Gebeliğe Hazırlık Mayıs'a odaklanmış bir gebeliğe hazırlık hikayesi :)

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
pepaap cok güzel en verimli günleri gösteriyor. bn yarn doktora gidcem bi baktrcam genel olarak bi sıkıntı varmı vs die. gitnişken yumurtalarn duruumnuda sorcam. pepaapla aynı mı ilerliyo bi bakim onlar tahmin ediyo sonçta ne zaman çatlıcagını fln :KK70:
Merhaba bende okuyunca size fikir vermek istedim. Ben düzenli 28 günde bir adet görüyorum. 10 aydır da bebek istiyorum ama olmadı. Ocak ayında doktora gittim adetin 3. Günü hormonlara eşime falan bakıldı sıkıntı yok dendi. Sonra şubat mart Nisan’da yine olmayınca dün başka bir doktora gittim adetimin 11. Günü yumurtam gelişiyor mu diye baktırmak için. Çünkü adet takvimim pazartesini yumurtlama günü olarak belirtiyordu. Ama dün doktorum sen iki gün önce yumurtlamışsın dedi. Yani ben aslında 8. Ya da 9. Gün yumurtluyormuşum. Takvim falan çok güvenli değil onlar istatistiki veriler dedi. Önerim takvimi falan önemsemeyin lütfen en iyisi ultrason

Merhaba bende okuyunca size fikir vermek istedim. Ben düzenli 28 günde bir adet görüyorum. 10 aydır da bebek istiyorum ama olmadı. Ocak ayında doktora gittim adetin 3. Günü hormonlara eşime falan bakıldı sıkıntı yok dendi. Sonra şubat mart Nisan’da yine olmayınca dün başka bir doktora gittim adetimin 11. Günü yumurtam gelişiyor mu diye baktırmak için. Çünkü adet takvimim pazartesini yumurtlama günü olarak belirtiyordu. Ama dün doktorum sen iki gün önce yumurtlamışsın dedi. Yani ben aslında 8. Ya da 9. Gün yumurtluyormuşum. Takvim falan çok güvenli değil onlar istatistiki veriler dedi. Önerim takvimi falan önemsemeyin lütfen en iyisi ultrason
hadi yaaaa ben şok :KK70: o zaman ben yarn iyice emin olim doktora gidip tesekkrler :) sizdemi yeni evlisiiniz

Sizin bu dediğiniz jel ilişki sırasında kullandığınız jelmi
Evet. Hamilelik için ilişkiden hemen önce paketteki enjektörle bir miktarı vajinadan içeri enjekte etmek gerekiyormuş. Spermlerin canlılığını arttıran ve yumurtaya ulaşmasını kolaylaştıran, rahim sıvısını taklit eden bi ürünmüş. Marka verebiliyor muyuz bilmiyorum :)

Sende direk kendimi gordum. Bende ki ay ağustostu ama. Herseyim tamamdi. Ve hatta tatil planini bile agustostaki yumurtlama tarihime gore yaptik. Sonuc hamile kaldigimda mayisti :KK70:
Oo planın üstüne tur binmiş resmen :) Ay hadi darısı başımıza. Erken doğmadıysa kova burcu bir çocuğa sahipsiniz o zaman? :)

Hoşgeldiniz. süpersiniz valla herşeyi düşünmüşsünüz :KK70: bende bu ay bebiş istiyorum bu ay olmazsa bnmde bir sonraki hedefim temmuz :KK70: yoksa çin takviminemi bakıyosunuz sizde :) bende 27 yaşndaym yeni evliyim 7. aya girdik bebiş istiyoruz ama çıldırıcam yumurtlama günüm 17 si kız bebek için yumurtlamadan önce ilişki öneriyolar ama bizim apartmanda giderlerde sorun var ve anca pazrtesi yapılcak. deli olucam en verimli günlerim gidio :KK70:

Merhaba. Benim derdim tamamen astrolojik :)) Kova burcu istiyorum o yüzden Mayıs'ta aşk başkadır. :) Haziran'da hamile kalırsam balık oluyo o yüzden Haziran pas. Eşim de koç olsun kova olmazsa dediğinden Temmuz'da yine devam. Temmuz da olmazsa ay ayırt etmeyeceğiz artık abartmayalım diyoruz. :)
Kız için yumurtlama öncesi yüksek ihtimal deyolaa. Ovülasyon testi al kardeş. :KK66:

Sormustum ama gozden kacti sanirim.
Haziran ayini atlama sebebiniz ne?
Cin takvimi ya da burclarla mi ilgili? :)

Merhaba.
Evet burçlarla ilgili :) Şubat başı doğurmak istiyorum :)
Her günüm çocuklarla geçtiği için en sakin, aklı başında, mantıklı, hayvansever, yaratıcı, arkadaş canlısı ve özgür ruhlu çocuklar kova burcundan çıktığını fark ettim. Ben de kovayım. Annem der çok kolay büyüdün ne nazın oldu ne ağlamaların. :)

Merhaba. Benim derdim tamamen astrolojik :)) Kova burcu istiyorum o yüzden Mayıs'ta aşk başkadır. :) Haziran'da hamile kalırsam balık oluyo o yüzden Haziran pas. Eşim de koç olsun kova olmazsa dediğinden Temmuz'da yine devam. Temmuz da olmazsa ay ayırt etmeyeceğiz artık abartmayalım diyoruz. :)
Kız için yumurtlama öncesi yüksek ihtimal deyolaa. Ovülasyon testi al kardeş. :KK66:
ay burcları bende düşünmüştüm balık burcu cok duygusal mızmız oluyo yaaa :KK70: genelleme yapmayalım ama :KK70: yarn doktara gidcem zaten öğrencem ne zaman yumurtlıcam :KK70:

Oo planın üstüne tur binmiş resmen :) Ay hadi darısı başımıza. Erken doğmadıysa kova burcu bir çocuğa sahipsiniz o zaman? :)
Evet. Gorunen o ki benim tuplerim tikaliymis. Hsg ile acildi devaminda hemen hamile kaldim. 1 subatta dogdu kizim. 30 ocakta benim dogum gunumdu :) evde 2 kova kadini ve isyannn modunda bir erkek var :)

Velileriniz tecrübelerinden bizimle paylaşabileceğiniz tavsiyeleriniz var mı?? ONlemimizi alalım bizde.

Şöyle hazırdan bi kopyala yapıştır yapayım o zaman ben. Çoğu veli hikayesi bu yönde zaten. Hamilelik öncesi ve hamilelik süreciyle ilgili kısım tabii bunlar. Doğum anı ayrı bi konu.

Kalıtsal Hastalıklar: Özellikle kalıtsal hastalıkları olan akrabalar arasındaki evlilikler sonucu görülür. Bu nedenle akraba evliliğin yapılmaması ya da genetik danışmanlık alınması gerekir.

b- Kan Uyuşmazlığı: Annenin Rh(-), babanın Rh(+) olması durumunda olur. Mutlaka gebelik takibi yapılmalıdır.

c- Riskli Gebelikler : Anne yaşının 18’den küçük, 35’den büyük olması, 2 yıldan daha az doğum aralığı, 4’den fazla çocuk sahibi olma, Şeker-Tansiyon-Kalp-Böbrek-Kan hastalıkları gibi sistemik bir hastalığa sahip olma ve daha önce düşük doğum yapmış olmak riskli gebelikler grubuna girmektedir. Özürlü çocuk doğma riski artacağından bu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bütün bu nedenlerin önlenebilmesi için aşağıdaki önerilere uyulması son derece önemlidir:

§ Gebelik takibinin düzenli yapılması,
§ Annenin düzenli kontrollere gitmesi (Kan grubu tayini, RH Uyuşmazlığının tespiti, Tetanoz aşısı yaptırma, annenin vitamin ve mineral açısından desteklenmesi vs.).
§ Özellikle anne adaylarının bilgilendirileceği 1. basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesi (sigara-alkol kullanmanın, radyasyon almanın gebelik için risk oluşturacağı, yakın akraba evliliklerin özür oluşturabileceği konusunda anne adaylarına ya da ailelere yeteri ölçüde bilgi verilmesi)
§ Gebelik esnasında annenin gerektiği gibi beslenmesi,
§ Annenin sinirsel sıkıntılara maruz kalmaması
§ Hamilelikte ateşli, iltihabi, veya döküntülü hastalık geçirmemesi,
§ Hamilelik süresince kanamalar geçirmemesi,
§ Doktora danışmadan ilaç kullanmama,
§ Kazalara, travmalara maruz kalmama,
§ Annenin röntgen filmi çektirmemesi gerekmektedir.

Evet. Hamilelik için ilişkiden hemen önce paketteki enjektörle bir miktarı vajinadan içeri enjekte etmek gerekiyormuş. Spermlerin canlılığını arttıran ve yumurtaya ulaşmasını kolaylaştıran, rahim sıvısını taklit eden bi ürünmüş. Marka verebiliyor muyuz bilmiyorum :)
He anladım.o tür.bende başka jellerden sandım.

Merhaba.
Her günüm çocuklarla geçtiği için en sakin, aklı başında, mantıklı, hayvansever, yaratıcı, arkadaş canlısı ve özgür ruhlu çocuklar kova burcundan çıktığını fark ettim. Ben de kovayım. Annem der çok kolay büyüdün ne nazın oldu ne ağlamaların. :)
:)) burclara ben de inanirim. Ne kadar dogru tam bilmiyorum tabi ama inanirim.
Mesela aslan burcu ve kova burcuyla hic anlasamam.
Kendim Bogayim.
Ayni burctan olanlarin ortak kisisel ozellikler tasidigina cok kere sahit oldum:KK48:
Ben de Balik olsun istemistim kuzumun.
Bikac gun once dogsaydi Kova olacakti:KK48:
Saglikli olsunlar da ins.

Ama Aslanla hic anlasamiyorum. Hele aslan kadiniyla asla:halay:

Ben de ekim kasim aylarini es gecmeliyim sanirsam bu sebeple.:halay:

Şöyle hazırdan bi kopyala yapıştır yapayım o zaman ben. Çoğu veli hikayesi bu yönde zaten. Hamilelik öncesi ve hamilelik süreciyle ilgili kısım tabii bunlar. Doğum anı ayrı bi konu.

Kalıtsal Hastalıklar: Özellikle kalıtsal hastalıkları olan akrabalar arasındaki evlilikler sonucu görülür. Bu nedenle akraba evliliğin yapılmaması ya da genetik danışmanlık alınması gerekir.

b- Kan Uyuşmazlığı: Annenin Rh(-), babanın Rh(+) olması durumunda olur. Mutlaka gebelik takibi yapılmalıdır.

c- Riskli Gebelikler : Anne yaşının 18’den küçük, 35’den büyük olması, 2 yıldan daha az doğum aralığı, 4’den fazla çocuk sahibi olma, Şeker-Tansiyon-Kalp-Böbrek-Kan hastalıkları gibi sistemik bir hastalığa sahip olma ve daha önce düşük doğum yapmış olmak riskli gebelikler grubuna girmektedir. Özürlü çocuk doğma riski artacağından bu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bütün bu nedenlerin önlenebilmesi için aşağıdaki önerilere uyulması son derece önemlidir:

§ Gebelik takibinin düzenli yapılması,
§ Annenin düzenli kontrollere gitmesi (Kan grubu tayini, RH Uyuşmazlığının tespiti, Tetanoz aşısı yaptırma, annenin vitamin ve mineral açısından desteklenmesi vs.).
§ Özellikle anne adaylarının bilgilendirileceği 1. basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesi (sigara-alkol kullanmanın, radyasyon almanın gebelik için risk oluşturacağı, yakın akraba evliliklerin özür oluşturabileceği konusunda anne adaylarına ya da ailelere yeteri ölçüde bilgi verilmesi)
§ Gebelik esnasında annenin gerektiği gibi beslenmesi,
§ Annenin sinirsel sıkıntılara maruz kalmaması
§ Hamilelikte ateşli, iltihabi, veya döküntülü hastalık geçirmemesi,
§ Hamilelik süresince kanamalar geçirmemesi,
§ Doktora danışmadan ilaç kullanmama,
§ Kazalara, travmalara maruz kalmama,
§ Annenin röntgen filmi çektirmemesi gerekmektedir.
Baya bilgilendirici oldu hocam sağ olun. Benim ailede engelli durumu var. Sıkıntili durumlar var ama biz genetik araştırma yaptırdık düşülerim erken doğumlarım için araştırma yapıldı genetik doktoruna gittik inceledi bişi cikmadi temizdi ama insallah sağlıklı olurlar

Merhaba.

En inatci en ozgurlukcu en dedigim dedik burcta ayni zamanda kova bilesin. 3 aylik bebe giyimine karar verirmi? Benim ki veriyor. 10 gunlukten beri asslaaa sapka ve eldiven taktirmiyor kendine. Uyaniksa cigliu basiyor. Uyurken taktiysam kendini yatakta kaydira kaydira cikariyor sapkayi.
Eldiven ise daha felaket agziyla cikariyor eldivenini. Zaten artik ikisinide takmaya tesebbus etmiyorum :)

Ayrica bir bebegin makat gelis kalma ihtimali yuzde 3. O da genelde rahimde yapisal bozukluk olunca vs oluyor. Hah benim ki kaldi. Ustelik sezaryen sirasinda doktorum bakti yapisal bozukluk yokmus inadindan donmemis dedi :)

Baya bilgilendirici oldu hocam sağ olun. Benim ailede engelli durumu var. Sıkıntili durumlar var ama biz genetik araştırma yaptırdık düşülerim erken doğumlarım için araştırma yapıldı genetik doktoruna gittik inceledi bişi cikmadi temizdi ama insallah sağlıklı olurlar

Rica ederim. Gebelik sırasında da o ikili üçlü tarama testlerinden daha güvenli olan ve kan tahliliyle yapılan ama devletin karşılamadığı kromozom tarama testleri var. Onlardan birini de yaptırabilirsiniz içiniz rahat eder.

Bir de ek olarak çoğu kişinin bildiği gibi özellikle gebelik öncesi folik asit kullanmak çok önemli arkadaşlar. Lütfen bu konuda çok hassas olun. Bizler daha hamileliği fark edene kadar bebeğin omiriliği oluşmaya başlıyor çünkü. Yani plansız hamileliklerde hamile olduğunuzu anladığınız andan itibaren folik asit kullanmanın aslında çok büyük bir anlamı yok ama yine de hekimler takviye edilmesini istiyor doğal olarak. Bu önem yüzünden Amerika ve Avrupa ülkelerinde evli veya bekar yetişkin her kadının folik asit kullanması zorunlu. Hatta şebeke suyuna ilave eden ülkeler var.
Folik asit bebeğin omurilik ve beyninin oluşmasında aktif olarak rol alıyor. Eksikliği durumunda ciddi engel türleri ile karşılaşılıyor. Günde birden fazla tablet almıyorsanız, gıdalarla birlikte bile folik asit fazlalığı gibi bir durum pek yaşanmıyor çünkü depolanan bir vitamin değil. Günlük olarak alınıp vücuttan atılan bir vitamin. Ama ülkemizde eksiliğini yaşayan çok kadın var.

Bu yüzden gebelikten 3 ay öncesinden itibaren, gebeliğin 3.ayına kadar günde 0,4 mg folik asit desteği yapılmalı, folik asit almanın amacı, spina bifida (omurganın dış ortama açık olması), ensefalosel (beyin dokusunun kafatası kemiğinin dışına çıkması) ve anencephali (beynin gelişmemesi) gibi anomalilerin ki bunların tümüne nöral tüp defektleri diyoruz, bebeğin merkezi sinir sistemini etkileyen bu anomalileri en aza indirmektir.

Başkaa.. :) Bir hekime danışıp kan ve hormon tahlillerini yaptırmadan asla ek vitamin mineral kullanmayın. Gıda takviyesi, bitkisel ürünler, hatta bitki çaylarına karşı bile temkinli olun.
Gebeliğin özellikle ilk üç ayında aman kan olur, can olur diye sakatat yemeyin. Özellikle ciğer ve dalak tüketmek düşüklere yol açıyor.
Meyve ve sebzeler iyi yıkanacak. Çiğ et yenmeyecek.
Ağır metaller içeren derin su balıkları yenmeyecek ki otizm riskini arttırmayalım.
Yine ağır metaller içeren deodorantlar, roll onlar, fondötenler vs. zinhar yasak. :)
Yaptığım araştırmalara göre bitkisel saç boyalarının sakıncası yok. İlla içim rahat olmaz derseniz ilk 3 ay boyatmazsınız.
Lazer epilasyon serbest. Karın ve genital bölge dışında yapılmasında bilimsel bir sakınca yok. Çünkü o aletlerin ışınları zararlı olarak nitelendirilen türden değil. Röntgen ışınları zararlı.
Aklıma geldikçe eklerim. :)

En inatci en ozgurlukcu en dedigim dedik burcta ayni zamanda kova bilesin. 3 aylik bebe giyimine karar verirmi? Benim ki veriyor. 10 gunlukten beri asslaaa sapka ve eldiven taktirmiyor kendine. Uyaniksa cigliu basiyor. Uyurken taktiysam kendini yatakta kaydira kaydira cikariyor sapkayi.
Eldiven ise daha felaket agziyla cikariyor eldivenini. Zaten artik ikisinide takmaya tesebbus etmiyorum :)

Ayrica bir bebegin makat gelis kalma ihtimali yuzde 3. O da genelde rahimde yapisal bozukluk olunca vs oluyor. Hah benim ki kaldi. Ustelik sezaryen sirasinda doktorum bakti yapisal bozukluk yokmus inadindan donmemis dedi :)

İşte tam bir başına buyrukluk. Ben hallederimcilik. Kimseye ihtiyacım yokculuk. En sevdiğim! :))

X