Kız çocuklarının kaderi daima ezilmek mi?

Mal paylaşımı sonrası herkes ne yaparsa yapsın diyorum. 1/4 tapularla diyelim onların istediği dairelerin satışını yaptık. Aldılar kendi yollarına gittiler. Geri kalan tapularda da 1/4 hakkı olmuyor mu? Yani malıma çökme durumları olur mu? Bunu öğrenmeye çalışıyorum. En garanti yol olarak parası neyse vereyim tapumu alayım diyorum. Prosedürü öğrenmeye çalışıyorum.

Valla anneme de ben bakacağım gibi duruyor. Onlar bakmak değil, görev olarak görüyor da sadece kızın görevi sanırım, zirâ şu süreçte abim hiçbir şeye müdahil olmadı, babam hastanede ben yanındayken ailesi tatildeydi, o da bir uğrayıp gitti.

Başınız sagolsun Allah rahmet eylesin ne güzel bir evlatmışsiniz kesinlikle imza vermeyin yine şiddet uygulamaya kalkarsa polise başvurun adlı mercilere yönelin ve kesinlikle kanuni yapın işlerinizi satışları bırakın onlardan da sizden para gitsin kanunun kestiği parmak acımaz babasını bile kandırmış size mi acır sakın kanunu yanınıza alın ki size zarar vermesin şikayet etmekten çekinmeyin

Pazartesi tapu dairesine gidip bilgi alacağım. Ne ne olacak nasıl ilerliyor bilgi almak için. Herkes kendine düşeni alsın da satıyorlar mı gidiyorlar mı kendileri bilir.

Bakın işte böyle bir şey olmaz çünkü o 4 te 1 bütün tapularda. Yani istedikleri daireyi satınca diğer dairelerde hakları 4 te 1 oranında devam edecek. Maliniza cokmemeleri için guvenilir bir emlakcidan (hatta bilgi teyidi icin birkac yerden fiyat isteyin)bir değerlendirme yapsinlar siz onlarin sattığı yerlerdeki hakkinizdan vazgecin onlar da diğer tapulardaki haklarını (Yani hisselerini)size devresinde.yani mal paylaşımı yapın. Abi kendini bir şey sandığı için daha değerli neresi ise onu isteyecektir ama eğer tapularin değerini objektif olarak öğrenirseniz 4 te 1 oranı tutturmak bu işi yapabilirsiniz. Hisselerini devri yapmadan direkt satış olursa diğer tapulardaki hakları devam ediyor olur.hisse devri için de her türlü oturup sakın şekilde anlasmaniz lazım. İsterseniz konudan anlayan bankaci ya da avukat bir arkadasiniz varsa bu işler olurken size refakat etsin yaninizda olsun

Anneniz "Karının babası ölünce karın pay almasın o zaman ama ben Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre alacağım" deseymiş kardeşine ..Allah anama babama uzun ömür versin ama mal paylaşımı günü gelse benim inançsız abim bile sizin dayılarınız gibi saçmalayabilir

valla kusura bakma abının icinde varmıs zaten sizi sallamamak el kızı ne kadar degistirebilir demekki sende eskidem ama ben varım ben yaparım deyip tüm ise güce sarılmıssın yanlıs yapmıssın sonucta abini arıcan dicen abi gel bu erkek babam utanıyor ama sen ona tenezzül etmemek icin bence aramadın simdide hayıflanıyorsun neden abine ihtiyacın oldugunda aramadn gel ilgilen bende yoruldum biraz dinlenice demedin

Abim zaten karaktersiz, karısı da aynısı. Tencere kapak diyorum ben onlara.

Adam ameliyat olmuş yataktaydı, bunu babam yaşındaki abim akıl edemedi de ben mi teklif edecektim? Baba ikimizin de babası. Kaldı ki kendi evi hastaneye 15 dk idi, bizim evimiz 1,5 saat uzaklıktaydı. Ayrıca teklif etmediğimi nereden biliyorsunuz? İşim vardı, söyledik babamı oflaya poflaya alarak evine götürmüş; akşama kadar önüne yemek koymamışlar, babam saatler sonra ağzıyla istemiş yengem yal gibi yemeği önüne koymuş. O günden ölene kadar da o eve girmedi. Ne desem işimiz gücümüz var oluyordu. Bir kere dersin iki kere dersin.

hayır madem mallardan alıcak yok öyle ben gıcıklıgına oflasada poflasada essek gibi geliceksin derdim abime hatta üste cıkar gibi onun gelmek istemem tavrını bilsem bile sen bu evin erkegısın babamla ilgilenmek zorundasın diyektin her konusmada öyle paraları alıp gidemezsin mallar ortaksa babada ortak diceksin

Kavga çıktı, babam hayattaydı, ben dedim bu adam yıllardır hasta ne yaptın dedim? Ne yapacağım sen kızı değil misin evdesin tabi bakacaksın ne yapayım yemek mi temizlik mi yapayım dedi. Onun işi gücü varmış, çalışıyormuş. Babam da tabi sen sadece paramı seversin dedi. Bugüne kadar en azından altında araban var, şu adam hava alsın diye ne zaman yanına aldın da baba oğul bir şeyler yaptınız diyince ilk o an yalandan hadi baba gel gidelim dedi, babam da biz dedikten sonta teklif etmenin ne anlamı var dedi. Zaten o kavga sonrası adamı 4 ay aramadı, sormadı bile.

Neden bu kadar şeyi kabul ettiniz diğerlerine sorumluluk vermediniz,siz yapınca yapan var diyip yapmamışlar üzerine de malları almışlar

Bu şekilde yaparsanız evet sizin Malinizda da hakları oluyor o yüzden yaptırmayın satışı ya da satış yapılırken payınızı alın siz de , ayrıca yanlış anlamayın ama bu abileri yetiştiren anne babanız değil mi ? Hiç mi korumadi aileniz sizi bu maden çağından kalma zihniyete karşı ? Benim de bir oğlum bir kızım var , oğlum kızıma bu şekilde davranacak olsa , utumu yap dese bile kafasını kırarım onun , üzüldüm gerçekten sizin icin

evet anneniz vefat ettiğinde de onun payınından da alırlar kaç kardeşseniz o kadara bölünür mal.bu yüzden madem anneye hep siz baktınız.o malları satın dolar vs yapın bankaya yatırmayın atın köşeye bir kaç yıl.hemen mal alırsanız itiraz edebilirler.yani anneniz size pozitif ayrımcılık yapmalı.kendine düşen tüm malı size vermeli bence.bu da tüm malların satılıp yeni mal alınmasıyla olur sadece.anneye hep siz bakacaksınız kendi hayatınızdan gidecek ama ölünce diğer kardeşler de paylarını alacak.bu adil değil benim fikrimce.

theblackswan Swan aynı dert bende de var. Babamı 1.5 sene önce kaybettik. Sonra miras meseleleri yüzünden ablam benim kafamı cep telefonuyla darp etti. Ama benim annem zır cahil bir kadın olduğu için ablamdan taraf oldu. Şu an 7 aylık hamileyim. Bana karşı zerre merhamet hissetmiyor. Karnında bebek var, üzmeyeyim demiyor. Bende artık ne annemden, ne kardeşlerimden manevi herhangi bir beklenti içine girmiyorum. Ben eşimle ve doğacak bebeğimle bir aileyim.
Benim bildiğimde senin imzan olmadan bir şey satamazlar. Ama ortaklıktan çıkmada bir şey duydum. Dava açıyormuşsun. Benim payımı versin diyormussun. Böyle bir durumda da mal mülk değerinden çok ucuza satılıyormuş.
Sen bilen bir avukata sor. Daha olmadı benim avukatın numarasını vereyim sana. Becerikli çocuktur. Beni 2 davadan beraat ettirdi. Onu ararsın.

Neden bu kadar şeyi kabul ettiniz diğerlerine sorumluluk vermediniz,siz yapınca yapan var diyip yapmamışlar üzerine de malları almışlar
Vekaleti bozduğumuz için tüm malları alamadılar tabi ama seneler içinde kardeşim yoluyla duygu sömürüsüyle babamın birkaç dairesini, dövizlerini, altınlarını vs sömürdüler. Babam vefat etti, geri kalan mallar konusunda bari adaletli bir bölüşüm olsun istiyorum. Zaten haksızlığa maddi ve manevi olarak uğradım.

Kardeşimden de abimden de talep ettim, kardeşim getirip götürme gibi ayak işlerinde yardımcı oldu arabası olduğu için;ama abim yaptığında memnuniyetsizliğini babama hissettirdiği için babam ölsem de olmaz dedi artık istemedi ben de talep etmemeye başladım.

Annem biraz oğulcudur ama gerçekleri görmeye başladı, oğlu bastı gitti bir ben kaldım. Kardeşim de evlendi uzağa gitti, gerçi o gelip gidiyor, tamamen elini çekmedi bizden. Annem de benim dairem de senin olur diyor ama resmiyete dökemedikten sonra bir anlamı kalmıyor tabi, yarın ölürse karga gibi üşüşecek abim.

Yaaa öyle mi çok üzgünüm, mal mülk insanlara neler yaptırıyor. Evlatlar arası ayrımcılık çok canımı sıkıyor. Benim annem de oğulcu maalesef, ama babamın vefatı sonrası abim kaçıştığı için şimdi gözlerinde pişmanlık görüyorum. Dediğiniz gibi sizin artık çekirdek aileniz var, birbirinize tutunmaya bakın. Abim bana beni sildiğini söyledi, çocuklarına da demiş artık halanız yok diye. Çocuklar beni görünce bıyıkaltı mızıldanıyorlar, tavır koyuyorlar. Bezini değiştirip mama yedirdiğim, gezdirdiğim, sinemaya götürdüğüm, yemek yaptığım yeğenlerim… Ben de seni sileli yıllar oldu, annem de vefat ettikten sonra senin yüzüne ömür boyu bakmayacağım dedim. Zaten çocukları da işin içine katması karakterini gösteriyor.

Şu an bakalım pazartesi tapu dairesine gidip bilgi alacağım. Onlar satma derdindeler bana muhtaçlar açıkcası, ben tapularımı aldıktan sonra satış için imza vereceğim. Kendimi garantiye almadan onlara asla güvenmem.

Abinizin bahsettiği masraf şöyle doğuyor abiniz kendi dairesinden 3/4 hissesini sizden satış yolu ile satın almak zorunda bu durumda da tapu masrafı doğuyor.Keza siz de sizin daireniz üzerindeki 3/4 hisseyi kardeşlerimizden satın almak zorundasınız bu da tapu masrafı demek.ancak bu satış işlemleri sonrası tüm tapular paylaşılmış olur.

Bizim kardeşimle benzer bir durumumuz oldu.Kardeşim babamdan kalma bir evi satmak istedi ben istemedim madem öyle senin hisseni ben satın alayım ama param yok konut kredisi çekip paranı ödeyebilirim dedim.Gerçi kardeşler arası olduğu için krediyi onaylamadı banka ben sonra bir şekilde o parayı bulup kardeşimin hissesini satın aldım ve tüm tapu benim oldu.

Cnm başın sağolsun. Kan bağı da olsa sana zarar verenden uzak durucaksın.

Ama miras anlamında hakkını mutlaka al.

Belli ki annen de sana kalıcak. Eminim başının üstünde yeri vardır. Sen kendi yaptığına bak boşver onları. Herkes kendine yapar.

Abimdir susayım yapma. Böyle abi lazım değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…