İş+2 çocuk+ev işlerine yetemiyorum. Ne yapmalıyım?

Mlkolmz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2015
22
19
35
Merhabalar. Düşün taşın bir türlü işin içinden çıkamıyorum.

2 yaşında bir kızım ve 6 aylık oğlum var. Güzel bir iş teklifi alınca tanıdıkların yardımıyla bir yardımcı bulup işe başlattık ve ben işe başladım. Yardımcının ter kokusu beni tüketti. sadece oğluma baktı, kızımla bir bağ kuramadı. Yemek güzel yapmıyor derken hiçbir yönünden tam memnun olamayıp yolları ayırdık. Çocuklara bakabilse ev işini bırak diyecektim. Yada ev işini iyi yapsa hadi çocukları boşver diyecektim ama malesef olmadı. Bu arada annem her gün çocuklar için geliyor bana.

İşin özü ben 9da evden çıkıp 22:00'da eve geliyorum. Eşim ise akşam 19:00'da eve geliyor. Çocuklarımı birine emanet edebileceğimi sanmadığım için evimi tertemiz yapacak, çocuklarıma kahvaltı öğle yemeği, akşam yemeği, eşime akşam yemeği hazırlayacak bir yardımcı mı bulmalıyım acaba? Yada akşam evine giden yardımcı işime çok yaramaz mı? Yatılı mı almalıyım? Forumlarda okuduğum kadarıyla yatılılar yabancı uyruklu ve çok problemli oluyorlar. Ona da cesaret edemiyorum.

2 yaşındaki kızım eylülde 2,5 yaşında oluyor. kreşe mi versem diye de düşünüyorum. Kızım dışa dönük ve arkadaş edinmeyi çok seviyor onun için kötü bir sonuç doğuracağını sanmıyorum. Bu durumda oğluma annem bakar. Bu sefer yemek ve temizlik işi sorun olarak kalıyor. onu kim yapacak. Ona da birini bulsam hem yardımcı hem okul masrafını karşılayamam.

Bana bir yol gösterin tecrübeliler vardır aramızda. Bu arada yardımcılar 2700 civarında istiyor bu da benim için çok yüksek bir rakam.

ayhhhh yardım lütfen. Fikir desteklerinize hatta varsa tavsiye edebileceğiniz insanlara ihtiyacım var.

Çalışma saatiniz çokmuş kolaylıklar dilerim önce arrık en az 1500 den başlıyor sadece çocuk bakımı halam istanbulda çalışıyor sadece tek çocuğu alıp okula götürüp getiriyor 1800 tl alıyor eve temizliğe başkası geliyormuş anneniz evde bakacaksa temizlik ve yemek yapacak birini bulabilirsiniz sadece birde merak ettim çalışmasaydınız iki çocukla ev işlerini ve eşimizi idare edebiliyormuydunuz benim de oğlum 1 yaşına basıcak bu ay acaba ona kardeşi kaç yaşında yapsak diye düşünmeye başladım yaşları küçük olunca sanki daha çabuk anlaşırlar gibi geliyor ama bi yandan da korkuyorum ya yetemezsem diye bu arada ben çalışmıyorum

Çalışma saatiniz çokmuş kolaylıklar dilerim önce arrık en az 1500 den başlıyor sadece çocuk bakımı halam istanbulda çalışıyor sadece tek çocuğu alıp okula götürüp getiriyor 1800 tl alıyor eve temizliğe başkası geliyormuş anneniz evde bakacaksa temizlik ve yemek yapacak birini bulabilirsiniz sadece birde merak ettim çalışmasaydınız iki çocukla ev işlerini ve eşimizi idare edebiliyormuydunuz benim de oğlum 1 yaşına basıcak bu ay acaba ona kardeşi kaç yaşında yapsak diye düşünmeye başladım yaşları küçük olunca sanki daha çabuk anlaşırlar gibi geliyor ama bi yandan da korkuyorum ya yetemezsem diye bu arada ben çalışmıyorum
Ahh ne diyeyimki? Cesaretlendirmek isterdim sizi ama çok zor. Hamilelikte sıkıntı başlıyor. Uyku bastırıyor uyuyamıyosunuz, çocuğunuz kucak istiyor alınca kasıkta ağrılar başlıyor. Doğduktan sonra da dediğiniz gibi yetişmek çok zor. Biri yardım etmese imkansız ilisine bakmak başlangıçta. Ben artı eksi anlatayım siz karar verin.
Evim eski temiz haline komple veda etti. Toplu durabiliyor sadece arada bir süpürebiliyodum o kadar. Derin temizlik yok. Onun dışında kızımın kahvaltısını ve yemeğini yapabiliyodum ama kendim pek yiyecek vakti bulamıyodum. Akşam yemeğini ise küçük oğlum uyursa yapıyodum uyumazsa eşim geldikten sonra yapıyodum. Bazen çk yorulduğumda dışardan söylüyodk. Birde dehşet bir uykusuzluk. Biri yatıyo diğeri kalkıyo öyle düşünün. Bunlar anne baba için hayat karartıcı şeyler :)
Ama çocuklar için mükemmel bir şey. Kızım oğlumu öğe koklaya bitiremiyor. Onsuz bir yere çıkınca ismini bağırıyo sürekli. Aşırı seviyolar birbirlerini. Sanıyorum ki aralarında fazla yaş farkı olsa bu durum sağlanamazdı. Arkadaşımın çocuğu oldu şimdi. Aralarında 3-4 yaş var. Büyük kızı baya kıskalık krizlerinde ve zarar veriyo çocuğa.
Hangisi daha zor gerçekten bilmiyorum. Çocuklar için çok güzel o kesin de aile için biraz sabır işi yada maddi durumunuz iyiyse alın bi yardımcı hiç düşünmeden doğurun :)

6 aylık bebekle o kadar çalışma saati çok değil mi? Ben kesinlikle annenin çalışması taraftarıyım ama bebeğiniz çok küçük. Maddi sıkıntınız yoksa bence ya iş değiştirin ya da işi erteleyin. 6 aylık bebekle o kadar saat çok zor
Malesef oğlumu emziremiyorum bu sebeğle saat çok sıkıntı gibi gelmemişti gözüme. İş değiştirsem hayatta bu kadar gelirim olmaz. Sabah işr geç gibiyorum bu çocuklarla bi 3-3,5 saat geçirmemi sağlıyo. Çocuklarım 19:30da yatıyo dolayısıyla normal bi işte çalışsam da akşam göremicem. Sabah erken çıkmam gerektiği için bide sabah da göremicem. Haftada 2 gün iznim var bu arada. Birde 2 gün öğleden sonra gidiyorm işe.
Sanırım en mantıklısı yardımcı almak ama firmalar da bi tuhaf çalışıyo. Bi yerden eleman istedim arayıp sürekli işte şöle biri var yollayalım bakın beğenirseniz kalsın diyo. Ya karpuz mu alıyoruz bakkaşdan. Evimde yatılı kaşacak birini ben nasıl hemen zart diye 5 dk konuşup işe alayım. Arıyo diyoki bi özbekli var şimdi geldi yurtdışından gelsin başlasın beğenmezseniz değiştiririz. Arkadaş evimde 2 çocuk var tanıyıp bildiğiniz birini yollayın diyorm adam bana şimdi gelen biri var diyo.
Hep çalışan bi anne olmak istedim. Bazılarına yanlış geliyo biliyorum ama çocukluğumdan beri çalışan anneleri daha güçlü daha modern gördüm. Ben de o anneler gibi olmak istedim ama iki çocuk işi ortalığı karıştırdı :KK70:

Bu arada o rakamlara razıyım. 2bin veririm 2200e de çıkarım iyi biriyse. Ama 2700 ciddi yüksek bi rakam bence

Ahh ne diyeyimki? Cesaretlendirmek isterdim sizi ama çok zor. Hamilelikte sıkıntı başlıyor. Uyku bastırıyor uyuyamıyosunuz, çocuğunuz kucak istiyor alınca kasıkta ağrılar başlıyor. Doğduktan sonra da dediğiniz gibi yetişmek çok zor. Biri yardım etmese imkansız ilisine bakmak başlangıçta. Ben artı eksi anlatayım siz karar verin.
Evim eski temiz haline komple veda etti. Toplu durabiliyor sadece arada bir süpürebiliyodum o kadar. Derin temizlik yok. Onun dışında kızımın kahvaltısını ve yemeğini yapabiliyodum ama kendim pek yiyecek vakti bulamıyodum. Akşam yemeğini ise küçük oğlum uyursa yapıyodum uyumazsa eşim geldikten sonra yapıyodum. Bazen çk yorulduğumda dışardan söylüyodk. Birde dehşet bir uykusuzluk. Biri yatıyo diğeri kalkıyo öyle düşünün. Bunlar anne baba için hayat karartıcı şeyler :)
Ama çocuklar için mükemmel bir şey. Kızım oğlumu öğe koklaya bitiremiyor. Onsuz bir yere çıkınca ismini bağırıyo sürekli. Aşırı seviyolar birbirlerini. Sanıyorum ki aralarında fazla yaş farkı olsa bu durum sağlanamazdı. Arkadaşımın çocuğu oldu şimdi. Aralarında 3-4 yaş var. Büyük kızı baya kıskalık krizlerinde ve zarar veriyo çocuğa.
Hangisi daha zor gerçekten bilmiyorum. Çocuklar için çok güzel o kesin de aile için biraz sabır işi yada maddi durumunuz iyiyse alın bi yardımcı hiç düşünmeden doğurun :)
Teşekkürler uyku benim bam telim sanırım oğlum Hale’n gece 4 5 kez uyanıyor emmediği halde gündüz güzel uyur ama gece uykusunun yerini hiçbişey tutmuyor yardım edecek kimse yok anneler uzakta eşimin maaşı iyi ama ev kredisi var bu ekonomide kalan bize zor yetiyor yardımcı da tutamam kardeşimle aramızda 4 yaş var kedi köpek gibiydik hiç anlamaşamadık birbirimizi sevsek de oda zor gerçekten nette görüyorum küçük yaş olanlar gerçekten daha iyi anlaşıyor ama çok zor olsa sanırım ne çocuklara ne eşime ne evime yetemem heryere yarım kalırım düşününce mantıklı olan sanırım birimi okula başlatıp sonra kardeş yapmak . Fiyatlar malesef çok pahalı sadece çocuk bakmaya 2700 çokmuş gibi geldi bana da

Çocuklara annem bakıyor. Eve gelecek kişiden beklentim temizlik ve yemek. Çocuklarla ilgili hiçbir talebim yok. Bu sebeple 2700 çok bence. Herkese haber saldık biri çıkar inşallah çalışacak :/

Çocuklara annem bakıyor. Eve gelecek kişiden beklentim temizlik ve yemek. Çocuklarla ilgili hiçbir talebim yok. Bu sebeple 2700 çok bence. Herkese haber saldık biri çıkar inşallah çalışacak :/
Aynen çok istemiş sonuçta hergün büyük temizlik yapılmıyor bi süpürge toz alır ortalığı toplayıp yemek yapar

X