Miras adı altında

2 3 Şahit istediler
küçük bir ilçede mi yaşıyorsunuz ?
demans hastalığı olana şahit aranmaz demans hastası zaten, o yapılan işlem geçersiz sayılabilir ,işlemin iptali istenebilir tapu geri babanızın üstüne geçirilir
gaziantepde noterbaşkatipliği yaptım senelerce iyi bildiğim bir iştir.

Bu durumda özür dilerim lakin babanız hatalı, kredi çeksin diye 2. evi oğlunun üzerine devretmeyecekti, büyük abiniz babanızın vefatı halinde hem kardeşiniz üzerine olan ev için miras kaçırma davası açabilir hem de 2 daireden birden hak iddiasında bulunur, bu işler bu ev sizin, diğer ev kızların diye sözle yapılacak şeyler değil, mal bu olay mal paylaşımına dönünce kardeş kardeşe düşman oluyor.

Sağlığında 2 dairede babanızın üzerine olacaktı, birinde oturup diğerini de kiraya verecekti, ölünce herkes eşit paylaşacaktı sizde böyle dertlerin içinde bulmayacaktınız kendinizi.
Çok doğru, fakat babam dedi küçük otursun o bana bakıyor. Oturuncada diğeri haklı olarak çıldırdı o oturuyor kira vermiyor bende o zaman istiyorum çok bunalttı kardeşimi giti geldi. Hata yaptık vermekle.

küçük bir ilçede mi yaşıyorsunuz ?
demans hastalığı olana şahit aranmaz demans hastası zaten, o yapılan işlem geçersiz sayılabilir ,işlemin iptali istenebilir tapu geri babanızın üstüne geçirilir
gaziantepde noterbaşkatipliği yaptım senelerce iyi bildiğim bir iştir.
Gerçekmi? istanbuldayız nasıl yaptılar bilmiyoruz ki biz yoktuk yanlarında bi araştırayım ben bu konuyu. Teşekkür ederim.

Çok doğru, fakat babam dedi küçük otursun o bana bakıyor. Oturuncada diğeri haklı olarak çıldırdı o oturuyor kira vermiyor bende o zaman istiyorum çok bunalttı kardeşimi giti geldi. Hata yaptık vermekle.
Hem de çok büyük bir hata, babanızın devri geçersiz kılınabilir ama dava açmak lazım ve tuttuğunu koparan bir avukatla yürütmeniz lazım işlemleri, babanız sağken bu hatayı düzeltmezseniz vefatı halinde kızlar olarak en büyük zararı siz göreceksiniz çünkü resmî olarak babanızın üzerine 1 daire var ve miras hukukuna göre o daire 5’e bölünecek, büyük abiniz hakkını alınca küçük kardeşinizde aman benim hakkım dursun demez.

Gerçekmi? istanbuldayız nasıl yaptılar bilmiyoruz ki biz yoktuk yanlarında bi araştırayım ben bu konuyu. Teşekkür ederim.
65 yaşın üstünde olduğu için annem hasta olmamasına rağmen doktor raporu ile işlem yaptı noter hem de raporun işlem yapılan günle aynı gün olması gerekti koştur koştur iş yaptık

tabiiki ... demans hastası kararları sağlıklı veremez ki ne şahit istensin ...
mülki işlemlerde kesinlikle noter akıl sağlığı raporu ister demans hastası olmasa bile belirli yaş üstündekilerden zaten ister, demans hastası birinin yanında vasisi yoksa ya da akıl sağlığı raporu yoksa malını devreden noterin başı da derde girer .size tavsiyem bir avukatla acilen görüşmeniz o devr işleminin nüshası babanızda vardır o noterlik belgesinide yanınıza mutlaka alın

Hem de çok büyük bir hata, babanızın devri geçersiz kılınabilir ama dava açmak lazım ve tuttuğunu koparan bir avukatla yürütmeniz lazım işlemleri, babanız sağken bu hatayı düzeltmezseniz vefatı halinde kızlar olarak en büyük zararı siz göreceksiniz çünkü resmî olarak babanızın üzerine 1 daire var ve miras hukukuna göre o daire 5’e bölünecek, büyük abiniz hakkını alınca küçük kardeşinizde aman benim hakkım dursun demez.
tuttuğunu kopan bir avukata ihtiyaç yok yeni mezun bile muvaza der yapar savunmayı mirası 5 e böldürür . düşündüğünüz kadar zor değil . zaten devrettiği işiler oğulları açıkça muvaza
edit: avukat hem demanstan hemde kızlardan mal kaçırma amacıyla devir der . eğer devir zamanı baba yaşlıysa hem demans hem muvazalı işlemden yürür. eğer ki baba gençse sadece muvazadan yürüyebilir . dava açmak falan hepsi bir dileçe konu sahibi asla hakkınızı yedirmeyin

Son düzenleme:
Eyvah eyvah babanız çok büyük bir hata yapmış o evi vererek ayrıca büyük abinizde çok fena biri sizin malınızdan hak istiyor sakın malınızı kaptırmayın o evi tekrar abinjzden alın ve babanıza yapın o ölünce eşit bölünsün.

tuttuğunu kopan bir avukata ihtiyaç yok yeni mezun bile muvaza der yapar savunmayı mirası 5 e böldürür . düşündüğünüz kadar zor değil . zaten devrettiği işiler oğulları açıkça muvaza
Doğrudur lakin dediğim şey eski-yeni mezun meselesi değil, bildiğim kadarıyla avukatlarında daha hakim olduğu ve ona göre kabul ettiği davalar var, boşanma avukatlığı yapan biri iş mahkemesindeki davaları almıyor gibi.

Eyvah eyvah babanız çok büyük bir hata yapmış o evi vererek ayrıca büyük abinizde çok fena biri sizin malınızdan hak istiyor sakın malınızı kaptırmayın o evi tekrar abinjzden alın ve babanıza yapın o ölünce eşit bölünsün.
Evet hataydı.Şöyle yapsak diyorum abim zora koşarsa illede istiyorum diye versek ona olmazmı?diğer kardeşim istemiyor zaten orası sizin diyor. Tabi şimdi böyle söylüyor ilerde ne olur bilemem.

Doğrudur lakin dediğim şey eski-yeni mezun meselesi değil, bildiğim kadarıyla avukatlarında daha hakim olduğu ve ona göre kabul ettiği davalar var, boşanma avukatlığı yapan biri iş mahkemesindeki davaları almıyor gibi.
benimde eski - yeniden kastım davanın konusu görece kolay olduğu için çok deneyimli değil yeni mezun bir avukat bile hakkından gelir anlamındaydı. bütün avukatlar bütün davalara bakabiliyor sadece isteyenler spesifik olarak ben kendimi şu alanda uzmanlaştırdım sadece şu konulu davalara bakarım diyor ama benim kastım bu değildi.

Merhabalar herkese.

İnanın konu başlığı bulamadım.5 yıl önce babam evini mütahide verdi.İki erkek kardeşim var,ve onlara dediki biri benim diğeri birinizin,
bitanesinide kredi çekin ortak alın. Fakat bunlar uyuşamadı ve küstüler.Büyük olan abim bizimlede konuşmamaya başladı(biz 3 kız kardeşiz bu arada) Küçük kardeşim ilgileniyor anne ve babamla bizde kızlar olarak haftasonlları gidiyoruz.
(annemi 6 ay önce kaybettik) onunda çok hastalığı vardı ve hiçbir şekilde büyük olan kapısını açmadı.Bir süre sonra kardeşimden dairede sen oturuyorsun dairenin yarı parasını ver bana.Tamam dedi oda misal diyelim o zaman 300 bin di yarısını kredi çekti verdi.

Yarısı değil 75 bin çeker veririm diğer 75 i bunun borcu bitince verebilirim dedi asgari ücretle çelışıyor iki çocuk.
Şimdi annem vefat ettikten sonra büyük kardeşim diyorki ben 75 bin istemem kızların olan hakka'ortak olucam.Her şey zamlandı(tabiki öyle farkındayız) ama oda kardeşimin verdiği 75 bine o zaman sıfır araba aldı.Onun fiyatıda arttı.Şimdi size sormak istediğim biz nasıl yol ilerlemeliyiz?

Biz bile kızlar olarak baktığımız halde hak talep etmiyoruz.Daha anne baba hayatta iken mal paylaşmak istiyor.Anlamadım gitti.
küçük kardeş evde oturduğu için para verebilir ok ama neden sadece ağbiye veriyor onu anlamadım. çok zor değil bakan evinde oturur diyip geçilebilirdi. siz 4 kardeş baya saf bir büyük para isteyen ağbi çakal sanırım

yok daha borç bitmediki 75 çekti onu ödüyor 75 de kredi bitince tekrar çekicek.Kredinin bitmesine daha 2 yıl var😒
Ahhh ah babanızın hastalığından da faydalanılarak yazılı olmayan miras beyanı üzerinden işler çorba olmuş, küçük kardeşiniz de uyanıkmış kendi hakkını kaptırmamak için şimdiden evi üzerime geçireyim demiş, babanız bana o bakıyor diyerek onu kayırıyor gibi görünmekle yanlış yapmış.

En mantıklı yol kardeşinizin oturduğu evin tapusunu yeniden babanızın üzerine aldırmak, ki bu da mahkeme kanalıyla olur.

I inekobasi da yazmış 65 yaş üstüne tapu vb devirlerde devlet hastanesinden rapor istiyorlar raporun tarihi de devir işlemlerinin olacağı günle aynı olmalı, biz hiçbir sağlık sorunu olmayan yaşlılarımız için bile her tapu işleminde rapor aldık, noter de 65 yaş üstüne hem raporsuz imza attırmıyor hem de yapılan işlemi anladı mı diye defalarca anlatıp onayını alıyor.

Bu durumda özür dilerim lakin babanız hatalı, kredi çeksin diye 2. evi oğlunun üzerine devretmeyecekti, büyük abiniz babanızın vefatı halinde hem kardeşiniz üzerine olan ev için miras kaçırma davası açabilir hem de 2 daireden birden hak iddiasında bulunur, bu işler bu ev sizin, diğer ev kızların diye sözle yapılacak şeyler değil, mal bu olay mal paylaşımına dönünce kardeş kardeşe düşman oluyor.

Sağlığında 2 dairede babanızın üzerine olacaktı, birinde oturup diğerini de kiraya verecekti, ölünce herkes eşit paylaşacaktı sizde böyle dertlerin içinde bulmayacaktınız kendinizi.
Aslında ortalığı biraz da büyük abi karıştırmış. Babamın evinde oturuyorsun yarı parasını bana ver demiş. Halbuki miras bölüşülecekti zaten tapu babada kalsaydı.

X