Gebeliğe Hazırlık Mayıs'a odaklanmış bir gebeliğe hazırlık hikayesi :)

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Selam kızlar.

İki embriyodan birinin gelişimi durmuş. Diğeri hala canlıymış ama kalitesi dandik sanırım, pek umutlu değildi sanki embriyolog. Hayırlısı olsun, yarın tekrar arayacağız dedi en son.

Bu 3.günden sonra düşen kalite için sperme sövmemiz gerekiyor diye okumuştum. :)) O vitaminleri düzenli içecekti!!

Şimdi siz bana bi akıl verin bakiim. İkinci denememi yine Bahçeci'de mi yapayım yoksa Aret Kamar'a mı geçiş yapayım?
Canım
Gelişimi devam eden embriyonun iyi olup olmaması kısmını embriyolog mu söyledi.sana nasıl öyle geldi.
Klinik değiştirme konusunda da sen burada klinik kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyor musun? Doktorunla ve laboratuvarları ile ilgili bir şüphen varsa tabiki değiştirmelisin. Ama şüphen yoksa belki orada devam etmenin bir faydası olur.
Türkiye’de tüp bebek yaptırsam, orada kendi doktorum olmasa, Yücel Karaman veya Aret Kamar’ı tercih ederdim.

canımcıım, ben adet belirtilerini birebir yaşadım ve hatta gelen tutunma kanaması tam adet gunumde geldıgı ıcın ben onu adet bıle sandım bılıyosun, belirtıler hep aynı, sanırım hep aynı organ yanı rahımle ılgılı oldugu ıcın bunun yapabıldıklerı bunlar, hamılelıkte de , reglde de aynı veya benzer belırtılerı yapıp duruyo. hadı bır hamılelık haberı gelsın ınsallah. yanı hamılelık belırtısı=gebelık belırtısı oldu bende en son durumda.
Umarım dediğin gibi tutunma belirtisidir canım.bugun ağrım yok sadece yürürken dol kasığımda bir rahatsızlık oluyor. Bunlar dediğin gibi normal şikayetler, adet de olabilir bebek de.. ama umarım bu 1 Mayıs bebesi çalışıyordur içeride, ben de o çalışmaları ağrı olarak duyuyorumdur :)

merhaba kızlar, pazar gunu temızlık ılhamisı gelmıstı ve dusup ayak parmagımı kırdım, kırık kırık gezıyorum sımdı :KK43: gecen ay kurtaj bu ay kırık, omrumde bu kadar arka arkaya doktora gıttıgımı bılmıyorum. bı ugursuzluk mu var yaa.
Geçmiş olsun canım, temizlik yaparken gerçekten dikkat etmek gerekiyor..ucuz atlatmışsın umarım bir an önce iyileşirsin

Diyosun.. 🙄

Kalite iyi değilse 3 hafta boyunca yok kan sulandırıcı, yok fitil, yok progesteron yüklemesem mi bünyeme diyorum. Bi tur daha tedavi olup bir iki embriyo daha mı olsa elimde diyorum. Biriktirsem mi napsam. :))

Hoff neyse yarın belli olur. Hayattaysa inciğini cıncığını sorarım. Değilse bildiğin 6.günde dondurulmuş olacak bu bebe. İlla zorlayacaklar çocuun sınırlarını. Ben olsam pes ederdim. :/
Kaliteyle ilgili bir şey demediler anladığım kadarıyla. 5, güne gelmesi ciddi bir kahramanlık bence.. Bu arada bir yazı okumuştum 5. Gün embriyolarında kaliteler arası öyle ciddi farklar yoktur diye. Transfer günü doktora da A mi B mi C mi diye sorunca o da benzer bir şeyler söylemişti.
Kaldı ki AA kalite tutunamayan embriyolar var.. daha düşük kalite tutunabiliyor. Bence rahim dinlendirme yapılacak bu olumlu bir şey

Genetikte bi sorun yoksa ve düşük geçmişi yoksa embriyoyu riske atıp test yapmıyoruz demişti doktor.
6 blastokisti oluşan ve daha önce 1 düşük yapan arkadaşıma bile yapmadılar gerek yok diye.

Ben elde kalanın da yarına çıkmayacağını düşünüyorum. 6 gün nedir yaa.. Yuh! Demek ki gelişimi yavaş o yüzden bekletiliyo. Ya herru ya merru diyerek.
Bunlar benim yumurtalığıma güveniyo zaar. İkinci kez dener diyolar. Yoksa iki güzel embriyoyu riske atmanın başka açıklaması olamaz.
Neden 6. Güne götürüyorlar ben onu anlamadım. Gelişim mi yavaşladı, 6. Günde 5. Gün embriyosunun olması gereken halini mi alacak? Bekledikleri bu mu?

merhaba kızlar, pazar gunu temızlık ılhamisı gelmıstı ve dusup ayak parmagımı kırdım, kırık kırık gezıyorum sımdı :KK43: gecen ay kurtaj bu ay kırık, omrumde bu kadar arka arkaya doktora gıttıgımı bılmıyorum. bı ugursuzluk mu var yaa.

Geçmiş olsun bacım. Artık nasıl bi ilhamsa o kendini kaybetmişsin. :) Önemli olan kayıp kafayı gözü yarmamak. O kadar olsun.

Neden 6. Güne götürüyorlar ben onu anlamadım. Gelişim mi yavaşladı, 6. Günde 5. Gün embriyosunun olması gereken halini mi alacak? Bekledikleri bu mu?

Evet bence öyle. Uyku serserimi sormam gereken soruları soramadım. Embriyolog da karnından konuşuyodu. :))

Yaptığım araştırmalara göre gelişimi 5.günde istenen seviyede olmayınca 6.güne bekletiyorlarmış. Normalde her şey yolundaysa 5.gün donduruluyormuş yani. Bazı blastokistler 6.günde hatta 7.günde 5.gün kıvamında oluyomuş.

Bi de yazmayı unutmuşum. 4.bişi dediğimiz evrede şu an dedi. O 4. Neydi anlamadım. Grade değil o 3.gün değerlendirmesinde oluyo.
Blastokist evresinde 1'den 6'ya kadar hatch olma değerlendirmesi denen bişi var.

A. Genişleme ve hatching statüslerine Göre Derecelendirme

1. Erken Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo hacminin yarısından daha azını kaplar.

2. Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo hacminin yarısı veya yarısından daha fazlasını kaplar.
3. Full Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo tamamını kaplar. Az miktarda genişleme vardır. ICM ve TE ayrımı oluşmuştur.
4. Expanded Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo hacminden daha fazladır, genişleme olmuştur. Zona Pellucida incelmiştir.
5. Hatching Blastokist : Zona Pellucida daha da incelmiştir, TE hücreleri Zona Pellucida’dan ayrılmaya başlar.
6. Hatched Blastokist : Blastokist Zona Pelluci’dan tamamen ayrılmıştır.

Neticede orta kalite diye düşünüyorum. :)

Ölmez sağ kalırsa 6.gün embriyosunun tutunma ihtimali %40 imiş.

Son düzenleme:
22 nisanda kürtaj oldum 10 haftalıktı bebeğim bu sonuçları da e nabızdan baktım. Cuma günü gidecem doktora bakalım ne diyor
canım çok geçmiş olsun,bunlar kürtaj öncesi yapılan kan testleri,anestezi için uygun olup olmadığında bakılıyor,zaten tam kan sayımı ve bebeğin kanında pıhtılaşma yapıp yapmadığıyla alakalı diye biliyorum

Selam kızlar.

İki embriyodan birinin gelişimi durmuş. Diğeri hala canlıymış ama kalitesi dandik sanırım, pek umutlu değildi sanki embriyolog. Hayırlısı olsun, yarın tekrar arayacağız dedi en son.

Bu 3.günden sonra düşen kalite için sperme sövmemiz gerekiyor diye okumuştum. :)) O vitaminleri düzenli içecekti!!

Şimdi siz bana bi akıl verin bakiim. İkinci denememi yine Bahçeci'de mi yapayım yoksa Aret Kamar'a mı geçiş yapayım?
hayırlısı olsun,tek olsun bizim olsun,hayırlısı olsun,bahçeci de ikinci denemeye indirim olacak diye biliyorum,bence böyle bir şey varsa değerlendir,sonuçta iyi bir merkez,sana ne kadar mal oldu bu iş

geçmiş olsun canım,dikkat et kendine,bi sadaka falan ver istersen

hayırlısı olsun,tek olsun bizim olsun,hayırlısı olsun,bahçeci de ikinci denemeye indirim olacak diye biliyorum,bence böyle bir şey varsa değerlendir,sonuçta iyi bir merkez,sana ne kadar mal oldu bu iş

İğneler ve rahim dinlendirme dahil 13 bine mal oldu.
Evet her denemede fiyat düşüyor.
1. Deneme paket ücreti iğneler ve rahim dinlendirme hariç 9 bin. 2. Deneme 8 bin. 3. Deneme 7 bin.

İstanbul Tüp Bebek'te fiyatlar nasıl acaba. 🤔

Bahçeci 2.denemede yumurta sayısını arttırmak için kişiye özel hormon ayarı yapar diye düşünüyorum. Kaliteli 2 embriyoyu neden
5. Hatta 6.güne zorladıkları konusunda mantıklı bi açıklama da yaparlarsa orada devam ederim.
Doktorum öyle istemiş ama niye istemiş bilmiyorum. Muhtemelen yaşına göre gayet iyi dediği rezerv ve hormon değerlerime, tedavi başında saydığı yumurtalara güveniyor. Bir dahaki sefere daha adetin ikinci günü 10,5 milimle önden giden bi yumurta gördüğünde tedaviye başlayacağını sanmıyorum. Geriden sadece 2'si yetişebildi çünkü. :) 7'si ziyan oldu, yetişemedi, yalan oldu. :KK34:

İğneler ve rahim dinlendirme dahil 13 bine mal oldu.
Evet her denemede fiyat düşüyor.
1. Deneme paket ücreti iğneler ve rahim dinlendirme hariç 9 bin. 2. Deneme 8 bin. 3. Deneme 7 bin.

İstanbul Tüp Bebek'te fiyatlar nasıl acaba. 🤔

Bahçeci 2.denemede yumurta sayısını arttırmak için kişiye özel hormon ayarı yapar diye düşünüyorum. Kaliteli 2 embriyoyu neden
5. Hatta 6.güne zorladıkları konusunda mantıklı bi açıklama da yaparlarsa orada devam ederim.
Doktorum öyle istemiş ama niye istemiş bilmiyorum. Muhtemelen yaşına göre gayet iyi dediği rezerv ve hormon değerlerime, tedavi başında saydığı yumurtalara güveniyor. Bir dahaki sefere daha adetin ikinci günü 10,5 milimle önden giden bi yumurta gördüğünde tedaviye başlayacağını sanmıyorum. Geriden sadece 2'si yetişebildi çünkü. :) 7'si ziyan oldu, yetişemedi, yalan oldu. :KK34:
fiyat düşüşünü çok daha fazla oranda diye duydum,hatta 3.denemede %50 düşüyor yazanları okudum,inşAllah gerek kalmaz 2 ye 3 e
bahçeciden kimi çok memnun kimisi herkes için aynı protokol uygulanması nedeniyle şikayetçi,bence de biraz kişiye özel olmalı tedaviler,ama sanırım bilindiklerden kime gidersen git durum böyle,hatta acıbadem için b...t.. sadece ön görüşmede gördük diyenler var,
ileri yaş sayfasının geçmiş konuşmalarında sanırım sayfa sahibi ve Senella Senella da bahçeciden memnun kalmadıklarını söylemişlerdi
ama diğer taraftan bakarsan tek geçerim diyen insan çok,sanırım bu biraz sonuçla alakalı sanırım
dur bakalım yarın sana ne diyecekler,nasıl bir yol çizilecek,
yav adetin 3.günü sende 10,5 mm yumurtamı vardı yaa

Evet bence öyle. Uyku serserimi sormam gereken soruları soramadım. Embriyolog da karnından konuşuyodu. :))

Yaptığım araştırmalara göre gelişimi 5.günde istenen seviyede olmayınca 6.güne bekletiyorlarmış. Normalde her şey yolundaysa 5.gün donduruluyormuş yani. Bazı blastokistler 6.günde hatta 7.günde 5.gün kıvamında oluyomuş.

Bi de yazmayı unutmuşum. 4.bişi dediğimiz evrede şu an dedi. O 4. Neydi anlamadım. Grade değil o 3.gün değerlendirmesinde oluyo.
Blastokist evresinde 1'den 6'ya kadar hatch olma değerlendirmesi denen bişi var.

1. Erken Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo hacminin yarısından daha azını kaplar.

2. Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo hacminin yarısı veya yarısından daha fazlasını kaplar.
3. Full Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo tamamını kaplar. Az miktarda genişleme vardır. ICM ve TE ayrımı oluşmuştur.
4. Expanded Blastokist Aşaması: Blastocoel embriyo hacminden daha fazladır, genişleme olmuştur. Zona Pellucida incelmiştir.
5. Hatching Blastokist : Zona Pellucida daha da incelmiştir, TE hücreleri Zona Pellucida’dan ayrılmaya başlar.

Embriyo kaliteleri bir rakam iki harften oluşur ya 4 o olabilir mi? Ama 4 demek iyi demek.mesela birisi 4AA kalitele embriyo transferi olduğunda gayet iyi bir embriyo oluyor bu. Bu dört o dörtse O zaman endişelenme de gerek yoktur. Yarın için sorularını yaz bence. Aradıkları an aklına gelmeyebilir.. yaz ve tek tek sor.. kafanın rahat etmesi önemli

Söylemeyi unuttum bu arada %40 iyi bir oran bence.. orta kalite olsa bu oran bence daha düşük olur.

fiyat düşüşünü çok daha fazla oranda diye duydum,hatta 3.denemede %50 düşüyor yazanları okudum,inşAllah gerek kalmaz 2 ye 3 e
bahçeciden kimi çok memnun kimisi herkes için aynı protokol uygulanması nedeniyle şikayetçi,bence de biraz kişiye özel olmalı tedaviler,ama sanırım bilindiklerden kime gidersen git durum böyle,hatta acıbadem için b...t.. sadece ön görüşmede gördük diyenler var,
ileri yaş sayfasının geçmiş konuşmalarında sanırım sayfa sahibi ve Senella Senella da bahçeciden memnun kalmadıklarını söylemişlerdi
ama diğer taraftan bakarsan tek geçerim diyen insan çok,sanırım bu biraz sonuçla alakalı sanırım
dur bakalım yarın sana ne diyecekler,nasıl bir yol çizilecek,
yav adetin 3.günü sende 10,5 mm yumurtamı vardı yaa

3.günü olsa iyi. 2.gün başladık tedaviye. 2.günü 10,5 mm idi yani. 3 tane 7 mm, 2 tane 6 mm, 4 tane 5 mm vardı.

Bahçeci'ye muhtemel protokolü öğrenerek 2. bi şans verebilirim. Benim doktor opu'yu da kendisi yaptı. Kendime gelince yanıma geldi, ilgilendi vs. Daha ne yapsın o yoğunlukta diyorum.
Aynı iğneler ve dozlarla benden 1 yaş küçük arkadaşımda 9 yumurta toplandı düşün. Ki tüm değerlerimiz virgülüne kadar aynıydı. Döllenme ve embriyo aşamasında spermin de rolü var ama ben en baştan şans yüksek olur 7-8 yumurta toplanır diyodum ki öyle bişi olmadı. 75lik dozda bile hep 2 yumurtam oluyodu zaten. :/ Bunları sorucam hep doktoruma. Muhtemelen öndeki yumurtadan dolayı planlanan olmadı. Kendi de dedi zaten doktorun, beklediğimiz sayı bu değildi diye.

Embriyo kaliteleri bir rakam iki harften oluşur ya 4 o olabilir mi? Ama 4 demek iyi demek.mesela birisi 4AA kalitele embriyo transferi olduğunda gayet iyi bir embriyo oluyor bu. Bu dört o dörtse O zaman endişelenme de gerek yoktur. Yarın için sorularını yaz bence. Aradıkları an aklına gelmeyebilir.. yaz ve tek tek sor.. kafanın rahat etmesi önemli

Yazdım bile. Sormayı gerektirecek bi embriyo olur inşallah elimizde. :)

3.günü olsa iyi. 2.gün başladık tedaviye. 2.günü 10,5 mm idi yani. 3 tane 7 mm, 2 tane 6 mm, 4 tane 5 mm vardı.

Bahçeci'ye muhtemel protokolü öğrenerek 2. bi şans verebilirim. Benim doktor opu'yu da kendisi yaptı. Kendime gelince yanıma geldi, ilgilendi vs. Daha ne yapsın o yoğunlukta diyorum.
Aynı iğneler ve dozlarla benden 1 yaş küçük arkadaşımda 9 yumurta toplandı düşün. Ki tüm değerlerimiz virgülüne kadar aynıydı. Döllenme ve embriyo aşamasında spermin de rolü var ama ben en baştan şans yüksek olur 7-8 yumurta toplanır diyodum ki öyle bişi olmadı. 75lik dozda bile hep 2 yumurtam oluyodu zaten. :/ Bunları sorucam hep doktoruma. Muhtemelen öndeki yumurtadan dolayı planlanan olmadı. Kendi de dedi zaten doktorun, beklediğimiz sayı bu değildi diye.
aslında dediğin doğru o 10,5 diğerlerinin şansını almış oldu,buradan araştıra araştıra sürece daha hakim oluyor insan,sperm faktörünü bende çok okudum,3 günden sonra ki durumun ondan kaynaklandığını,
bu arada kocalarında kendine çeki düzen vermesi lazım,her gün 1 kaşık keçiboynuzunu içsin diye ne diller döküyorum,sanki küçük çocuğa şurup içirir gibi yaa,şeytan diyoki bazen al şişeyi çarp kafasına :)

X