İşyerinde hakarete uğradım

Hayir neden her yerde mobbing sizi buluyor? Gecimsiz olabilir miyim diye dusundunuz mu? Kadin ogretemedi demissiniz de onca anlatmasina karsin sizin kapasite yetmemis olamaz mi mesela ya da tutumunuz kotu olabilir mi? Her isyerinde sorun yasadiginiza gore...
Geçimsiz değilim aksine fazla gecimli iyi huylu oldugum icin mobbinge ugradim. Mobbingi yapan kisi de arkadaşımdı, hergün birlikte oturup yemek yiyorduk. Bana ne garezi oldugunu hala anlayabilmis da degilim, ama benimle baya uğraştı. Kadın ogretemedi derken, baya eksik ogretti, ama bu is de oyle he deyince ogrenilecek birsey degil yıllardır çalışan adamlar bile hata yapiyor. Tutumum kötü degil kadin benden yaşça büyük zaten ne saygısızlık yapacağım ki.

Forum sitelerini seviyorum ya, biri bir derdini anlatinca sanki size denmişçesine deliriyorsunuz😂 ama öyle ya, kadın kızgın boğa gibiydi ben de garibanim zaten zor cevap veriyorum, cok da üstüne gidemedim, babam da cok kızdı söyleyince, zaten beni daha iyi koruyabilmek icin ayni işyerine gidiyoruz hep birlikte. Önceki işten de benzer sebeplerden ciktik. Dışarıda kendimi korumak zor.

Daha iyi koruyabilmek derken anlamadım dışarıda kendinizi korumakta neden zorlanıyorsunuz ya da korumanızı gerektiren ne oluyor ki?

Bir haftadır girdiğimiz işyerinde ben babam ve kardeşim calisiyoruz. Bu is benim daha önceki yaptığım işlerden daha farklı ve hassas bu yuzden ilk etapta anlamakta güçlük cekiyorum. Bu yuzden isi bana anlatan kadın, isleri yanlış yapınca müdürden azar isitti. O günden sonra yanıma gelmedi. Ayni şey bugün de yasandi. Bana isi tam ogretmedi, mudur de ona kizdi. Ardından bir bahaneyle kadın beni başka bir ise verdi ve ben isi çevirirken zorlanınca yüzüme karşı agresif bir şekilde "sen salak misin?" diye iki defa kizdi. Ben de dumura uğramış bir halde "hakaret etmezseniz yalnız" diyebildim yalnizca. Aslında daha fazla tepki vermem gerekirdi ama kadın dövecek gibiydi ve korktum. Daha sonra hayir ben sana SAĞLAK misin diyorum, öyle herşeyi yanlış anlayıp ters yapmayın benzeri birsey dedi. Yanımdaki kadın da tercumanligini yaptı "kizma, sağlak mısın demek istedi" diye. Ben de "hakaret ediyorsun ama salak misin diyorsun" dedim. Evet sağlağım sağ elimi kullanıyorum dedim olay kapandı, ben de onun oyununa gelmis oldum. Babama anlattım sinirden konusamadi, muhtemeln yarın olay cikacak. Bana bir tavsiye verin ben bu agresif ruhhastasi kavgacı tiplerle korkmadan nasıl had bildireceğim, babam yanımda oldugu halde korkak hissediyorum , halbuki sen kimsin diyebilmem gerekirdi.
Bu tarz baskın insanlara karşı mücadele edilebileceğini düşünmüyorum açıkçası.doğuştan baskın ve güçlü bir karakter değilseniz bir seviyeye kadar gelişim gösterebiliyorsunuz ancak.sen olay çıkaramazsın üzgünüm.yaa bu kadınla çalışmaya alışacaksın ya da başka işlere yelken açacaksın.şunu yap bunu yap demek çok kolay ama yapamazsınız ya.objektif olmak gerek.bu arada küçük çocuk gibi ananızı babanızı çağırmayın.hiç bir işe yaramaz.xatem yetişkin birine uygun da değil.dediğim gibi ya bu deveyi güdersiniz ya bu diyardan gidersiniz.maalesef gerçekler böyle.ne sen değişirsin bu yaştan sonra ne de o.

Daha iyi koruyabilmek derken anlamadım dışarıda kendinizi korumakta neden zorlanıyorsunuz ya da korumanızı gerektiren ne oluyor ki?
Eee iş yerinde bir sürü olay oluyor.iş kitlemeye çalışanlar, kaytarıp duranlar, durup dururken stresli hava ettirenler, ters ters konuşup sinir bozanlar, seni ilgilendirmeyen iş için seni sorumlu tutanlar.... say say bitmez.

Hayir cikmamizin sebebi isi yapamamam değildi, mobbinge maruz kaldım ve daha fazla strese girmemek icin çıktık. Ve evet, bende bir sorun oldugu gayet aşikar. Kendimi koruyamamam bir sorun farkındayım
Neredeyse her işyeri böyle.hepsinden çıkamazsınız ki.yaa dediğiniz gibi kendinizi korumayı öğreneceksiniz ya da takmamayı.diğer girdiğin yer de farklı olmuyor gördüğün üzere.iş hayatı zayıf insanlara göre değil gerçekten.bu durumları kabul edip kafanızda normalleştirseniz bence daha iyi yol alırsınız.başka türlü olmaz.eskiden ben de senin gibiydim.şimdi de öyle çok hakkını savunabilen, baskın biri değilim ama iş yerinde herşey olur diye kendine telkin edersen alışıyorsun.

Herkes 20 yaşındayken de şimdiki olgunluğuna sahipmiş gibi yorumlar yazmış yuh diyorum öncelikle. Ben de tam tersi karakolluk filan olurdum en ufak bi imada sanıyorum o yaşlarda. Şimdi daha sakince halledebiliyorum. Elimdeki işi atar müdüre giderdim. Yaşım küçük olabilir ama hakareti de ayırt edebiliyorum derdim. Babama asla anlatmazdım. Kendin iyi ya da kötü bir yöntem belirleyip öyle ilerlemelisin.

Konfeksiyon ve bazı merdiven altı gibi olan işyerlerinde olur öyle şeyler doğrumu değil ama olur kadinin sizi hakaret etmeye hakkı yok ama sizin yuzunuzden de mudur den yada ustabasindan laf isitecek hali yok Yani bence gözünüzü dört açıp işi kavramaya çalışın ise yeni girdiginiz bir yerde kavga tartışma olaylarina karışmayın uyumsuz der cikarirlar olay bu koca holding tarzı yerlerde şirketlerde bile o laf sokmalar canım cicim sana demedim tarzı olabiliyor😂😂Ayrıca öneri sunmuyorum hayat pişirir sizi 20 yaş daha çok erken

Kadın geri adım atmış işte daha ne istiyorsun gırtlağını sıkmadığın için mi pişmansın… o bahsettiğin kızlara çingene diyorlar sen onlara özenme. Hak aramak, çevreye korku salmak kavga dövüşle olmaz, haklı bile olsan haksız çıkarsın bu şekilde
Birine fütursuzca salak diyen kişiye aynı şiddetle karşılık vermek gerekir

Asla ama asla alttan alma. O bir çirkefse sen 2 çirkef ol. Hayatının kuralı bu olsun

Bir haftadır girdiğimiz işyerinde ben babam ve kardeşim calisiyoruz. Bu is benim daha önceki yaptığım işlerden daha farklı ve hassas bu yuzden ilk etapta anlamakta güçlük cekiyorum. Bu yuzden isi bana anlatan kadın, isleri yanlış yapınca müdürden azar isitti. O günden sonra yanıma gelmedi. Ayni şey bugün de yasandi. Bana isi tam ogretmedi, mudur de ona kizdi. Ardından bir bahaneyle kadın beni başka bir ise verdi ve ben isi çevirirken zorlanınca yüzüme karşı agresif bir şekilde "sen salak misin?" diye iki defa kizdi. Ben de dumura uğramış bir halde "hakaret etmezseniz yalnız" diyebildim yalnizca. Aslında daha fazla tepki vermem gerekirdi ama kadın dövecek gibiydi ve korktum. Daha sonra hayir ben sana SAĞLAK misin diyorum, öyle herşeyi yanlış anlayıp ters yapmayın benzeri birsey dedi. Yanımdaki kadın da tercumanligini yaptı "kizma, sağlak mısın demek istedi" diye. Ben de "hakaret ediyorsun ama salak misin diyorsun" dedim. Evet sağlağım sağ elimi kullanıyorum dedim olay kapandı, ben de onun oyununa gelmis oldum. Babama anlattım sinirden konusamadi, muhtemeln yarın olay cikacak. Bana bir tavsiye verin ben bu agresif ruhhastasi kavgacı tiplerle korkmadan nasıl had bildireceğim, babam yanımda oldugu halde korkak hissediyorum , halbuki sen kimsin diyebilmem gerekirdi.

Yani hakaret asla kabul edilemez ama sizinde küçük çocuk gibi babanızla halletmeye çalışmanız çok saçma.
Olan olmuş artık.
Geri adım atmayın.

Doğru diyorsunuz ama babam da beni koruyabilmek icin zaten beni kendiyle ayni isyerine sokuyor. Tek başıma göndermek istemiyor hakkimdan gelemem diye de, onun yanındayken de pek ezilmiyor sayilmam. Ama yine de ailecek ise geldigimiz icin eski işyerindeki herkes kuduruyordu, buna velilik yapiyor denmez de "babaları başında bunların aman karismayalim" denir.
Bence sizin artik kendi ayaklarinizin uzerinde durup, ordek ailesi gibi gezmeyi birakmaniz lazim. Eger yalniz basiniza hareket etmezseniz, asla hakkinizi savunmayi ogrenemezsiniz. Tek basiniza bir seylere baslayip tek basiniza basarabildiginizi gormeniz lazim. Kendi kendinizi kucumsuyorsunuz.

X