Kızlar, bir önceki konumun üzerine "Eşimin ailesi tarafından gelişmeler var" bakar mısınız ?

Madem haklısınız madem haksızlıklar yapıldı neden hem babaannenin evinde hem de kaynananın evinde sustunuz kendinizi savunmadınız? eşim sustu bende sustum olur mu? ama siz de bana bunu şunu yaptınız neden demediniz madme barışmaya birşeyleri yoluna koymaya gittiniz tüm şeyler dökülmeli

Aslında eşinize kızmayın ayrı bi yerde size tekrar ev kurup beraber uzak bi şekilde yaşamaya başlamış,sadece yüzlerine karşı sizi savunamıyor ama aslında sizin yanınızda,şu koz paylaşma gibi toplanmaları yapmayın ya böyle fevri insanlarla anlaşamazsınız,bayramdan bayrama gidin yeter

Ister sus ister susma orasi sana kalmis ama hazir misler gibi duzen kurmusken sakin duzeni bozup ayni binaya tasinmaya kalkma,inan camdan asagi kendini atsan daha az canini acitir,cunku sana karsi ciddi bilenmisler farkinda misin?Rahat durmazlar inan yine yapacagini yaparlar.Ben eskiden bazen insanlari idare etmek gerektigine inanirdim,ama idare ettikce aptal yerine koyuluyorsun,birilerinin egosunu yukseltiyorsun.Bende benzer problemler yasadim yasiyorum yeri geldi hakli oldugum davada bile kayinvalidemin pesinde ozurlerle dolandim ne oldu peki cokmu sevdi hayir?beni elestirmeye herseyime karismaya yuz buldu anca,kimse kimsenin kahrini cekmeye,egosunu yukseltmeye,psikolojik baskilarina dayanmaya gelmedi bu dunyaya herkes Allah katinda esittir,kimsenin kimseye ustunlugu yoktur.Buyukse buyuklugunu bilir ona yarasir davranir basinin ustune koyulur,ama agzi bozuk karakteri bozuk insani cekmek Allah katinda zulme girer kendine zulm etme,yeri geldigince uslubunca konus.Birde adamdir karisini hanim eden de hizmetci eden de derim kendi kocamdan biliyorum cunku...

Niye gidiyorsun ki?Eşini senin tarafını sildim bitti de ve gitme.Orada seni savunamayan eş de ne yüzel seni oraya tekrar götürecek?Seni topluca sindirmeye çalıştıklarının farkındasın ve bu oyuna neden ortak oluyorsun anlayamadım.

Amacım asla oraya tekrar taşınmak değil.

Dosta düşmana karşı ne diyecekleri umrumuzda da değil açıkçası, bizi kaçırmadan önce düşünselerdi bunları.

Amacım yalnızca az sonra gidip kendi içimi de boşaltıp, bu konunun yükünü omuzlarımdan kaldırmak, rahatlamak.

Sonra eşimle ne oluruz bilemiyorum, o da hayırlısı.

Susmayın. Üsturuplu bir şekilde derdinizi anlatın. Belli ki ortada sizi kötülemek adına bişeyler var. Eğer sessiz kalırsanız kayınvalidenize gün doğar. Sustunuz diye eşiniz de dahil size kimse saygı duymaz. Bilakis sindirilmiş olmanız onlara güç verir herşey eskiye döner. Her şeye uzlaşmacı ve uyum sağlayan olmayın. Kendi fikirleriniz kararlarınız olsun herkese karşı ve herkes sizi bu şekilde kabul etsin. Tam vakti bunu yapmanın dönüm noktasındasın. Eğer bugünde aman tadımız kaçmasın diye susar ve orda özür dilerseniz hepten tepenize çıkacaklar ve daha önce de bu durumu yaşamıştık sende kabul etmiştin olacak şikayet etmeye hakkın da olmayacak. Kendimden ve çevremden edindiğim deneyim bu. Yine de karar sizin tabi. Bizler dışardan bildiğimizle yorum yapıyoruz. Herkesin düzeni ve karakteri farklı.

Bir önceki konumu hatırlayanlar veya unutanlar geçmişe bakarsa, devamını paylaşacağım müsadenizle;

Daha önce kv ile yaşadığımız problemler sebebiyle, eşimle boşanmamın eşinden döndüğümüzü ve farklı bir semte taşınmak zorunda kaldığımızı yazmıştım. Benim işim de, eşimin işi de evimize yakın, neredeyse 2 sene olacak düzenimizi de kurduk elhamdülillah şuan eşimle aramda da bir sorun yok çok şükür.

Fakat eşimin düğünlere yalnız katılması, bayramlarda annesine yalnız gitmesi aile büyükleri tarafından sorun olmuş ananesi ve dedesi bizi aradı ve gittik. Bu duruma çok üzüldüklerini ve yaşanan şeyler her ne ise artık kapanması gerektiğini, özür dilemem gerektiğini söylediler. Beni hiçbir yere getirmeyen de eşim bu arada, ben annesinin her gördüğünde laf sokup, eltimle beraber surat sallandırmalarına rağmen eşimi yalnız göndermek istemiyorum her seferinde. Eşim de benim üzülmemi istemediği için gelmemi istemiyor.

Her neyse gittik, anane dede kendi hayatlarından örneklerle 2 saate yakın nasihat verdi bize, kayınvalidemlerin evinde aynı apartmanda yaşıyorduk niye çıktınız dediler? Sorunların sebebini sordular. Eşim sustu, o susunca bende herkesin içinde kv nin her gün bana yaptığı psikolojik şiddeti anlatamadım malesef. Sustum. Çünkü karşılık verince onlara göre "saygısız" oluyorsun. Vermeyince de "kafasına göre çekip giden-gelen eksik akıllı gelin" ve bana güvenmiyorlarmış artık sevgili kayınvalidecim. Ama 1 kere aileden biri de çıkıp sormadı, kızım hayırdır senin derdin ne? Nereye gidiyorsun diye? 3 ay babamın evinde kaldım, bir Allah'ın kulu arayıp, derdin ne, sen bizim soyadımızı taşıyorsun hala, her evliliğin başında olur böyle şeyler, oturalım halledelim sorun neyse demedi.

Sonra eltim ve kaynımı çağırdılar. Eltim herzamanki gibi politik konuşmasını yaptı, elimizden geleni yaparız dedi. Ama ne abisi ne de o bugüne kadar hiçbişey yapmamışlardı, annelerinden korkularına. Neyse sonra hep birlikte toplandık, kv ye gittik. Amaçları bana özür diletip, içimdekileri döktürmeden konuyu kapatmaktı. Orda da o kadar insanın içinde benimde hepsine karşı ne kadar kırgın olduğumu söylemedim. Çünkü aileden hiçbiri bana sahip çıkmamıştı. Çıksalardı belki bende onları sahiplenecektim. Kayınvalidem yine içindeki tüm zehrini kusarak, anlattığı herşeyde beni suçladı. Annesi gençtir,cahildir konuyu kapat dedikçe çemkirdi. Yani konuyu kapatmak değildi derdi. Benle görüşmediği süre boyunca içinde ne biriktirdiyse yalan yanlış kustu. Olaylara yalnızca kendi penceresinden bakıyordu ve bencildi. O kibri halen devam ediyordu, burnu düşse yere almayacak cinsten konuşmalar yaptı ve kendileri bilir dedi. Yarın bigün buraya tekrar taşınıp da, ayrılmaya kalkarsanız "yine benden bilmeyin" dedi. Eşim olacak kişi her zamanki gibi sustu. Kavga çıkmasın, konu kapansın diye.

Ben daha önce birkaç defa özür diledim kızlar, asla gocunmam. Fakat ben diledikçe onlar kendini suçsuz gördü ve anladım ki bu saatten sonra asla değişmez bu insanlar.

Dün eşimi bu kez de dayıları aradı, "oncebidinle" de özür dileseydi ne olurdu sanki demişler. Sorun özür dilemekte değil ki, anlamıyorlar. Bu akşam tekrar gideceğiz. Size sorum; bana yaptıklarını anlatmalı mıyım? Zaten herşey ortalığa dökülmüş, "beni aileme şikayet etmiş diye düşünür mü kayınvalidem" veya yine susup özür dileyip, o binaya taşınmalı mıyım? (Eltimle kayınvalidem ve biz hepimiz aynı binada oturuyorduk)

Aynı şeylerin tekrar yaşanacağını düşünüyorum çünkü kayınvalidem herkese söz geçirip dediğini yaptıran, dominant bir kadın. Kendi annesi bile laf geçiremedi o gün. Hep küçük olandan bekleniyor ama büyük büyüklüğünü yapmadıktan sonra, küçük yapsa neye yarar? Ben mi yanlış düşünüyorum kızlar, onlarda aile olarak hiç mi suç yok? Boşanmayı gerektirecek kadar ne bir günahım oldu eşime ve ailesine karşı ne de bir saygısızlığım? Ama keşke olsaydı diyorum bazen, belki bu kadar üstüme gelmezdi annesi.

Beni istemediğini, "benim değil de büyük gelininin ona bakacağını" ve daha birsürü şeyi yüzüme karşı söylemiş bir insan. Bunları söylerken, dayanacağı hiçbir şey yokken üstelik. Kısacası beni çok kırdı.

Yine de deseydi ki, tamam kızım yaşananlar keşke olmasaydı ama olmuş bi kere artık bu saatten sonra dost var düşman var önümüze bakalım, ben hazırdım herşeye rağmen. Ama onun o vicdanı rahat halini gördükçe, sizce ne yapmalıyım bu akşam, nasıl davranmalıyım, bende kendimce yaşananları anlatmalı mıyım? Yoksa içimde kalıp bana mı dert olsun yine?

Aklını peynir ekmekle mi yedin? Hazır taşınmış kurtulmuşsun sakin geri dönme. Özür de dileme. Sende içindeki herşeyi kus. Geri adım atma. Benim bile cemkiresim geldi kayinvalidene.

Amacım asla oraya tekrar taşınmak değil.

Dosta düşmana karşı ne diyecekleri umrumuzda da değil açıkçası, bizi kaçırmadan önce düşünselerdi bunları.

Amacım yalnızca az sonra gidip kendi içimi de boşaltıp, bu konunun yükünü omuzlarımdan kaldırmak, rahatlamak.

Sonra eşimle ne oluruz bilemiyorum, o da hayırlısı.

Amaçları ya da anladıkları o ama, geri döneceksiniz gibi algı oluşmuş?

Ya kardeşim susma, suçsuz yere nasıl özür diliyorsun nasıl yapabiliyorsun Allah aşkına?

Büyükler büyüklüğünü bilirse sende küçüklüğünü bilirsin.

Görüşmediğin sürede mutlu değil miydin? Kaçmış kurtulmuşsun neden kendini yeniden o batağa çekmeye çalışıyosun?

Evi de kendi de batsın, boşver alışırlar bakma dedeye ananeye.

E ne güzel sormuş nine ve dede anlatsaydın ya. Ne saygısı insanların haklarını koruması saygısızlık olmaz. Böyle tutumlar asıl saygısız insanları türetiyor. Konuşmak deyince bağıra çağıra hakaret etmek degil. Sen bana şunu şunu yaptın bunu dedin demek. Bence hiçç onu da demeyip direk ölüme de dirime de gelmesin bu deyip olayı kapatacaksın. Eşin yalnız gitmekten gocunmuyor sen niye dert edip üzülüyorsun ve kendini ateşe atıyorsun ki. Geri taşınmayı aklından dahi geçirme derim görünen köy belli gayet aynı şeyler yine olacak.

Kayınvalıde bastan yer etmiş.. Tasınırsanız aranız bozulursa benden bilmeyin dıyerek.. Zeminide hazırlamışş.. Lutfen aynı yerde kalın..

Tüm ailenin ortasında kendinizi bu duruma düşürmeyin. Gidip car car da konuşun demiyorum. Belli ki konuşsanız daha kötü gelin olacaksınız. Ama gidip oturup sayın bana der gibi de gitmeyin. Mesela bu akşam niye gidiyorsun. Belliki sen özür dilemedikçe onlar boyle davranacak. Yani kısır döngüde dolanıyorsunuz gibi. Ya gidip özür dileyin ya ilişkiyi çok kısıtlı bir alanda yurutun derim

Defalarca özür dileyecek kadar ne yaptınız kayınvalidenize? Neler yaşattınız kadına?
Eğer bir şey yapmadıysanız neden özür diliyorsunuz? Küçüksünüz diye suçunuz olmayan bir konuda kimseden özür dilemek zorunda değilsiniz.
Ayrıca neden bütün sülaleyi dolaşıp millete açıklama yapıyorsunuz ki? Kimi ne ilgilendirir? Herkese söz hakkı verirseniz kendinizi yeniden o evde buluverirsiniz.

Var mi guncelleme? Dokseydiniz icinizi. Ben seyi anlamadim. Siz kv ile sorun yasiyorsunuz ama dayilar ananne dede coluk cocuk herkes isin icine giriyor oyle mi? Insanlar firsat almaya ne kadar da bayiliyorlar...
Ne guzel binbir cabayla sinir harbiyle bi duzen kurmustunuz. Tekrar gorusmenin alemi bike yoktu. Ama madem biseylerin en azindan ustu ortulsun istiyorsunuz/istiyorlar o zaman siz de pat pat verecektiniz cevabinizi. Hata sizde. Kv seyirciye oynamis harika bicimde. Siz yine kotu gelin olmussunuz.
Bari konussaydiniz da oyle kotu olsaydiniz...

Önceki konuları bilmiyorum ama durumunuz bana yakın olduğu için özür dilemeyin evlerine gitmeyin görüşmeyin diyorum çünkü kv öyle alttan alacak utanacak bi insan değilmiş iyilik yaramaz böylelerine . benim kv daha beter cirkeflikler yaptı aynen bosanmaya kadar geldik ne zaman kv hayatımızdan gitti kavga bitti .:KK54:

Kendiniz sorup kendiniz cevap vermissinjz, ozur diledikce kendilerini hakli sandilar sucsuz gorduler diye... ozur dileyip apartmana tekrar tasinsam mi sorunuzun ciddi olmadigini dusunmek istiyorum

Sakin susma. Ben de sustum anlaşılmayı bekledim. Geçen ne var ne yok içimdekileri döktüm. Rahatladim . Artık zihnime konuşmuyorum. İlla çirkeflik yaparak değil, gerçekten yaşadıklarını anlatman yeterli. Anlatmadığın zaman kendi kendine sorun çıkaran sorunlu insan olursun.

Sakin o binaya da geri dönme. Sakin.

X