Kız çocuklarının kaderi daima ezilmek mi?

Bu durumlardan asla anlamıyorum ama dedemi ocakta kaybettik. Annemler 6 kardes 3 erkek var. Bu durumlar konusurken erkek grubu demis ki teyzelerim ve anneme “şeriat kurallarına göre erkeğe 3 kadına 2 hak düsüyo” demisler. Annemde neyin şeriatından bahsediyorsunuz Türkiye Cumhuriyetinde yasıyoruz baslatmayın şeriatınıza diyip teyzelerimle beraber ağızlarının payını vermisler.
Ortanda dayımda demis ki “ x (karısı) in babası böyle böyle diyo şöyle diyo böyle bi hak varmış” diye konuşmuş. Yani burda görüldüğü üzere yengeler iyi yıkamış herifleri. Annemde durur mu herkesin icinde “napalım x’in babası öyle diyosa bizene? Bizim babamız demedi ya böyle” demis sus pus olmuslar.

Ben şeriat kısmını duyunca öyle bi fıttırdım ki sinirden annem hepsini bir güzel fırçaladı. Tıpış tıpış yazıyorlar arıyorlar geliyorlar. Dişli olmakta fayda var diye düsünüyorum çok fena dişli olmanız lazım. Sakın sus pus kalmayın. Umarım halledersiniz.

muz cumhurıyetınde yasıyorlar sanırım
devlet kanunları gosterır şeriatcılara mal paylasımını otururlar asagı hersey bır dava ıcın dılekceye bakar yanı
cahil ınsanlarla muhattap olmak zorunda kalmak cok sınır bozucu
annenız yanı kız tayfası ıyı yapmıs agızlarının payını vermıs
genel olarak erkekler sıkıntılı mı ne ya

Siz evli değili misiniz. Size bunlar olurken, eşiniz ne yapıyordu ?

Evet aynı zihniyet aslında. Kadın erkeğin yarısını alır hatta almaz kardeşlerine bırakır zihniyeti bu. Ben de bayağı paraladım da, o yüzden neredeyse dayak yiyordum. Sokağı inletti sesi, beni öldürecekmiş, bir ton hakaret etti. Hayır bir de saygı bekliyor

Erkekler sıkıntılı bence asla beklemezdik dayılarımdan hayır gerçekten durumlar üst düzey ekonomik olarak hepimizde çok iyiyiz ama neyin paylasımı ayrıcalığı bilmiyorum. Annemde ben öyle bir güzel dava açarım ki görürler şeriatı meriatı dedi herkese. Kulaklarına gitti herhalde hepsinin.

Büyük konuşmak istemiyorum ama düşman başına böyle kardeş. 2 kardeşiz erkek kardeşim var. Ayağına taş değse canım yanıyor. İnsan kardeşine bunu nasıl yapar aklım almıyor gerçekten. Hakkınızı yedirmeyin lütfen şikayet edin uzaklaştırma kararı aldırın. Herkes payına düşen hakkı alsın napıyosa yapsın. Yengeniz aynı şey başına gelse ben kadınım benim hakkım yok mirasta diyebilir miydi acaba. İşlerine gelmediğinde cinsiyetçi bunlar.

Ayyyy hiçbir şey yapamaz hiç, anca kükrer böyle. Yengeniz olacak zaten ayrı vaka. Dik durun. Tansiyonum fırladı yeminle

Ananem anneme daire vermemek icin 3.kisiye devretti evini,ordan alıp dayımlara devretti:)
Annem lanet gelsin dediği icin ugrasmadı ama böyle isler de var
Tedbir koydurun mallara siz yine de konu sahibi.
Akıl almaz yollar buluyorlar bazen insanlar.

Yaw birde her halti seriata gore yapiyolarda, nedense seriati sadece mal paylasiminda hatirliyolar tiksiniyorum boyle insanlardan cidden, baksan namaz kilmaz oruc tutmaz ama paraya gelince seriat,, tabii tabii

Hayat oyle birseydir ki
Bir gun yaptigi sey icin cok pisman olur. Bi anne bunu yapabiliyosa kizina oz kizina..bir gun yaslanacak elbet

Ayyyy hiçbir şey yapamaz hiç, anca kükrer böyle. Yengeniz olacak zaten ayrı vaka. Dik durun. Tansiyonum fırladı yeminle
Hahahahha bana diyor ki senin bir çivin var mı bu inşaatta. Kadına bak, çivileri babanın evinden getirdin herhâlde dedim.

Bu işte bir gariplik var.
Basit bir soru soracağım: Tapusunu almadığınız malı devlet satmanıza nasıl izin verecek?

Geçmişteki noter vekaleti bozulmuş zaten onu yok sayalım.

Zaten bir malın satılabilmesi için önce mirasçılarına dağıtılmış olması gerekmez mi? Sizler tapularınızı almadan neyi satacaksınız?

Ölüm sonrası yapılması gereken pek çok işlem var.
Mirasçı olduğunuzun belgelenmesi için veraset ilamı alınacak, veraset ve intikal vergilerini verebilmeniz için veraset beyannamesi vergi dairesine verilecek vb.

Yani malı satıp parasını abime vereceğiz deseniz bile tüm mallar için mirasçı olduğunuzu kanıtlamanız ve vergileri vermeniz gerekiyor.

Yani işin içinde yalan var.

Tabi abiniz tüm yetkileri vekaletle sizden alıp, bahsettiği paraları ödeyip kendisine satış gösterir sizi de engellerse bilemem.

Tek diyeceğim, uyanık olun ve araştırın.
Uzmana danışmayı da unutmayın, bizler hatalı bilgi verebiliriz, altını çiziyorum. Bu işte parayı esirgemeyin, işin içinde gayrimenkul var.

Annenizin oturdugu ev hariç ortak tapunuz varsa satin neden satmiyorsunuz ki ?böyle bir abiyle ortak olmayin. Şu an satisa hayır deseniz de zaten abiniz ortaklığın giderilmesi davası açıp satis isteyebilir biraz uğraşsa da max 3 yıla satılır.
Sizin ne yapmak istediğinizi anlayamadim

Ben de onu istiyorum. Zaten yedikleri kadar yediler, kalan baba mallarını da bölüşeceğiz. Ne gerek var diyorlar Satacaklar ama tapuları üstlerine almak istemiyorlar. Herhalde bizden imza alıp konuşulan dairelerini sattıktan sonra, geriye kalan hisseli tapulardan da hak iddia etmeyi mi düşünüyorlar artık bilemiyorum. Yani hinlik sezdim.

Son düzenleme:
Tapular çıktı hepsinde 1/4 yazıyor. Bundan sonraki süreç nasıl olacak? Daireleri bölüşüp herkes tapusunu alsın diyorum. Tapu için çok para istiyorlar diyor kardeşlerim. 1/4 hisseli tapuyla daire biz onay verirsek satılamıyor mu? İstedikleri tapuyla vs uğraşmadan onlar satmak istedikleri için onay vermemiz.

Bu yaşadığınız sıkıntıların sizi ne kadar yıprattığını biliyorum. Benim annem 8 kardeş ve dedem ile anneanneme ben baktım. Dedem yatalaktı her şeyini ben yapardım. Bekar halimle 92 yasında dedemin her şeyini kız halimle yaptım. Hiçbir erkek evladı ya da torunu bu kız ne yapıyor erkek tıraşını biz yapalım demedi. Yapmalıyız ama yapamayız dedi. Anneannem kalçasını kırdı, 36 çentikli dikiş atıldı, yatalak oldu. Odada temizliğini yaptım. Leğenlerle odada yıkadım. Kadını yürüteçle yürütür hale getirdim. Ama el sürmeyen evlatları onun için daha değerli oldu. Dedem öldü. Hukuken herkes her şeye eşit hakka sahip oldu. Tek tapu çıktı. Annenin hakkı %32 kardeşlere eşit hak bölündü. Hissekarlar arasında biri diğerine bir şey sormadan satarsa 5 yıl içinde iptal edilebiliniyor. Ölüm belgesi teslim edilip tapu çıkma sürecinde birkez para ödeniyor. Daha sonra bir para ödenmiyor. Annemlerde bu şekilde oldu.

Babamın mallarının tapuları hepimize ortak çıktı. Ben herkes tapusunu alsın ne yapıyorsa yapsın diyorum. Onlar mallarını satacaklar. Ben satmayacağım.

Babamın mallarının tapuları hepimize ortak çıktı. Ben herkes tapusunu alsın ne yapıyorsa yapsın diyorum. Onlar mallarını satacaklar. Ben satmayacağım.
İyi de tapulariniz tabi ki ortak bu durumda ortak hareket etmek zorundasınız. Kaldı ki siz satmak istemesniz de kardesiniz isterse mahkeme yoluyla satar, miras payınız neyse mahkeme verir. Yani satmak istemiyorsanız da abiyle anlasmaniz lazım. Satmam deseniz de zaten mahkemeye verirse satılır sonuçta payı var mahkeme hayır sayılmasın demez ki...bunun da kız çocuğun ezilmesiyle ilgisi yok iki kız kardes anlasamasa da aynı presedur uygulanir (aynı davalardan yeni çıkmış biri olarak diyorum).Derseniz ki annemin evi satilmasin babamla hatırası var onun için de ayrica dava acmaniz gerekir. (Onu dava sonucu satamaz, dava devam ederken de satamaz).Tabi bu asamalarda bir avukata danismadan da hiçbir yeri imzalamayin

3 kız 1 erkeğiz
hep deriz annemize biz bakıcaz babama sen diye abime
daha da ağzını açıp bir demedi diyemez
sorun erkeklerde değil ki anne-babada
zamanında ezdirmeyecekleri sizi
avukatsız adım atmayın o abiden her şey beklenir gibi duruyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…