Nişanlım ablasıyla yaşayacakmış.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
valla tırnağım kırıldı diye üzülecek kadar bile piremses olamadık. biz de ana baba evladıyız da, payımıza düşmemiş piremseslik :KK43:

Çok doğru çok.
Tek tırnağımız kırılınca bütün tırnaklarımızı keseriz biz kendimize o kadar acımasız olduk :KK43:

böyle aile kuzuları, nişanlıdan ayrılınca birlikteykenki gibi kul köle olmuyorlar ailelerine. garezleri nişanlıya.
acıma acınacak hale gelirsin diye bir söz vardı. evlenme hatasına düşerseniz ablaya "beter olsun az bile yapmış kocası" diyecek duruma düşersiniz. benden demesi.
direk ayrılın. evlenirseniz de en az 1 sene korunun anyayı konyayı anlarsınız zaten o zamana kadar
Karıları üzerinden ne güzel erkek oluyorlar değil mi? Karıları olmasa yarısını k.çından ter aka aka yapacaklar, onlar ailelerine baksa paşamlara kim bakacak? El kızı aradan çekilince tatlı canları sıkıntıya giriyor tabi.

Hepinize iyi huzurlu akşamlar 🧡
Kafama takılan bir konu var. Nişanlımın ablasının çok kötü giden bir evliliği vardı, eşi olacak insandan gerçekten çok çekti. Üç çocuğu var. 10-7-5 yaşlarında. Sonunda şükür ki boşandılar. Şimdi ailesinin evinde hep beraberler. Ama ayrı eve çıkmak istiyor çocuklarıyla. Çünkü anne baba yaşlı olunca haliyle küçücük evde 7-8 kişi yaşamak çok zor. Ailesinin durumu ne yazık ki iyi değil. Kendileri zar zor geçiniyor açıkçası.

Bu sebeple kirayı, yiyecek içecek ev alışverişi, çocukların masrafını nişanlım karşılayacakmış. Bir de ev eşyaları alınacak borç harçla. Üç çocukla da ablası çalışamıyor. Ben bu durumun abartı olduğunu düşündüm bilemiyorum. Ve ablasıyla yaşamaya başlayacak, korkmasın destek de olsun diye. Yani evlilik hayatı gibi o eve ve çocuklara bakacak. Çok garip değil mi? Yanlış düşünüyor da olabilirim. Bana sen olsan sende aynısını ablan için yapardın diyor. Ama biz evlilik hazırlığındayız, inanın çok zorlanıyoruz. Ben çalışıyorum, kendime ayırmıyorum hemen altın yapıyorum. Nişanlımın yaptığı altınlarda ablasına gidecek. Bu duruma sinirlendim ve belirttim. Ben yardım etmezsem ne yapacak içim el vermiyor diyor. Ablası ruhen baya kötü durumdaymış. Çevreden dul kavramını da etiketledikleri için. E bizim evlilik de bu sebeple ertelenmiş oluyor, çok üzüldüm. Ne desem fesat gibi görüneceğim. Boşandığı eşiyle kurtulsun diye anlaşmalı boşandılar. Hiçbir şekilde maddi talep yok. Ki olsa bile o adam asla bir kuruş vermez, ölse vermez. Bu arada evli bir ablası daha var, o da elinden geldiğince yardım edecekmiş ama ufak bir bütçe. Onunda elinden gelen o çünkü.

Bu durumu nasıl halledebiliriz? Uyku uyuyamıyorum, gerçekten kötü mü düşünüyorum, bencillik mi ediyorum objektif yorumlara çok ihtiyacım var. 💖 nişanlımında canı çok sıkkın, o da üzülüyor bu duruma. bilemiyorum çocukların okul masrafları, yemek ev alışverişleri nasıl olur.. Bende bu durumda ablama yardım ederdim asla onu tek bırakmazdım ama bu kadar da yardım edebileceğimi düşünmüyorum :KK43: haksızsam lütfen söyleyin olur mu.
Ayrı ev tutma meselesi ayranim yok içmeye mevzusuna dönmüş. Ablası anne babasıyla aynı evi paylaşmalı en azından kendi durumunu düze çıkarana kadar. . Ablası rahat etsin diye herkesin kendisini zorlaması mantıklı gelmiyo.coxujlari çalışamayacak kadar küçük değil. Yardım etme konusuna gelirsek elbette yardım etmeli maddi manevi ama eğer eş adayini yok sayacak boyuttaysa bu hiç sağlıklı değil.

Kafama takılan bir konu var. Nişanlımın ablasının çok kötü giden bir evliliği vardı, eşi olacak insandan gerçekten çok çekti. Üç çocuğu var. 10-7-5 yaşlarında. Sonunda şükür ki boşandılar. Şimdi ailesinin evinde hep beraberler. Ama ayrı eve çıkmak istiyor çocuklarıyla. Çünkü anne baba yaşlı olunca haliyle küçücük evde 7-8 kişi yaşamak çok zor. Ailesinin durumu ne yazık ki iyi değil. Kendileri zar zor geçiniyor açıkçası.

Bu sebeple kirayı, yiyecek içecek ev alışverişi, çocukların masrafını nişanlım karşılayacakmış. Bir de ev eşyaları alınacak borç harçla. Üç çocukla da ablası çalışamıyor. Ben bu durumun abartı olduğunu düşündüm bilemiyorum. Ve ablasıyla yaşamaya başlayacak, korkmasın destek de olsun diye. Yani evlilik hayatı gibi o eve ve çocuklara bakacak. Çok garip değil mi? Yanlış düşünüyor da olabilirim. Bana sen olsan sende aynısını ablan için yapardın diyor. Ama biz evlilik hazırlığındayız, inanın çok zorlanıyoruz. Ben çalışıyorum, kendime ayırmıyorum hemen altın yapıyorum. Nişanlımın yaptığı altınlarda ablasına gidecek. Bu duruma sinirlendim ve belirttim. Ben yardım etmezsem ne yapacak içim el vermiyor diyor. Ablası ruhen baya kötü durumdaymış. Çevreden dul kavramını da etiketledikleri için. E bizim evlilik de bu sebeple ertelenmiş oluyor, çok üzüldüm. Ne desem fesat gibi görüneceğim. Boşandığı eşiyle kurtulsun diye anlaşmalı boşandılar. Hiçbir şekilde maddi talep yok. Ki olsa bile o adam asla bir kuruş vermez, ölse vermez. Bu arada evli bir ablası daha var, o da elinden geldiğince yardım edecekmiş ama ufak bir bütçe. Onunda elinden gelen o çünkü.

Bu durumu nasıl halledebiliriz? Uyku uyuyamıyorum, gerçekten kötü mü düşünüyorum, bencillik mi ediyorum objektif yorumlara çok ihtiyacım var. 💖 nişanlımında canı çok sıkkın, o da üzülüyor bu duruma. bilemiyorum çocukların okul masrafları, yemek ev alışverişleri nasıl olur.. Bende bu durumda ablama yardım ederdim asla onu tek bırakmazdım ama bu kadar da yardım edebileceğimi düşünmüyorum :KK43: haksızsam lütfen söyleyin olur mu.
Bu iş böyle başlarsa devamı gelir tabiki ablasıdır destek olması gerekir, ama herşeyi üstlenip sizin hayatınızı 2. plana atması size haksızlık ablası çalışıp biraz para biriktirip ondan sonra ayrı eve çıksaydı nişanlınızda yine ufak eksiklerine yardım edebilirdi bu şekilde olup dimdik ayakta duran çok kadın var, görümceniz sıkıntıya girmek istemiyor, siz evlenincede böyle devam edecek ve sizin evliliğiniz kötü etkilenecek, sizde çalışıyormuşsunuz nişanlınız ablasının geçimini sağlıcak kendi evinizin yükü size binecek.

Evlenmeyi dusunme tum yuk senin ustune binecek. O kadin akli yetersizligi mi var is yok guc eve cikiyor kardesinin parasina guvenip. Mantikli olan ne guzel bosanmis evde anne baba var gider is bulup calisir eve kendine katkisi olur. Para birikince ayri eve cikar yok yaslamis sirtini kardesine. Bu hikayede yanan sensin bence unutma

Çok doğru çok.
Tek tırnağımız kırılınca bütün tırnaklarımızı keseriz biz kendimize o kadar acımasız olduk :KK43:

vayyy çok doğru bir cümleee

çok beğendim

yani bu kan kusunca kızılcık şerbeti içmek gibi bir şey ama çokkkkkk daha gerçekçi

aynen öyle tırnağımızla kazıyarak bir yere geldik ama o yollarda kaç tırnak bıraktık

hala da aman tırnağım kırılır değil de kazınacak neresi var diye bakıyoruz

bir yandan diyorsun ki evet kadın ortada ama sonuçta o üç çocuklu nafaka bile ödemeyen kocası da aylık eve 10 bin gelir getirmiyordu muhtemelen

arayacak asgari ücretli iş, bulduğuna yapışacak, eğitimi yok çalışamaz diye bir şey yok ki

dünya kadar işyeri var çaycı yemekçi bulaşıkçı arayan onlar da eğitim istemiyor ki

komşum var anaokulunda mutfağa yardımcı eleman olarak girdi, asgarinin üzerinden maaş aldı, çocuğu da okula gitti gayet de güzel çalıştı

evet hayat zor, evet hayat pahalı ama törpü elimizde tırnağımız kırıldı diye ağlayamıyoruz işte aldık makası elimize çıt çıt kalanları da kesiyoruz

dün tv de reklam vardı

iphone kulaklık reklamı

1500 TL imiş de migros ta indirim varmış 1000 TL imiş

ülkede milyonlar 2500 maaş alıyor diye konuştuk

bu refah uçurumu çok acı

altı üstü bir kulaklık

ha bu arada elimde de iphone telefon var yaklaşık 4 yaşında yakında ölecek

aldığımda bu kadar pahalı değildi ama şimdi en ucuzuna yetişilemiyor lakin her gün yeni giy, her yeni çıkanı al, her yeni üretileni ye diye yapılan pazarlamalar da çılgınca devam ediyor

Evet o kalıp güçlü durabilmekten daha zor.

düşünsene biz "yalnız kalamam evde" diyoruz, millet dalga geçiyor falan. bize kesin öyle olur.
sen güçlüsün, korkamazsın, sen çalışırsın, sen ekmeğini taştan çıkarırsın.
annem hep öyleleri için ....'ı altından derdi..

Evet o kalıp güçlü durabilmekten daha zor.

hatta bir seferinde ama çok derinden kırılmış dersen üzerine gelinir amma mızmızsın diye

zira daha önce hiç dile getirmediğin için yersin hemen yaftayı

boş ver

sabah yumurta soyuyordum tırnaklarım gözüme çarptı, çok uzun değil ama kısa bir tırnak da değil dedim

KK da olsam kaynanam çocuğuma uzun tırnakları ile yumurta soyuyor diye konu açılır mı diye düşündüm

sonra güldüm kv olunca da tırnağımıza da mı karışılacak yaklaşık 23 yıldır tırnaklarım böyle uzun bebek doğduğunda dahi kesmedim zira o zaman tutma yetim azalıyor gibi geliyor dedim

yaşlar ilerledikçe insanın dengesi bozuluyor, bak evde otur otur kv olmayı düşünmeye başladım

şimdi bunu neden yazdım bilmiyorum ama tırnak deyince aklıma geldi :)))

çok beğendim

yani bu kan kusunca kızılcık şerbeti içmek gibi bir şey ama çokkkkkk daha gerçekçi

aynen öyle tırnağımızla kazıyarak bir yere geldik ama o yollarda kaç tırnak bıraktık

bir yandan diyorsun ki evet kadın ortada ama sonuçta o üç çocuklu nafaka bile ödemeyen kocası da aylık eve 10 bin gelir getirmiyordu muhtemelen

arayacak asgari ücretli iş, bulduğuna yapışacak, eğitimi yok çalışamaz diye bir şey yok ki

dünya kadar işyeri var çaycı yemekçi bulaşıkçı arayan onlar da eğitim istemiyor ki

komşum var anaokulunda mutfağa yardımcı eleman olarak girdi, asgarinin üzerinden maaş aldı, çocuğu da okula gitti gayet de güzel çalıştı

evet hayat zor, evet hayat pahalı ama törpü elimizde tırnağımız kırıldı diye ağlayamıyoruz işte aldık makası elimize çıt çıt kalanları da kesiyoruz

dün tv de reklam vardı

iphone kulaklık reklamı

bu refah uçurumu çok acı

altı üstü bir kulaklık

aldığımda bu kadar pahalı değildi ama şimdi en ucuzuna yetişilemiyor lakin her gün yeni giy, her yeni çıkanı al, her yeni üretileni ye diye yapılan pazarlamalar da çılgınca devam ediyor

biz bir de seneler sonrasını emekliliği falan düşünüyoruz. bu kadın hadi şimdi kardeşi baktı, evlenmedi. e ölse napacak. insan bir emekliliğim, sigrotam olsun bari der.
bu kadar rahat kafaları anlamıyorum asla.

düşünsene biz "yalnız kalamam evde" diyoruz, millet dalga geçiyor falan. bize kesin öyle olur.
sen güçlüsün, korkamazsın, sen çalışırsın, sen ekmeğini taştan çıkarırsın.
annem hep öyleleri için ....'ı altından derdi..

aynen onunki altından da senin benim gibilerinki kağıttan

yıllar önce bir konu oldu eşime neden böyle yaptın herkes şöyle yapıyor dedim

sen nasılsa istemezsin diye düşünmüştüm, sevmezsin ki kendin yapmak istersin dedi

eşim bana sen yalnız kalamazsın, gidemezsin vs dese hakaret algılarım

hatta burada daha önce de yazmıştım

sitenin otoparkı önünde adam arabayı durdurdu, indi bagajdan yarım kilo kadar bir şey aldı eşi o arada arabadan indi o poşeti aldı ve evine doğdu gitti diye (eşimin ablası ve eniştesi o nedenle bizi de arkalarında bekletmekte abes bir durum görmüyorlar)

ama aynı konumda biz olsaydık ben arabadan iner bagaja gider 5-10 kg içerikli en az iki poşet alır, oğluma hadi derim, o da kendi eşyalarını hatta varsa uygun bir poşeti de mutlaka alır, öyle giderdim

lakin en eşimin arabayı stop edip arabadan inip bagajı açmak aklına gelirdi ne de benim

örnekteki kişinin evde yalnız kalamadığını belirtmeme gerek var mı?

Benim kızkardeşim de boşandı bir çocukla eve geri döndü 18 yaşında evlendiğinden üniversite okumamıştı çocuğa annem baktı o çalıştı hem işe gitti hem açıktan üni. bitirdi ve şuan devlet memuru olarak çalışıyor 5 ay önce kendi evini aldı altında arabası var annemle babm da boşandı benim annem 3 çocuk büyüttü okuttu ilkokul mezunu yani tabi ki kardeşler birbirine destek olmalı ama elden geldiğince herkesin kendi hayatı olmalı ne kadar kardeşde olsan bu böyledir.

4 bin civarı maaş alıyor ve hem size hemde ablasına ve 3 çocuğuna bakacak çok zor bunlar. Eğer bir çözüm bulmayacaksa ben olsam ayrılırdım. Çünkü yetmesi imkansız. Ayrıca ablasının geliri yeterli değilken ayrı bir eve de çıkmaması gerekirdi. En azından çalışabilirdi bir süre birikim yapabilirdi.

biz bir de seneler sonrasını emekliliği falan düşünüyoruz. bu kadın hadi şimdi kardeşi baktı, evlenmedi. e ölse napacak. insan bir emekliliğim, sigrotam olsun bari der.
bu kadar rahat kafaları anlamıyorum asla.
Bana da çok uç geliyor. Benim ailemin maddi durumu iyi, ömrüm boyunca çalışmasam sponsorum olurlar ki çalışıyorum yine de babamın kartı bende. Ben de doguda asla görmeyi hayal edemeyeceğim bir yerde çalışıyorum. Babam sürekli istifa et istifa et ne gerek vardı modunda geçirdi. Virüsle beraber istifa yasağı gelince artık irdelemedi. Kendime güvenip kendimden başkasına sırtımı yaslamayı düşünmüyorum. Heh param yetiyor mu, yok yetmiyor 😅 ama olsun. Benim param sonucta.

çok beğendim

dün tv de reklam vardı

iphone kulaklık reklamı

bu refah uçurumu çok acı

altı üstü bir kulaklık

Damdan hayatta herkesin zorluk yaşadığı kesin ama biz güçlü kadınlar o zorlu yolları tek başımıza dimdik aştık.
Yürürken kimseyi yanımızda istemedik.
Ayağımıza cam battı bir şey olmaz dedik devam ettik, tırnağımız kırıldı oturup tüm tırnaklarımızı kestik devam ettik yolumuza.
Geçti ama nasıl geçti gel bir de bize sor dimi.
Ben de bilirdim borcum var, borç verin deyip anama babama gitmeyi, kocamın ailesine gitmeyi ama gitmedim.
Bugün bile kocama bile gitmiyorum param yok diye.
Çocuk olsun derken bile kendimi garantiye alıp öyle olsun diye diye erteliyorum.
Ne savaşlar verdim bak hala ayaktayım gidip insanlara bana bakın demiyorum.
Bak senin komşun da ne güzel kendi ayaklarının üstünde durmuş helal olsun kadına. :KK200:
Seneler öncesinde babamın bir işi için kredi çekmiştim.
O zamanlar asgari ücret 1.300 tl ydi.
Benim kredi taksitim 1.200 tlydi.
Ben 2 sene 100 tl ile geçinmek zorunda kaldım.
Çok uzun zamandır marka bile giyinmiyorum.

Aldığım telefon en son 1.200 tl ydi :KK70:

aynen onunki altından da senin benim gibilerinki kağıttan

yıllar önce bir konu oldu eşime neden böyle yaptın herkes şöyle yapıyor dedim

sen nasılsa istemezsin diye düşünmüştüm, sevmezsin ki kendin yapmak istersin dedi

eşim bana sen yalnız kalamazsın, gidemezsin vs dese hakaret algılarım

hatta burada daha önce de yazmıştım

sitenin otoparkı önünde adam arabayı durdurdu, indi bagajdan yarım kilo kadar bir şey aldı eşi o arada arabadan indi o poşeti aldı ve evine doğdu gitti diye (eşimin ablası ve eniştesi o nedenle bizi de arkalarında bekletmekte abes bir durum görmüyorlar)

ama aynı konumda biz olsaydık ben arabadan iner bagaja gider 5-10 kg içerikli en az iki poşet alır, oğluma hadi derim, o da kendi eşyalarını hatta varsa uygun bir poşeti de mutlaka alır, öyle giderdim

lakin en eşimin arabayı stop edip arabadan inip bagajı açmak aklına gelirdi ne de benim

örnekteki kişinin evde yalnız kalamadığını belirtmeme gerek var mı?

diyorum ya biz öyle yetişmişiz. ayaklarımızın üzerinde duralım diyoruz. birine bağımlı olmak sağlıklı değil biliyoruz. o yüzden kimseye yaslanmıyoruz.
ama kıymetimiz ne kadar biliniyor ?

aaa hepsi aynı evde mi yaşayacakmış

Ailesine yakın bi yerde ablasına ev tutsalar çocuklara anane baksa abla çalışsa mesela. O kadar da küçük değiller çünkü. Ablasına destek olmasına kızamıyorum haklı ben olsam ben de aynını yapardım. Ama siz de haklısınız. Yani oturup bu şekilde bi çözüm bulmanız lazım ablasının da taşın
Ama bu destek değil tamam enayilik abla bir işte çalışıyor olsa ev kurmak kolay değil evine bir kaç eşya alirdi evi kurarken orada yardim işi biterdi abla çalışmıyor ve çalışmak istemiyor ve mezuneyeti ve çocukları bahane ediyor yani 3 çocuğu ile birlikte erkek kardeşe asalak gibi yapışmayı düşünüyor hatta belkide evlenince kardeş ile yaşamayı planlanıyor ee gelin çekmek zorunda mantığı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X