Lohusalık ve ailem

Hiç abartmiyorsunuz. Son günlerinizi dinlenerek, sessiz sakin gecirmek varken, evde hiperaktif bir çocukla kafayı yemek zorunda birakilmissiniz. Ne anneniz de iş var ne de ablaniz da. Hal böyleyken, çekilecek çilem varmış deyip, çekeceksiniz, stres yapmayın demek falanda boş, insanı büyük strese sokar evde durmadan bağıran çağıran, kediye bela olan bir çocuk. Size sonuna kadar hak verdim.
Annemle simdi konustum bu sefer beni anladi ablana gelme diyemem diyor anladim seni diyor bikac gun kalsinlar sonra bi caresine bakariz dedi bende baban yalniz kalamiyor hasta de bahane et dedim

AY abartmayın yahu
Bende dogumda annemde kaldım ,kardesim gün asırı 2 kücük cocuguyla geldi yrdıma.
Cocuklardan biri 5 biri 2 yasındaydı.
Hicde kucaga alayım gezdireyim durumu olmadı.
Kalabalık istemyebilir onu anlarımda,cocıklu ablam gezmeye gelmis iması hos değil.
Malesef ablam cocugu.birakip gezmeeye geldi kendisini tanıyorum daha dun gece geldiler bu sabah cocugu anneme birakip gezmeye gitmek istemis daha beni gormeye bile gelmeden

Ben burda tek korona zamanı gezmesine takılırdım.
Yoksa abla farklı bir sehirde tek basına cocık büyütüyormjs,daha dogumda olmamıs,korona olmasa gezsin ya azcık kafa dagıtsın derim net.
Tekrar söylüyorm yenidogan sesi sizi üzer olaylara böyle bakarsanız.
Benim kzıım sakin bi bebekti,kesintisiz 2 saat agladıgını bilirim.
İns sizinki daha sakin bi bebek olur ama beklentiyi düsürün.
Cok ararsınız 5 yas sesini sonra😊
Ben derdimi anlatamadım sanrm 5 yas sesi ddgilki mevzu yenidogan varken bide onla ugrasmak zor a dokundumu aa onu yaptımi aa dikkat et aa sessiz ol derken sinir stres sebebi ondan cnm sıkıntım

bence çok haklısın. Abartıyorsun diyenler felan olmuş ta bilmem farkında misiniz kaıdn doğum yapacak. Evde kalacak yer yok ssıkış tepiş. Birde sezeryanlı kadının dinlenmesi gerekecek yeğen lemi uğraşılacak yoksa yeni doğacak bebeklemi. Ben asla ve asla istemem anne olsa yeter ablaya gerek yok ayrıca korona var ablanın gezmeye gelmeside manidar. O evde el kadar bebek olacak oraya gezmek için gelmek çok ama çok saçma küçük bir çocukla insanın ne kadar yardımı dokunabilir ?? Anne yeter. Ay valla ben bile gerildim suan

Ablam bana yardima degil bebek sevmeye geldi ustelik yegenimide anneme.birakip gezmeye cikma derdinde tek yardimci olucak kisi annem ama.o da.beni anlamiyor ..
5 yasinda cocuk surekli hop hop hopluyor bagirarak konusuyor kedi benls.oynamiyo diye agliyo bu sefer de bebegi kucagiima alamiyorum ben yediremiyorum diye aglayacak ugras dur ondan zor
Ben sizin hissettiklerinizi çok iyi anlıyorum, haklısınız.
Benim yeğenim de aşırı hareketli bir çocuk, sürekli bağırarak konuşuyor, tek çocuk olduğu için de annesini paylaşamıyor.

İlk doğumumda 4 yaşındaydı, beşiğe bebeği hiç yatıramadık, sürekli oyuncaklarını yatırdı, bebeği kıskandı, annesi bebekle ilgilendikçe o da Bebek taklidi yapmaya başladı.
Bebeği uyuturdum, gelip bir anda bağırırdı korkutmak için.

Şimdi 6 yaşında, doğum öncesi bebeğin dolabını hazırlayalım diye geldi kardeşim. Yeğenim hala aynı. Akşama kadar evde bağırarak konuşuyor, kardeşim kızımı sevince tepinerek ağlamaya başlıyor.
Bizim evimiz normalde sakin ve düzenli bir evdir. Şimdi kızım da korkuyor yüksek sesten ve onlara hiç yaklaşmıyor uzaktan bakıyor.

Ama kardeşim sağolsun yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Yeğenim de farklı bir çocuk diyerek idare ediyorum, sakince konuşup ortamı yumuşatmaya çalışıyorum.

Tabi kardeşim de farkında, doğuma gelirken tek gelmeye karar verdi. Bu şekilde sana faydalı olamam, gerekirse az kalırım ama doğru düzgün kalırım dedi.

Ben sizin hissettiklerinizi çok iyi anlıyorum, haklısınız.
Benim yeğenim de aşırı hareketli bir çocuk, sürekli bağırarak konuşuyor, tek çocuk olduğu için de annesini paylaşamıyor.

İlk doğumumda 4 yaşındaydı, beşiğe bebeği hiç yatıramadık, sürekli oyuncaklarını yatırdı, bebeği kıskandı, annesi bebekle ilgilendikçe o da Bebek taklidi yapmaya başladı.
Bebeği uyuturdum, gelip bir anda bağırırdı korkutmak için.

Şimdi 6 yaşında, doğum öncesi bebeğin dolabını hazırlayalım diye geldi kardeşim. Yeğenim hala aynı. Akşama kadar evde bağırarak konuşuyor, kardeşim kızımı sevince tepinerek ağlamaya başlıyor.
Bizim evimiz normalde sakin ve düzenli bir evdir. Şimdi kızım da korkuyor yüksek sesten ve onlara hiç yaklaşmıyor uzaktan bakıyor.

Ama kardeşim sağolsun yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Yeğenim de farklı bir çocuk diyerek idare ediyorum, sakince konuşup ortamı yumuşatmaya çalışıyorum.

Tabi kardeşim de farkında, doğuma gelirken tek gelmeye karar verdi. Bu şekilde sana faydalı olamam, gerekirse az kalırım ama doğru düzgün kalırım dedi.
Dogru cidden cok zor .. zorluk oluyosa insan kendi anlamali bence bende bunlari yasamak istemiyorum annemede anlattim annem gelme diyemem dedi bi cozum bulmam lazim anneme o zaman sende gelme.dedim onun yuzunden annemdd gelemeyecek simdi gelecekse bile az.kalmak zorunda kalıcak

bence çok haklısın. Abartıyorsun diyenler felan olmuş ta bilmem farkında misiniz kaıdn doğum yapacak. Evde kalacak yer yok ssıkış tepiş. Birde sezeryanlı kadının dinlenmesi gerekecek yeğen lemi uğraşılacak yoksa yeni doğacak bebeklemi. Ben asla ve asla istemem anne olsa yeter ablaya gerek yok ayrıca korona var ablanın gezmeye gelmeside manidar. O evde el kadar bebek olacak oraya gezmek için gelmek çok ama çok saçma küçük bir çocukla insanın ne kadar yardımı dokunabilir ?? Anne yeter. Ay valla ben bile gerildim suan
Annemde beni anladi demin konuşunca ablama nasil anlaticaz peki durumu bi o kaldi suan

Annemde beni anladi demin konuşunca ablama nasil anlaticaz peki durumu bi o kaldi suan
Anneniz söylesin.
Kızım olmadı böyle ev de küçük.
Bebek olunca kardeşin uyuyamayacak zaten gece.
Gündüz de sesten uyuyamaz.
Zaten ameliyatlı olacak o ayrı sıkıntı.
Desin.
Gerçekten zor.
Yani insan yorgun oluyor tahammülü azalıyor.
Bir de bu zamanda gezmek de ne demek yani hiç olacak iş değil.
Şimdiki aklım olsa annemi de çağırmazdim ilk doğumda burnumdan geldi.
Çocuk her gik dediğinde aç bu aç diye başıma usustuler.
Pudra şekerine, recele emziği batırıp batırıp bebeğin ağzına tiktilar.
Bir hafta kalıp alıp beni otobüsle yanına goturecekti yedi saat yola bir de.
Bir de olmaz gelemem diyip onun gönlünü almaya ugrasmisim saf gibi.
Kimse olmasa da olur yeter ki kafa rahat olsun.

Bakın yeni doğum durumu zor. Özellikle ilk doğumda. Yani isteklerinizi net bir şekilde söyleyin kim kırılırsa kırılsın. Psikolojik olarak zor bir döneme giriyorsunuz. Benden size tavsiye bencil olun ve sadece kendinizi düşünün. Aksi halde iyice sıkıntıya girersiniz. Gerekirse ablanıza siz söyleyin; “abla annem bana yeterli, babam tek kalamıyor zaten. Sen orada kal. Hem de o da torununu görmüş olur vs.” gibi. Doğumdan önce bu sorunu çözün derim ben.

Merhaba 2 3 hafta önce bununla ilgili konu açmıştım cok da guzel fikirler geldi ama çözüm bulamadim .. evim de salon kapisi yok demistim oyle yapılmış baskada yatacak yer yok misafire salondaki 2 koltuktan baska .. doğum sonrasi icin annem yardimci olmak icin gelecek babamda rahatsiz annem.onu bırakamıyordu ablamda 5 yasinda kiziyla sehir dışından gelecek..
Annemin evi ilce olarak bize 40 dk uzak ozel araçla.
Evde zaten kalacak yer sorun ailesini istemiyo gibi algilanmasin fakat 4 gun sonra.dogum yapacagim ben sadece annemi istiyorum o zamanda belirtmistim herkes annene açık ca soyle fikirlerini sadece sen kal ablan baban annenlerin evinde kalsin gidip gelsin ya da dönüşümlü kalsinlar denildi annemle konuyu konustum annem surat asti 2 3 gun birbirimizi idare edemeyecek myiz filan dedi bende el gibi neden yanlis anliyorsun bir bebek bu coronada o kadar insan kucuk ev ne gerek var istemmekle ilgisi yok dedim ama anlamiyor annem ..
Ablamlar dun geldiler babam kalmayacakmis annem.ablam ve 5 yasinda yegenim kalacaklarmis bende annem oyle diyor fakat daha bugun geldiler yegenim.hic yerinde durmuyor asiri hiperaktif bi cocuk aşırı enerjik bir gunde 6 saatte kafam patladı gözüm yoruldu onu tskip edemedim cok hareketli.. evde birde asiri korkak kedim.var yegenimde onu sevmeye calisip surekli pesinden kostu bugun . Kedinin psikolojisi ayri bozuldu yegenimde cocuk oldugu icin anlamiyor neden benimle oynamiyor diye surekli hungur hungur ağladı..
O cocuk tamam biliyorum ama bende dogum yapicam hic zamanı degil simdi bu hareketliliğin cok stres oldum .. anneme soyledim annem yine surat yaptı ikidebirde kalicaz kalicaz alisir kedide alismak zorunda sende kalcaz diyip duruyo . Ne yapacağım?? Sizi istemiyorum gelme diyemem .. anneme açık- açık simdi cocuk kucuk cok hareketli yoksa istememek degil sadece sen olsan diyorum anlamıyor.. ustelik 2 hafta bizde kalabilirler ve ben cinnet geçiririm sanirim bu hareketlilikle .. esimde.rahstsiz olur soylemiyo.birsey ama olunmayacak gibi degilki.. karnimdaki bebege bile bugun birsey olacak diye korktum cocuk anlamiyorki daha kucuk eliyle karnıma bastirarak kalkmaya calisti eli ayagi dizi dirsegi kac kere gelecekti de karnimi korudum ..
4 gun sonra cocugum.oluyo.ben bunlari düşünüp strese girdim .. ne diyecegim ben daha nasil gelmeyin istemiyorum diyecegim anlamiyorlar annem.anlamiyor ..
Ablamda sehir dışından buraya bebek sevmeye birde kendi kizini anneme.birakip geziip tozmaya islerini halletmeye geldi çünkü yasadigi sehirde tanıdık yok malesef cocugu birakacak . Daha ilk gunden hatta anneme bırakıp disari gezmek istemis .. .
Simdi burda bunlari yaziyorum linc edilmek istemiyorum ama gercektsn ailemi taniyan biri olarak yaziyorum gercekten oyle ..
Yanlis anlasilmasin lütfen bu sevmemek degil yegenimi tabiki cok seviyorum o benim minik melegimm sadece dogum yapacagim bir kisiden.baskasinin ysrdiminada ihtiyacim yokken evde surekli bagirarak konusup ziplayan sabah 8 de kalkip 1 de uyuyan bir cocuk la nasil olck blmyrm
Ben sizi ayiplamadim aksine haklısın bebeğin sakinki huzursuzmu olacağı belli değil şahsen istemezdim acikcada söylerdim ablana kadar cumbur cemaat bebek bakmayami gelinir uzun süreliğine yahu eşine bebek iznide verirler zaten hiç gerek yok bukadar telaseye ben söylemiştim kimseyi istemiyorum diye hastaneden geldim ben doğumdan snra gorumcmler kapıda beni bekliyordu bizle girdi içeri herkes eşim meyve suyu koymuş bardaklara o dağıtıyor gorumcemde ikinci tepsiyi benden bekliyor ben yatmadım yatmadik diye bişey yok sanıyorlar curcunada inan cekilmez hele lohusa halinle iyice tartışınız doğurmadan sen söyle durumu ablana açık açık babamın yanına git diye

Ablam bana yardima degil bebek sevmeye geldi ustelik yegenimide anneme.birakip gezmeye cikma derdinde tek yardimci olucak kisi annem ama.o da.beni anlamiyor ..
5 yasinda cocuk surekli hop hop hopluyor bagirarak konusuyor kedi benls.oynamiyo diye agliyo bu sefer de bebegi kucagiima alamiyorum ben yediremiyorum diye aglayacak ugras dur ondan zora
Ama daha sizde kalmamislar ki hic nerden biliyorsunuz sizde kalirkende carsiya gezmeye cikacagini?
Simdi belki hazir annenizdeyken islerini hallediyordur normal geldi bana suan annenizd birakip islerini halletmesi birakacak yeri yokmus kadinin bu neden sizi bu kadar rahatsiz etti?
Ha size gelirler bebegi gorup donerler bir seye ihtiyaciniz varsa yardimci olur giderler uzun kalmalarinin bence de hicbir mantigi yok.
Bende ilk dogumumda 5. Gun gonderdim herkesi herkes dedigimde bir.tek annem kaldi 2 gun de kv..
Bende sezeryanliydim buarada..

Valla ablan anlayıssızın teki anlayisli olsa 5 yasindaki cocukla dogum yapacak kadının yanına gelmez.amacı eger yardımsa gezmeye gelmez cocugu bırakır dogum yaptıgın gün 2 kap yemek getirir yani. Kesinlikle ablanın amacı gezmek orası kesin. Ya benim nr isim var cocukla dogum yapacak kadının yanında kalayım sıkıs tepis evde korona var ya birde.

AY abartmayın yahu
Bende dogumda annemde kaldım ,kardesim gün asırı 2 kücük cocuguyla geldi yrdıma.
Cocuklardan biri 5 biri 2 yasındaydı.
Hicde kucaga alayım gezdireyim durumu olmadı.
Kalabalık istemyebilir onu anlarımda,cocıklu ablam gezmeye gelmis iması hos değil.

Yani bu benim fikrim o sizin fikriniz 🤷‍♀️ benim karşılaştığım çocuklar böyleydi yaşadığım olay böyleydi sizin değilmiş, ne güzel inşallah herkes kendi istediği gibi geçirebilir lohusalik sürecini.

Ablanın gelmesi gereksiz olmuş. Annen gittikten sonra ablan gelse en azindan sana faydası olurdu. Minik ev, kedi, yaramaz cocuk, gereksiz abla, alıngan anne off okurken icim şişti.

Merhaba 2 3 hafta önce bununla ilgili konu açmıştım cok da guzel fikirler geldi ama çözüm bulamadim .. evim de salon kapisi yok demistim oyle yapılmış baskada yatacak yer yok misafire salondaki 2 koltuktan baska .. doğum sonrasi icin annem yardimci olmak icin gelecek babamda rahatsiz annem.onu bırakamıyordu ablamda 5 yasinda kiziyla sehir dışından gelecek..
Annemin evi ilce olarak bize 40 dk uzak ozel araçla.
Evde zaten kalacak yer sorun ailesini istemiyo gibi algilanmasin fakat 4 gun sonra.dogum yapacagim ben sadece annemi istiyorum o zamanda belirtmistim herkes annene açık ca soyle fikirlerini sadece sen kal ablan baban annenlerin evinde kalsin gidip gelsin ya da dönüşümlü kalsinlar denildi annemle konuyu konustum annem surat asti 2 3 gun birbirimizi idare edemeyecek myiz filan dedi bende el gibi neden yanlis anliyorsun bir bebek bu coronada o kadar insan kucuk ev ne gerek var istemmekle ilgisi yok dedim ama anlamiyor annem ..
Ablamlar dun geldiler babam kalmayacakmis annem.ablam ve 5 yasinda yegenim kalacaklarmis bende annem oyle diyor fakat daha bugun geldiler yegenim.hic yerinde durmuyor asiri hiperaktif bi cocuk aşırı enerjik bir gunde 6 saatte kafam patladı gözüm yoruldu onu tskip edemedim cok hareketli.. evde birde asiri korkak kedim.var yegenimde onu sevmeye calisip surekli pesinden kostu bugun . Kedinin psikolojisi ayri bozuldu yegenimde cocuk oldugu icin anlamiyor neden benimle oynamiyor diye surekli hungur hungur ağladı..
O cocuk tamam biliyorum ama bende dogum yapicam hic zamanı degil simdi bu hareketliliğin cok stres oldum .. anneme soyledim annem yine surat yaptı ikidebirde kalicaz kalicaz alisir kedide alismak zorunda sende kalcaz diyip duruyo . Ne yapacağım?? Sizi istemiyorum gelme diyemem .. anneme açık- açık simdi cocuk kucuk cok hareketli yoksa istememek degil sadece sen olsan diyorum anlamıyor.. ustelik 2 hafta bizde kalabilirler ve ben cinnet geçiririm sanirim bu hareketlilikle .. esimde.rahstsiz olur soylemiyo.birsey ama olunmayacak gibi degilki.. karnimdaki bebege bile bugun birsey olacak diye korktum cocuk anlamiyorki daha kucuk eliyle karnıma bastirarak kalkmaya calisti eli ayagi dizi dirsegi kac kere gelecekti de karnimi korudum ..
4 gun sonra cocugum.oluyo.ben bunlari düşünüp strese girdim .. ne diyecegim ben daha nasil gelmeyin istemiyorum diyecegim anlamiyorlar annem.anlamiyor ..
Ablamda sehir dışından buraya bebek sevmeye birde kendi kizini anneme.birakip geziip tozmaya islerini halletmeye geldi çünkü yasadigi sehirde tanıdık yok malesef cocugu birakacak . Daha ilk gunden hatta anneme bırakıp disari gezmek istemis .. .
Simdi burda bunlari yaziyorum linc edilmek istemiyorum ama gercektsn ailemi taniyan biri olarak yaziyorum gercekten oyle ..
Yanlis anlasilmasin lütfen bu sevmemek degil yegenimi tabiki cok seviyorum o benim minik melegimm sadece dogum yapacagim bir kisiden.baskasinin ysrdiminada ihtiyacim yokken evde surekli bagirarak konusup ziplayan sabah 8 de kalkip 1 de uyuyan bir cocuk la nasil olck blmyrm
Hiç kafanıza takmayın. Bebeğinize odaklanın yeni annelerden olaraktan doğum yaptıktan sonra Max 1 hafta dayanır ablanız. O tempoda kimse durmak istemiyor. Kaba tabirle olacak ama kaçıyorlar. Hele hele 2 saatte bir besleyeceksiniz belki mama ihtiyacı olacak oooo uzun iş oluyor.

Şu korona zamanında hiç gerek yok gelmelerine. Daha önce ki konunuza da yazmıstım hatta. Ama artık gelmiş. Benim sezeryanım çok kolay geçti. Hiç ağrım sızım olmadı. İnşallah sizinde ağrınız olmaz. Ben tansiyondan 32 haftada doğum yaptım. Oğlumu küveze aldılar. 28 gün kuvezde kaldı. Tansiyonum o kadar inatcıydı ki 40 gün hiç düşmedi. Ve ben yüksek tansiyonla emzirmeye, oğlumu görmeye gittim.Lousalık bilmedim. Demem o ki takmayın biraz rahat olun. Gelen anneniz, ablanız, yeğeniniz. Eğer dinlenmek istediğiniz zaman gürültü yaparsa uyuyamadığınızı söylersiniz ablanız belki biraz cocuğu dışarı çıkarır. Herşey olur biter. Siz bebeğinize odaklanın. Onun cennet kokusu sizi zaten sakinleştirir. Bırakın ev dağınık kalsın, düzeni bozulsun. Yeniden düzeninizi kurmak 24 saatini bile bulmaz.

Ablaya gerek yokmuş bence benim de kizim var dusunuyorum kardeşim doğum yapsa kizimi alip gitmezdim yani ne gerek var ki cocuk illaki gürültü yapar sonucta cocuk bunu ablan düşünmeliydi annen de tek kalmak istemiyor mu ne veya yetişemem diye mi düşünüyor ki

Dogum yapacak insana elinde 5 yasindaki cocukla gidilir mi ya? Neden boyle bizim insanimiz,anlamakta gucluk cekiyorum. Ablanizin kendine hayri yok gezmeye gelmis, kimseye de saygisi yok. Ben olsam cok net soyler gonderirim hepsini de. Anneniz de dahil. Kizi bilmiyorsa kendisi uyarmaliydi,gelme demeliydi. Dusuncesizlik.

Malesef ablam cocugu.birakip gezmeeye geldi kendisini tanıyorum daha dun gece geldiler bu sabah cocugu anneme birakip gezmeye gitmek istemis daha beni gormeye bile gelmeden
Bunu birkaç kere yazmışsınız dikkatimi çekti. Evet ilk gün kendini dışarı atmış haklı olarak. Ben de anneme gelince aynı şeyi yapıyorum. Ama bu gezmeye geldiğim anlamı taşımıyor. Tek başına çocuk büyütmeyi yaşamadınız , bilmediğiniz konularda çok konuşmayın. Ablanız bir daha ne zaman gelebilir? İlk defa yeğen göreceğim uzun bir süre göremem diye düşündü belki. Siz ablanızı pek sevmiyorsunuz galiba, o yüzden sıkıntı vermiş yaptıkları... Rahatsız olduysanız anneniz baban evde tek kaldı deyip ablanızı gönderir birkaç gün sonra.

X