Gebeliğe Hazırlık Mayıs'a odaklanmış bir gebeliğe hazırlık hikayesi :)

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
İnşallah o kadar sürmez. Gören neden durmuyor bu diyor. Bana göre duruyor o gazlı zamanlarına göre. Gece uykuları çok şükür fena değil yatma saatine göre 2-3 gibi kalkıyor en az 2 saat uyanık kalıyor tabi. Ondan sonra 6-7 gibi tekrar şanslıysak tekrar uyursa 1-2 saat daha uyuyor. Değilsek 7 den itibaren kalkış Faslı, bakım saatleri karın doyurma gezme dolaştırma izin verirse biz kahvaltı yapıyoruz. Artık gündüz olduğu içinde uykuları 20 dakika bilemedin 30 dakika maximum akşama kadar 3 kere böyle uyuyor akşam ediyoruz artık. Evden çalıştığım içinde hiçbir iş yapamıyorum haliyle.
Ha gayret. 6.aydan sonra uyku daha bir düzene giriyor. Evden çalışamama bende de aynı ona çözüm bulamadım, canım çıkıyor :KK43:

Ha gayret. 6.aydan sonra uyku daha bir düzene giriyor. Evden çalışamama bende de aynı ona çözüm bulamadım, canım çıkıyor :KK43:

Ona çözüm zor maalesef, eve bebek bakımına yardımcı olsun diye 3-4 saatliğine birini bulsak korona var cesaret edemiyor insan. Eşim tuttuğunda bişeyler yapmaya çalışıyorum. Gece uyuduğunda ama kusuyor uyurken bazen diye ona da güvenemiyorum. Eşimi bırakıyorum başında. Bugün gündüz ilk defa 2 saat uyudu, o kadar çok iş toparladım ki, bu kadar uzun süre ilk defa oturabildim. Yemek bile yemedim 5 oldu saat. Böyle neyse de, telefonlar peşpeşe geldiğinde çoğuna ağlamasını duyuruyor çocuğum. O zaman daha sıkıntılı. Evden çalışma bebe ile çok zor. Annem bile işi boşvereceksin buna bakacaksın diyor.

Sen bir ara keçi sütlü mama kullanmıştın nedeni neydi? Benim de her mamadan sonra kusuyor acaba keçi sütlü mü denesem diyorum.

Ben de üniversitede çalışıyorum, online eğitime başladık o zaten ayrı bir çile, karı koca aynı yerdeyiz bi de oğlan da kucakta derse giriyor naapsın :KK43: evet eve kimse sokulmaz bu ara zaten bakıcı tutmak için evvelden anlaşıp hazırlamak gerekti uzaktan eğitim olacağı ilan edilince o işe de hiç girmedik. Nolur uyusun derse denk gelsin dedikçe duymuş gibi dikiliyor ayağa gremlin kılıklı.

Ben de gaz için birebir diye okuyup keçi sütlü mama denemiştim gazı bilmem de fena kabız yapmıştı bizimkini hemen kesmiştim. Bünye farkı tabii belli olmaz. Uyurken kusması iyi değil tabii, mevcut mamayı sevmiyor olabilir. Ben aptamilde durdum devam ediyorum, doktor bebekler en çok aptamilin tadını seviyor genelde demişti, daha şekerli falan sanırım matah değil ama en organik en bilmem ne ararken de sevmedi oğlan ne yapayım..

6-9 AY arası 2 numara tabii. Ara öğünler için uğraşabildikçe sen kendin yap derim. Ama ek gıdaya ilk geçtiğinde dr iştahı açılsın diye kaşık mamalardan önermişti bize de, aptamil'in muhallebisini almıştım bir de hipp'in kavanoz mamalarını. Bizimki sadece muhallebiye yüz verdi. Şimdi artık pek beceremese de ısırmak istiyor o yüzden meyve vs ufalayıp elimle veriyorum.
Ben kahvaltilrin da kullanim hani sulandirmak icin biseyleri ihlamur cayiyla yapıyordum. Formul mama icmiyor beyfendi biberon asla almiyor boyle muzlu formul mama gibileriyle alışsın istiyorum ben nereye kadar yettiririm sutumu bilmiyorum. Meryem Senin kaşık mamasınin fotosunu atarmisin bana tek çeşit degilse eger. Hip bikere aldirdim ceist cesit yemedi. Ama, evde ona gore corbalar pureler yapiyorum iyi gidiyor. Brokoli corbasini cok sevdi doktor verebilirsin dedi diye yaptim kakasini da guzel yapti. İcine sut koyabilirmiyim diye sordum alerji olabilir ver takip et dedi. 3 gun boyunca hergun taze olarak yaptim problem cikmadi. Sen verdin mi hic sutlu bisey 7.8 ay arası ?

İnşallah o kadar sürmez. Gören neden durmuyor bu diyor. Bana göre duruyor o gazlı zamanlarına göre. Gece uykuları çok şükür fena değil yatma saatine göre 2-3 gibi kalkıyor en az 2 saat uyanık kalıyor tabi. Ondan sonra 6-7 gibi tekrar şanslıysak tekrar uyursa 1-2 saat daha uyuyor. Değilsek 7 den itibaren kalkış Faslı, bakım saatleri karın doyurma gezme dolaştırma izin verirse biz kahvaltı yapıyoruz. Artık gündüz olduğu içinde uykuları 20 dakika bilemedin 30 dakika maximum akşama kadar 3 kere böyle uyuyor akşam ediyoruz artık. Evden çalıştığım içinde hiçbir iş yapamıyorum haliyle.
O aylar zaten hep başa dolan gel dön başa ayları🤣. Daha bezi yerden kalkmamişken yenisi 🤣Sen cok yoruluyorsun sana sen kalmiyor anladığım.. ev bebek zaten yeter bide ev de is icin çalışıyorsun allah yardımcın olsun. kendine diikkat et ac kalma En azindan atistirmalik bisiler koy orta yere..

Ben kahvaltilrin da kullanim hani sulandirmak icin biseyleri ihlamur cayiyla yapıyordum. Formul mama icmiyor beyfendi biberon asla almiyor boyle muzlu formul mama gibileriyle alışsın istiyorum ben nereye kadar yettiririm sutumu bilmiyorum. Meryem Senin kaşık mamasınin fotosunu atarmisin bana tek çeşit degilse eger. Hip bikere aldirdim ceist cesit yemedi. Ama, evde ona gore corbalar pureler yapiyorum iyi gidiyor. Brokoli corbasini cok sevdi doktor verebilirsin dedi diye yaptim kakasini da guzel yapti. İcine sut koyabilirmiyim diye sordum alerji olabilir ver takip et dedi. 3 gun boyunca hergun taze olarak yaptim problem cikmadi. Sen verdin mi hic sutlu bisey 7.8 ay arası ?
Ben sütlü hiç birşey vermedim. Artık kaşıkla beslenme zamanı senin oğlanın zaten biberon içmemesi çok dert olmaz herhalde. Ne güzel işte sebze çorbası içiyormuş, et de eklersin yavaş yavaş. Benimkinin sevdiği muhallebi bu.

Eklentiler

• DF77C811-9271-49A6-B8EC-04F4BF7C18CA.jpeg
    DF77C811-9271-49A6-B8EC-04F4BF7C18CA.jpeg
    259,7 KB · Görüntüleme: 35
Ben sütlü hiç birşey vermedim. Artık kaşıkla beslenme zamanı senin oğlanın zaten biberon içmemesi çok dert olmaz herhalde. Ne güzel işte sebze çorbası içiyormuş, et de eklersin yavaş yavaş. Benimkinin sevdiği muhallebi bu.
Teşekkür ederim meryem💐 biberon sutum szalirsa kesilirse problem olur. Bu da alternetif olsun Elimin altinda.oldu ki yediremedim iciremedim yaparim son çare . Ek gidayla aramiz cok iyi masallah insallah boyle gider. Denemeler bittikten sonra son bir aydir tam gaz gun de 3 defa istedigi kadarıyla yapip veriyorum cok istekli. Et et duyu tavuk suyu kullanmaya da başladim. İlk diş bugün çıktı 🎈😀

Teşekkür ederim meryem💐 biberon sutum szalirsa kesilirse problem olur. Bu da alternetif olsun Elimin altinda.oldu ki yediremedim iciremedim yaparim son çare . Ek gidayla aramiz cok iyi masallah insallah boyle gider. Denemeler bittikten sonra son bir aydir tam gaz gun de 3 defa istedigi kadarıyla yapip veriyorum cok istekli. Et et duyu tavuk suyu kullanmaya da başladim. İlk diş bugün çıktı 🎈😀
Hadi gözünüz aydın artık dişler peş peşe gelir :) İştahsızlık yapmıyor demek ki diş dönemi, şanslısın. Suyu biberonla versen, eğer vermiyorsan tabii. Alışır belki. Ama sütün şimdiye iyi geldiyse, bundan sonra da iyi gider neden yetmesin.

Hadi gözünüz aydın artık dişler peş peşe gelir :) İştahsızlık yapmıyor demek ki diş dönemi, şanslısın. Suyu biberonla versen, eğer vermiyorsan tabii. Alışır belki. Ama sütün şimdiye iyi geldiyse, bundan sonra da iyi gider neden yetmesin.
Tesekkur ederiz meryem teyzesi💐Suyu da kaşıkla hersey öyle🤣 anasinin memesine cok sadıktır😅 sana ve hepsinize soruyorum sizin bebelerin goz yasi geliyor mu ve nezaman gelmeye başladı? Bir damla geldigini görmedim hiç. Yalandan agliyor desem aşı zamanı onca aglamaya hickiriga da gelmedi. Doktora götürdüm normal dedi ama goz yaşının olmamasina ek olarak zorlansa mesela sol göz kızariyor cevre olarak arada capaklaniyor ve sulanıyor o esnada digerinde oyle birsey yok. Goz Pınar’ı tıkalımidir dedim yok dedi ne masaj onerdi ne bisey ekledim son iki haftadan bu yana da gozu kısılıyor dedim videoya cektim. Okadar bariz belliki demez mi bir yasindan once goz kontorolu yapmiyoruz sinirimden elim ayagima karisti nasil yani ya dedim cok sacma bir hisimla ciktim eve geldim. Bu kısılmalar sıklasmaya başladı ve anladim ki doktorunu degistirmem gerek birde goz doktoru bulmaliyim. ( goz pinari masajlari arastirdigim kadariyla iyi geliyormuş yapiyorum tikali ihtimaline karsi ha da doktor bundan da bahsetmedi🤣

Tesekkur ederiz meryem teyzesi💐Suyu da kaşıkla hersey öyle🤣 anasinin memesine cok sadıktır😅 sana ve hepsinize soruyorum sizin bebelerin goz yasi geliyor mu ve nezaman gelmeye başladı? Bir damla geldigini görmedim hiç. Yalandan agliyor desem aşı zamanı onca aglamaya hickiriga da gelmedi. Doktora götürdüm normal dedi ama goz yaşının olmamasina ek olarak zorlansa mesela sol göz kızariyor cevre olarak arada capaklaniyor ve sulanıyor o esnada digerinde oyle birsey yok. Goz Pınar’ı tıkalımidir dedim yok dedi ne masaj onerdi ne bisey ekledim son iki haftadan bu yana da gozu kısılıyor dedim videoya cektim. Okadar bariz belliki demez mi bir yasindan once goz kontorolu yapmiyoruz sinirimden elim ayagima karisti nasil yani ya dedim cok sacma bir hisimla ciktim eve geldim. Bu kısılmalar sıklasmaya başladı ve anladim ki doktorunu degistirmem gerek birde goz doktoru bulmaliyim. ( goz pinari masajlari arastirdigim kadariyla iyi geliyormuş yapiyorum tikali ihtimaline karsi ha da doktor bundan da bahsetmedi🤣
Çok net hatırlamıyorum ama 3.aydan sonra vardı gözyaşı sanki. Yine ilk 2-3 ay tek göz daha hassastı, kolay kızarır çapaklanırdı büyüyünce geçti. Kısılma falan durduk yere başladıysa göster başka bir doktora tabii.

Çok net hatırlamıyorum ama 3.aydan sonra vardı gözyaşı sanki. Yine ilk 2-3 ay tek göz daha hassastı, kolay kızarır çapaklanırdı büyüyünce geçti. Kısılma falan durduk yere başladıysa göster başka bir doktora tabii.
Gittik bugün goz doktoruna, daha ileri tekniklerle bakılmaya ihtiyac var dedi baska yere yonlendirdi cok üzülüyorum umarim onemli bisey degil ve gecici bir durumdur.

Gittik bugün goz doktoruna, daha ileri tekniklerle bakılmaya ihtiyac var dedi baska yere yonlendirdi cok üzülüyorum umarim onemli bisey degil ve gecici bir durumdur.
Değildir inşallah, iyi yapmışın doktora götürmekle. Göz hassasiyeti çok sık oluyormuş bebeklerde, geçici birşeydir umuyorum.

Merhaba nasılsınız hanımlar. Uzun zamandır arada girip bakıp çıkıyorum. Zaman nekadar cabuk geciyor. Bak büyüdü bile bebekleriniz çok şükür. Rabbım bahtlarını açık saglıklı sıhhatli ömürler versin inşallah. Bende subat ayında parayı çektik bankada hazırdı tüp bebek tedavisi için aksilikler pesimizi bırakmamıştı. Pandemi, hormon tahlilleri vb. Şimdi çok şükür dün bismillah dedik ilk iğnemi oldum uzun bir sürec var hersey yolunda gider inşallah. Sizlerin dualarınıza ihtiyaçım var bir kez deneme sansımız olacak maddiyattan dolayı. Umarım her şey yolunda gider bizde kavusuruz bebegimize. Şimdiden teşekkür ederim dualarınız için. Bebeklerinizi benim için öpünn.. 😘

Merhaba nasılsınız hanımlar. Uzun zamandır arada girip bakıp çıkıyorum. Zaman nekadar cabuk geciyor. Bak büyüdü bile bebekleriniz çok şükür. Rabbım bahtlarını açık saglıklı sıhhatli ömürler versin inşallah. Bende subat ayında parayı çektik bankada hazırdı tüp bebek tedavisi için aksilikler pesimizi bırakmamıştı. Pandemi, hormon tahlilleri vb. Şimdi çok şükür dün bismillah dedik ilk iğnemi oldum uzun bir sürec var hersey yolunda gider inşallah. Sizlerin dualarınıza ihtiyaçım var bir kez deneme sansımız olacak maddiyattan dolayı. Umarım her şey yolunda gider bizde kavusuruz bebegimize. Şimdiden teşekkür ederim dualarınız için. Bebeklerinizi benim için öpünn.. 😘
Merhaba canım. Rabbim emekleri zayi etmesin inşallah tez zamanda senin de kucağın dolsun.
Bir defa deneyeceğiz deyip kendini kasma lütfen rahat olmaya bak. İnşallah senin de yavrun geldi. Aminn dedim öyle de oldu.🥰

Merhaba canım. Rabbim emekleri zayi etmesin inşallah tez zamanda senin de kucağın dolsun.
Bir defa deneyeceğiz deyip kendini kasma lütfen rahat olmaya bak. İnşallah senin de yavrun geldi. Aminn dedim öyle de oldu.🥰
Tessekkür ederim Cok sag olasın Amin inşallah.cok şükür ilk adımı atıyoruz bu bile benim için çok güzel. Bu ayda olmayacak diye sabah muayene den sonra aglama krizine girmiştim. Rabbım ögleden sonra yüzümü güldürdü hemşire baslıyoruz deyince. Sonuda mutlu biter inşallah. Buraya bende inşallah kızlar hamileyim diye yazmak nasip olur..

Tessekkür ederim Cok sag olasın Amin inşallah.cok şükür ilk adımı atıyoruz bu bile benim için çok güzel. Bu ayda olmayacak diye sabah muayene den sonra aglama krizine girmiştim. Rabbım ögleden sonra yüzümü güldürdü hemşire baslıyoruz deyince. Sonuda mutlu biter inşallah. Buraya bende inşallah kızlar hamileyim diye yazmak nasip olur..
Amin canım inşallah.

Selam cemaat! Ay ben çok tembel bişi oldum iyice yaa. Mevcut enerjimi sadece Uzay'a harcıyorum. Onun dışında ortalık toplayıp mabadımı deviriyorum veya uyuyorum. Hayatımda hiç anlatılacak yeni bi şey yok yani 😆

Bi ara karantinadaydık. Nadiren görüştüğümüz tek aile kaynımgildi. Evden eğitim veriyolar diye. Nerden kaptıysa covid olmuş. Bi akşam bahçede akşam yemeği için beraberdik, ertesi gün sabah da kahvaltı için evin içindeydik. Kahvaltı yaparken nezle gibiydi. Ses boğuk, burun akıyo. Dün üşümüştüm, Burnum akmasa covid oldum sanacam dedi hatta. Ben de nolur nolmaz diye balkon kapılarını açtım, masada balkon tarafına otur bakim sen dedim. Oğlandan da uzak durdu o gün. Bi gün öncesinde ise kucaktan kucağa geziyodu guzum. Eşi ve kızı mıncıklıyodu. Hep evdeler diye bişi demiyodum ben de. Asosyal olacak diye. Dipdibeydik yani iki gün boyunca maskesiz mesafesiz.
Neyse 2 gün sonra sabah 6da msj attı iyi misiniz ben pozitifmişim diye. Hayatımda hiç o kadar hızlı ayılmamıştım uykudan 😆

Uzay zıpkın gibiydi, biz de iyiydik ama daha belirti olmaz diye ben kafada yazdım senaryoyu. Bikaç saat sonra valilikten aradılar, evden çıkmayın filyasyon ekibi gelecek, 14 gün karantinadasınız vs. O andan itibaren ateşim çıkmaya başladı benim 37 civarı. Eşimin zaten rutin baş ağrısı da başladı. Filyasyon ekibi geldi robocop gibi talimatlar, bilgiler, bebeğinizi maskeyle kucaklayın vs. Ulen biz ana oğul aynı lokmayı paylaşıp birbirimizi ısıra ısıra öpüyoruz. Çoktan aktarmışızdır, olacaksak ikimiz de olalım zaten dedim. Ne odaları ayırdık ne yemek zamanlarımızı. İlk 1 hafta türlü türlü belirtilerle aha covid oldum aha belim ağrıyo diye diye geçti. Arada emniyet, belediye, valilik evdemiyiz diye kontrole geldi. Balkondan el sallattılar 🙈 Son hafta o satılan testlerden aldık kanla yapılan. Çok heyecanlıydı gebelik testi gibi ikinci çizgi çıkacak mı silik mi ayy bu tek çizgi kalsın diye diye negatifi gördük karı koca.
Kaynım nezle tarzında hafif atlattı. Kızı ishal ve baş ağrısıyla atlattı. Eşi negatifti, hiç bulaşmadı :)

İşte tek maceram bu.

Ay bi maceram daha var!

9.ayda oğluşta hafif ateş ve vücudun tamamında döküntü olmuştu. Doktora götürmeden watsapta görüştük. Başta üşüttü sandık. Sonra eli hep ağzında diye diş sandık. Ateş geçti. İyileşti. 2 gün sonra döküntü başladı, alerji sandık. O ara çok limon yemişti bayıla bayıla. Sonra ilk defa yemiyo ki diyerek işin içinden çıkamadım. Ev çok sıcak acaba ondan mı oldu dedik ki yazlıklarla takılıyoruz. Doktorun verdiği kremler işe yaramadı. Sonra doktora ne biçim alerji bu yaa aşı olmasa kızamık oldu sanacam dedim ve bi ışık çakması oldu beynimde. Dedim aşıyı olalı 1 hafta olmak üzere, kızamık aşısından mı acaba? Tabii ki ondan diyerek doktor bi oh bee dedi. Kızamık aşısının yan etkisi ertesi gün değil, günler sonra başlarmış. Bazı bünyelerde aşının sağlam tuttuğunun işaretiymiş, yalancı kızamık yani bildiğiniz. Önce ateş, soğuk algınlığı gibi burun akması, halsizlik, iştahsızlık, sonra da tüm vücutta döküntü. Bu Suriyeliler yüzünden eklenen aşı sayesinde kızamık simülasyonu da gördük çok şükür. 🙄

Uzay bikaç gün önce 10. Ayını doldurdu. 6 dişi çıktı. Çiğ domates, şeker ve kabuklu deniz canlıları hariç her şeyi yiyo. Versem onları da yer tabi. :)) Çiğ domates pişik yapıyo. Masada ne varsa ne yiyorsak tattırıyorum. Pizza, lahmacun, acılı tarhana :)
Dünden beri 5-6 sn ayakta duruyo. Çok komik oluyo yüz ifadesi 🤭 Korku, sevinç, heyecan her şey var yüzünde.
Başkaaa.. Uykuları yine düzenli. Gece beslenmesini 9.ayda kendi kesti. Diş miş sıcak soğuk derdi yoksa 9 gibi yatıp 7 buçukta uyanıyo. Gündüz de 2 defa 1,5 saat uyuyo. Uslu, mutlu, eğlenceli, uyumlu bi bebiş 🧿 Eskisi gibi yorulmuyorum artık. Ben düzeni bozsam o beni düzeltiyo. 😆 Eskiden uyu yavrum uyu çocuum derken şimdi ben uyandım ee kalk hadi diyesim geliyo ama kıyamıyorum.

Uzay gibi olacağını bilsek bi tane daha deneriz yani ama riske giremiyoz 😄

İşte böyleeee... Durdum durdum yine destan yazdım. 🙈

E Efembahya Canım şansınız, bahtınız açık olsun. Tek şansımız diye düşünme. Olmazsa yine bi şekilde deneriz amaaan demeye çalış ki rahatlıktan ilkinde tutsun. 🤩

X