nikah öncesi sıkıntılar haksız mıyım?

Dugunlerin iptal olmasinin bir sebebi var,
o da tum akrabalar sosyal mesafe kurallarina uyamayacaklari sekilde toplasmasinlar diye degil mi.

Su evde verilecek yemekte en az 30 kisi olacaksa ne anlami kaldi.

Yerinizde olsam israrci olurum,
disarida sadece esinizle kutlama yapabilirsiniz,
veya iki taraftan da birinci derece akrabalari cagirip yemek daveti seklinde yapabilirsiniz.

Bu arada yukarıdaki yorum da mantıklı. Uzaktan gelenler varsa, göndermek olmaz. O takdirde siz de o gün orada geçirip, bir sonraki gün başbaşa ya da yine ailelerle beraber yemeğe çıkabilirsiniz.

Bence abartmişsiniz, bırakın kayınvalideniz de bisiler yapsin işte, o kadar misafiri ağırlamak zordur, ne guzel işte kv bunu istemiş, belki eşinizin yada ailesinin dışarıda misafir agirlayacak butcesi yoktur vs vs. Ailelerle yemeğinizi yiyin sonra siz kutlamaya çıkın, başbaşa veya arkadaşlarınızla.

sahi neden böyleler , benimki de tutturmuş her gelinlik provasına kv ye haber vericekmişim gelmek ister misin diye sırf ona haber vermemek için annemi götürmüyorum,kv tek gelmicek eltiyle birlikte gelicekler bende öyle istemiyorum, onlar alışverişe çıktıklarında beni çağırmadılar ben üzülmedim bozulmadım neymiş efendim annesi üzülürmüş blablabla
Sorun annelerinin üzülmesi konusu değil bence her şeyi zorla yaptırmaya çalışmaları, tek taraflı düşünülmesi. Neden gelinlik için cümbür cemaat gidilsin ki. Fikrine güvendiğiniz birini alırsınız yanına yeterlidir bence. Ben annemle gidip almıştım bitti gitti. Kimsenin nazıyla niyazıyla uğraşmak istemem. Çünkü onların beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz.
Görümcem evlenirken de kuzen ve ben beraber gidip seçip almıştık. Biz sadece fikir belirttik görümcem sevdiğini aldı.
Bu durumlarda aşırı 'şöyle olmalı, böyle olmalı' durumlarına giriliyor. Gerginlikten başka anlamı yok.
Alın annenizi gönlünüzce seçin gelinliğinizi.

Sorun annelerinin üzülmesi konusu değil bence her şeyi zorla yaptırmaya çalışmaları, tek taraflı düşünülmesi. Neden gelinlik için cümbür cemaat gidilsin ki. Fikrine güvendiğiniz birini alırsınız yanına yeterlidir bence. Ben annemle gidip almıştım bitti gitti. Kimsenin nazıyla niyazıyla uğraşmak istemem. Çünkü onların beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz.
Görümcem evlenirken de kuzen ve ben beraber gidip seçip almıştık. Biz sadece fikir belirttik görümcem sevdiğini aldı.
Bu durumlarda aşırı 'şöyle olmalı, böyle olmalı' durumlarına giriliyor. Gerginlikten başka anlamı yok.
Alın annenizi gönlünüzce seçin gelinliğinizi.
Gelinliği aldım şimdi de provalar için sorun çıkarıyo nişanlım yok annesine haber vermeliymişim bilmem ne benim annem geliyomuş ablam geliyomuş onun annesi ve yengesi de gelmesi gerekiyo diye başta zırvaladı o kadar saçma ki annem yalnız mı kalsın diyo sanki biz adam yiyoruz erkeklerin kafasını anlamıyorum ama takmıyorum ben çalışıyorum gelinlikçi yoğunmuş bu saate denk geldi diyorum vs. şey mantığı var biz alıyoruz ama gelin bizi istemiyo, eltim her alışverişimde olduğu için bunada gelmek istedi tabi iki tarafta gelsin canım nolcak sana abla gibi yaklaşıyo vs. diye söyleyip durdular sonra arkamdan dönen şeyleri duyunca istemedim ve gelmemesi için elimden geleni yaptım 2 çocukla bu corona döneminde mağazalara girip çıkmayı gözü alıyo yani ben mecbur olmasam gitmicem ama onların hiç korkusu yok, aynen öyle her kafadan bi ses çıkıyo şuan düşünüyorum gelinliğim içime sindi mi diye

Biz farklı yerlerde olduğumuz için nikah bizim oradaki belediyede kıyılmıştı. Fotoğraf çekiminden sonra bizim eve geçip çay, tatlı filan yenilmişti. Akşamda dini nikah kıyılmıştı. Düğün olacağı için farklı bir program düşünmedim ama sizin durumunuz farklı. Kızgınlığınızı belli etmeden isteğinizi söyleyin en güzeli bu olacaktır.

Gelinliği aldım şimdi de provalar için sorun çıkarıyo nişanlım yok annesine haber vermeliymişim bilmem ne benim annem geliyomuş ablam geliyomuş onun annesi ve yengesi de gelmesi gerekiyo diye başta zırvaladı o kadar saçma ki annem yalnız mı kalsın diyo sanki biz adam yiyoruz erkeklerin kafasını anlamıyorum ama takmıyorum ben çalışıyorum gelinlikçi yoğunmuş bu saate denk geldi diyorum vs. şey mantığı var biz alıyoruz ama gelin bizi istemiyo, eltim her alışverişimde olduğu için bunada gelmek istedi tabi iki tarafta gelsin canım nolcak sana abla gibi yaklaşıyo vs. diye söyleyip durdular sonra arkamdan dönen şeyleri duyunca istemedim ve gelmemesi için elimden geleni yaptım 2 çocukla bu corona döneminde mağazalara girip çıkmayı gözü alıyo yani ben mecbur olmasam gitmicem ama onların hiç korkusu yok, aynen öyle her kafadan bi ses çıkıyo şuan düşünüyorum gelinliğim içime sindi mi diye
Aslında erkekler için bu tür mevzuları çok önemli olduğunu sanmıyorum.
Önemli olduğu özellikle söylenip vurgulandığı için öyle olması gerektiğini söylüyorlar

nişanlımın ailesi nikahtan sonra onların evde yemek yeriz gibi bir şey dedi

uff çok saçma.
neden evde sıkış tıkış yemek yemek yani korona zamanı???
daha kaç can kayıp olucak bu gidişle.
başbaşa bir mekanda yemek yemeliydiniz.
abartmamışsınız.
zaten sıkıntı stres gırla şu dönemde bi de bu tuz biber oldu

Bu süreçlerde mutlaka bu tarz şeyler oluyor. Çok yüz göz olmadan halledin işinizi aslında en iyisini yapmışsınız. Belki 1 kere gönülleri olsun diye çağırırsınız. Mesafe her zaman iyidir ilerde de o mesafe çok lazim oluyor.
Yalnız eşiniz devamlı müdahale ederek sizi zorlayacak gibi duruyor. Umarım sorunsuz atlatırsınız bu süreci.

Haklı da değilsiniz haksız da. Bence tepkiniz aşırı olmuş. Düğün erkek evinindir düşüncesi hakim hala. Ben ailesinin bu talebini makul buldum açıkçası. Siz de haklısınız. Ama sizi eve hapsedecek değiller. Gidersiniz gönülleri olur ordan çıkıp istediğiniz şeyleri yaparsınız sonra.

Yaşlılar evde toplansın sizde arkadaşlarınızla kuzenlerinizle restoranta bir şeyler yiyip içer eğlenirsiniz. Eşin nasıl tek başına karar veriyor sana sormuyor çok enteresan bence bu konuyu göz ardı etme. Kararları tek almaya devam ederse ileride sorun çıkar

Bence haklısın senin için önemli bir gün nasıl yapmak istiyorsan öyle yap, insanlarda azcık anlayışlı olsunlar bir zahmet.
Nişanlın da sana sormadan karar vermemeli, misafirlerine de yemek vermek istiyorlarsa versinler orada olmanız gerekmiyor daha ilk günden.

Biz düğünden önce nikah yaptık arada 2 3 hafta vardı. Nikahtan sonra arkadaşlarla yemeğe çıktık. Sonra eve geçtik. Aileler filan beraber yemek yediler. Bence de deniz kenarı bir yere eğlenmeye gidilebilir. Öğlense kvye geçer yemek yersiniz gelinliği filan çıkartırsınız. Sonra da akşama organizasyon yaparsınız geçnlerle. Ailelerle zaten eğlenceli olmaz dışarıda yemek filan.

bizim düğünden sonra kv ısrarla kendilerine gitmemizi istedi, gittik, üstümdeki tüm takıları aldı (eşim öncesinde takıların bizim evde güvende olmayacağını, babasının bankaya güvenmediğini, annesinde durmasını istediğini söylemişti, salak gibi kabul ettim ben de (kaç yıl onlara kinle baktım bu yüzden)), sandalyede saçmasapan bir şekilde oturuyorduk, sonra da haydi evinize gidin dediler.
bence gelinlikle evde oturmak kadar saçma birşey yok. kabul etmeyin

evlenme arifesindeyim normalde kokteyl vs olabilir diyorduk az kişilik ama olmadı nikah dairesinde sade nikah olacak.
Biz çok kavga etmeye başladık bu süreçte haksız mıyım merak ediyorum. nişanlımın ailesi nikahtan sonra onların evde yemek yeriz gibi bir şey dedi nişanlıma o da tamam falan dedi ben de sinirlendim bana sorulmuyor diye belki nikahtan sonra baş başa kalmak eve gitmek veya baş başa bir şeyler içmek vs. istiyorum yada yemek olacaksa bile çekirdek aile ile dışarıda güzel bir yerde yiyip kalkıp evime gitmek istiyorum. her zaman yaptığımız klasik evde yemek yemek istemiyorum ki ben zaten sevmem öyle çok eve bir sürü insan girip çıkmak ayrıca bu benim günüm değil mi? yani haksız mıyım sizce abarttım mı?
Bizde de öyle olmustu. Karmakarışık bir gündü o günü kayinvalidem sayesinde atlattık ,misafir gibi yedim içtim dert etmedim. 2 gun sonra lux balayi otelinde başbaşa yedik içtik zaten siz de bu kadar dert etmeyin bence

bizim düğünden sonra kv ısrarla kendilerine gitmemizi istedi, gittik, üstümdeki tüm takıları aldı (eşim öncesinde takıların bizim evde güvende olmayacağını, babasının bankaya güvenmediğini, annesinde durmasını istediğini söylemişti, salak gibi kabul ettim ben de (kaç yıl onlara kinle baktım bu yüzden)), sandalyede saçmasapan bir şekilde oturuyorduk, sonra da haydi evinize gidin dediler.
bence gelinlikle evde oturmak kadar saçma birşey yok. kabul etmeyin
Yahu ne kadar saçma bi duruma sokmuşlar sizi

abartmış mıyım yani sizce ? boşuna kimseyi kırmak istemiyorum ama bu planı hiç istemiyorum inanın gelinlikle evde oturmak falan. dedim ki misafir ağırlamak istediyse öncesinde yada sonrasında yapsın. o gün dışarıda deniz kenarı vs. yiyelim illa yemek olacaksa.
Bence haklısınız ya düğün yok tmm ama o kadar da değil yani eşinizle dışarda baş başa yiyin

abartmış mıyım yani sizce ? boşuna kimseyi kırmak istemiyorum ama bu planı hiç istemiyorum inanın gelinlikle evde oturmak falan. dedim ki misafir ağırlamak istediyse öncesinde yada sonrasında yapsın. o gün dışarıda deniz kenarı vs. yiyelim illa yemek olacaksa.

bizim buralarda gelin düğünden nikahtan sonra ilk kv evine gelir getirilir ki
kv sözü geçsin herkese kahve yapsın içilsin falan diye ayak yapılır ama asıl amaç söz geçirmek ,

seninkide böyle düşünmüş olabilir mi

Bu süreçlerde mutlaka bu tarz şeyler oluyor. Çok yüz göz olmadan halledin işinizi aslında en iyisini yapmışsınız. Belki 1 kere gönülleri olsun diye çağırırsınız. Mesafe her zaman iyidir ilerde de o mesafe çok lazim oluyor.
Yalnız eşiniz devamlı müdahale ederek sizi zorlayacak gibi duruyor. Umarım sorunsuz atlatırsınız bu süreci.
Gelinliği alırken gittik 5-6 mağaza gezdik nerden baksan 20 gelinlik denedim yani istediği kadar gönlü olduğunu düşünüyorum ama nedense yetmiyo onlara bide bunun teslimat kısmı var bakalım o zaman ne olcak ya sadece kendi gelceğini bilsem amenna dicem de eltimide peşine getiriyo ben istemiyorum kimsenin düğünden önce gelinliğimi görmesini mesela olamaz mı ve onun enerjisi bana iyi gelmiyo bakışları falan, gelmemesi için ilk denediğim gelinlikçiye gidip koştur koştur gelinliği deneyip seçtim mesela 10 dk sonra yanımızda bitti gelinliğin konusunu bile açmadı öylece surat asıp durdu mecbur olmadığım şey için beni suçlu hissettirmeye çalıştı yani ben mümkün olduğunca nişanlımın yengesi kategorisinden çıkarmamaya çalışıyorum iyi yaklaştım olmadı mesafe koymaya çalışıyorum bu seferde biz yaklaşıyoruz pelin bizi istemiyo moduna giriyolar

X