Nişan,söz bıktımmmmmm

Alla alla her türden insan tipi tanıdım da böylesine rastlamadım gerçekten. Kırk yaşındaki görümcem bekar mesela. Evlenmiş olmak için evlenmek istemedi. Onun bir büyüğü 39 yaşında evlenmişti. Kendine uygun bulduğu sevdiği biriyle.

En yakın arkadaşlarım uzunca zaman bekleyip, evliliği kaldırabilecek olgunluğa erişip sevdikleri adamlarla evlendiler. Hani kuzenlerime bakıyorum onlarda da yok bu kafa. Değişikmiş ne diyeyim.
Peki onların da toplumsal baskıları var mıydı , düğünlere gidip laf yiyorlarmıydı , kendi akrabaları bile bulamadın birini diyor muydu ??

Kimse fesat demedi haset kıskançlık dendi kimse hava atmak için evlenmez. Dışa vuruş şekli yanlış cümleler olduğu için kıskanç olarak görülüyor.

İnsanlar duygu yoğunluğu ile doğru tartıp bilmeden evlenmelerinden kaynaklı mutsuzlukları hava attığı için evlenmiş anlamına gelmiyor.

Öncelikle bireyin kendisi evlenmemiş olmayı eksiklik görmezse kim ne derse desin kulak asmaz.
E evleniyorlar diyorum bende en yakın arkadaşlarımdan biri bu nedenle evlendi malesef. Sizin görmemiş olmanız insanların bu nedenle evlendiği gerçeğini değiştirmiyor var böyle insanlar.
O dediğiniz de herkes için geçerli değil bana dese cevabını alırdı mesela ama herkesin olaya verdiği tepki başka. Konu sahibi daha duygusal yaklaşıyor belli ki. Çok görmüyorum siz de görmeyin dünyanın bin türlü hali var.

Herkes gibi konu sahibi de kendi hayatına baksa milletin niye evlendiğini kafaya takmaz.

Evet toplumun belli kesiminde evlilik statü, çocuk sahibi olmak statü ama kişinin hayatının değerini başkalarının laflarina bırakması yanlıs.

Evliliğimin 5. senesi hamile kaldım, o zamana kadar bir sürü de laf isittim ailemden bende sonra evlenen herkes hemen hamile kaldi,kimse anne olmus olmak için anne oluyor demedim mesela.

Öyle yada değil kendi derdini anlatırken insanların evliliklerini dalgaya almak hoş değil.
Asla dalgaya almadım , boşverin siz nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayın

Alla alla her türden insan tipi tanıdım da böylesine rastlamadım gerçekten. Kırk yaşındaki görümcem bekar mesela. Evlenmiş olmak için evlenmek istemedi. Onun bir büyüğü 39 yaşında evlenmişti. Kendine uygun bulduğu sevdiği biriyle.

En yakın arkadaşlarım uzunca zaman bekleyip, evliliği kaldırabilecek olgunluğa erişip sevdikleri adamlarla evlendiler. Hani kuzenlerime bakıyorum onlarda da yok bu kafa. Değişikmiş ne diyeyim.
Tam da bahsettiğiniz yakınlığımda olur kendileri.
Şöyle anlatayım, insan 1 hafta önce tanıdığı insanla evlenme yoluna giriyor ve aile görüp tanıyınca istemiyor, buna ergen gibi kendini odalara kilitleyip öldüreceğim kendimi mutluğuma engel olmayın tripleri atılıyor ve yaş 38 ise, buna başka bir şey denemez.
Bu örneğin 3 4 ayrı kişide de olduğuna şahit oldum.
Sonunda evlendi, o da 20 gün önce tanıdığı kişiyle söz takarak.
Zaten 5 ay içinde de evlendi.

Bu tip insanlarda kişi önemli değildir.
Birkaç kriter var örneğin; yaşların yakın olması, bir işi olması ve kendi ailesiyle olan ilişkisinde pasif kalacak yani kadının sanki baba evinden hiç çıkmamış gibi yaşam sürebileceği bir erkek.

Aşkmış, anlaşmakmış, ortak zevkmiş ya da ne kadar sövsen de adama tutkundan hepsini unutmakmış falan hakgetire.
Koca=x erkek kişi
Bu kadar önemsiz.

Son düzenleme:
Haset, kıskançlık fesatlıkla eş değer insanlar duygu yoğunluğuyla değil statü atlamış gibi gördükleri için evleniyor ve bu sıkça olduğu için hava atıyorlar dedim kaldı ki hala sözümün arkasındayım .
Fesat ve haset arasında fark var. Burda bunun dersini vermeyeceğim hala aynı haset cümlelerle devam ediyorsunuz helede genelleme yapmaya. neden insanlar mutsuz evlilik yaşıyorsun cevabım Evet insanlar genel olarak duygu yoğunluğuyla haraket edip bazı davranışları gözden kaçırıp evleniyor sonucu mutsuzlukla bitiyordu sizin gözünüzü öyle evlenememezlik bürümüş ki bunu bile atlamışsınız.

Statü evlilikle olmaz her akli selim bilir statünün neyle atlandığını. Bir ayda bir çok kişinin nasibi gelip söz nişan yapmasınıda buna bağlayamazsınız.

En iyisi bu düşüncelerden kendinizi uzaklaştırın. Kendinize odaklanın evlenmemek eksiklik değil bunun bilincine varın. Evlenenlerde gösteriş meraklısı gibi genellemeye gitmeyin. Yoksa bu düşüncelerle kendinizi zehirlersiniz.

Herkes gibi konu sahibi de kendi hayatına baksa milletin niye evlendiğini kafaya takmaz.

Evet toplumun belli kesiminde evlilik statü, çocuk sahibi olmak statü ama kişinin hayatının değerini başkalarının laflarina bırakması yanlıs.

Evliliğimin 5. senesi hamile kaldım, o zamana kadar bir sürü de laf isittim ailemden benden sonra evlenen herkes hemen hamile kaldi,kimse anne olmus olmak için anne oluyor demedim mesela.

Öyle yada değil kendi derdini anlatırken insanların evliliklerini dalgaya almak hoş değil.
Dediğiniz doğru ama bu mevcut hayatı olan insanlar için doğru. Konu sahibinin ayrı bi hayatı olmadığı o kadar belli ki aslında. Onun nefretini dışa vurmuş farklı bi seçeneği olsaydı bunu konuşuyor olmazdık büyük ihtimalle. Ama kimse kendine laf dedirtmek istemiyor tabi.

Bu arada annelik için de o baskı neticesinde e doğurayım da kurtulayım diye anne olan kadınlar var. Keşke olmasa ben de bayılmıyorum buna ama var. Tabi benim aklıma bunun faturasını baskıyı yapanlara değil baskıyı hissedenlere kesmek hiç aklıma gelmemişti sizin gelmiş neyse ki

Peki onların da toplumsal baskıları var mıydı , düğünlere gidip laf yiyorlarmıydı , kendi akrabaları bile bulamadın birini diyor muydu ??

Elbette vardı. Hala var hatta. Ben 27 yaşında evlendim, bu ve benzer cümlelerin fazlasını duydum. Ananem beni görünce ağlıyordu yazık bu kıza diye ahshsjsj.

Ancak ilk cevabımda dediğim gibi, hayata nasıl baktığınızla alakalı bu durum. Benim o dönem yazdığım yazılara ilham olmaktan öteye gidemiyordu söylenenler. Acıların kadını kimliği ile yazmıyordum bu arada. Komik ve eğlenceli öykülerdi. Özetle baskılar ve söylenenler beni etkilemiyordu.

Dediğiniz doğru ama bu mevcut hayatı olan insanlar için doğru. Konu sahibinin ayrı bi hayatı olmadığı o kadar belli ki aslında. Onun nefretini dışa vurmuş farklı bi seçeneği olsaydı bunu konuşuyor olmazdık büyük ihtimalle. Ama kimse kendine laf dedirtmek istemiyor tabi.

Bu arada annelik için de o baskı neticesinde e doğurayım da kurtulayım diye anne olan kadınlar var. Keşke olmasa ben de bayılmıyorum buna ama var. Tabi benim bunum faturasını baskıyı yapanlara değil baskıyı hissedenlere kesmek hiç aklıma gelmemişti o benim hatam olmuş daha kısa yoldan olurmuş hem.
Fatura kesilecekse elbette iki tarafa da kesilmesi lazım ama evlilik ve evlat sahibi olmak gibi hayati kararları verirken irademizi kullanabilmeliyiz değil mi? Burada yanlış kararlar alip sonra ama bana baskı yaptılar diye sorumluluğu üzerimizden atamayız.

E evleniyorlar diyorum bende en yakın arkadaşlarımdan biri bu nedenle evlendi malesef. Sizin görmemiş olmanız insanların bu nedenle evlendiği gerçeğini değiştirmiyor var böyle insanlar.
O dediğiniz de herkes için geçerli değil bana dese cevabını alırdı mesela ama herkesin olaya verdiği tepki başka. Konu sahibi daha duygusal yaklaşıyor belli ki. Çok görmüyorum siz de görmeyin dünyanın bin türlü hali var.

Aynı şeyi söylemiyoruz. Ben yanlış evliliklerin flört döneminde yapılan hataların görmezden gelindiği için söylüyorum. “Hava atmak Veya gösteriş” olduğunu düşünmüyorum. Ve bu genellemeyide iyi niyetli bulmuyorum.

İnsanın kendini eksik görmemesi bu konuda bilinçlenmesi herkes için geçerli. Bunu herkes yapabilir helede bu devirde.

Fesat ve haset arasında fark var. Burda bunun dersini vermeyeceğim hala aynı haset cümlelerle devam ediyorsunuz helede genelleme yapmaya. neden insanlar mutsuz evlilik yaşıyorsun cevabım Evet insanlar genel olarak duygu yoğunluğuyla haraket edip bazı davranışları gözden kaçırıp evleniyor sonucu mutsuzlukla bitiyordu sizin gözünüzü öyle evlenememezlik bürümüş ki bunu bile atlamışsınız.

Statü evlilikle olmaz her akli selim bilir statünün neyle gösteriş meraklısı gibi genellemeye gitmeyin. Yoksa bu düşüncelerle kendinizi zehirlersiniz.
Aynı şeyi söylemiyoruz. Ben yanlış evliliklerin flört döneminde yapılan hataların görmezden gelindiği için söylüyorum. “Hava atmak Veya gösteriş” olduğunu düşünmüyorum. Ve bu genellemeyide iyi niyetli bulmuyorum.

İnsanın kendini eksik görmemesi bu konuda bilinçlenmesi herkes için geçerli. Bunu herkes yapabilir helede bu devirde.
Bakın siz kabul etseniz de etmeseniz de bu böyle böyle toplumlar var , evliliği statü olarak görüyorlar ,Ama inanın bende çooook isterdim onlardan etkilenmiyim...

Bunu iyi niyetli bulmuyorsunuz çünkü siz de evliliğin statüyü artırdığını düşünüyorsunuz ve buna laf edilmesi hoşunuza gitmedi muhtemelen :)

Evlilik statü olarak görülebilir ona tamam da evlilikle hava atmak pek mümkün değil.
Hava atmak daha maddi şeyler üzerinden olur hani çevrende kimsenin o üç harfli araba var ya :KK200: ondan yoktur sende ise son modeli vardir hava atarsin,neden? cevrendekilerin sahip olamayacagini bilirsin ama evlilik böyle bir sey degil ki bugun ben evlenirim yarin sen durumu...

Bence mutlaka bir sıkıntı vardır ama siz bilmiyorsunuzdur ya da konduramiyorsunuzdur.

Mesela bizim memlekette şu kafa vardir kız çok iyi olsa da aile kötü ün sahibiyse(cimri,yobaz,ahlaken onaylanmayan,suça bulaşmış) evlilik için düşünülmezler . Yanlış anlamayin sizde vardir demiyorum ama illa bir etken oluyor.

Tüm kuzenler toplaşın herkes yapsın bunu.

Yarın git bir anahtarcıya asma kilit al.

Kim kapattıysa kısmetimi, ben açıyorum Yarabbi

deyip kilidini aç.sonra honkiponki diyerek üç tur koşun, tez gelsin yakışıklılar diyip işlemi bitirin.

Hem gökten koca yağacak, hemde akıl fikir.

Tüm kuzenler toplaşın herkes yapsın bunu.

Yarın git bir anahtarcıya asma kilit al.

Kim kapattıysa kısmetimi, ben açıyorum Yarabbi

deyip kilidini aç.sonra honkiponki diyerek üç tur koşun, tez gelsin yakışıklılar diyip işlemi bitirin.

Hem gökten koca yağacak, hemde akıl fikir.
Allah size de versin ..

Benim böyle tanıdığım bekarı bol bi aile var -bakın evde kalmışı demiyorum- ailenin en belirgin özelliği fitnesi ve dedikoduları bol olması,insanları birbirlerine düşürmeye bayılıyorlar,dolayısıyla bilen kimse o aileye yaklaşmıyor.

Sizde hava atmak filan deyince çok fazla itici oldunuz sanal ortamda bile doğal olarak tepki aldınız. Bence uslubünüzü bi gözden geçirin şahsen ben yakın bi erkek arkadaşıma böylesi tarzı olan bi genç hanım için kefil olmazdım gibi.

Ben eşimi 30 yaşında tanıdım. 31 de evlendim. Kimine göre evde kalmıştım, kimine göre geç evlendim.. Ama kısmet işi işte. Ama böyle şeylere kulak asmamaniz lazım. Evlenseniz çünkü aynı kişiler daha iki kere regl olmadan "bebek yok mu" diye başlıyor. Yani bitmez. Kimse hava atmak için evlenmez bu arada. Öyle evlensede mutlu olmaz

Benim böyle tanıdığım bekarı bol bi aile var -bakın evde kalmışı demiyorum- ailenin en belirgin özelliği fitnesi ve dedikoduları bol olması,insanları birbirlerine düşürmeye bayılıyorlar,dolayısıyla bilen kimse o aileye yaklaşmıyor.

Sizde hava atmak filan deyince çok fazla itici oldunuz sanal ortamda bile doğal olarak tepki aldınız. Bence uslubünüzü bi gözden geçirin şahsen ben yakın bi erkek arkadaşıma böylesi tarzı olan bi genç hanım için kefil olmazdım gibi.
Haklısınız bende kendimi tanımamıyorum , kitap ,film tarzı takılan biriydim ne ara böyle oldum bilmiyorum

X