Kayınvalidemin çocuğumu doldurması

İşin bir de şu tarafı var, herkes kayınvalidesinin huyunu suyunu az çok kestirir. O zaman niye bile isteye bu kadına mahrum hale getirdi kendini?
Anneanne veya babaanne asla çocuk bakmak zorunda değiller. Onlara güvenerek çocuk yaparsanız yarı yolda kalma olasılığınız yüksek işte. Aranız bozulabilir, yaşlı insanlar bunlar hastalanabilirler. Her zaman bir b planınız olmak zorunda işte.
Şimdi konu sahibinin b planı var mı? Yok. Hala kavga ettiği kayınvalidesine çocuk bırakmaktan söz ediyor, nasıl bırakacağım diye hayıflanıyor. :deli:
E bırakmayacaksın? Çünkü kadınla yüz göz oldun, kavga çıktı. Daha ne çocuk bırakması yav?
Gece çalışıyorum, çocuğum tam gün kreşe gitmek istemiyor bilmem ne diyor. O zaman tam zamanlı bakıcı bulacaksınız. Kayınvalidenin kendini düzeltmesini, melek gibi olmasını falan umuyor ama daha çoook bekler o zaman.
Hem çok güveneyim hem para vermeden çocuğuma bakılsın hem de en ufak sıkıntı çıkmasın isteniyor bu tarz durumlarda. Ama öyle bir dünya maalesef yok işte.
Plansızlık böyle başınıza iş açar işte.
Katılıyorum, çocuğunuzun geleceği için çalışmak evladınızdan ayrı kalmak zorunda olabilirsiniz, konunun o ayrıntıları için bir şey diyemem ama anneanne babaanneler torun bakmak zorunda değil, çok mecbur kalmışsanız bakmaları gerekiyorsa sadece onların bakımına bırakmamalısınız çocukları zira dünyanın en iyi anneanne/babaannesi de olsalar torunlarıyla geçirdikleri zaman sizden fazla olunca ister istemez çocuğu sahiplenip kendi kural ve doğrularına göre yetiştiriyorlar, anneanne/babaanne-torun gibi değil anne-çocuk gibi ilişkileri oluyor, zamanla çocuğun kendi annesinin yaptıkları bile gözlerine batıyor ve her ne olursa olsun torun sahibi insanlar 40-50 yaşında bile olsa torunları için eski jenerasyonlar, onların yetiştirme tarzı daha anam babam usulü oluyor ve enerjileri sağlıklı da olsalar bir 25-35 yaş grubu gibi olmaz, sabahtan akşama kadar çocuk peşinde koşamazlar, e ne yapıyorlar ya tv açıyorlar ya çocuğun eline telefon veriyorlar oyalıyorlar, ki o arada kendileri de rutin ev işlerini yapabilsinler.

Anladığım kadarıyla kayınvalideyle altlı üstlü oturuyorlar, çocuk yarım gün anaokulunda, bu durumda iyi referanslı bir oyun ablası bulunabilir, bakıcıya güvenmiyorum diye bir şey yok çocuk tamamen kontrolsüz oyun ablasının eline bırakılmıyor ki🤷‍♀️
Babaanne aynı binada zaten arada torununu kontrol için gidip bakar, oyun ablası parksa park, etkinlikse etkinlik tek işi çocukla uğraşmak olur, çocuk geceyarılarına kadar ayakta değildir saat 21 gibi uyuması gereken çağda, oyun ablası çocuğu uyutur babaanneye emanet eder gider.

Varsayım üzerine yapılan yorumlar... Konu sahibi mesleğini söylemedi. Kimse de kadına meslek edinme otur çocuğuna bak demedi ki. Herkes neden kariyer planını çocuğuna göre yapmadın dedin. Annesinden mahrum kalmış bir de sıkıntılı bir babaanneye maruz kalmış yazık çocuğa. Babaanne klasik bir babanne işte. Konu sahibi de kadına muhtaç. 9 ay kadın bakmış çocuğa. Tüm bunları düşününce bir de gidip kadına verip veriştirmesi mantıklı mı? Babaanne sinsi orası kesin zaten ama konu sahibinin eli kolu bağlı. Böyle davranmak ona bir şey kazandırmaz.
Benim kaynanam görümcemin büyük kızına baktı. Görümcemi pek saymaz kızı o yüzden, anneannesini otorite bellemiş, onu dinliyor. Evli şu an kız, gözümün önünde kız bende kalacak yok bende kalacak kavgası ettiler. Kaynana da değil ha bu, öz ana. Görümcem gerçekten zorunda kalıp yollamış zamanında, konu sahibinden daha iyi bir sebebi var üstelik, onu da söylemeyeyim. Bazıları gerçekten hayallerde yaşıyor, hayat bu kadar kolay değil.Sen el kadar bebeni bırakmışsın 9 ay, tamam kız et yine ama bari kavga etme. Bi minnet olsun en azından, sağlam gebe kalmışsın kadına yani.

Katılıyorum, çocuğunuzun geleceği için çalışmak evladınızdan ayrı kalmak zorunda olabilirsiniz, konunun o ayrıntıları için bir şey diyemem ama anneanne babaanneler torun bakmak zorunda değil, çok mecbur kalmışsanız bakmaları gerekiyorsa sadece onların bakımına bırakmamalısınız çocukları zira dünyanın en iyi anneanne/babaannesi de olsalar torunlarıyla geçirdikleri zaman sizden fazla olunca ister istemez çocuğu sahiplenip kendi kural ve doğrularına göre yetiştiriyorlar, anneanne/babaanne-torun gibi değil anne-çocuk gibi ilişkileri oluyor, zamanla çocuğun kendi annesinin yaptıkları bile gözlerine batıyor ve her ne olursa olsun torun sahibi insanlar 40-50 yaşında bile olsa torunları için eski jenerasyonlar, onların yetiştirme tarzı daha anam babam usulü oluyor ve enerjileri sağlıklı da olsalar bir 25-35 yaş grubu gibi olmaz, sabahtan akşama kadar çocuk peşinde koşamazlar, e ne yapıyorlar ya tv açıyorlar ya çocuğun eline telefon veriyorlar oyalıyorlar, ki o arada kendileri de rutin ev işlerini yapabilsinler.

Anladığım kadarıyla kayınvalideyle altlı üstlü oturuyorlar, çocuk yarım gün anaokulunda, bu durumda iyi referanslı bir oyun ablası bulunabilir, bakıcıya güvenmiyorum diye bir şey yok çocuk tamamen kontrolsüz oyun ablasının eline bırakılmıyor ki🤷‍♀️
Babaanne aynı binada zaten arada torununu kontrol için gidip bakar, oyun ablası parksa park, etkinlikse etkinlik tek işi çocukla uğraşmak olur, çocuk geceyarılarına kadar ayakta değildir saat 21 gibi uyuması gereken çağda, oyun ablası çocuğu uyutur babaanneye emanet eder gider.
Aynen öyle. Acilen bir çözüm bulması gerek.
Babaannenin yola gelmesini bekliyor konu sahibi. Ama insanlar değişmez. Bir de dediğiniz gibi oyun ablasıyla falan daha iyi yetişir çocuk.

Aynen öyle. Acilen bir çözüm bulması gerek.
Babaannenin yola gelmesini bekliyor konu sahibi. Ama insanlar değişmez. Bir de dediğiniz gibi oyun ablasıyla falan daha iyi yetişir çocuk.
Çözüm basit aslında, baştan beri çocuğa bir oyun ablası bulsalardı tatsızlıklar da yaşanmazdı.
Evli çocuklu bir bakıcı sorun olabilir zira çocuğun gece de bakıma ihtiyacı olduğu zamanlar oluyormuş ama şöyle sağlam referanslı bekar bir oyun ablası olursa sıkıntı çıkmaz, bugün bir markette bile çalışsalar akşam 10-11’den evvel eve dönemiyor insanlar, oyun ablası da gece de çocuğa bakacağı söylenerek ayarlanmalı, yatılı olmasa da en azından akşam 21:00-22:00 civarları çocuğu babaanne gözetimine bırakıp gider veya o saatten sonra baba bakar çocuğuna.

Eğer bu konu "mesleğime başlamam için 9 ay eğitime gitmem gerekiyor ama evladım için vicdan azabı çekiyorum ne yapmalıyım" şeklinde açılmış olsaydı burdaki çoğu kadının "evet uzun süre ama git kendi ayaklarının üstünde dur, çocuğunun geleceği için yapmak zorundasın o da bunu ilerde anlayacaktır" yazacağını düşünüyorum. Çünkü çocuğuna bakamamayla ilgili üzüntü yaşadığını söyleyen annelere hep bunlar söyleniyor. Kayınvalideyi haklı bulanları hiç anlamadım zaten. Kadın çocuğa bakıyor diye annesine taş atmak zorunda değil. Basbayağı sinsilik.

Kadının eğitime gitmesi var gitmesi var. Çocuğun yaşı, eğitimin toplam süresi, ne kadar zamanda bir görüşüleceği, annenin yokluğunda nasıl bir düzen kurulacağı vs hepsi etken. Kadın eğitime gitmiş 2-3 ay ortada yok, baba desen izni 1 gün gece nöbetleri var vs, kadın çocuğu getirin diyor sözünü dinleyen yok, yarım gün okula başlamış annenin yine dahli yok. Çocuğu komple babaanneye teslim etmişler. Başka bir mesajimda yazdığım gibi annenin gittiği durumda babanın elini 2-3 kat daha taşın altına koyması gerekiyordu. Çocuğu tam gün kreşe verip, akşam evine alıp, haftasonlari annesine götürmesi gerekiyordu. İki taraf da bu kadar ortada olmayacaksa neden çocuk yapıldı? Anne baba süreci birlikte yürütmelilerdi. Çocuk, babası varken neden babaanneye emanet edildi ki? Bu cümle bile çok şey anlatıyor. Bazen eşime diyorum; bana bir şey olursa çocuğu sakın annene/anneme bırakma onun yeri senin yanın diye.

Kadını linçleyenler koca parası yiyenler bence

Konu sahibini linçlediğimi düşünmüyorum ama zamanla ve planlama hatası yaptığı bir gerçek ve çoğu insan da bunu belirtti. Zaten çoğunlukla haksız bulsam bile saldırgan yorumlar yapmam.
Koca parası yemiyorum onu belirtmek istedim. Maddi manevi şartları oluşturduktan sonra 31 yaşında anne oldum. Gerekseydi 35'i de beklerdim, 40'ı da. İki yıl ücretsiz iznimi aldım, sonra çocuğumu kreşe verdim. Aman kim bakacak, vay ücretsiz izne cikamam borcum var, kaynanam/annem çocuğuma bakmıyor, bakıyor ama beni saymıyor gibi dertlerim olmadı. Memur olmasaydım da bakıcı tutacaktım. Başka başka şekillerde zorlandım o ayrı. Çocuk büyütmek kolay değil. Bakici da olsa, kreş de olsa, kendin de baksan farklı zorlukları var. Yani burada konu açan kişilerin çoğu o kadar plansız ki ben ona hayret ediyorum.

Merhabalar. Dün yaşadığım bir olay hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum. Ben 7 yıllık evliyim eşimin ailesiyle altlı üstlü oturuyoruz. Bu süre zarfında kendileriyle fazla yakınlıktan kaynaklı problemler yaşadık ama bir şekilde iletişimi kesmedik. Geçen yıl mesleğime başlamam için almam gereken 9 aylık bir eğitim vardı bu eğitimi şehir dışında aldım. 5 yaşında bana çok düşkün olan kızımı babaannesine emanet edip gitmek durumunda kaldım. İki üç ay görüşmediğimiz zamanlar oldu. Döndüğümde mesleğime başladım ve karı koca çalıştığımız için okuldan geriye kalan zamanlarda kızıma gene babaannesi bakıyordu. Dün de aynı şekilde işten geldiğimde çocuğu almaya çıkmıştım. Kayınvalidemin eski telefonunda kızımın fotoğrafları vardı onlara bakarken bir video gördüm. Benim eğitimde olduğum ve kızımı göremediğim süreçte çekilmiş bu video. Kızım, seni annemden çok seviyorum seni annemden çok seviyorum diye kızım defalarca tekrarlamış en az on kere bu cümleyi kurmuş.Arkasındanda yeter artık biraz da şarkı söylicem deyip şarkı söylemeye başlamış. Belli ki biri ona bunu söyletip kaydetmiş. Normalde kızım bana çok düşkündür ben yokken bile olsa asla kendi kendine öyle bişey söylemez. Ayrıca onu sevmesinde de sorun yok benim takıldığım nokta çocuğa bunu defalarca söyletip kayıt altına almanın mantığı nedir. İlk gördüğümde kendimi dizginledim hiç bir şey söylemeden evime indim. Evde kızıma sordum ben orda yalan söyledim babaannem zorla söylettirdi dedi. Eşime bunu anlattım. Oda kendisine sorsaydın bana niye anlatıyosun ki dedi. Eğer beni yatıştırsaydı olay büyümeyecekti. Gittim kayınvalideme sordum bunu yapmaktaki amacın neydi ben kızımı sana emanet ediyorum ben yokken sen bana karşı mı dolduruyorsun bu çocuğu dedim. Orda o şarkı söylüyordu falan deyip aklımla alay etmeye başladı. Bir yandan da ciddiye almaz bir şekilde gülüp açın diziyi falan diye söyleniyordu. Ben iyice sinirlendim kayınpeder falan olaya dahil oldu derken iş büyüdü eşimlede tartıştık. Sonradan biraz yatışınca acaba yanlış mı yaptım diye düşünmeye başladım. En nihayetinde kadına mecburum çocuğa bakıyor. Siz olsanız ne yapardınız
Linçe geldim 5 yaşında çocuk neden okulda değil

Eğer bu konu "mesleğime başlamam için 9 ay eğitime gitmem gerekiyor ama evladım için vicdan azabı çekiyorum ne yapmalıyım" şeklinde açılmış olsaydı burdaki çoğu kadının "evet uzun süre ama git kendi ayaklarının üstünde dur, çocuğunun geleceği için yapmak zorundasın o da bunu ilerde anlayacaktır" yazacağını düşünüyorum. Çünkü çocuğuna bakamamayla ilgili üzüntü yaşadığını söyleyen annelere hep bunlar söyleniyor. Kayınvalideyi haklı bulanları hiç anlamadım zaten. Kadın çocuğa bakıyor diye annesine taş atmak zorunda değil. Basbayağı sinsilik.
Bakıyorsa benim için değil oğlunun çocuğu olduğu için bakıyor zaten. Ki çocuk onun elinde falan büyümedi 5 yaşına kadar kendi başıma baktım çocuğuma. Bir yerde mecbur kaldığım için bırakmak zorunda kaldım. Babaannesidir sever onunda kendisini sevmesini bekler onu anlarım hadi ben yanlarındayken bunu yapsa kıskandı yaptı diyecem benim yokluğumda ben çocuğumu görmek için tutuşurken bunu yapması çok zoruma gitti. Ki bu gördüğüm sadece kayda alınmış olanı bakalım daha neler yaşadılar neler

Bakıyorsa benim için değil oğlunun çocuğu olduğu için bakıyor zaten. Ki çocuk onun elinde falan büyümedi 5 yaşına kadar kendi başıma baktım çocuğuma. Bir yerde mecbur kaldığım için bırakmak zorunda kaldım. Babaannesidir sever onunda kendisini sevmesini bekler onu anlarım hadi ben yanlarındayken bunu yapsa kıskandı yaptı diyecem benim yokluğumda ben çocuğumu görmek için tutuşurken bunu yapması çok zoruma gitti. Ki bu gördüğüm sadece kayda alınmış olanı bakalım daha neler yaşadılar neler
Kayinvalidenizin yaptığı asla doğru değil. Ama malesef uzunca bir süre ona bırakmak da sizin hatanız olmuş. Şimdi siz de diyorsunuz kimbilir neler yaşadılar.
Konu burda sizin kayinvalidenizle küsmeniz/kozunuzu paylaşmanız değil ki. İstediğiniz kadar sinirlenin, kızın, bağırın. Olan olmuş. Bence siz şu anda bir uzmandan destek alarak olmadığınız sürenin çocuğunuzu ne kadar etkilediğine ve eğer etkilendiyse bunu nasıl telafi edebileceğinize odaklanın.

Farklı bir altenatifim olsa inanınki bırakmazdım. Çevremde baktırabileceğim kimse yoktu. Kendisiylede sorunlar falan yaşadık ama asla kötü niyetli biri olduğunu düşünmüyordum en azından bu kadarını beklemiyordum yani. Yüzünede söyledim zaten böyle bişey yaptığını görmesemde biri söylese hayatta inanmazdım diye

Farklı bir altenatifim olsa inanınki bırakmazdım. Çevremde baktırabileceğim kimse yoktu. Kendisiylede sorunlar falan yaşadık ama asla kötü niyetli biri olduğunu düşünmüyordum en azından bu kadarını beklemiyordum yani. Yüzünede söyledim zaten böyle bişey yaptığını görmesemde biri söylese hayatta inanmazdım diye
Bu yalnızca sizin hatanız değil, eşiniz de sizin kadar sorumlu. Olan olmuş. Bu saatten sonra telafisine bakın ve çocuğunuzu evinizin düzeninden uzak tutmadan büyütmek için önlemler alın.
Allah kolaylık versin.

Bir sürü kişi sormuş konu sahibi cevap vermemiş ama ben de çok merak ettim. 9 ay boyunca haftada sadece bir gün dışarı çıkılan, özel bir evde kalmadığınız, 2-3 ay boyunca çocuğunuzu görmeniz için izin verilmeyen eğitim ne eğitimi böyle? Üstelik eğitimden sonra geceleri bile çalışıyormuşsunuz. Sat komandosu mu oldunuz? Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Ben kayınvalide de hiçbir hata göremedim..

Burda iki tane suçlu var Anne baba olarak çocuğu 3 ay görmemek ne demek!

Hayatınızı düzene koymadan çocuk yapmayacaktınız..

Anneler babalar sizleri büyütüyor bir de yavrularınıza bakıyor. Üstelik yaptıkları da beğenilmiyor kulp takılıyor..

Önce kendinizi eleştirin konu sahibi..
Nasıl hata görmediniz? Çocuğa hissetmediği bir duygu hakkında yalan söylettirip bunu kaydediyor. Bunu fesatça yapıyor. Suçlu haklı diye ayırmak zorunda değiliz. Herkes suçlu, çocuk da mağdur.

Nasıl hata görmediniz? Çocuğa hissetmediği bir duygu hakkında yalan söylettirip bunu kaydediyor. Bunu fesatça yapıyor. Suçlu haklı diye ayırmak zorunda değiliz. Herkes suçlu, çocuk da mağdur.
Yahu kayınvalide çocuğa bilfiil annesiz 9 ay bakmış bir de bunun öncesi kim bilir ne kadar çocuğu pışpışladı..

Bunun bir de gecesi gündüzü var, kakası banyosu, uykusu, yemeği var..

Evet videoyu o şekil çekmesi abes olmuş

Ama inan çocuk annesini nasıl seviyorsa artık babaannesini de seviyor.

Çünkü bebe yapılan emeğe nankörlük etmez..

Yani hissediyordur. O kadar da değil.

Bu eğitimde ne yazıkki kafama göre çıkıp gelme şansım yok.Özel evde falan kalmadım kalsam zaten bakıcı tutar gene götürürdüm bir şekilde. Haftada bir gün dışarı çıkabiliyordum. Defalarca söyledim getirin çocuğu göreyim diye eşim izni olmadığı için sadece bir kere getirebildi. Onun dışında 2 ay arayla falan izinlerim oldu ben gidip gördüm. Babaannesigil getirir diye bekledim ama çocuk sensizliğe alıştı seni görünce daha kötü olur falan diyerek bir kez olsun getirmediler. Kariyer mevzusuna gelirsek 29 yaşındayım yıllardır iş sahibi olabilmek için denemediğim yol kalmadı bekarken de çok uğraştım ama bazı şeylerin zamanını biz ayarlayamıyoruz ne yazıkki. Tam gün kreş mevzusu da biz para esirgediğimiz için göndermiyor değiliz çok şükür belli bir gelirimiz var. Ben okuldayken gönderdiler o şekilde özel bi kreşe akşama kadar durmak istemedi okuldan soğudu hatta okula gönderemedik uzun bir süre
Tus kampı mı dicem o da böyle değil sanırım yenidoğan bebeğini annesine bırakan gördüm ya hayır tus Çalış yine kimse sana çalışma diyor biraz planlama yap kafanıza göre doğurma sınavdan sonra doğur mesela bilemiyorum

Kadını linçleyenler koca parası yiyenler bence
Valla daha koca parası yemek nasip olmadı doğum sonrası koşup işe gittik

Ama plan yaptık bakıcı ayarladık bütçe ayırdık
Bazıları çocuk yapıyor illa büyür birileri bakar diye düşünüyo
Bu rahatlık yok bende ondan insan şaşırıyor

E bu kadıncağız da iş güç sahibi olmasın mı eline geçmiş çocuktan sonra bi fırsat zaten belli ki kocası hayırsız arkasını güvenle yaslayabileceği bi kocası yok ne yapsın 9 ayı göze alabilmiş illa da böyle mi yapmak lazım kaynanası tarafından illaki de arsızlık mı yapmadı lazım nolurdu sanki kızım annen dünyada en çok seni seviyo hemencecik gelecek sana güzel oyuncaklar alabilmek için gitti diyip video çekse ? İyilik olsa güzellik olsa bu zavallı gelincağızlara bukadar eziyet edilmese? Kadın kimbilir ne kadar zorlanmıştır çocuğundan ayrı kaldığı için daha da zorlaştırmasa?

Bir sürü kişi sormuş konu sahibi cevap vermemiş ama ben de çok merak ettim. 9 ay boyunca haftada sadece bir gün dışarı çıkılan, özel bir evde kalmadığınız, 2-3 ay boyunca çocuğunuzu görmeniz için izin verilmeyen eğitim ne eğitimi böyle? Üstelik eğitimden sonra geceleri bile çalışıyormuşsunuz. Sat komandosu mu oldunuz? Aklıma başka bir şey gelmiyor.
Polislik eğitimi var il dışı 9 ay

X