Maddi manevi ve kültür farkı nedeniyle ayrılık ...

Çocukları için konu sahibine fazla yüklenilmiş ama o yaştaki çocuklar için her daim sıkmayan taraf (baba) kıymetlidir.
Çünkü baba ders çalış demez gitme demez yemek ye demez top oynama demez yani çocuğun istediği herşey olur çocukların neden bir tarafta böyle hayat varken annesine geçip sıkılmayı kısıtlanmayı seçsin ki helede o yaşta olan bir çocuk ?
İlk defa bir konuyu okurken ağızım açık okudum ve aşırı üzüldüm.. Kurtulmanıza bir yandan aşırı sevindim..
Kimsenin hakkı kimsede kalmaz bu dünyada gün olur elinize düşer gün olur yaşattıklarını yaşarlar.
Sanmayın bu adam/o kadın size yaptıklarını birbirlerine yapmayacak diye.
Sizi o güzel alnınızdan öperim doğruluktan ayakta durmaktan ayrılmayan yüreğiniz yeter size.

Ben şunu anlamıyorum kendinize eğitim, kültür, kazanç, sosyal hayat, yaşam tarzı olarak denk olamayan birinden nasıl etkileniyorsunuz ki ? Bu tarz konularda genel olarak burada kalıyorum.

Ama sizin için hayırlısı olmuş geç de olsa keşke yıllarınızı harcamasaydınız bu adama. üstelik sanırım siz hiç bunları sorun etmemişsiniz çünkü o sizi boşamak istemiş.

Bu kadar zıt görüşler bir araya gelip evleniyor sonra böyle sorunlar oluyor. Rahat bir çevrede yetişen adam namaz niyaz umre istemez. Muhafazakar yaşamı seven bir insana da alkollü mangallar hitap etmez. En baştan evlenmeniz hataymış.
Olan olmuş tabii de evlatlarınıza zaman tanıyın, velayet babada da olsa arayın sorun. Yani çocuklardan ayrı şehire taşınmanızı anlayamadım açıkçası. Babalarını tercih etseler de ben aynı şehirde olup haftasonu görmek isterdim. Tavır yapıp başka şehire kaçmazdım. Evlatlarınız sizden farklı bir hayat tarzı istiyor olabilir arkanızı dönmeyin yine de.

Alinmayin ama herseye ok..cocuklari anlamadim..2 ogul nasil anneye boyle sirt cevirebilir..kiz evlat anneye yakindir denir ama erkek evlatlarda anneye kiyamaz asla..
Yanlış düşünüyorsunuz benim arkadaşımda boşandı bi oğlu var 6 yaşında hergün baba diye ağlıyordu babada kalmak istiyordu arkadaşım çok ağladı yalvardı neler neler yaptı babaya gitmemesi için ama yinede babasına gitti

Adam boşanmak istemese, aynen yaşayıp gidecekmişsiniz. Kendi ayaklarınızın üstünde durmanız harika ama bu potansiyelinizi kendi özgür iradenizle kullanacağınız da yokmuş ki, neyse ki eski eş boşanmak istemiş. Oğullarınızla aranızda nasıl bir bağ vardı onu da anlamadım. Bir sürü fedakarlık yapmışsınız tamam ama her şeyi de doğru yapmamışsınız belli ki. Umarım bundan sonraki hayatınızda mutlu, huzurlu olursunuz. O adamdan kurtulmak da size iyi gelecek eminim. Yine de bir özeleştiri yapmayı es geçmeyin.

Hikayeden çıkarılacak ders :Eğitimin, çok sosyal olman , ayağının altındaki araba , mevkin, aldığın paran vs. üstün özelliklerin bir işe yaramıyormuş; 4 tane cahil kız kardeşi olan egitim - kültür- iş konusunda senden daha aşağıdaki elin adamı 2 dal çiçek 3 güzel sözle kandırabiliyormuş ! Bu hikayenin başı hiç değişmez sonu değişir sadece.

Yanlış düşünüyorsunuz benim arkadaşımda boşandı bi oğlu var 6 yaşında hergün baba diye ağlıyordu babada kalmak istiyordu arkadaşım çok ağladı yalvardı neler neler yaptı babaya gitmemesi için ama yinede babasına gitti
Babasına daha düşkün olabilir çocuklar, bunu yadırgamam. Babalarıyla yaşamak da isteyebilirler. Ama şu konudan ben çocukların anneye tepkili olduklarını, annenin de onlara tepkili olduğunu anladım. Yanlış mı anladım acaba? Üstelik babaları hemen biriyle birlikte yaşamaya başlamış. Normal şartlar altında çocuklar bunu hemen kabullenemez, yadırgarlar. Konu sahibinin çocukları atlaya zıplaya gitmiş gibi, anlatım tarzından ortaya o çıkıyor. Bu kısım tuhaf. Yoksa babayla yaşamayı istemekte problem yok. Çevremde boşanmış çocuklu arkadaşlarım var, sonradan yeni insanlar girdi hayatlarına, gördüklerim bana böyle düşündürttü.

Hikayeden çıkarılacak ders :Eğitimin, çok sosyal olman , ayağının altındaki araba , mevkin, aldığın paran vs. üstün özelliklerin bir işe yaramıyormuş; 4 tane cahil kız kardeşi olan egitim - kültür- iş konusunda senden daha aşağıdaki elin adamı 2 dal çiçek 3 güzel sözle kandırabiliyormuş ! Bu hikayenin başı hiç değişmez sonu değişir sadece.

üstelik kendi refahını yükseltince de çekip gidiyormuş..

Babasına daha düşkün olabilir çocuklar, bunu yadırgamam. Babalarıyla yaşamak da isteyebilirler. Ama şu konudan ben çocukların anneye tepkili olduklarını, annenin de onlara tepkili olduğunu anladım. Yanlış mı anladım acaba? Üstelik babaları hemen biriyle birlikte yaşamaya başlamış. Normal şartlar altında çocuklar bunu hemen kabullenemez, yadırgarlar. Konu sahibinin çocukları atlaya zıplaya gitmiş gibi, anlatım tarzından ortaya o çıkıyor. Bu kısım tuhaf. Yoksa babayla yaşamayı istemekte problem yok. Çevremde boşanmış çocuklu arkadaşlarım var, sonradan yeni insanlar girdi hayatlarına, gördüklerim bana böyle düşündürttü.
Tabi dediğiniz gibi konu sahibi ne yazdıysa o kadarını biliyoruz bizde belkide çocuklarda anneye tepkili benim arkadaşımın eşide boşandıktan sonra hemen evlenmiş ve çocuğu olmuştu. Hani 6 yaş çocuğu babasının yanında başka bi kadın var bide küçük bebek var ona rağmen babayı tercih etti. O yüzden olabilir diye düşündüm ben.

Tabi dediğiniz gibi konu sahibi ne yazdıysa o kadarını biliyoruz bizde belkide çocuklarda anneye tepkili benim arkadaşımın eşide boşandıktan sonra hemen evlenmiş ve çocuğu olmuştu. Hani 6 yaş çocuğu babasının yanında başka bi kadın var bide küçük bebek var ona rağmen babayı tercih etti. O yüzden olabilir diye düşündüm ben.
Konu sahibi banlandı, bilinmeyenlerle kaldık yine.
Boşanmanın ertesi günü sevgilisiyle çıkagelmiş, çocuklarını alıp gitmiş adam. Yani anlatılmayan çok şey var bence de.

Böyle evlilikleri okuyunca gerçekten üzülüyorum belki de annem babam da boşandığı için olabilir
Ama haklısınız sonuna kadar hep biz kadınlar yük taşıyoruz sanki bize özgü bişey gibi
Yemek yap ütü yap çocuk doğur onlara bak eşe bak evi toparla vs vs onlar ne yapıyorlar eşler gidip para kazanıyorlar eee başka başkası yok yan gelip yatmak sonrası hep kadınlar fedakar hep ezilen biz kadınlar
Bence bu ailenin erkek çocukla koz çocuğu yetiştirme tarzıyla alakalı diye düşünüyorum çünkü affettim oğlum sen yaparsın sen aslansın o koz olmazsa başka kız..
Sonrada böyle mutsuz evlilikler sonuna kadar haklısınız sizi tebrik ederim çocuklar konusuna gelince eminim sıkılacaklardır çünkü zamanla neyin ne olduğunu anlayacaklar ve size döneceklerdir

Merhaba ,

Uzun suredir okuduğum ancak hiç konu açmayıp yorumlarda dahi bulunmayan ben bugun sabah bırkac boşanma ayrılık yazılarını okuyunca bu konuyu açmaya karar verdım. Benimle benzer durumda olan bayan arkadaşlarla düşüncelerimi paylaşmak hatta fikir almak isterim....

şu an 40 yaşına yeni girmiş bir bayanım. 26 yaşında güzel iyi bir üniversiteden mezun, mastırını yapmış , ayaklarının üzerinde rahatlıkla durabilen çalışan , ayağının altında arabası olan sosyal , cana yakın ,çalışkan bir bayanken aynı sektörde biri ile tanıştım. Maddi olarak da eğitim seviyesi ve kültür olarak da eşit koşullarda değildik .Benım arabam , eğitimim , kariyerim , ailem , arkadaş çevrem ....daha üsttü.(Sakın yanlış anlaşılmasın lütfen ) . o ise meslek yüksek okulunu bitirmiş , kendide (eski nişanlısından ayrıldığı için ) aileside tamamen borç batağı içinde olan 4 adet işe yaramaz cahil hareketli kız kardeşlere , çalışmayan eniştelere ve ne kopartsam o kardır diye sureklı tırmalayan bir anne babaya sahipti. Ancak bu durumu kendısı bır turlu gormedı gormek ıstemedı görmeyecektirde ....

Gerçekten tamamen saf , ilk çıktığım kişi eşim olsun mantığıyla büyümüş birisi olarak bir iki çiçek yollamasına kandım.ve Biz tanışma arkadaşlık söz nişan 6 ay içerisinde evlendik. Evliliğim boyunca hani derler ya saçımı süpürge ettim desem yeridir.

13 yıllık evlilik süresince borçları ödeyen , kredileri kapatabilmek için perişan olan , iki erkek çocuk sahibi biri olarak çocuklarına canını veren kreşlerde bakıcılarda etütlerde çocuklarını büyüten , pazar markete giden , bir market alışverişi sonundaki kasada yada dışarıda yenilen yemeğin ödemesinde kesene bereket denilerek hesabın üzerime yıkılan , evini herzaman tertemiz tutan , izzet ikramı pasta börek yemeği dört dörtlük olan namazında niyazında olan allah rızası için koşarak yaşayan biri oldum.

Bekarken alkol alan hatta babasının alkolikliği sebebiyle maddi manevi çok zor gunler geçiren bu adamı zamanla namaz abdest ...din konularında da sevdirmeye çalıştım .paralar biriktirdim birlikte umreye gittik . Güzel insanlar sohbet ortamlarına katıldık .

Benim ailem herzaman maddi olarak destek olurken onun ailesi ise sürekli para koparma derdinde oldular. Çalışmayan dört hain görümce , çalışmayan enişteler , sarhoş kayınbaba , aç tavuk bir aile olmalarına rağmen zamanla ev aldık araba aldık hatta kendisine işyeri açtık . Bütün kredi ödeme sıkıntıları ise omuzlarımdaydı .

Bu süreç zarfında yaptığım en doğru şey onun bütün baskılarına rağmen işten ayrılmayıp çalışma hayatımı bırakmamam Ha birde bunun yanısıra iş seyhatlerimide o kadar güzel otellerde ücretsiz konaklama imkanım varken günübirlik konaklamadan yapabilmek için geceden yola çıkan dönen salak derecesinde aşırı fedakar bir anne ve aşırı fedakar bir eştim.

Bütün bunlardan sonra ne mi oldu adam kendisini hani derler ya reisi cumhur zannetmeye başladı.Benliğine düştü.. Ben dedi ben , ben iş adamıyım ben söyleyim ben böyleyim ben böyle üstünüm ben ben ben ben .... Yine idare ettim ses çıkartmadım. Artık benlik seviyesi o kadar tavan yaptıki her akşam karşıma farklı projelerle geliyordu. Bu kadar yük üzerimdeyken işten gelip ev işleri ve çocuk sorumluluklarımı tamamladıktan sonra her akşam yatmadan önce içtiğim bir bardak nefes kahvesi sırasında bunun bitmez tükenmez projelerini dinliyordum. Bir akşam gelip üniversite sınavına girip tekrar okuyacağını , diğer akşam ingilizce kurusuna yazılacağını , diğer akşam başka bir işyeri açacağını , bir diğer akşam bitmek bilmeyen farklı farklı seminerlere katılıp sertifika alacağını ..... Düşünsenize sizin cocuğunuzun dersane zamanı gelmiş ama adam ondan önce kendı dersaneye yazılma derdinde .... Sadece dinliyordum sadece ... Aklımdan şu geçiyordu ben bu adamın saçma projelerine maddi ve manevi nasıl dayanacağım ....Bir akşam dinlerken farkettimki ben ve çocuklarım bu projelerının ıcerısinde hiç yokuz . Adımız dahi geçmiyor.

Benliği tavan yaptığı her an söylediği gibi seni boşayacam seni boşayacam diye ortalığa çıktı.Kabul ettim.Kendince hazırladığı anlaşmalı boşanma dilekçesini imzaladım 6 ay önce boşandık. Boşandığımız ertesi gün yoğun duygularla aşk yaşadığı başka bir çocuklu bayanla kapıma geldi .İki oğlumuzu aldı . kendisi + aşık olduğu kadın + kadının kızı + bizim iki oğlumuz . bu beş kişi senelerce borcunu ödediğimiz arabamıza binip mangala gittiler. Bugun mangala yarın burger kıngde hamburger yemeye .... ... Sarmaş dolaş aşk pozları , ailecek diye yorumlanan fotolar , üç kardeş diye çocukların birbirine sarılı fotoları ..... Alkollü sofralarda sarmaş dolaş fotolar bana çevremden geldi.Gönderilen fotolarda çevremin yorumu şu oldu 'Seninkisi özüne dönmüş layığını bulmuş '.....

Canımın nasıl yandığını düşünemezsinz ...kan ağladım ....

Hemen kendimi topladım .... İlk iş Bölge Müdürü olarak çalıştığım işimi farklı bir şehire aldırdım. Taşındım . Yeni şehirde güzel bir sıfır ev aldım dayadım döşedim arabamda zaten var.Annelerinin kendileri için katlandıklarını görmeyerek babalarının sevgilisiyle anne çocuk pozu veren ve babaları cici anneleriyle yaşamak istediklerini bütün makamlarda yazılı olarak bildiren iki oğlumuda babalarının üzerine velayetlerini verdim.

Şimdi ilahi adaletin er geç yerini bulacağını temenni ederek , emeklerime üzülerek ama huzurla yaşıyorum.

size diyeceğim tek şey YAPMAYIN ......FEDAKAR EMEKÇİ OLMAYIN ...ERKEKLER BİLMEZMİŞ...GEÇ ANLADIM ....
Çocuklar kaç yaşında çok mu küçüklerdi neyşn ne olduğunu anlamayacak yaştalar mıydı.. bilmiyorum ya çok üzüldüm,siz güçlü olmaya devam edin Allah yardımcınız olsun

konuda ciddi kopukluklar var.
bu kadar fedakar ve ilgili bir anneyi çocuklar neden anında bırakıp gitsin ki.. ayrıca yaşları kaç bilmiyorum ama muhtemelen 10 yaş civarı, bir annenin o yaşlarda çocuklarını yaptıkları için yargılaması ve velayetten vazgeçmesi de düşündürücü.
eşiniz için mücadeleden vazgeçip boşanabilirsiniz ama insan çocukları için mücadeleden vazgeçer mi hiç ?

o kadar övdüğünüz eğitiminiz, kariyeriniz ve ahlakınız üzerine en olmayacak insanın 2 dal çiçeğine kanmasınızsa tamamen başka bir konu. demek hiç sevilmemişsiniz ki bir erkeğin 2 güzel sözü, 3 dal çiçeği sizi baştan çıkarmış.
anlattığınız onca özgüvenli halinizle bu tutumu bağdaştıramadım.

mutlaka emek vermişsinizdir ama bana göre her olayda iki tarafın da suçu vardır. onları dinlesek eminim sizin için bir sürü şey anlatacaklar. belki de herşeyi "mükemmel" yapma dürtünüz yüzünden çocuklarınıza anne şefkati gösteremediniz, sadece kurallara boğdunuz..

gerçi banlanmışsınız ama geri gelince okursunuz diye yazayım dedim.

Her şey tamam da çocukları neden bırakıyorsunuz reşit bile değiller.Çok çok saçma çocukları alın

Bana inandırıcı gelmedi.
Kadın mükemmel dört dörtlük. Ama bu kadar domestik hem çalış hem ev işi yap hem çocuk dogur. Hem de boşan ve çocuklari babaya ver onlar istiyor diye.
Ben de şuna inanamadım. Kadin bölge midürü yani maasi baya iyi. Ama 20li yaslarda müdür olunamaz bu kadar sacini süpürge ederken nasil müdürlüğe yükselebildi ? Bir de nasıl bir kurus talep etmeden kendi üzerine mal almadan boşandı ?

Ben de şuna inanamadım. Kadin bölge midürü yani maasi baya iyi. Ama 20li yaslarda müdür olunamaz bu kadar sacini süpürge ederken nasil müdürlüğe yükselebildi ? Bir de nasıl bir kurus talep etmeden kendi üzerine mal almadan boşandı ?
ben de dedim ne insanlar var akşam eve gidince yatağın yolunu zor buluyorum çoluk çocuk yok kariyer yarım yamalak :KK70:

X