Neden konu hep para

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sultan Gezer

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2019
760
499
Merhaba arkadaşlar,

Bikere daha buna benzer olay yaşadım ve yine yaşıyorum. Lütfen Türkiye’de yaşayan arkadaşlarımız bana saldırmazsın eminim sizler öğle değilsinizdir. Ben yurtdışında yaşıyorum ve nedense Türkiye’den kiminle arkadaşlık kursam bi zaman sonra konu hep paraya gidiyor. Ya borçları var ya ameliyat parası . Bi arkadaşın kızı ameliyat olmuş denk getirememiş yardımcı olurum dedim elbet sağlık bu sonuçta ama ne kızının resim yoladı hastanedeysen ne bişi bu kişi sürekli bide herşeyi paylaşan biri. İnanmak gelmedi içimden çünkü bide üstüne kira ödiyemiceğinğ eşi hapise girdiğini yeni ev bakacaklarını herkese borçlandığını anlatıp benden para istedi ne yapacağımı şaşırdım. Ben burda 10 milyar denk getiremem ama sen bi 300€ Yolasan sana bişi olmaz diyip duruyor . Gerçekden neden yani bu Euro’nun ben tövbe tövbe sinirlerimi alt üst ediyor üzülüyorum ki tl nin değeri kalmamış ama neden bizlere zenginmişiz gibi davranıyorlar yani bizde aynı durumdayız ya onca ay çalışıp birikim yapıyoz annem hala gider wc siler kendine harçlık yapmak için ben Tr de hiç bi çevremde çalıştığını görmedim bide hala paramız yok derler. O arkadaşıma a çakışmaz yan gelip yatar ama cebime para girsin der

Ee gonderme enayimisn zorlami

bir de bana telefon getir tablet getir kulaklık getir şu oyuncağı getirciler var .... sanki, burda sokaklara atıyorlar bizde sokaklardan telefon tablet topluyoruz ...
en yakınlarım bile sürekli bişeyleri aldırıp para kopartma peşinde. . tr deyken bi yere gitsek kimse ölse hesap ödemez bi varken . bizim durumumuz yurt dışında da gayet iyi hamd olsun aama alnımda enayi mi yazıyor acaba .
aynı durumdan ben de çok bıktım .

Saf olmayın sizden ameliyat için para istediyse hastanenin hesap numarasını isteyin oraya gönderiyorum diyin. Ya da kira parası mı diyor -eğer verecekseniz-ev sahibinin ibanini isteyin ona kira bedeli diye yollayın. Böylece gerçekten ihtiyaç mı yoksa sizin Düşündüğünüz gibi dolandırıcılık mı anlamış olursunuz

siz sonucta turkiyeyi hic gormemis bilmeyen bi turist degilsiniz nasil kandiriyorlar sizi? O zaman sizde bir sorun vardır.

Siz zengin değilsiniz sadece paranıza göre kaliteli yaşayan insanlarsınız. orada kazandığınız maaşa göre 50 euroluk kaliteli, taş gibi bir ürünü ben burda 600 tl den aşağı alamam. Avrupadan gelen kuzenimin ayağında 1000 tl'lik kot, kolunda 2000 tl'lik saat. Her şeyi marka, her şeyi kalite... Tabii oraya göre normal ama burada ben öyle kaliteli şeyler giyemiyorum da alamıyorum.
Orada temizlik yaparak geçinebilen bir insan burada karnını anca doyurur.

Ha bana göre bunlar 'zenginlik' mi? evet. benim için en büyük zenginlik, refah düzeyi yüksek koşullarda yaşamak olurdu. Orada yaşamak için özeniyor muyum? Deli gibi. :)

Konuya dönersek kimseye iyilik yapma gibi bir mecburiyetiniz yok. Her para isteyene de yollamayın siz de. "Gönderemem" deyin, "elimde yok" deyin. Kimseye bir şey yollamak zorunda değilsiniz ki?

o nasil oluyor allah askina normal bir magazaya girip bir sey almak istediginizde sizin herhangi bir turk vatandasindan ne farkiniz oluyor ki fiyat 5 katina cikiyor? turist rolu mu yapiyorsunuz?

Gönderme. Mecbur musun zengin de olsan milletin finansörü değilsin bende yok de geç bı daha isteyemez. 300 Euro seni etkilemez ne demek bide tutar da belirlemiş sanane ki borc da değil hibe bide dileniyor resmen

Onlarda gitsin wc temizlesinler. Bizde cok gorduk. Calismayim para bana gelsin isterler. Ha elinden geleni yaparsin is ararsin olmaz ok. Ama aksama kadar yat, butcene gore yasama sonrada telefonda agla
Zirla. Bizde calisiyoruz essek gibi. Bu sadce turkiye icin degil heryerde. Gurur gurur! Şart!
Ben yapabildikce gonderirim ama ona buna degil, yetimhanelere, yaslilara ve hayvanlara.

İki kişi para istemiş diye genelleme yapmanız yanlış. Türk insanı gururludur, kafasına silah sıkıp yine de kimseden para istemeyen tonla insan var burda.
Ben de tam tersi yurt dışına giden gurbetçilerin bır süre sonra çok fazla paragöz olduklarını düşünüyorum. O konuda da genelleme yapmak yanlış olur tabi.
Sonuçta ülkeyle alakası yok, karakter meselesi.

Guluyorsun ama oluyur!?
tamam da nasil oluyor? onu soruyorum iste. girdiginiz dukkanda adama direkt biz almanyadan geldik mi diyorsunuz, turkce mi konusmuyorsunuz nasil oluyor? komik cunku tamam turist kaziklanir bu bilinen bir sey ama sirf yurt disinda yasiyor diye adam milleti niye kaziklasin alnimizda yazmiyor ya BIZ YURT DISINDA YASIYORUZ diye.

1) yan gelip yatanlara asalaklara değil sözüm asalaklardan da koskoca kadın kendinizi siz koruyun bir zahmet hayır dersiniz olay kapanır ya da görüşmezsiniz bunun çözümü bu
Çalışmayan demişsiniz fakat çalışsanızda maddi olarak çalışma saatinizin karşılığını alamıyorsunuz türkiye de bu bir gerçek
Tabi ki böyle konuyu paraya getirip borç istemek hatalı yanlış herkes yağına göre kavrulacak...

ama herkesi yan gelip yatıyor olarak değerlendirmeyin türkiyede insan emeğinin karşılığı malesef ki yok

2) çok rahatsızsanız arkadaşlık kurmayınız böylece dert edecek bir şeyiniz kalmaz

sürekli borç istemek hatalı kesinlikle.
Fakat bunu bu kadar dert edinmenizde hatalı hayır dersiniz geçer çalacak değiller

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…