Kendimi değiştirmek istiyorum ama başaramıyorum.

Merhaba, yazdiklariniz sizi kötü yapmaz ki.
İnsan iletişimine odaklanmanız tavsiye ederim ve bol vol aynanın karşısında kendinizle konuşun. Bir de bence hayatta ki en önemli şey kendinizi sevin. Patavatsız konuşunca da sevin sacmalainca da. Böyle olunca insan daha kolay bir şeyleri göz ardı edip önüne bakabiliyor.
Öğrenci öyle söylemiş söylesin bu sizi kötü bir öğretmen yapmaz ki o onun düşüncesi :)

Benim farklı bir versiyonumu gördüm sizde. Ben de öğretmenim, şuanki erkek arkadaşımdan 3 yaş büyüğüm ve anlattıklarınız...
Keşke size destek olabilsem kendime olamıyorum çünkü belki yalnız olmadığınızı hissedersiniz. Arkadaşlık ilişkilerimde çok iyiyken aşk konularında sizin gibiyim. Sevgilim etrafa bakınsa benden sıkıldı yüzüme bakmıyor artık diyip enerjimi düşüren ben, sevgilim benimleyken çok konuşmuyor çünkü benle ne konuşulur ki diyip arkadaşlarının yanında kahkaha tufanı olurken işte sorun tamamen bende diyip yine kendini acımasızca eleştiren ben, yanına kendimi bi türlü yakıştırmayan da ben, saçlarım biraz erken beyazladı onları öperken beyazlarıma bakmalütfen diyip kendimi yine kötü hissettiren ben, güzel başlayan bir ilişkiyi bu tavırlarımla çıkmaza hep sürüklüyorum, modum düşüyor karşı tarafa yansıyor. Kendimden öyle sıkıldım ki.

Birçok insan bir yerlerde benzer şeyler yaşıyor demek ki. Size şu kadarını söyleyebilirim ben de sevgili olduğumuz dönemde yaşı takıntı ediyordum, evlenince başka dertlerimiz olacak yaşı unuturum diyordum ama hiç kafamdan atamadım. Hala bir ortamda yaş muhabbeti olacak ve bana yaşım sorulacak diye aşırı geriliyorum. Belki de bu yüzden eşimin çevresindeki herkesten uzak duruyorum.

Herkeste öyle olacak diye bir şey yok ama ben aşamadım yaş konusunu maalesef. Belki özgüvensiz bir insan olmamla ilgidir. Neticede yaş farkını çok rahat dile getiren insanlar da var. Size tavsiyem bunu en başında halledip aşabilmeniz. Sonra daha büyük yük oluyor insana.

Son zamanlarda kendimi hiç sevemiyorum maalesef. Ne yapsam kızıyorum kendime. Belki de sorun buradadır.

Son zamanlarda kendimi hiç sevemiyorum maalesef. Ne yapsam kızıyorum kendime. Belki de sorun buradadır.
Kesinlikle problem burada. Eminim düşünüp düşünüp kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Şöyle yapsaydım şöyle soyleseydim vb.
Bir tane uygulama var özelden size yazayim. Belki faydasını görürsünüz.

Bu söylediklerinize katılıyorum. İnsan kendine yatırım yapınca özgüveni de yerine geliyor evet. Ancak şu sıralar maddi sıkıntılar da yaşıyoruz ve oğlum da küçük. Ancak işe gidip gelebiliyorum, onun dışında oğlumu bırakmak istemiyorum küçük olduğu için. Önümüzdeki yıl kendimle ilgili güzel planlarım var. Hem maddi sorunumuz bitmiş olacak hem de Oğlum biraz daha büyüdüğü için haftada birkaç gün kreşe vereceğim ve biraz kendime vakit ayırmaya çalışacağım. Umarım bana iyi gelir.

Nazik teklifiniz için çok çok teşekkür ederim. Keşke İstanbul’da yaşasaydım ama maalesef biraz uzağım İstanbul’a.

Evet sürekli kızgın olduğum insanlarla ilgili kendi kendime birilerine açıklama yapar haldeyim. Mesela kayınpederimle aram kötü ve bu konularla ilgili eşimin teyzesiyle konuşuyoruz bazen. Evde yemek yaparken falan teyzesine güya bunları anlatıyormuş gibi oluyorum. Kendi kendime eşimin teyzesine anlatıyorum sanki ve sürekli kavga ediyorum birileriyle.

Boşver kayınpederini teyzeni . Anlat anlat bir çözüm yok. Kendi hayatına odaklan. Sen ne istiyorsun, seni ne mutlu eder.
İnsan bu tip olumsuz diyaloglara girdiğinde beyni hep bu düşüncelerle boğuluyor. Kurtulmanın tek yönlü kendinize meşgale bulmak. Pozitif insanlarla oturup kalkmak.

cok duygusalsin ve onun icin sanirim asiri alinganlik var kimseden cekinme onlarda sen ben gibi etten kemikten insanlar kimse kimseden üstün degildir üstünlük takva ile olur ancak kim ne düsünürsede düsünsün sen kendini iyi hissedecek seyler yapmissan vicdanin rahat olur vicdaninin rahatsiz olacagi seyleri yapma kim ne söylerse söylesin takinti yapma herkes herseyi söylüyor kendi derecesine göre varsa haksizligi sana karsi yada baskasina karsi uyarmak gerekir yada baskasi bizi elestiriyorsa dön vicdanina sor o sana dogruyu söyler rahatsan vicdanen dogrusundur degilsen düzeltirsin kendinin yanlisini diyecegim o ki kusursuz insan yok bizler ne Melegiz nede Peygamber Hatamizla sevabimizla insanlariz iyi insan olabilirsek her canliya ne güzel meziyettir

Topluma karışın ve pratik yapın. Korkularınıza aşamalı maruz bırakın kendinizi. Sevilemez olabilirsiniz ama bazılarına herkes sizi sevmeyecek zaten ancak sevenler de olacak eşit olduğu sürece bence herşey yolunda. Siz minik minik hayata karışın zamanla olur.

Psikolog ile ilaçsız 6-8 seans gerekiyor açıkcası. Bu durumun temeli çocukluğa kadar uzanıyor bu arada. Tahminim çok düşünen birisisin aklına ilk gelen cümleyi kurmuyorsun hata yapmaktan çekiniyor ve cümlelerini seçiyorsun sürekli. Hızlı güvenen biri değilsin.

Aslında önceden insanların beni sevip sevmemesi bu kadar da umrumda değildi. Son yıllarda biraz daha fazla kafama takmaya başladım her şeyi.

Evet sanırım öyle ben de çocukluğa dayandığını tahmin ediyorum. Maddi nedenlerden dolayı psikoloğu da ertelemek zorunda kaldım şimdilik. Ama söyledikleriniz doğru, çok düşünüyorum ve bir cümle kurduktan sonra da gerek var mıydı diye pişman oluyorum.

Tahmin ediyorum oyüzden kendinize yüklenip daha fazla haksızlık edip özgüveninizi kırmayın. İnsanlarada kızmayın günümüzde bir linç kültürü var herkes kırıyor direk karşısındakini sizin gibi hassas kalplerin kırılacagını düşünmüyorlar . Bazen yalnızlıkta çok güzeldir bakmayın az öz dostluklar daha değerlidir. İnşallah maddi durumunuzu toparlar terapi alırsınız üstesinden kolaycs gelirsiniz içinizi ferah tutun lütfen.

Ben de böyle düşünüyorum ama sonra kendimi kimse bu konuşmayı düşünmüyor kafa yormuyor unuttular gitti merak etme diyerek teselli ediyorum

Sevgili A alindalin bence kimseyle samimi olman, içten olman, çok sıcak davranman gerekmiyor. Diğer insanlar birileriyle samimi olup hızlca muhabbet çevirebilir. Senin öyle olman gerekmiyor. Herkes kendine has ve biriciktir.
Özgüven ile ilgili sıkıntıların olabilir benim de var. Hep kayınvalidelerin ortamında vs. başkaları övülür ben de üstüme alırdım. Her şeyi kişisel algılamak hayatımı mahvetti. Ayrıca iş yerinde oo herkes nasıl samimi bir tek ben dışlanmış gibiyim, ezik gibiyim diye hissederim hala ara ara. Ama sonra kendime derim ki demek ki bu insanlar senin kafa yapına uymuyor. Yani her zaman biz suçlu değiliz. Her zaman kendimizi eleştirmemiz gerekmiyor. Bırak insanlar iğrenç biri olduğunu düşünsün ne fark eder ki. Ben çirkin biriyim eşimin aileside böyle düşünür diye bende evlenene kadar kimseyle tanışmadım o aileden. Ama şimdi diyorum ki arkamdan ayy ne kadar da çirkin bir kız hiç yakışmıyor oğlumuza desinler ne olacak. Herkes istediğini düşünsün. Bende onların arkasından diyorum ki ay ne kadar iğrenç karakterler... Onların umrunda mı? Hayır. Benim niye insanların hakkımda ne düşündüğü umrumda olsun...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…