Neden Evlenince Konular Hep Kayınvalideye Döner :)

Bence sizin misafirle olan iş konuşmanıza ilerde düşünüyorum dediğinizi duyup o sebeple eşinize ne zaman düşünüyor diye sormuş olabilir.

Ben kötü niyet sezmedim bu soruda ama öncesinde sizin yaşayıp şahit olduklarınız varsa bilemem. Eşiniz annesine cevap verip size taşımamalıydı mevzuyu. Bu kadar her şeyi kafaya takarsanız erken yaşta yaşlanırsınız.

Ben bi sorun göremedim. Bu zamanda tek gelirle idare etmek gerçekten zor. Çalışmanız yönünde tavsiye verilmiş sadece. Kayınvalidenizin başka hataları varsa bilemem ama bu konuda söylediğini yanlış bulmadım. Biraz fazla büyütmüşsünüz bence.
Bir annenin tavsiye vermesi komşu teyzenin tavsiye vermesi ile bir olamaz. Bunu dediyse gelinine gidip çocuğa bakabileceğini söylesin madem, el gibi bedava akıl vermesin.

Görüşünü oğluna bildirmiş zaten. Belki oğlu fikrini sordu belki sormadı zaten orası önemli değil ama kadın oğluyla konuşmuş neticede. Dedikodu ne alaka ayrıca? Dedikodu birini çekiştirmek, kınamak demektir. Gelini hakkında kötü bir söz mü söylemiş, hayır. Aynı cümleleri kendi annesiz söylese rahatsız olacak mıydınız? Anne ben sana sormadım hayatım hakkında neden fikir beyan ettin der sinirlenir miydiniz? Hiç sanmıyorum
Valla ben annemle kayınvalidemi pek bir tutabileceğimi sanmıyorum Pink Hanım. Açıkçası teoride bir gibi konuşuluyor çoğu zaman, ama pratikte pek öyle işlemiyor. Saygıda kusur etmem, anlaşabileceğim biriyse severim de tabi. Ama 30 senelik annem gibi de olmaz.
Zaten ilk yorumumda da dedim, sorun kocada. Konunun muhatabı eştir bu tür konularda bana göre. Anne, arkadaş vs. herhangi birinin fikriyle hareket edilmesi yanlış bana göre. Yani aslında sorun telkine fazla açık olunması bana göre.

Valla ben annemle kayınvalidemi pek bir tutabileceğimi sanmıyorum Pink Hanım. Açıkçası teoride bir gibi konuşuluyor çoğu zaman, ama pratikte pek öyle işlemiyor. Saygıda kusur etmem, anlaşabileceğim biriyse severim de tabi. Ama 30 senelik annem gibi de olmaz.
Zaten ilk yorumumda da dedim, sorun kocada. Konunun muhatabı eştir bu tür konularda bana göre. Anne, arkadaş vs. herhangi birinin fikriyle hareket edilmesi yanlış bana göre. Yani aslında sorun telkine fazla açık olunması bana göre.
Evet, adam destek aramış arkasına. Bulur gibi olmuş, hemen kabarmış.

Evet, adam destek aramış arkasına. Bulur gibi olmuş, hemen kabarmış.
Ya kendi fikri olmayan insanlarla yaşamak çok zor Katip bir de.
Annem böyle dedi, hımmm doğru bak hemen yapayım bunu. Arkadaşım böyle dedi, mükemmel fikir vs. örnekleri çoğaltabiliriz.
Uydum akıllı derler ya, kim çekerse oraya gider hani? Böyle biri var mı hayatınızda? Benim vardı, valla çok zor anlaşabilmek bunlarla.

İkisi de anne, biri eşinizin biri sizin. Annenizin size konuşmasıyla kayınvalidenizin oğluna konuşmasının farkı nedir? Ben zaten anneniz gibi görün demiyorum. Başka bir yere çekiyorsunuz, çok alakasız benim yazdığımla. Kayınvalide konuşunca sizin tabirinizle doldurmuş oluyor ama anneniz konuşunca olmuyor çünkü anneyle kayınvalide bir değil öyle mi? O zaman şuna geliyor sizi kayınvalidenin ağzından çıkan laflar sırf kayınvalide olduğu için rahatsız ediyor.Bir davranıştan hoşlanmıyorsanız bunu kim yaparsa yapsın hoşlanmıyor olmalısınız. Sorun kocada evet zaten onda mutabıkız

Son düzenleme:
İkisi de anne, biri eşinizin biri sizin. Annenizin size konuşmasıyla kayınvalidenizin oğluna konuşmasının farkı nedir? Ben zaten anneniz gibi görün demiyorum siz anlamıyorsunuz. Başka bir yere çekiyorsunuz hatta çok alakasız benim yazdığımla. O zaman şuna geliyor sizi kayınvalidenin ağzından çıkan laflar sırf kayınvalide olduğu için rahatsız ediyor. Bir davranıştan hoşlanmıyorsanız bunu kim yaparsa yapsın hoşlanmıyor olmalısınız. Sorun kocada evet zaten onda mutabıkız
Şimdi şöyle Pink Hanım, annem gelip evliliğim hakkında daha doğrusu doğrudan kocam hakkında bir şeyler söylese buna çok da bayılmam. Anneme eşlik edip evet anne ya deyip konuyu iyice derinleştirmem. Muhabbet başka bir şey, kocan şunu şöyle yapsın diye telkine kalkışmak başka bir şey. Hadi diyelim annem buna kalkıştı, getirip de kocama yansıtmam bunu. Biraz düşünceli olan biri yapmaz zaten. Durup dururken ikisini birbirine kırdırmaktan başka bir şeye yaramaz zaten.
Evlilik iki kişiliktir, dışarıdan çok müdahale olursa yıkılmaya müsait hale geliyor bence. Şimdi konudaki kayınvalidenin davranışı çok da şık değil bence. Bebekleri olmuş, kadın çalışmaya ara vermiş, karı koca herhalde bir plan yapmışlardır bu konuda. Şimdi durduk yere müdahil olmasa olurmuş bence. Bir de çocuktan sonra sanırım genel olarak müdahil olmuş bazı şeylere ki batmaya başlamış artık.

Şimdi şöyle Pink Hanım, annem gelip evliliğim hakkında daha doğrusu doğrudan kocam hakkında bir şeyler söylese buna çok da bayılmam. Anneme eşlik edip evet anne ya deyip konuyu iyice derinleştirmem. Muhabbet başka bir şey, kocan şunu şöyle yapsın diye telkine kalkışmak başka bir şey. Hadi diyelim annem buna kalkıştı, getirip de kocama yansıtmam bunu. Biraz düşünceli olan biri yapmaz zaten. Durup dururken ikisini birbirine kırdırmaktan başka bir şeye yaramaz zaten.
Evlilik iki kişiliktir, dışarıdan çok müdahale olursa yıkılmaya müsait hale geliyor bence. Şimdi konudaki kayınvalidenin davranışı çok da şık değil bence. Bebekleri olmuş, kadın çalışmaya ara vermiş, karı koca herhalde bir plan yapmışlardır bu konuda. Şimdi durduk yere müdahil olmasa olurmuş bence. Bir de çocuktan sonra sanırım genel olarak müdahil olmuş bazı şeylere ki batmaya başlamış artık.

Rahatsız oldu diyelim konu sahibinin yaptığı gibi bu sebepten nefret etmek, beni yönetiyor demek, ağzına geleni saymak çok abartı bir tepki. Sizi en başta eleştirdiğimiz nokta yangına körükle gitmenizdi. Şahsen ben bunu sizin yazdığınız gibi oğlunu dolduruyor veya telkine kalkıştı olarak görmezdim. Cümlelerinde bence hiçbir şey yok. Bunu evliliğe müdahale olarak görmüyorum. Bu noktada anlaşamadık Evlilik iki kişilik evet ama bu herkesin her yorumundan rahatsız olmak bana doğru gelmiyor. Genelde zaten herkesin değil kayınvalidenin yorumu rahatsızlık verir ya neyse

Rahatsız oldu diyelim konu sahibinin yaptığı gibi bu sebepten nefret etmek, beni yönetiyor demek, ağzına geleni saymak çok abartı bir tepki. Sizi en başta eleştirdiğimiz nokta yangına körükle gitmenizdi. Şahsen ben bunu sizin yazdığınız gibi oğlunu dolduruyor veya telkine kalkıştı olarak görmezdim. Cümlelerinde bence hiçbir şey yok. Bunu evliliğe müdahale olarak görmüyorum. Bu noktada anlaşamadık Evlilik iki kişilik evet ama bu herkesin her yorumundan rahatsız olmak babam doğru gelmiyor. Genelde zaten herkesin değil kayınvalidenin yorumu rahatsızlık verir ya neyse
Valla ben böyle düşünüyorum, siz de farklı düşünüyorsunuz.
Ben durumu farklı görürüm, siz farklı görürsünüz. Hepimiz aynı düşünsek zaten epey sıkıcı olurdu. İyi forumlar.

Bir tek kv sormamış ki çalışmayı düşünüyor mu diye. Bence herkes soruyor, çocuk ele gelmeye başladı yeniden çalışır mı acaba diye. Kendi anne babanız da sormuş ya da soracaktır pekala. Sevmediğiniz insanın lafı her zaman batar tabi ama bu bence olağan bir soru. Çocuk kreş yaşına gelince düşüneceğim denebilir pekala

Merhaba en son açtığım konulara baktım da :) evlenmeden önceki sorunlarım çeyiz iş hayatı sorunları ev hayatında problemler şuan okuyunca içinden çıkalmayacak gibi değillermiş diyorum ve yepyeni hayatımda bir problem ( ya da kendime yeni dert ) anlatacağım :) çünkü artık eviliyim ve kayınvalide konusu açılmalı değilmi :)

2,5 senelik evliyim. 1 yaşında kızım var rabbim eksikliğini göstermesin.

çocuk olana kadar çalıştım toplamda 9 senelik bir çalışma hayatım var. 1 senedir evdeyim ben genelde konularımı okuyan varsa belki aşinadır kafaya takan biriyim yani kafamı dağıtacak bir şeyler yoksa hayatımda hep tek düze gidiyorsa o durumlarda boğuluyorum olayları çözemiyorum.
kayınvalidemi çocuk olana kadar Allah için seviyor ve sayıyordum ta ki çocuk olana kadar.. artık hiçbirşey sevgim yok saygım da olması gerektiği kadar eşim annesine ailesne düşkündür ( benim güzel bir şey ) ama annesinin dediklerini uygulayan da bir insan ( benim için iğrenç bir şey ) kayınvalidemde dinamik eğlenceli çok sosyal biridir. 3 erkek annesi olduğundan yöneticilik çok yapar. e haliyle bizim evlerimize de müdahil olmaya çalışır ama ben mesafe kurarım. çocuk olduktan sonra bende sevgi bitti çünkü o herşeye müdahil olma halini sürdürdü üst üste herşeyi kendi istediği gibi olsun istiyor. bende yönetilmeyi asla sevmem yani idare edemem o an sinirlenirim. en son ki olayı anlatacağım sinirliyim çünkü.

bir misafir geldi onlara oturuyoruz misafir ablayla ben kenarda muhabbet edşyorum bana çalışmayı düşünüyomusun ne zaman çalışcaksın dedi bende şuan düşünmüyorum ama ilerleyen zamanlarda inşaallah dedim. bu burada dursun

eşim bana 2 gün önce eski işyerin seni ister mi yine 1 sene para biriktirsek mi çalışmak istermsin dedi ( ben ona daha önce çalışsam mı ya acaba dedim ) bende yok ya şuan düşünmüyorum dedim o da niye ya iyi olur istiyodun ya dedi bende çocuk nolcak annen yoğun bakabilecekmi sanki dedim orda kaldı laf dün eşimle annesi konuşmuş eşimin anlatmasına göre kv eşime okuyucuu çalışmıcak mı demiş o da dün sordum ben ona istemiyor demiş o da oğlum işte sen kendi işini yapıyosun bazen var bazen yok karında çalışsa iki maaş girer para biriktirirsiniz hem demiş eşimde dün bana yemekte bu laflara yarım yarım anlatıyor o kadar sinirlendim kii ağzıma geleni söyledim bu sefer yok ben senden birşey istemiyorum tamam kapat falan atar yaptı yani kadının böyle alttan alta birşeyler müdahil olup eşimin üzerime gelmesi beni darlıyorr yani eşim de zor bir insan annesinin isteklerini yaptığını kabullenmez aslaaa sinirliyim ve sizlere anlatmak istedim belki sizler bir çıkar yol bulursunuz bana karışık anlattığım için kusura bakmayın şimdiden teşekkürler
Siz bence dolmuşsunuz. Bu anlattıgınızda sinir krizi geciricek bişey yok. Gayette kestirip atabilirsiniz

Merhaba en son açtığım konulara baktım da :) evlenmeden önceki sorunlarım çeyiz iş hayatı sorunları ev hayatında problemler şuan okuyunca içinden çıkalmayacak gibi değillermiş diyorum ve yepyeni hayatımda bir problem ( ya da kendime yeni dert ) anlatacağım :) çünkü artık eviliyim ve kayınvalide konusu açılmalı değilmi :)

2,5 senelik evliyim. 1 yaşında kızım var rabbim eksikliğini göstermesin.

çocuk olana kadar çalıştım toplamda 9 senelik bir çalışma hayatım var. 1 senedir evdeyim ben genelde konularımı okuyan varsa belki aşinadır kafaya takan biriyim yani kafamı dağıtacak bir şeyler yoksa hayatımda hep tek düze gidiyorsa o durumlarda boğuluyorum olayları çözemiyorum.
kayınvalidemi çocuk olana kadar Allah için seviyor ve sayıyordum ta ki çocuk olana kadar.. artık hiçbirşey sevgim yok saygım da olması gerektiği kadar eşim annesine ailesne düşkündür ( benim güzel bir şey ) ama annesinin dediklerini uygulayan da bir insan ( benim için iğrenç bir şey ) kayınvalidemde dinamik eğlenceli çok sosyal biridir. 3 erkek annesi olduğundan yöneticilik çok yapar. e haliyle bizim evlerimize de müdahil olmaya çalışır ama ben mesafe kurarım. çocuk olduktan sonra bende sevgi bitti çünkü o herşeye müdahil olma halini sürdürdü üst üste herşeyi kendi istediği gibi olsun istiyor. bende yönetilmeyi asla sevmem yani idare edemem o an sinirlenirim. en son ki olayı anlatacağım sinirliyim çünkü.

bir misafir geldi onlara oturuyoruz misafir ablayla ben kenarda muhabbet edşyorum bana çalışmayı düşünüyomusun ne zaman çalışcaksın dedi bende şuan düşünmüyorum ama ilerleyen zamanlarda inşaallah dedim. bu burada dursun

eşim bana 2 gün önce eski işyerin seni ister mi yine 1 sene para biriktirsek mi çalışmak istermsin dedi ( ben ona daha önce çalışsam mı ya acaba dedim ) bende yok ya şuan düşünmüyorum dedim o da niye ya iyi olur istiyodun ya dedi bende çocuk nolcak annen yoğun bakabilecekmi sanki dedim orda kaldı laf dün eşimle annesi konuşmuş eşimin anlatmasına göre kv eşime okuyucuu çalışmıcak mı demiş o da dün sordum ben ona istemiyor demiş o da oğlum işte sen kendi işini yapıyosun bazen var bazen yok karında çalışsa iki maaş girer para biriktirirsiniz hem demiş eşimde dün bana yemekte bu laflara yarım yarım anlatıyor o kadar sinirlendim kii ağzıma geleni söyledim bu sefer yok ben senden birşey istemiyorum tamam kapat falan atar yaptı yani kadının böyle alttan alta birşeyler müdahil olup eşimin üzerime gelmesi beni darlıyorr yani eşim de zor bir insan annesinin isteklerini yaptığını kabullenmez aslaaa sinirliyim ve sizlere anlatmak istedim belki sizler bir çıkar yol bulursunuz bana karışık anlattığım için kusura bakmayın şimdiden teşekkürler
Kv ne yapmıs diye defalarca okudum ? Hiçbir şey dememiş yani

kısaca çok sinir oluyorum kv ye nefret ediyorummmmmmmmmmmmmmmmm

iş durumu için ne yapmalıyım sizce
Insan çalisacağı varsa da sinir olur calismaz. Esasen bu kv ye cocuk baktirırsaniz cok sinirli olursunuz. Ya kreş yasını bekleyin ya da bakicı. Eşiniz illa annem bakacak derse kres yasinı bekleyin derim. Ha o ara hemen ikinci çocuk falan duşunuyorsaniz şimdiden çalişin yoksa ikinciyi de buyüteyim derken cok ara vermiş olursunuz

Ama işte sorun burada yine eşinizde. Yani adam birey olmuş olsa anası ne derse desin “dur ben bir karıma söyleyeyim” demez. Uydum akıllı olmaz. Kayınvalidenize boşuna bilenmeyin asıl sorun maalesef eşiniz.

Çalışma konusunu da eşinizle sakince başbaşa tekrar konuşun. Olayı anlatın. Kararı birlikte verdiğinizi sonra kayınvalidenizin lafıyla fikir değiştirir gibi olduğunu düşündüğünüzü ve annesini evinize karıştırdığı imajı verdiğini söylersiniz. Bu konuyla birlikte neden fikir değiştirdiğini, birikiminizin ne durumda olduğunu, aylık gelir ve gider dengenizi de sorarsınız. Ekonominiz öngörülemeyen derecede çok sarsıldıysa işe dönme programına karar verebilirsiniz ama ekonominizin sarsıldığı yok sadece para biriktirememeye başladıysanız bu çok doğal bunun için işe dönüp bebeğinizin bir daha geri gelmeyecek bebekliğini kaçırmak istemediğinizi, güvenli bağlanmanın annesiyle olmasını istediğinizi (babaannesi ya da bakıcıyla değil) en iyi bebeğinize sizin bakacağınızı düşündüğünüzü ve bundan fedakarlık yapacaksınız çok önemli bir maddi kayıpta olmanız gerektiğini düşündüğünüzü anlatırsınız (yazdıklarınızdan böyle düşündüğünüzü çıkartım. Değilse düşündüğünüzü belirtirsiniz)

Ekonomi bozuldu elbette ama sizinki ne kadar bozuldu? İki kişi çalışıp iphone alırız, marka giyeriz vs gibi bir düşünceyle eşiniz çalış diyorsa ayrı, birikimden yiyoruz, eksiye düşüyoruz, temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanıyoruz diye çalış diyorsa çok ayrı durum. Benim 8 aylık kızım var. 36 yaşındayız eşimle ve çocuktan önce yıllarca iyi bir gelecek sağlayalım ve annesiyle bebekliğini geçirsin diye birikim yaptık. 2 yaşa kadar ben bakacağım. Bize de diyorlar ikide bir çalış da çalış çalış da çalış diye. İnsanlar karışmak için de değil boş boş konuşmak için de diyor :p havalae da soğudu, artık tek maaş olmuyor gibi yani konuşma :) Siz durumunuza göre he deyip geçin gitsin. Ben çok ısrar edene “senden borç mu istiyorum. Sana ne benim bebeğime bakmak için işsiz durmamdan” diyorum geçiyorum.
Cok guzel anlatmışsıniz elinize sağlık teşekkür ederim simdi eski patronum aradi hani geri gelebilsen ne guzel olur dedi resmen bu bir işaret mi ben anlayamadım kaldım resmen

Peki neden doğumdan sonra hiç düşündünüz mü. Düşünmediyseniz ben söyleyeyim, artık annesiniz ve kolay kolay o adamı boşayamazsınız.

Bunlar sonradan böyle olmadılar sadece zamanını beklediler, içten içe bunu siz de biliyorsunuz, çoğu zaman size sinyali çalkmışlardır da siz görmek istememişsinizdir.

Çoğu kadın gibi, evlenince düzelir, çocuk yapınca düzelir mantığıyla kendi ayağınıza sıkmış, ellerine silahı vermişsiniz gibi geldi bana, tabi bu benim fikrim, sizi tanımıyorum ama sizin gibi olan tanıdıklarım var.

Biz böyle konuşunca konu sahipleri, bizim derdimiz bize yeter, bir de üyelerin bizi gömmesiyle uğraşıyoruz diye bize çok kızıyorlar, ama insan ne ederse kendine eder, dışarıdaki de kişi izin verdiği için eder.

Konularda hep kv. suçlu, koca suçlu, evet doğru ama onların ekmeğine yağ süren de kadının kendisi. Adama anasının saygısı yok evine kadar karışıyor, siz saygı gösterince de kendini bir şey sanıyor. Ederinden fazla değer soytarıyı kral eder demişler. Tek sizin değil, çoğu evliliğin sorunu bu soytarı krallar maalesef.
Evet hakli olabilirsiniz. Kv baslarda da sinyalini verdi ben çalışıyordum o sure ve bu kadar takilmiyordum dediklerine ya da cok zamanımız olmuyor gorusemiyorduk ee cocuk oldu soyle yap oyle olmaz böyle olsunlarla başlayıp evde olduğum için devamlı elini uzerimden cekmemeye çalıştı ama ben dur deyip mesafe koydum simdide sinirlenmem katlanamamam bundan dolayı

Bence siz kayınvalide görmemişsiniz. Kadın oğluyla konuşmasın mı? Her ağzından çıkan lafı sizi yönetmek istiyor gibi algılıyorsunuz bence. Hoşunuza gitmeyen bir şey olduğunda öyle ağzınıza ağzına geleni sayamazsınız. Anlattığınız olayda asıl sorumlu süreci yönetemeyen eşiniz. Kayınvalideyi suçlamak daha kolay geliyor o yüzden konular hep kayınvalideye dönüyor. Düzgün bir evlilik hayatı istiyorsanız idare etmeyi öğrenmek zorundasınız. Aynı soruyu kayınvalideniz size sorsa aynı cümlelerle konuşsa sizinle ona da sinirlenip beni yönetmek istiyor der miydiniz?
Ayni kelimeyi söyleyemem ama ona yakin soylerim cok kez söyledim de tartıştık daha dogrusu sanki dovmusum gibi ağlayarak yerlere atti kendini o yuzden bu hareketlerden soğudum abarti tavirlardan imalardan

X