Nişan süreci hakkında

Aslında öyle kavga gürültülü bir sürecimiz olmadı
Ama zaten siz kendinizi bukadar ezdirdiğiniz için öyle büyük sorunlar olmamış , hiçte normal değil yaşananlar zorla mı evleniyor bu adam sizinle de hep bi beklenti ve talep içindeler resmen kız tarafı kim erkek tarafı kim karışmış madem iyi niyetinizin suistimal edildiğinin de farkındasınız yol yakınken dönün , hele resmî nikahı önceden yaptırıp düğünü sonra yaptırma gibi bi hataya hiç mi hiç kapılmayın..

Ömrümde duymadım erkeğin, sözde nisan masası istediğini..

Nişan tamam kız tarafının , ancak iyi bir söz yapılmışsa , nişanda o da elini taşın altına koymalıydı. Ve üstelik takı takmak zorundaydilar.

Yatak odasını da ayırması bence artık son nokta olmalı, adapsizlikla yarışıyor resmen.

Öyle bir anlatiyorsunuz ki, maddi durumunuz çok iyi sandım.

Yapmayın, bu kadar sizi kullanmalarina izin vermeyin .

Hiç konuştunuz mu bu konuları ne diyor beyefendi ?

Mesleginiz nedir ?
Konuştum ben düğün paketi alalım öderiz dedim yanaşmadı. bende kalanları için kendisinin almasını söyledim. yatak odasını alıcam daha kalanlar için karışmıyorum.

Bir şirkette Satış bölümünde çalışıyorum.

Ne kadar özverili olursan o kadar isterler doymazlar ne kadar Nalet (mübalağa ediyorum) olursan o kadar kıymetli oluyorsun benim rahmetli babanem sırtında yumurta küfesi yok kızımın derdi bu nedir genç kızsınız üstlerine düşeni yapacaklar bedavadan almayacaklar sonra kıymet bilmiyorlar ne anası ne sülalesi ne kardeşleri daha beğendiğiniz nişanlığı almamış yarın gelinlik te almaz

Evet ben laf söz olmasın dedim hata ettim

Konu sahibi gercekleri duymaya katlanamadı. Sessizliğe büründü. Tontiş nişanlısının istek listesini nasıl eksiksiz karşılayacağını düşünüyordur
Yok hiç olur mu sağlıkla alakalı problemler var ondan dolayı hafta sonu bakamadım. Bana çamaşır makinesini de kız tarafı alır dedi bende bizde öyle bir adet yok dedim. Öğrendim hayır demeyi.

Bak canim ben 1.5 sene nisanli kaldim nisanlim kredi cekti nisan zamani 1 sene onu odedi Allah var 1 dedigimi 2 etmedi ama ailesi ailemi aramadi cok sancili bi surecti bizede uzatmayin etmeyin dediler biz esyalari taksit yaptirdik borc bitti oyle evlendik sen kendi iliskine maddiyatina bakicaksin herseyi tek taraf yapamaz eger bu adam ailesine napiyosunuz durun kiz kendi yapiyo diyemiyosa otur iliskini gozden gecir nasil oldu da bunca zaman taniyamadin Sen mi baski yaptin evlenelim diye istegi yok muydu da seni bu kadar zor duruma dusurdu istedin bak al sana der gibi yanlis ustune yanlis yapma biz tanimiyoruz anlattigin kadarini biliyoruz sen biliyosun iliskini cok sukur ben borcsuz evlendim Allahim herkese de bu surecte yardim etsin 1.5 sene de ettigimiz kavgalari anlatsam heralde 3 gun surer sen otur dusun biz tanimiyoruz en iyisini sen bilirsin
Evet bizde sürekli kavga halindeyiz ama birbirimize yaptığımız şeylerden değil. Düğün nasıl olucak eşyalar tarih belli değil bilmem ne saçma sapan şeyler bunları takacağım hiç aklıma gelmezdi.

madem yatak odasını sen alacaksın geri kalan borcu neden beraber ödüyorsunuz ,

düğüne kadar ne alacaksanız alın borçsuz evlenecem düğünden sonra erkek tarafının borcunu ödemek istemıyorum de

bakalım o şeytan damat sana ne cevap verecek ,

ayyy sinir oldum sabah sabah
Söyledim ödeyemeyiz dedim evin de kredi borcu var evlenince nasıl olucak dedim.

Sizin yerinizde olsam düğün yaptırır ve her şeyi dört dörtlük yaptırırım, yapmazlarsa da ayrılırım. Nişanlınız ve ailesi görmemiş insanların teki. Nişanlınız durumunuzu bilmiyor muydu ki o kadar masrafı size ödetti. Ben bile çok sinirlendim, siz nasıl sabrediyorsunuz hayret.

Söyledim ödeyemeyiz dedim evin de kredi borcu var evlenince nasıl olucak dedim.

ahh canım aahhh

bende oğlan tarafının bütün borcunu ödedim niye biliyormusun
hesapta param vardı ve kv bunu duymuştu , aklına fikrine hayalıne gelecek herşeyi borçla yaptılar
ve sonra hepsini bize kitlediler ,

kocam bile böyle davranacaklarını bilmiyordum dedi ,

o yüzden kk da her gelıne içim yanarak söylüyorum ki gözünüz açık olsun ,
yaptıkarı bir mobilya birde düğün salonu , onun 4 katını kız tarafı yıllarca yapıyor
ama erkek tarafı şeytan her şeyi aynı zaman da yapyor diye sanki herşey kendilerden çıkmış gibi oluyor :sinirli:

borçsuz evlenecem ona göre ayarla kendını haberın olsun de ,

bak işte ozaman gerçek yüzünü görürsün nişanlının

Evet bizde sürekli kavga halindeyiz ama birbirimize yaptığımız şeylerden değil. Düğün nasıl olucak eşyalar tarih belli değil bilmem ne saçma sapan şeyler bunları takacağım hiç aklıma gelmezdi.
Bak benim kayinpederim 40bin gondericem baskada bisey yok dedi nisandada bisey yapmadi sadece yol masrafi zaten nisanlaninca nisanlim direk yasadigim yere geldi burda ise basladi kayinpederim 20 bin martta 20 bin haziranda gelicek dedi dugunume 1 ay kala 20bin hala gelmemisti bizimde kendimizle ilgili kavgalarimiz olmadi nisanlim herseyimi yapti cok sukur eksiksiz babasinin gonderdigi para yetmedi ama bana hicbiseye olmaz demedi gelinligim nikah kiyafetim bindallim kina kiyafetim hepsini ozel diktirdi hepsi benim simdi baktikca cok pismanim hicbiseyin tadini gerilmekten alamadim doyamadim ne dugunume ne kinama nede ev yerlestirme heycanima sen bu adamdan emin misin? Bak evlilik cok zor sen ben degil biz olmaniz lazim bu adam oyle bi adam mi? Sen daha iyisini bilirsin biz tanimiyoruz nisanlini ama anlattiklarin urkutuyo insani nisanlandim atilmaz bizde diyosan yok oyle bi dunya bosanmaktan daha kolay o sekilde dusun ben ev yerlestirirken dugunume 15 gun kala ayriliyodum babasi yuzunden sen dusun nasil bi surec oldugunu sinir krizi gecirmemle son buldu ayrilamadim ogun kendimde degildim cunku sakinlesince kendime soyledigim sey ben bu adamdan eminim cok sukur babasinin yaptigi biseyin cezasini neden o ceksin dedim esim her zaman destekti ondan emindim peki bu durumda sana soru sen nisanlinin her zaman her konuda senin yaninda olucagindan emin misin?

Sanırım pahalıya geleceğini ve yardım etmeyeceğimi düşündü.Bende ısrar etmedim zaten alacağımı alıp köşeye çekilicem.

Her şeyi sizin yapmanızı bekleyip yatak odasını ayiklasmasi çok ayıp.

Evlenmek için emin misiniz ?. Bu adam şu şu özelliklerinden dolayı hayatımın geri kalanını hak ediyor dediğiniz özellikler var mi ?

Bak benim kayinpederim 40bin gondericem baskada bisey yok dedi nisandada bisey yapmadi sadece yol masrafi zaten nisanlaninca nisanlim direk yasadigim yere geldi burda ise basladi kayinpederim 20 bin martta 20 bin haziranda gelicek dedi dugunume 1 ay kala 20bin hala gelmemisti bizimde kendimizle ilgili kavgalarimiz olmadi nisanlim herseyimi yapti cok sukur eksiksiz babasinin gonderdigi para yetmedi ama bana hicbiseye olmaz demedi gelinligim nikah kiyafetim bindallim kina kiyafetim hepsini ozel diktirdi hepsi benim simdi baktikca cok pismanim hicbiseyin tadini gerilmekten alamadim doyamadim ne dugunume ne kinama nede ev yerlestirme heycanima sen bu adamdan emin misin? Bak evlilik cok zor sen ben degil biz olmaniz lazim bu adam oyle bi adam mi? Sen daha iyisini bilirsin biz tanimiyoruz nisanlini ama anlattiklarin urkutuyo insani nisanlandim atilmaz bizde diyosan yok oyle bi dunya bosanmaktan daha kolay o sekilde dusun ben ev yerlestirirken dugunume 15 gun kala ayriliyodum babasi yuzunden sen dusun nasil bi surec oldugunu sinir krizi gecirmemle son buldu ayrilamadim ogun kendimde degildim cunku sakinlesince kendime soyledigim sey ben bu adamdan eminim cok sukur babasinin yaptigi biseyin cezasini neden o ceksin dedim esim her zaman destekti ondan emindim peki bu durumda sana soru sen nisanlinin her zaman her konuda senin yaninda olucagindan emin misin?

Detayı anlayamadım. 40 bin çok iyi bir destek babadan geliyorsa üstelik, az mi geldi ?

Nişanlınız sizinle çalıştığınız için evleniyor. Yetim bir insana bu kadar yüklenmek karaktersizlik.

Bence onu deneyin ve sonucu görün. Evlendikten sonra çalışmayı düşünmüyorum, evim ve çocuklarımla ilgilenicem diyin. Görün topukları k.çına vura vura nasıl kaçıyor.

Sizi de hiç anlamadım. Bir adam için kendinize bu muameleyi niye reva görüyorsunuz? O adam ömür boyu sırtınızdan inmez sizin.

Eşim bana nişanlıyken böyle yapsa oldu canım yol orda derdim. Bunun sevgiyle alakası yok bu resmen insan kullanmak. Seven insan karşısındakini düşünür canım.

Merhaba,

Aslında öyle kavga gürültülü bir sürecimiz olmadı çok şükür ama kafama takılan çok fazla şey var yazmak ve fikir almak istedim.

Nişanlım ile 3 yıllık bir sevgililik döneminden sonra ocak ayında sözlendik ve mart sonunda nişanlandık.

Ben söz-nişan beraber istiyordum ki sözümde nişan gibi oldu o söz masalarından taglardan mumlardan hepsini yaptım he bunu da yapmayacaktım damat bey istedi gönlü kalmasın diye yaptım.(benden fazla hevesliydi) Nişan ayrı olsun biz takı takıcaz dediler . Bende gerek yok düğünde takarsınız dedim yok olmaz dediler.E tamam dedim. Nişanı kız tarafı yapar dediler mekanı tuttuk damatlığını ,ayakkabısını aldım, davetiye, hediyelikleri yaptırdım. Nişan bohçasını kv kendisi yapmış kendi zevkine göre almış ki eksikler de vardı. Ben gittim onlara her şeyin en iyisinden aldım.Bohçaya da çıkartmadılar yani. Bir nişanlık beğendim pahalı dediler başka yerde ucuza yaptırdım ama beş para etmezdi. Kızın kız kardeşine de kıyafet alınır bizde onlar sormadı bizde söylemedik.Neyse nişan günü geldi sırf takı için bana Nişan dediler ve takıyı takmadılar düğünde takacaklarmış. Bunca masraf ne içindi? Ne nişanda ne çekimde kuaför parasını verdiler. Ona da ses etmedim.Babam yok, annem çalışmıyor, kardeşlerim okuyor ve akrabalarımın durumu yok. Hepsini tek başıma hallettim. Sırf onlar istiyor diye. Kimseden bir şey istemedim. Sözde olduğu gibi her şeyin en iyisini yaptım. Nişanda fotoğraf çekimi oluyor dedim yok olmaz düğünde olur dedi bende nişan yapıyorsak olması lazım dedim ki söz-nişan bir olsa istemeyecektim. Albüm parasını de vermen lazım dedi. Bende doldum taştım sonunda hayır dedim. Ve hala da verilmedi parası beni bekliyor olabilir mi bilmiyorum ara ara söylüyor vermedik diye.

Şimdi o kadar bana sormadılar ki ne istersin diye yada bir ihtiyacın var mı yardım edelim mi diye bile soran olmadı. İsterdim ki yardım etsinler üstlerine yıkacak değilim insan önemsendiğini bilmek istiyor. Ben ah ettim herşeyimi yaptıracağım.evlilik tarihi belli değil şimdi de nişanla düğün arası çok beklenmez derlerdi doğruymuş hep bir anlaşmazlık oluyor. Ha bugün ha yarın ayarlayalım ona göre program yapalım yok. seneye kaldı. bana diyor ki yatak odasını sen al kalanı birlikte alalım evlenince öderiz mantıklı mı? İnanın nişandan sonra böyle oldum düğün bile istemezdim ama kullanılmak saf yerine konmak zoruma gidiyor.Dedim ki bu sene olursa nikah seneye kadar bekleyelim dersen düğün olsun. ona bile hem bekleyelim hem nikah olsun diyor e madem nikah ne bekliyoruz?

Çok uzattım kusura bakmayın görüşlerinizi bekliyorum.
Size uygun bir değil gibi geldi. Şoyle söyleyeyim. Benim eşimin babası vefat etmiş sizin ki gibi. Kaldı ki biz eşimle tanıştigimiz da 40 yaşindaydı. Isteme, nisan bir arada olacaktı. Benim babamın dedigi cümle. 'Kızım çocugun babası yok herseyi tek başina yapacak birşey istemeyin' 40 yaşinda ki adam icin dedi bunu. Sizden boyle seyler istemeleri sözlerinde durmamaları çok çiğ bir durum. Babanın olmadigini herseyi tek basina yaptigini da biliyorlar. Hayatini boyle bir adam ve aile icin heba etme . Yaptiklarin da başinin gözunün sadakası olsun

Merhaba,

Aslında öyle kavga gürültülü bir sürecimiz olmadı çok şükür ama kafama takılan çok fazla şey var yazmak ve fikir almak istedim.

Nişanlım ile 3 yıllık bir sevgililik döneminden sonra ocak ayında sözlendik ve mart sonunda nişanlandık.

Ben söz-nişan beraber istiyordum ki sözümde nişan gibi oldu o söz masalarından taglardan mumlardan hepsini yaptım he bunu da yapmayacaktım damat bey istedi gönlü kalmasın diye yaptım.(benden fazla hevesliydi) Nişan ayrı olsun biz takı takıcaz dediler . Bende gerek yok düğünde takarsınız dedim yok olmaz dediler.E tamam dedim. Nişanı kız tarafı yapar dediler mekanı tuttuk damatlığını ,ayakkabısını aldım, davetiye, hediyelikleri yaptırdım. Nişan bohçasını kv kendisi yapmış kendi zevkine göre almış ki eksikler de vardı. Ben gittim onlara her şeyin en iyisinden aldım.Bohçaya da çıkartmadılar yani. Bir nişanlık beğendim pahalı dediler başka yerde ucuza yaptırdım ama beş para etmezdi. Kızın kız kardeşine de kıyafet alınır bizde onlar sormadı bizde söylemedik.Neyse nişan günü geldi sırf takı için bana Nişan dediler ve takıyı takmadılar düğünde takacaklarmış. Bunca masraf ne içindi? Ne nişanda ne çekimde kuaför parasını verdiler. Ona da ses etmedim.Babam yok, annem çalışmıyor, kardeşlerim okuyor ve akrabalarımın durumu yok. Hepsini tek başıma hallettim. Sırf onlar istiyor diye. Kimseden bir şey istemedim. Sözde olduğu gibi her şeyin en iyisini yaptım. Nişanda fotoğraf çekimi oluyor dedim yok olmaz düğünde olur dedi bende nişan yapıyorsak olması lazım dedim ki söz-nişan bir olsa istemeyecektim. Albüm parasını de vermen lazım dedi. Bende doldum taştım sonunda hayır dedim. Ve hala da verilmedi parası beni bekliyor olabilir mi bilmiyorum ara ara söylüyor vermedik diye.

Şimdi o kadar bana sormadılar ki ne istersin diye yada bir ihtiyacın var mı yardım edelim mi diye bile soran olmadı. İsterdim ki yardım etsinler üstlerine yıkacak değilim insan önemsendiğini bilmek istiyor. Ben ah ettim herşeyimi yaptıracağım.evlilik tarihi belli değil şimdi de nişanla düğün arası çok beklenmez derlerdi doğruymuş hep bir anlaşmazlık oluyor. Ha bugün ha yarın ayarlayalım ona göre program yapalım yok. seneye kaldı. bana diyor ki yatak odasını sen al kalanı birlikte alalım evlenince öderiz mantıklı mı? İnanın nişandan sonra böyle oldum düğün bile istemezdim ama kullanılmak saf yerine konmak zoruma gidiyor.Dedim ki bu sene olursa nikah seneye kadar bekleyelim dersen düğün olsun. ona bile hem bekleyelim hem nikah olsun diyor e madem nikah ne bekliyoruz?

Çok uzattım kusura bakmayın görüşlerinizi bekliyorum.

Neden tüm bunlara sessiz kalıyorsun? Tükenmeden dur demelisin artık nereye kadar sırtında tasıyacaksın?

X