kızlarınızı okutun, meslek sahibi yapın

Bir kadidnin çalisirsa, bunu kendisi için yapmali, kv tarafindan ezilme korkusundan dolayi degil.
Burda nice konu okudum kadinlar hemen evlenip hemen hemen hamile kalip ondan sonra "ben hamileyim çalisamiyorum zaten bebek rizkiyle gelir" diyip öyle kit kanaat geçiniyorlar. Sanki bebek olunca gökten para yagacakmis gibi.

Dünya hali bu, neyin ne olacagi belli degil. Bosanabilirisnde, esin isini kaybedebilir, kaza sirasina sakat kalabilir,.. bir kadinin çalismasi kadar önemli birsey yok hayatta.

Tabi ki öyle. Konu forumlardaki kizlarin kayinvalilerinden cektiklerinden açıldı. Dedim ki kendi kendime bu bile basli basina sebep demek ki. Kizlara uzuldum. yazımın basinda belirttim ama amacimin kayinvalide olmadigini

kız çocuklarının okutulmadığı bir coğrafyada doğdum
annem hiç okul yüzü görmemiş, dediğiniz gibi bir garantisi tutunacak dalı yok diye hem kayınvalideden hem kocadan sürekli eziyet görmüş biri
bir parça kuru ekmek ya ihtiyacı olan oda karşılanıyorsa her türlü eziyeti çekmek zorunda!!!
işte bu yüzden annem bizleri 5 kızını her ne pahasına olursa olsun okutmaya yemin etmiş
bizlerde kurban olduğum annemin yüzünü kara çıkarmadık hepimiz çok güzel bölümler bitirdik kimimiz atandık kimimiz uğraşıyoruz atanmak için
kesinlikle kız çocuğu anneleri zengin damat mantığını bırakmalı (tabi bu mantıkta olanlar) kızlarına küçüklükten itibaren gelinlik duvak yerine kep hayali kurdurtmalı

Helal olsun hem annenize hem sizlere. Olmasi gereken de bu

Ben okudum ama birsey olamadım :) ama kaynanam diyemez ki demez zaten. .ben şunu anlamıyorum bu kızlar yani kaynanalarindan korkuyor mu tamam saygı filan eyvallah olmalı ama neden bu şekilde oluyor. .bence este önemli. Ben calismiyorum hamileyim Allah esirgesin eşim büyük birsey yapsa boşanirim..yani calismiyor diye ezilmek zorunda değiliz. .

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ben okudum ama birsey olamadım :) ama kaynanam diyemez ki demez zaten. .ben şunu anlamıyorum bu kızlar yani kaynanalarindan korkuyor mu tamam saygı filan eyvallah olmalı ama neden bu şekilde oluyor. .bence este önemli. Ben calismiyorum hamileyim Allah esirgesin eşim büyük birsey yapsa boşanirim..yani calismiyor diye ezilmek zorunda değiliz. .

Degilsiniz tabi

Okumakla hiç alakası yok. Bunun duruşla tavırla alakası var. Koca parası yiyen, en pahalı kıyafetleri aldıran istediği gibi gezen ama çalışmayan, kaynanasına da tek laf ettirmeyen kadınlar tanıyorum. Ama gör hepsi fena.. Kaynana ağzını açsın hele bi.. Çaçaron olcan, göz korkutcan herhalde :KK70: :KK70: Ama kocalarının yanında kaynanaya karşı melekler melek :KK70:

Benim yakinimda oyle kizlar var ki cok sasiriyorum...Guzel,caliskan kizlar ama koca buldumcuklari..
Okulu bitireyim hemen evleneyim,sevgilim zaten sunu aliyor bana sunu yapiyor bana falan filan..Bu kiz okusa ne okumasa ne ?
bBen erkek olsam mizmiz kbi kiz istemezdim.Ben olmasam da kendine yetebilsin,kendi parasiyla bi seyler alabilsin benden beklemesin bi is yapilacaksa kendi de yapabilsin.Yani bazen dusunuyorum ben de mi bi hata var ben erkek gibi her seyi kendim halledebiliyorum.Ilerde hamile kalirsam da kimseye yuk olmam galiba bunun okumakla alakasi yok bence yukarda da soyledim gayet iyi bolumlerden mezun kizlarin bile tek hayali evlenmek baska bi sey degil..
Once zihniyeti degistirmemiz lazim.Kaynanam da kotu kocam da kotu demekle olmuyor.Kendi isini kendin halledmezsen tabiki de ezerler seni..Ne is yapiyosan yap ya da calismiyosan da once her kiz kendi kendine yetebilmeli koca diye olmemeli.

Okumakla hiç alakası yok. Bunun duruşla tavırla alakası var. Koca parası yiyen, en pahalı kıyafetleri aldıran istediği gibi gezen ama çalışmayan, kaynanasına da tek laf ettirmeyen kadınlar tanıyorum. Ama gör hepsi fena.. Kaynana ağzını açsın hele bi.. Çaçaron olcan, göz korkutcan herhalde :KK70: :KK70: Ama kocalarının yanında kaynanaya karşı melekler melek :KK70:

Olabilir. Mutlaka o turlusu de vardir. Yine de insanin kendi parasinin cebinde olmasi, ondan medet ummamasi kayinvalidenin varsa potansiyelindeki kaynanaliga engel olacaktir. Bir de gelinlerinin her seylerini kendileri aldiklari zaman iyice eziyirlar. Genelinden bahsediyorum tabi

Tespitlerin bazıları yanlış.
Bunlar okumak-okumamaktan ziyade ailede bitiyor.
Aile cahilse,açık görüşlü değilse oradan çıkan çocuk istediği kadar okusun o ailede büyürken edindiği davranış ve özelliklerden kurtulamayacaktır.
Ben gayet rahat bir ortamda büyüdüm.Ailem gayet modern insanlardır.Bu durumda benim doğuştan kazandığım bir özgüven var.Öbür tarafta bir kız olsun.Bu kızın babası baskıcı olsun.Kızı bakkala bile yollamasın.Bu kız ite kaka bir üniversite kazansın.Meslek sahibi olsun vs.Bu kız yine benimle aynı seviyede olmayacaktır.Çünkü aile yapısı bozuk.Bunun kızda bıraktığı silinmez izler var.Ailemizi kendimiz seçemiyoruz malesef.
Bazı kızlar da okuma fırsatı olduğu halde okumuyor.Kocasına geyşa olmayı tercih ediyor.Kendi düşen ağlamaz.Kafasına dank edecek 20 yıl sonra.
Temeldeki sorun zihniyet.O kaynana-gelin kavgaları,erkeğin hanım evladını oynadığı ikinci sınıf BBG tarzı şeyler genelde düşük eğitimli kesimde görülüyor.Bunlar gelinlerine eziyet etmeyi madalyalık iş sanıyorlar.Gelinin ailesi kızı kabul etmeyeceğinden kız boşanamıyor.Bu böyle sürüp gidiyor.

Not:Yıl 2014 hala çeyiz meyiz yapanlar var.Bunlar gelişmişlik düzeyi arttıkça azalıyor.
Not2: Türkiye'de avukat ya da doktor olmayı size kafadan prestij kazandıracak bir şeymiş gibi görmenize üzüldüm.İki kelimeyi biraraya getiremeyen avukatlar ve hastanın içinde makas unutan doktorlar var.

Son düzenleme:
Olabilir. Mutlaka o turlusu de vardir. Yine de insanin kendi parasinin cebinde olmasi, ondan medet ummamasi kayinvalidenin varsa potansiyelindeki kaynanaliga engel olacaktir. Bir de gelinlerinin her seylerini kendileri aldiklari zaman iyice eziyirlar. Genelinden bahsediyorum tabi

Ya bende şöyle bir örnek vereyim benim teyzemin gelini var kpssye hazrlaniyor şuanda calismiyor ona öyle pahalı hediyeler alır ki sadece bir gömleğe 300-400 verir içinden geliyordur illaki ama kızın ailesi maddi açıdan kötü durumda ,evleri iyi biyerde degil, sürekli kızın yanında bu tür ev muhabbetlerini acar ve dediği bana iyi olacak görmediğini gösterdim,giymedigini giydirdim..ben böyle kayinvalide de istemem benimki almaz etmez ama birşeyde bekleme..o kiz çalışsada ilerde kaynanada hep ben yaptım havası olacak kizda ezik davranıyor

Aile cahilse,açık görüşlü değilse oradan çıkan çocuk istediği kadar okusun o ailede büyürken edindiği davranış ve özelliklerden kurtulamayacaktır.
Ben gayet rahat bir ortamda büyüdüm.Ailem gayet modern insanlardır.Bu durumda benim doğuştan kazandığım bir özgüven var.Öbür tarafta bir kız olsun.Bu kızın babası baskıcı olsun.Kızı bakkala bile yollamasın.Bu kız ite kaka bir üniversite kazansın.Meslek sahibi olsun vs.Bu kız yine benimle aynı seviyede olmayacaktır.Çünkü aile yapısı bozuk.Bunun kızda bıraktığı silinmez izler var.Ailemizi kendimiz seçemiyoruz malesef.
Bazı kızlar da okuma fırsatı olduğu halde okumuyor.Kocasına geyşa olmayı tercih ediyor.Kendi düşen ağlamaz.Kafasına dank edecek 20 yıl sonra.
Temeldeki sorun zihniyet.O kaynana-gelin kavgaları,erkeğin hanım evladını oynadığı ikinci sınıf BBG tarzı şeyler genelde düşük eğitimli kesimde görülüyor.Bunlar gelinlerine eziyet etmeyi madalyalık iş sanıyorlar.Gelinin ailesi kızı kabul etmeyeceğinden kız boşanamıyor.Bu böyle sürüp gidiyor.

Not:Yıl 2014 hala çeyiz meyiz yapanlar. var.Bunlar gelişmişlik düzeyi arttıkça azalıyor.
Not2: Türkiye'de avukat ya da doktor olmayı size kafadan prestij kazandıracak bir şeymiş gibi görmenize üzüldüm.İki kelimeyi biraraya getiremeyen avukatlar ve hastanın içinde makas unutan doktorlar var.

Oyle bir ailede yetişmesi kotu ama okursa daha iyi olur.
Her meslekte kotuler vardir. Oraya zaten girmeyelim. Demek istedigim kac kayinvalide doktor gelinini ezebilir ya da kac doktor gelin ezdirir kendini.
Konu benim bu meslek gruplarini prestijli gormemden ziyade konumuz olan kayinvalidelerin bu meslekteki gelinlere yaklasimlari ile calismayan ve okumamamis gelinlere yaklasimlari arasındaki fark

Not:Yıl 2014 hala çeyiz meyiz yapanlar. var.Bunlar gelişmişlik düzeyi arttıkça azalıyor.

Her kelimenize katildim..

meslek sahibi olmakdan ziyade bence özgüven meselesi,
meslek ve eğitimim var ama olmasaydı bile kimsenin elinde kukla olmazdım
ekmeğimi taştan çıkartır kimseyi çekmezdim !
okumuş meslek sahibi olmuş nice kadın var ama bir çoğunda özgüven cesaret yok ..
kadın dediğin cesur olacak, güçlü olacak kendini ezdirmeyecek bunların hepsi varsa dağları aşar valla ...

Oyle bir ailede yetişmesi kotu ama okursa daha iyi olur.
Her meslekte kotuler vardir. Oraya zaten girmeyelim. Demek istedigim kac kayinvalide doktor gelinini ezebilir ya da kac doktor gelin ezdirir kendini.
Konu benim bu meslek gruplarini prestijli gormemden ziyade konumuz olan kayinvalidelerin bu meslekteki gelinlere yaklasimlari ile calismayan ve okumamamis gelinlere yaklasimlari arasındaki fark

O mesleklere sahip olup ezilenler de var.Bu da o kadınların pasif karakter yapısıyla alakalı.Genele vurduğumuzda,güzel bir aileden gelen+ kendi parasını kazanan kadınlar öyle ailelere karışmıyor zaten.

Not:Yıl 2014 hala çeyiz meyiz yapanlar var.Bunlar gelişmişlik düzeyi arttıkça azalıyor.

Akademisyenim doktoramı yapıyorum aynı sizin aileniz gibi bi ailede yetiştim özgüvenim tam hemde sadece kaynanama degil okuldaki hocalarımdan kocama hiçkimseye ezdirmem kendimi ama çeyizimi zevkle hazırladım. Evimde kullanicagim seyleri hazırlamak heveslenmek hepsine ayrı ayrı özen gösterip araştırıp almak cok cok zevkliydi. Bunun gelişmişlik duzeyiyle alakasini kuramadım. 50 tane yabancı ev dekorasyonu blogu takip ediyorum dunyanın her yerindeki kadinlar bizim gibi hevesli ve özenli bu islere
Ikinci olarak; Doktorlukta avukatlıkta sadece Türkiye'de degil dunyanın her yerinde en gelişmiş ulkelerinde de prestijli meslekler. Tabiki başarısız beceriksiz avukat ve doktorlarda yok degil. Ama bu mesleğin kendisini prestijsiz kılmaz

Konuya gelirsek bence konu sahibi cok dogru söylemiş. Tabiki okumanın sebebi bu degil. Ama okuyup iyi yerlere gelen kızlar kendini daha cok korur daha az ezdirir. Tabiki istisnaları vardır ama okumusluk ile kendini ezdirmeme kendine laf ettirmeme arasında dogru oranti oldugu kesin.

Son düzenleme:
Ne olursa olsun kendimi ezdirmem. Azcık yüzüne gülsen kendilerinde çocuğuma isim koyma cesaretini bile buluyorlar maalesef. Insan her şeyden önce akıllı olacak ve mesafeyi koruyacak.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Verilmek istenen mesaja katiliyorum.
Sadece okumak degil, kayinvalidenin karakteri, esin karakteri, gelinin karakteri, butun bunlarin tabii ki etkisi var. Ama burda butun etkenleri saymiyoruz, konumuz okumak ve kendi ayaklari ustunde durmak...

Bahsettiginiz ozguven havadan gelmiyor. Ne para, ne insan, hicbir dayanagi olmayan kadinin, hele bir de baskin kayinvalidesi varsa, kayinvalide evinde ne ozguveni olacak Allah askina? Esi de arkasinda degilse. Kendi kendine yetemiyorsa. Simdi esi arkasinda olanlardan bahsetmeyin buna cevaben, benim gelmek istedigim nokta "ama esim, ama kayinvalidem" demeden sadece "kendine" guvenen ve yetebilen kadin.

Meslegi olan, kendi ayaklari ustunde durabilen kadinin ozguveniyle, esinin eline bakan kadinin ozguveni ayni olabilir mi? Bir taraf ozguvensiz olur demiyorum. Ama istedigi kadar el ustunde tutulsun, kendine yetebilmek, bunun verdigi ozguven bambaska.

Burda birsuru kadin kendine yetemedigi icin esini, kayinvalidesini cekiyor. Burda onlara calisin diye diye biz patladik valla. Niye kimse bunlara, kendine guven canim, bosver otur evinde, kendini ezdirme demedi de, gir ise calis, kendi ayaklarinin ustunde dur dedi? Somut birseyin olacak guvenebilecegin. Yoksa oturdugun yerden kendine guven, kendini ezdirme filan, bunlar ici bos laflar bana gore. :KK14:

okumakla kaynananın gelini ezmesi arasında çok fazla bağlantı olduğunu düşünmüyorum.elbette biraz da olsa kaynanalar biraz daha ezebileceği söz sahibi olabileceği gelinleri tercih ediyorlar.ama ben sadece bunu okumaya meslek sahibi olmaya bağlamıyorum.insanların öncelikle düşünce yapıları değişmeli.yani ne gelin kaynanayı ezecek ne de kaynana gelini ezecek.önce iş kafada bitiyo.kaynanaların gelinlere kötü davranmasının nedenini ben oğlunu paylaşamamasına bağlıyorum.eğer bir kaynana oğlunun artık başka bi kadına (geline) ait olduğunu ne zaman düşünürse o zaman gelinine kötü davranmaktan vazgeçeceğine inanıyorum.

Valla bazı okumamış kişilerde öyle bir çene varki susturabilene askolsun :) bu biraz mantik, biraz da dediğini yaptirabilmekle alakali bisi bence

Benim en samimi arkadaşım kamuda avukat olarak çalışıyor. Eşi de avukat bu arada. Ama gelgelelim evlendiğinden beri kayınvalidesinden çekiyor,oğlunu kıskanmalar, sizinkiler bunu almadı etmedi, toruna isim koymaya çalışmalar, kızın ailesini arayıp kızı şikayet etmeler vs. ne ararsan var.
Bu kız kendini ezdiriyor, ailesine anlatınca da değişen bir şey olmadı ben şahidim. Kocası da pısırığın önde gideni anne kuzusu.

Gelgelelim, kaynı 40 yaşında yeni evlendi yeni geline böyle bir şey yapamadılar. Zaten yapamazlar çünkü kayında karısını ezdirecek göz yok. O kızda kendini ezdirecek göz hiç yok. Kız evlenir evlenmez hamile kaldı çalışmıyor da. Ama el üstünde tutuluyor. Arkadaşıma yapmadıkları yardımı, maddi manevi ona yaptılar.

Benim arkadaşım kendini keşke ezdirmese ama çocukluğundan beri baskılanmış, başında iki tane abi onlar erkek sen kızsın otur diye diye sinmiş bir kız zaten.
Arkasında aile yok, kocası ise annesiyle göbek bağı kesilmemiş cinsten.

Kızlar elbette okumalı ama sadece okumak herşeyi çözmüyor. Eğer öyle olsaydı bu iki eltinin durumları tam tersi olurdu. Ailenin kızlarını özgüvenle büyütüp çocukları arasında ayrım yapmamaları, evlenince arkasında durabilmeleri, kocanın ailesinin haksızlıklarına karşı eşini savunabilmesi, ezdirmemesi vs. bunlar da olmalı. Bak diğer eltinin ne kariyeri var ne de varlıklı bir ailesi ama diğer saydığım özellikler de demek ki çok çok önemli. Bir ara arkadaşım boşanmaya kalktığında abileri tehdit ettiler düşün yani kariyer her sorunu çözemez keşke öyle olsaydı sadece kolaylaştırabilir en fazla. Arkadaşımın kaynının evleneceğini duyunca kimbilir o kıza neler çektirecekler demiştik ama öyle olmadı kızın diliyle baş edemediler bile. Deli deliyi görünce sopasını saklarmış, o misal.

X