Kader Motifi ve Babanıza Benzer/Zıt İnsanlara Meyletmemiz Hakkında

Siz de devamlı babanıza benzer/zıt insanlara meyleder misiniz?

• Vallahi ben de öyle

• Yoo hiç alakası yok

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.
Umarım çok taşlanmadan, güzel yorumlar gelir
merhaba, konunu atlaya atlaya okudum. İki şey hakkında yazmak istedim. öncelikle tartışma niyetim asla yok, sakın yanlış anlama lütfen. Sadece içimde kalan bi‘ şeyi yazmak istedim.

geçen Gün ben de bir konu açmıştım ve sen de mesaj yazmıştın. Sana “üslubun çok sert geldi” yazdım. Gerçekten de sert yazmıştın hani ben ters bi şey yazsam tartışırdık. şu alıntı cümleden sonra şunu söylemek istiyorum: eğer taşlanma Endişen (endişe değildir de doğru sözcüğü bulamadım şu an) varsa lütfen başkalarına da onları taşlamadan yorum yaz. Çünkü herkes bu endişe ile konu açıyor az çok. (Bu benim içindi)

geleyim konuna Sanırım bu biraz kader. Ben evlenmeden önce “inşallah babam gibi birisiyle evlenirim” derdiM. Babam annemi ve bizi çok sever. dünyaya bir daha gelse yine annemle evlenirmiş hep öyle söyler. 41 senelik de evliler şu an eşime bakıyorum, aynı babam. Abim, babama asla böyle benzemez. eşimle babam da birbirlerini çok sever ve çok iyi anlaşırlar kızlar, babalarına benzeyen erkeklere aşık olurmuş. galiba bu adamları biz seçiyoruz ve evrene böyle mesajlar yolluyoruz ki böyle denk geliyor Dilerim gönlüne göre bir eş bulursun.

Ben hayatımıza giren insanların bizim etkimizle zamanla değiştiğini düşünüyorum aslında. Yani muhtemelen bulduğunuz insanlar babanız gibi değildir de, siz annenizi rol model alıp onun gibi davrandığınız için onlar da babanız gibi davranmaya başlamışlardır. Çünkü hayatınızdaki insanlar hep farklı kişiliklere sahip olmalarına rağmen siz hayatlarına girince salmışlar her şeyi, kontrolü size bırakmışlar.

Ben de kendimden pay biçiyorum, hep kontrol bende olsun isterim. Elimde olmadan yapıyorum bunu, haberim dışında bir durum varsa strese giriyorum. Sevgilim evlilik teklifini planlarken bile ben her şeye müdahil olup planlarda değişiklik yapmıştım. Bana İstanbul’a gidelim mi birkaç günlüğüne değişiklik olur demişti (bilmiyordum tabi teklif falan edeceğini), onun yaptığı planı beğenmeyip çoğunu değiştirtmiştim. Onun ayarladığı oteli bile değiştirtmiştim hatta ‍ Ben böyle kontrol manyağı olunca sevgilim de kendini boşa yormamaya başladı yani haklı olarak. Bana uyup kafa rahat takıldı ve zamanla da buna alıştı. Belki sizin ilişkilerinizde de siz çok üstüne düştüğünüz için yaşıyorsunuzdur bu durumları.

Ya ilişkide de arkadaşlıkta da bazen insanlar kendilerine yapıyor. Mesela bir arkadaşım var her şeye koşar birinin mutluluğuna ondan daha çok sevinir toplu bir iş yapılacaksa sorumluluğu o üstlenmek ister vs vs. Sonra da çok yoruldum kimse benim için emek harcamıyor, kimse üstlenmiyor der. Halbuki kendisi istiyor sorumluluk almayı, bir şeyleri yapmayı ve doğal olarak insanlar da eh madem öyle yapsın diyorlar. Yani o kız da aslında öyle mutlu hatta yakınırken bile bundan zevk alıyor bence. Sürekli pasif erkeklerle birlikte oluyorum, kendime böylelerini çekiyorum diyen bir kadın belki de cidden pasif erkeklerle kendini dengeliyordur. Yani o kadar baskındır ki ancak görece pasif erkeklerin ilgisini çekip onlarla mutlu olabilir gibi. Tam anlatamadım ama bunlar örnek zaten. Bazen çok kafa yormamak lazım. Kader motifi iyidir hoştur ama tüm ilişkilerimizi buna bağlayamayız. Bazen de kader motifinden ziyade bizim davranışımız da karşı tarafın davranışlarını etkiler diye düşünüyorum. Sürekli size soru soran birine aç google dan bak demeyi bilmek lazım gibi

Kader motifi mi kafasızlık motifi mi emin değilim.

Ama benim babam da pek çok özelliğiyle iyi, ama sinir bozucu derecede beceriksiz, akılsız bir adamdı rahmetli ( kızma amma öyle babo :) )
Eşim de aynen öyle..

Ben bunun benim enerjimle de ilgili olduğuna karar verdim.
Annem de babam yerine düşünür, aklını yorardı.
Bu yüzden babam kendini bu yolda yormaya gerek duymadı bence.
Bir kadın becerikli, aktif falansa herifler buna güvenip salaklaşıyor.
Senin durum da öyle:)

Son düzenleme:
Nasıl mangal sizsiniz ?

Ve kendini değiştir

Hepsini okumadım, eşim babamın kopyası. Allah'tan babam mükemmel bir insan.

Aynı tarz insanlar da ona gitmiş bu anlattıklarına göre.karşılıklı meyletmişler. Bunu nasıl açıklayacaksın??

Hayatın içinde ve ilişkilerde kendinize biçtiğiniz rol neyse ve nasılsa, insanlarda size öyle yaklaşıyor, öyle davranıyor ve sizden beklentileride bu yönde oluyor.Ailemiz bizim hayatı öğrendiğimiz ilk yer ve çocuğun ilk öğretmeninin annesi olduğunu düşündüğümüzde, anne ve babamızı rol model almamız beklenen bir durumdur.Rahatsız olduğumuz bir durumun değişmesini istiyorsak, önce kendimizde buna sebep olan yaklaşım ve bakış açımızı değiştirmeliyiz.

Kader motifi dedikleri küçükken bilinçli veya bilinçsizce öğrendiğin her şeyi bugün farkında olmadan uygulamayla alakalı.
Kendinle alakalı konuya ilişkin yaklaşımın baba üzerine ama olması gereken annen.
Çünkü rahatsız olduğun kısım annenden aldığın kısım.
İlişkilerinde annen gibi davranıyorsun. Çünkü ilk kadın rol modelin annen. Kadın-erkek ilişkisinde kadının rolü kodlaman annen olduğu için babanın zıttını bile seçsen adamlar zamanla babana benziyor.
Anne babandan öğrendiğin ilişki biçimi annenin etkin babanın pasif olması üzerine.
"Kızlar annelerinin kaderini yaşar" diye bir söz vardır ya hani. Sende öğrendiğin kadın rolü annen olduğu için annenin kaderini yaşıyorsun.
Üzerine giderek bu değiştirebilirsin.

Ben kendimden örnek vermek istiyorum.
Hayatımın büyük bir kısmını babama karşı salt nefretle yaşadım.
Hayatımdaki tek gayem babam gibi olmamak, babam gibi birini hayatıma sokmamak.
Dediğim gibi de yaptım.
Babam gibi olmayan birini sevdim ve evlendim.
Ama bir noktada bir sıkıntı var, bir türlü tanımlayamadım.
Babamın zıttını seçtim ama annemi hiç düşünmedim.
Aslında düşündüm ama ilişki bağlamında değil. Daha genel olarak annemin kaderini yaşamayacağım demiştim.
Sonra o tanımlayamadığım ilişkimi, evliliğimi mahvetme noktasına getiren şey içimdeki annemden gelen parçaydı. Bunu Çok geç keşfettim. Doktorum olmasaydı belki keşfedemezdim, üstesinden gelemezdim.
Benim boyun eğici şemam vardı. Ben istediğim kadar pasif agresif ve uç noktalarda tepki vereyim yine de boyun eğici oluyordum. İstisnalar dışında.
Çünkü bunu annemden öğrendim.
Küçücükken babam şiddet uygulandığında ağlamaktan, bir kaç kelime laf etmekten başka tepki vermeyen annem bunun normal olduğunu öğretti.
Mesela annem çalışmak istiyordu ama babam izin vermiyordu bir sürü olay tantana. Annemde eğdi boynunu razı geldi.
Ben burada kendimle ilgili kararı kendimin değil babamın/kocanın verebileceğini benim ne istediğimin kimsenin umurunda olmadığını öğrendim. Kaderimi bir erkeğin eline bırakmam gerektiğini öğrendim.
Bunu bize bu cümleleri kurarak öğretmen edasıyla öğretmiyorlar.
Biz şahitiz ve tekrarlıyoruz.

Neyse olayı kader motifine bağlayalım tekrar.
Mesela kötü olaylar yaşayıp kötüleri neden tekrar seçtiğimizi irdeleyelim.
Burada olay tanıdık olanı seçme eğilimi.
Kötü bile olsa orada ne olacağını biliyoruz. Buna da konfor alanı deniliyor.
Senin erkeklerle ilişkinde kötü erkek modeli yok.
Sevmezsen bile bildiğin tanıdığın bölge yani konfor alanın kadının her şeyi çekip çevirdiği erkeğin yancı olduğu haller.
Bunu değiştirmek yine senin elinde.
Tek başına erkek seçimin bu rahatsız olduğun hali değiştirmen için yeterli değil.
Annenden aldığın kısmını ilişkide pasif tutup erkeğin aktif olduğu denge kurmak istiyorsun. Bunun içinde İpleri gevşetmen gerek.
İpleri gevşettiğin an konfor alanından çıkmış olacaksın.
Hayatı yeniden keşfedin kitabı önerilmiş. Mutlaka okumalısın.
Bir de "Mindfulness ve Şema Terapi Uygulama Rehberi" kitabını tavsiye ederim.

Belki direkt alakalı bir kitap değil ama ilginizi çekebilecek "Mark Wolynn-Seninle Başlamadı" adlı kitabı da tavsiye ederim.

sanırım bende sen gibiyim :) sadece erkek arkadaşımla da değil. ailemle mesela kahvaltıya gideceğiz ben araştırıp bakarım yorumları okurum. bir şey alınacak ben sipariş veririm. bir şey bozuk geldi ben uğraşırım. geçen anneme yeni telefon aldık baktım ben uğraştım kardeşime ıpad kalemi aldık herkes bana sen bak sen anlarsın diyor. angarya işler müdürü müyüm ben diyeceğim en sonunda. yine bir şey oldu ay yeter ben uğraşamam dedim babama ee sen muhasebe müdürü değil misin zaten diyor. yok dedim ben hiç bir şey değilim artık

Hayatıma giren erkeklerin kişisel özellikleri , bana davranış biçimlerini düşündüm ve pek ortak yön bulamadım aralarında.
Fakat fiziksel anlamda çok daha önceden farkettiğim bir şey var ki o da hayatta aşk duygusunu hissettiğim erkeklerin istisnasız hepsinin güzel geniş omuzları vardı. Bir tane bile geniş omzu olmayan erkeğe aşık olmamışım. Hatta dar omuzlu bi erkek alemi cihan olsa soğuyorum o aşkla bağlılığı yakalayamıyorum. Sarışın esmer uzun kısa farklı fiziksel özellikteki kişilere aşık olsam da o geniş omuz kriteri muhakkak ortak. Benim babamın çok güzel geniş omuzları vardı. En dikkat çekici yeriydi galiba. Şimdi düşündüm de belki bu da sizin bahsettiğiniz şeyle alakalı

Canim dostum; ben de bir yengeç olduğuma göre seni anlayabilirim ve anladım .
Ilişkiler üzerine seninle konuştuğumuz zaman da söylemiştim. Sen ne kadar modern olsan da bir Türk kanı var sende. Ve Türk kadınları gibi sevilmek istiyorsun. Türk kadınları gibi yapıcı ve kurucusun.

Senin yaptığın şey fedakarlık. Gelgelelim ne bir Rus anlar bunu ne de bir italyan.

Bunu ancak bu kültürün insanları anlar.

Benim eşim de babama benzer. Sessiz sakin yapıcıdır.

Babamdan farkı şudur; Daha çok sorumluluk alan bir adamla evliyim. Evde salça bittiyse bunu ben söylemem ona. O buna dikkat etmiştir ve bitmeden yenisini almıştır.

Belki sen biraz daha yapıcı olmaktan geri durabilirsin.

Gerçekten seven adamlar gercekten yapıcı olurlar.
Yanına gelmek için emek ve caba sarf ederler.
Bu gibi çabaları günübirlik iliskilerde ya da birlikte çıkma eylemlerinde bulamazsın. Sana tavsiyem böyle şeyler icin sen de çabalama.

Bütün ilişkileri sorunsuz hale getiren tek güç gerçekten sevmektir. Illaki aşk olmasa da gerçek sevgi sorunlari çizer.

Insan sevdiği şey için emek verir ve emek verdiği şeyi sever.

Eğer emek yoksa sevgiden bahsedemiyorum ben.

Sana bunu daha önce de söyledim.

Allah kalbin kadar güzel adamlarla karşılaştırsın seni.

Iyi haberlerini bekliyorum bebişim seni seviyorum❤

TABI KI hepsini okudum super konu.

Ben seninle ciksam kesin ben de butun planlari sana yikardim kanki Hatta keske beni biraz cekici buluyor olsan da ciksak bir sure. Cok da gulerim eglenirim valla oh ilac gibi gelen bir iliski olur. Valla bence bu konulara acayip bir yetenegin var ve seviyorsun... Oyle olunca da elime mi yapisir yaparim modunda giriyorsun... Sen yapinca insanlar da rahatliyor ipe un seriyor... Ama sen kendini gereksiz yordugun zaman da karsindakinden bikiyorsun. Acaba surekli hayati kolaylastirmak ve renkli hale getirmek zorunda hissediyor olabilir misin? Yani hani surekli plan yapayim surekli heyecanli tutayim surekli bir sekilde eglence ve yenilik duzeyini arsa cikarayim gibi... Cunku bu seni yorar ve gerek yok. Yengenc her seyi organize etmedi diye sikayet edecek olan defolsun gitsin yani kapi orda.

Bu arada babanla iliskisi konusuna yuzde yuz katiliyorum. Vallahi bence de var oyle bisey. Benim babam da iyidir hostur duygusaldir saftir kendi dunyasindadir saatlerce seninle felsefeden sanattan bahseder derin konular konusur eglencelidir ama iki tabak kaldirmaz. Sevgisini arada aklima gelirse gosterir. Biz cocuklarina karisina sanki onun yasadigi derin hayal aleminde oyle var olan olmasa da olur tiplermisiz gibi davranir. Kotudur diyemem tabi ama kopuk bi tip. ben de oylelerine meylediyorum sanirim. Benimle konusan derin paylasimlara giren ilginc iyi niyetli ama bana ozel bir ilgisi de olmayan erkeklerin pesinden kosuyorum. En sik duydugum soz "aaa ben seni arkadasim olarak goruyorum..." Biri bana "ben seni cocuklarimin anasi evimin sultani olarak goruyorum lutfen bana evet de askim kalbimin tek sahibi" dese "ay ne diyo bu ya iyyyy" yaparim.

Bilemiyorum nasil degistircezz.

Bir kere mesela koltukta babam mac seyrediyor. Ben de kucagina yatmistim. Bir baktim sacimi oksuyor elimi opuyor filan. Dedim noluyoruz bu adama ne oldu. Sonra baktim muzur muzur guluyor dedi ki "en buyuk kk Hadi bu kadar sevgi Sana bir sene yeter sonra bana gelip baba bana saril maril deme ha". Iste ben de boyle okuz mu degil mi karar veremedigim erkekleri seviyorum.

ay konuyu okuyunca cok feci irkildim ve korktum ahsjshsjahajah bi 5 dakika babami ve sevgilimi dusundum. cok fazla benzer yon cikardim. sonra korktum. cunku babam hayatimda iliski anlaminda isteyecegim en son karakter olur. lutfen sevgilimin sonu ona benzemesin tabi ben de anneme benzemeyeyim diye bitirdim kafamda konuyu.

huzurumu kacirdin yengec offf be ahajahajaha biraz arastirayim neymis bu

Babamla eşim cok farklı karakterde, yapıda bambaska insanlar.
Babam gibi biriyle evlenseydim hayatimin hatasını yapardım.
Cok şükür eşimle evlendigim için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…