İşyerindeki anlaşmazlıklar

İyi de şikayet eden kendisi, konu sahibi gidip sikayet edip cikarin bu kizi dememis ki

bunlar ayrı sorunlar tabi. bizim iş yerinde de biri vardı, aynı anda işe başladığı kişiden daha az maaş aldığını öğrenince çok atarlanmıştı.
sorun şu ki diğer kişi mühendisti, mba yapmıştı ve ingilizcesi çok iyiydi.
bazı insanlar kıdemi yeterli görüyor aradaki diğer farkları saymıyorlar.

Müdürün yanında dedi arkadas zaten, müdür de onları bana karşı savunmaya çalışıyor onlar böyle demek istemedi şöyle demek istiyor aslında gibi yorumlar yaptı. Müdür Allahlık zaten.
İyi geceler kk nın değerli hanımları, benim için problem olan bir konu hakkında fikirlerinize danışmaya geldim. Müdürümüz var bir de onunla sıkıntımız yok.

Karsi taraf seviyesiz olabilir. Suana kadar hic bi isyerimde lan, ulan, ablacim gibi seyler duymadim.
Hanim ve bey cok yerinde hitaplar.

Ama sizi de tutarsiz buldum.

Müdürle önce sorun yok dediniz sonra müdür zaten allahlik dediniz.
Önce kız isten cıkarilacak dediniz. Sonra zaten is buldu aylardir söylüyor dediniz. Is bulan insan munasip zamanda cikarilmayi mi bekler? O beklese buldugu is de mi bunu bekler?

En basta musavirimiz kolayliklar sagliyor dediniz. Ama sonra vaktinde gelip giden, sahsi motorunu is icin kullandiran, kizlara yardimci olan, is yerinin baris elcisi gibi bir imaj cizdiniz. Surda yanilmis olabiliriz, siz erken cikis demediniz ama biz kolaylik saglanmasini erken cikis diye yorumladik. Ama o da yokmus. Nasil kolaylik sagliyor mesela?

Asla yalan demiyorum, cunku niye buna ihtiyac duyasiniz? Ama disaridan net anlasilmiyorsunuz.
Ya net ifade edemediniz, ya kafaniz karismis. Olabilir, hayat hepimizi yoruyor. Ama karsinizda bundan beslenen kisiler varsa sizi ikinci kez yorar.

Son olarak neden bu kadar seviyesiz bir ortamda 1 sene daha gecirmek istediniz ya?

Aynı durum işte, kendisi sürekli benim suçum evli olmamak mı çocugumun olmaması mı diyerek atarlanıyor ortalarda, ben bişey demesem de abla kıdemimiz aynı bu ne saçmalık ikimiz aynı zaman girdik diyor. Ne diyim bu algıdaki bir insana

Müdür allahlık derken etliye sütlüye karışmıyor, müdürlük vasıflarını taşımıyor sadece senelerdir orda çalıştıgı için adı müdür, lan gibi kelimeleri son tartışmada dile getirdi arkadaş ve 1 senedir başka yerde çalışmak istedigini smmm hariç hepimize söylüyor ama iş bulamadıgı için çıkmıyordu, smmm nin haberi yok, ve haliyle işte hep bi mutsuz ilgisiz alakasız ögrenme hevesi olmadıgı için ara ara şikayet alırdı, ama bu da tuz biber oldu işveren için işte.

Son soru çünkü öğle arası eve gidip gelebiliyorum motorla 2 dk. Acil birşey olsa hemen evdeyim.Kızım bakıcıda aşıya gidiyor doktora gidiyor yarım saat falan izin alıyorum öyle durumlarda ve bu gibi durumlar o arkadasların gözüne batıyor. Ben de kardeşime bakayım o zaman diye.
Ben de git şikayet et dedim işte smmmye. Evladım önce gelir dedim

Yalnız bu konuda haklılar batar gayet. Çocuğunu tek yetiştiren bi dünya kadın var. Pozitif ayrımcılığın suyunu çıkarmak oluyor bu biraz.Ya bakıcı halledecek ya da mesai dışı halledeceksiniz. Öyle çocuğum önce gelir diye iki dakikalık acil iş deyip çıkarsanız bu tepki normal. Seviyesi konusunda haklısınız tabi çok bayağı olmuş.

Pek iş ahlakı olan bi yerde çalışmıyorsunuz anladığım kadarıyla bu tarz kavgalar iş saati durumu çok garip geldi bana. Daha iyi bi seçeneğiniz olur umarım bi sene sonunda.

Kendileri de aynı şekilde işleri oldu mu babalarının işi veya kendi işleri oldu mu gidiyor, kuaför randevusu vs oldu mu gidiyor, benim bakıcımın saglık problemi olursa o da 40 yılda bir haliyle gidip bakıcam iş ahlakı ayrı sağlık problemi ayrı birşey.

Siz onlardan farkli kulvardasiniz. İs hayatinda olsun, normal hayatta olsun fazla mutevazilik hicbir zaman iyi degil. Profesyonel davranacaksiniz ve yapmalari gereken isleri vereceksiniz, ogreteceginiz seyleri ogreteceksiniz. Bu kavgaya iliskin konusmayin. Kendilerini sizinle denk tutuyorlarsa bu buyuk sikinti demektir.
Yanimda 8 yildir calisan sekreterim ile ise yeni baslamis avukati bir tutmam mesela. Sekreter avukata karisamaz, ona tanidigim imtiyazlari kendiyle kiyaslayamaz. Sizin durumunuz ayni. Ya da katip, ben de adalet bitirdim, 2 sene tum hukuku gordum, avukattan ne farkim var, neden ona izin verdiniz derse isinden olur. Siz de yerinizi, egitiminizi, donanimizi bilerek profesyonelce calismaya devam edin.

ya siz işinize bakın bence
onlarla bir olmuşsunuz
hiç umursamayın.
işi mi düşüneceksiniz, kızınızı mı bir de iş yerinde ne derler diye kendinizden alt pozisyonda çalışanları mı?

yani bu mesanı hiç anlamadım
özel hayatı yansıtmaya karşıyım deyip en sonunda ben de doğum sonrası çalışma şartlarımı yenilettim demeniz de pek bir garip olmuş.
kadın da patronuyla anlaşıp çalışma şartlarını ona göre belirlemiş zaten? açıkçası sizden pek bir farkı yok yani.

Ama patronuyla belirledigi sartlari yazili sekilde belgelememisler benim anladigim kadariyla.
Yarim saatlik asi icin ciktiginda bile diger calisanlar laf yapmis, mudur de onlari savunmus.

Diyememis ki benim isim farkli, sozlesmem farkli, saatlerim farkli. Isi aksatmadigim surece gelip gitmemin hesabini yoneticim dahi tutamaz, size ne?

Cunku elinde bir dayanak yok.

Hoş erken cikis falan istememis zaten, yarim saat aşı randevusu icin sözlesme yenilenmez tabi ki. Ben basta erken ciktigi günler oluyor sandim, yokmus. Benim 20 gün gitmedigim oluyordu. Özel hayati yansitmak miydi, degildi. Dilerseniz böyle devam edelim, yok derseniz yazar istifami cikarim dedim. Kabul ettiler farkli sartlar sundular cunku cok saglam musteri portföyüm vardi.

Herkesle ayni sözlesmeye tabiyken yapamazdim bunu. Karsilikli bazi seylerden feragat ettik. Onlar her an ellerinin altinda olmamdan, ben maasimin bir kismindan, terfi hakkimdan vesaire...

Savunma falan yok müdür beni sakinleştirmek için ara açılmasın diye öyle söyledi. Yazılı yapmıyor smmm herkese sıkıntısına göre öncelik tanıyor. Burda sanki sadece ben ayrıcalık görüyormuşum gibi anlaşılmış

Arkadaşlar da kendi sıkıntılarına yönelik benden daha fazla izin alıyorlar ben yarım saatse onlar 1 hafta veya 3 4 ay. Ama sıkıntı benim işte arkadaş beni problem ediyor. Benim saglık için aldıgım izin, onlarınsa dogumgünü partisi için aldıkları izin. Sizce bir tutarsızlık yok mu. Ben işimi seviyorum, onlsr sevmedikleri için mutsuz etmek istiyorlar.Dediğiniz gibi benim 20 gün gitmeme hatta 1 hafta gitmeme durumum olmadı. Onlar da müdür ve smmm benden memnunlar ve bırakmak istemediklerini dile getirdiler. Bunun için sözleşmeye bile ihtiyaç duymuyorlar

Ben biraz yorgunlukla tam anlatamadıysam da ve gereksiz söz kalabalığı olmasın diye uzun uzadıya anlatmadıysam da anladınız. Dikkat etmediğim hususu farketmişsiniz. Teşekkür ederim

Yok canim tabi ki sizlik bisey yok. Mesajimda da yazdim yarim saatlik asi cok basit bir mevzu. Lafi bile edilecek bir sey degil. Erken cikmiyorsunuz bir sey yapmiyorsunuz. Kalkip bunun icin sözlesme yenilenmez tabi ki.
Bastaki mesajiniz erken cikis vs yapiyorsunuz gibi anlasildi, o sebeple böyle biseyden bahsettim.

Yaptiginiz yas ve pozisyon vurgusu, esinizin is durumunu aciklamaniz sadece size kolaylik saglanmasini bekliyorsunuz gibi durdu en basta. Deseydiniz ki bebegimin yarim saatlik asisi icin ciktim, laf yaptilar, bastan herkes sizi hakli bulurdu zaten.

Bosverin, insallah bir an önce diger buldugu ise gecer. Sizin yapacaginiz cok takilmamak, umursamamak. Kendi dogumgunu icin izin alip benim yarim saat asima laf eden kisi umrumda olmaz. Sizi yormasina izin vermeyin.

Bizimki de dediginiz gibi benzer sıkıntı. Arkadaşımızda benim lisans mezunu ve üzerine 3 yıl staj yapıp smmm olmamın önemli olmadıgını aynı dönemde girmemizin kıdem için yeterli oldugu görüşünü benimsemiş

Böyle ufak şeyleri yazsam bunun için de burada yargılanırdım düşüncesiyle yazmadım.

Sen patronun meslektasi ve calisanisin. Digerleri sadece calisan. Kendini ezdirmemelisin. Bunlarin ayrimina varmayan bir isverense yaninda durma.

İste bu egitim ve vizyon meselesi. Calisma suresini denklik olarak gormek yani. Altinda olduklarinin farkindaysan ona gore davran. Hic oyle herkes esittir kimseyi ezmeye hakkin yok humanistliklerine girmeyecegim. Herkes yerini bilecek is hayatinda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…