalıyor.
Şartlar debelenmenize izin versede, zerre ilerlemenize müsade etmiyor.

Yani gördüğün başarılar, kişisel üstünlükten değil, şartların eşitsiz dağılımından kaynaklanıyor.

selam kızlar son bir kaç yıldır içimi kemiren kafaya taktıgım bir soru bu ... ben 6 yıllık evliyim bilenler bilir evlenirken evin içine gelin gittim (amacımız eşimin maaşı yükselince ye kadar evin içinde oturup kira vermeden eşimin maaşıyla birikimim yapıp eve yazılmaktı ) ama malesef kv bizi 2 aylık evliyken evden kovdu ve ansızın ortada kaldık (kp der ne zaman isterseniz ben hazırım mobilyayı alacagım demişti )Ama kavgalı ayrıldık diye almadılar evden çıkarken bi yatak ve gardolabım vardı ki ( onlarda 2. elmiş ) ve en ucuzlarından beyaz esya ...
kendi babam sagolsun 2 .el koltuk takımı duvar yastıgı 3 halı ve perdeyle minder aldı (o dönem 2 erkek kardeşim de yeni evlenmiş ve babam bizim çeyiz ve düğün borçlarını ödüyordu )
neyse 2 gelinimiz de o dönem çok moda olan mobilya ve iyi bir marka olan beyaz eşya takımını aldırmışlardı ama büyük gelinimiz hep şikayetçiydi daha güzelleri var bunları sevmiyorum falan diye söylenirdi arada ki kendisi istikbal olsun şu model olsun beyaz eşyalar şu marka olsun perdeler taç olsun halılar en iyi marka olsun diye tek tek begenmiş seçmişti aynı şekilde diğer gelinimizde ama ikiside sevmediklerini begenmmediklerini söylüyorlar ... teyzemin iki gelini de geldiler istedikleri mobilyaları vs yi seçtiler geçenlerde büyük gelin i şikayet ediyor du eşine bunlara mı para vermek için çalıştın diyor ...6 ay önce eltim evlendi kaçarak ama kv demler sagolsunlar herseyini aldılar sadece perdeler 4000 tl tutmuş koltuk takımı yemek odası yatak odası vs heopsi kendi seçti ama geçenlerde sevmiyorum daha güzelleri var vs diyor . görümcemde aynı şekilde çok güzel evi oturmaya kıyamazsın ama o da eşine cimrisiniz daha iyileri varken bunları aldınız diyor ...

ya ben ne yapayım diye düşündüm kendi içimden koltuk takımlar 20 yıllık yatak oda takımımda dayımın hanımının mobilyasından (17 yıllık evliler ) kanepe vs de yok zaten
bir gün eşimle tartışırken (3 4 yıl öncesi )
ona hem beni iyi şartlarda yaşatmıyorsun hemde bana bagırıyorsun sus artık diye bagırmıştım amacım canını yakmaktı :KK43: ve fazlasıyla yaktım galiba
eşim bir an sustu ve gömlegini yırtıp sinir krizi geçirdi
ben mi istiyorum böyle olmasını haaa görmüyor musun yetmiyor işte yetmiyor diye bagırdı o günden sonra da bi daha konusu açmadım
ama şimdi bu yorumları yapanları gördükçe eltimi görümcemi gelinlerimizi acaba diyorum onlar mi normal ben mi ?

Bence kendi durumunuzu eltiniz gorumceniz vs ile kiyaslamayin. Mukayese ederseniz hep mutsuz olursunuz. Cunku her daim durumu bizden iyi insanlar olacak etrafimizda. Evet bazi insanlar hep daha fazlasini ister hersey mukemmel olmasina ragmen. Bosverin onlari. Esiniz ve siz disinda hersey teferruat. siz eger esinizle huzurluysaniz eşyanın vs onemi yok inanin. Ben yeni evlencem esya bakiyoruz ama diyorumki ha 3 binlik olmus ha 5 binlik. Mutluluk onemli olan..

tukiyede esya konusundaki bu mahalle baskisi artik hat safhaya ulasmis galiba.
biz yurtdisinda ogrenciydik evlendigimizde, ilk 4 ay kadar bir tane ikili koltuk, masa, yatak odasi falan vardi. sonra bir oturma grubu ladik. soylesem millet ayiplar turkiyede bu durumda am ikinci eldi oda. 5 yil odu halen daha onlari kullaniyoruz. ustune ihtiyaca gore uc bes bisey daha ekledik.
bunlarin birasi maddi yetersizliktendi ama istesek yinede bir sekilde alirdik, ama gerek yoktu.
size yasayacak kadar yeten esya yeterlidir bence.
millet kafayi mobilyayala bozmus, etrafa hava atma araci yapmis olabilir ama bu normal bisey degil bence.
turkiyeye donsek muhakkak ki biraz daha iyisini alirim mobilyanin ama abartmadan mumkunse. ve 6 yildir ayni mobilyayi kullaniyorum diye de dertlenmem heralde. mobilya bu her sene degistirilmez zannimca.

Milletten gelecek allahtan gelsin.. boşver bacım bizimkilerde eski olsun tam olmasın nolcak mülk allahındır.. kimse havalanmasın kendinin sanıpta... allah sağlık versin.. sen kocana yansıtma kafanada takma allah daha iyilerini verir ins.

Bence insan hep daha fazlasini istiyor bu normal mi bilmiyorum ama boyle

O son cümlede esinize öyle üzüldüm ki.. Adamin elinde olsa vermez mi sana sanki. En güzel evlerden de kiymetli o insan.
Icinde esim olsun yeter ki o evin. Zamanla durumunuz düzelir. O zaman pisman olursunuz. Mala mülke tapanlari örnek almayin. Zaten gözü doymamislara ne versen az.

selam kızlar son bir kaç yıldır içimi kemiren kafaya taktıgım bir soru bu ... ben 6 yıllık evliyim bilenler bilir evlenirken evin içine gelin gittim (amacımız eşimin maaşı yükselince ye kadar evin içinde oturup kira vermeden eşimin maaşıyla birikimim yapıp eve yazılmaktı ) ama malesef kv bizi 2 aylık evliyken evden kovdu ve ansızın ortada kaldık (kp der ne zaman isterseniz ben hazırım mobilyayı alacagım demişti )Ama kavgalı ayrıldık diye almadılar evden çıkarken bi yatak ve gardolabım vardı ki ( onlarda 2. elmiş ) ve en ucuzlarından beyaz esya ...
kendi babam sagolsun 2 .el koltuk takımı duvar yastıgı 3 halı ve perdeyle minder aldı (o dönem 2 erkek kardeşim de yeni evlenmiş ve babam bizim çeyiz ve düğün borçlarını ödüyordu )
neyse 2 gelinimiz de o dönem çok moda olan mobilya ve iyi bir marka olan beyaz eşya takımını aldırmışlardı ama büyük gelinimiz hep şikayetçiydi daha güzelleri var bunları sevmiyorum falan diye söylenirdi arada ki kendisi istikbal olsun şu model olsun beyaz eşyalar şu marka olsun perdeler taç olsun halılar en iyi marka olsun diye tek tek begenmiş seçmişti aynı şekilde diğer gelinimizde ama ikiside sevmediklerini begenmmediklerini söylüyorlar ... teyzemin iki gelini de geldiler istedikleri mobilyaları vs yi seçtiler geçenlerde büyük gelin i şikayet ediyor du eşine bunlara mı para vermek için çalıştın diyor ...6 ay önce eltim evlendi kaçarak ama kv demler sagolsunlar herseyini aldılar sadece perdeler 4000 tl tutmuş koltuk takımı yemek odası yatak odası vs heopsi kendi seçti ama geçenlerde sevmiyorum daha güzelleri var vs diyor . görümcemde aynı şekilde çok güzel evi oturmaya kıyamazsın ama o da eşine cimrisiniz daha iyileri varken bunları aldınız diyor ...

ya ben ne yapayım diye düşündüm kendi içimden koltuk takımlar 20 yıllık yatak oda takımımda dayımın hanımının mobilyasından (17 yıllık evliler ) kanepe vs de yok zaten
bir gün eşimle tartışırken (3 4 yıl öncesi )
ona hem beni iyi şartlarda yaşatmıyorsun hemde bana bagırıyorsun sus artık diye bagırmıştım amacım canını yakmaktı :KK43: ve fazlasıyla yaktım galiba
eşim bir an sustu ve gömlegini yırtıp sinir krizi geçirdi
ben mi istiyorum böyle olmasını haaa görmüyor musun yetmiyor işte yetmiyor diye bagırdı o günden sonra da bi daha konusu açmadım
ama şimdi bu yorumları yapanları gördükçe eltimi görümcemi gelinlerimizi acaba diyorum onlar mi normal ben mi ?
canım hayat çok pahalı malesef ha deyince olmuyor eşimle ben düğünümüzü herşyi kendimiz yaptık memur oldugumuz için eşya istemedim eşim bekar evindeki kanepeleri getirdi sonra yatak odası halı ve perde mutfak eşyası vs hallettik işte ilk 3 yıl borç ödedik sonra hamilelik vs işi bıraktım ama eşimin maaşıyla geçinmeye çalıştık kenara 5000 tl attık onu peşinat olarak yatırdık ve 2+1 eve yazıldık ayda 600 ödüyoruz daha fatura market çocuk vs de var eşya almak istiyordum yeni ev diye ama çok pahalı malesef işe dönmem de bu aralar zor çünkü bebegimi bırakacak bi yakınım yok

Konu sahibi @Bilgece guzel bi konuya deginmis. Sende calisabilirsin. O zmn hersey cok farkli olabilir.

Ayrica esinin geliri ne kadar? 580 demissin biyerde. Turk lirasimi bu?

Elti görümce gelin vs. Şunla bunla yarış yapma derdi olabiliyor başımızda. Kural gibi. Yarışmazsan dışlanıyorsun

ben tamamen yanlış anlaşıldım kursaksızlıkla suçlandım eşya vs tabiki önemli degil bunlara önem veren birisi olsaydım ne yapar eder eşime krediyle de olsa eşya aldırırdım ben bu konuyu eltimi vs çekiştirmek içinde açmamıştım belki çogunuz inanmayacak ama kaçacagını duyunca çok üzülmüş ve dualar etmiştim inşallah magdur edilmez diye konuyu açmamın tek amacı dertleşmekti etrafımdaki insanların ,tv de internette heryerde insanların şükürsüzlüğü dikkatimi çektiği içindi sadece dertleşmekti amacım kimseden bişey istemek yada maddi destek vs değildi

X