öğretmen ve aidat mevzumuz...

kendi okulumun aylık giderini soyleyeyim
aylık 50 bin
bunun 17bini fotokobi
var gerisini sen düşün

Aidat vermek zorunda değilsiniz.
Bağış adı altında çocuğunuzun daha temiz koşullarda öğrenim görmek istiyorsanız verirsiniz.
Bu tamamen sizin gönlünüze kalmış.
Öğretmen bu konuda sizi zorunlu tutamaz, baskı yapamaz, azarlayıp kaba asla konuşamaz.

Ama ben bir öğretmenin bu konu için velilerle tartışmasını çok saçma buldum.
Muhtemelen kendisi müdür tarafından baskı görüyor bu konuda.
Yani aslında sizin işiniz öğretmenle değil müdürle.

Müdüre gidin ve aidat ödemek zorunda olmadığınızı, gerekli yerlere şikayette bulunacağınızı söyleyin.
Çocuğunuzun da mümkünse sınıfınızı değiştirin derim.

Haa bu arada devlet hizmetli ücretlerini, okulun tüm temizlik giderlerini karşılıyor diyenleri
ayrınlatmak için yazıyorum.

Hayır bu her okulda böyle değil.

Okulun kadrolu hizmetlisi devletten maaş alır, ama koca okulun hizmetini tek başına göremez.
Hatta çoğu zaman görmek istemez ve işini düzgün yapmaz.

Dışardan alının yardımcının maaşı da işte bu toplanan aidatlarla ödenir.

Meb zaten yeteri kadar ödenek veriyor. Hele ki temizlik görevlisi falan hikaye. Devlet karşılıyor inanın. Inanın müdür ve ogretmenler çok çekiniyorlar milli eğitim müdürlerinden. Milli eğitim artık daha çok ilgili bu konularda.

meb yeteri kadar ödenek veriyor mu ben pek emin değilim.mesela öğrencilerin tekmeleyip yıprattığı kirlettiği duvarları boyamak için ödenek vermiyor. yanlış bilmiyorsam öyle.
müdür ve öğretmenler eğer yanlış bişey yaptılarsa mem'den çekinirler,yoksa herkes hakkını savunur sonucu ne olursa olsun. evet aidat falan istemek yanlış. ancak az bir miktar okula yardım yapılabilir. milyarlar değil tabiki de.
saygılar.[/QUOTE]
Merhaba. Inanın elinden geleni yapıyor meb. Evet boyalar dahi gönderiliyor. Okulların ihtiyaç ve talebine göre. Bizimde boyalarimiz geldi yarıyıl tatilinden önce. Anasiniflarimiz, m erdivenlerimiz boyandi. Artan boyalarla bahceye cocuklar icin sek sek bile cizildi.

sanırım eksik ifade ettim.söz konusu öğretmeni savunmadım.sadece ödenek konusuna değindim.[/QUOTE]
Bende savundunuz demedim dikkat ettiyseniz eğer. Yardım istenir bütçe yoksa eğer ama uygun bir dille dedim. Biri boyacı olur rica edilir boya istenir. Digeri mobilyaci olur ondan o tarz yardım istenir ama tüm sene boyu para istemek ve üstüne kalp kırmak ne demek buna takıldım. Sonuçta o para da öğretmenin cebine girmiyor bence

Arkadaslar 3000 4000 nedir ya? Ben baya cahil kalmisim bu konuda
Tabiki gerekiyosa ve isteniyosa bagis yapilir ama bu rakamlar cok uçuk değilmi:KK57:

Ben de bir öğretmenim. Öğretmenin para istemesi yasak. Tüccar mıyız biz? Okul aile birliği toplar aidat karar alındıysa toplantılarında. İşim gücüm yok para toplayacağım. Müdür de toplayamaz öğretmen de. Herkes işini yapsın. Gece gece tepemin tası attı. Böyle gereksiz işlere bulaşarak öğretmenliğin de adını kirletiyorlar.okul aile birliği başkanı ile görüşün bu konuyu. Öğretmeni de önce müdüre o yardımcı olmazsa ilçe milli eğitim müdürüne anlatın. Siz sustukça o haklı olduğunu düşünecek.

Ben de eski bir ogretmenim. Babam da henuz 2011de yapilmis bir ilkokulun muduru. Suan sadece kantinden aylik 20bin kira aliyor. Meb zaten faturalari öduyor. Belediyeyle de isi iyi tutup tenis kortu, cok genis bir futbol sahasi, basketbol sahasi ve plastik oyun parki kurdurdu.zemini de özel kaplama cocuklar kaydiraktan falan duserse diye. Okulunda 2 hademe var. Ayriyetten sadece temizlik icin 4,5 ek hademe temizlik sirketinden geliyor. Yemekhanecileri ayri. Guvenlikcisi var okulun. Ayrica sehir planlamacisi ile okula cok guzel bir botanik park tarzi bir sey yaptilar. Icinde cesitli hayvanlarin heykellleri var. Ogretmenler gununde gul dokturdu hocalarin ustune. Inanilmaz seyler yapiyor. Bunlari niye anlatiyorum biliyor musunuz? Bunlari bizimle gecirecegi zamanlardan calip her gun kapisini timalayip bagis istedigi holding patronlarina, belediyenin yolunu asindirdigi gunlere borclu. Yani isteyince oluyor. Veliden de bir kurus almiyor. Yemek parasini geciktiren veliden bir daha para alinmamasini rica ediyor, cocuklar ucretsiz yiyor. Ayrica bir ogretmeni bir veliye boyle davransa eminimki ogretmenin baska okula tayinini isterdi. Cok kizdim hem okul mudurune hem ogretmene. Sizden bagis isteyeceklerine bir zahmet geliri yuksek olanlarin kapisini asindirsinlar. Insanlarin icinde birini azarlamakta igrenc bir davranis. Ben yerinizde olsam ilce meme sikayet ederdim. Ters bir insan nasil iyi yetistirsin cocugunuzu? Dusunun size boyle rahatca kizip bagiran insan sinifta nasil bagiriyordur cocuklara kim bilir? Pisirik bir cocugunuz olmamasi icin lutfen ogretmeninizi degistirin.

Ben branş öğretmeniyim ama zamanında sınıf öğretmenliği yaptım. Herşeyden önce bir öğretmen asla mesleğinin toplumdaki statüsünü kullanarak bu şekilde istismar edemez. Ve siz bir birey olarak öğretmenin karşısında ağlamayı değil , sizi haksız konuma düşürmeyecek ama hakkınızı savunacak bir üslupla dik durmalıydınız. Böyle kişiliği oturmadan eğitim fakültesinden hakeza mezun olmuş insanlar sizin evladınıza ne verebilir ki , çocuğuma takmasın diye susasınız. Çocuğunuza takmak, sizinle bu şekilde uğraşmak , tüccar gibi para kavgası yapma hakkı yok. Siz de lütfen haklarınızı bilin , Böyle bir kadını ( öğretmen demek istemem ) ilçe milli eğitime kadar şikayet edin. Ama daha önce eğer okulun gerçekten bütçesi yoksa müdürle bir bağış karşılığında çocuğunuzun sınıfının değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Birinci sınıf öğretmeni böyle olursa diğer sınıflarda neler yaşarsınız. Üzmeyin kendinizi ve herkese , yaptığı iş ne olursa olsun gereken sınırı hatırlatın. Daha önce çalıştığım bir okulda bahsettiğiniz gibi velilerle kavga eden bir öğretmeni topluca ilk önce uyardılar, daha sonra ilçe milli eğitime şikayet ettiler ve ihtar aldı, özellikle okul idaresi ihtar almış bir öğretmene eskisi gibi kredi vermez. İhtar alsın veya almasın size saygısızlık yaptığı için ihtarı ilk önce siz birebir çekeceksiniz kendisine.

bulunduğum yere en yakın ilkokul orası oğlum 1, sınıfa bu yıl başladı, 20dk kadar yürüyoruz okula gitmek için. şu durumda servise verme imkanım da yok.
Kesinlikle bunlari bahane etmeden boyle bir ogretmenin elinden al çocuğunu. Okul hayatina bakış acısını çökertir çocuğunun. Bilen olarak konusuyorum.. lutfeb dikkate al al cocugunu.. yazik etme...

Nerden geliyor arkadaslar size devlet okulun herseyi karsiliyor bilgisi ? Yok oyle birsey yahu.Sanirim bize vermiyorlar bir tek.
Devlet,okulun her ihtiyacini karsilamiyor arkadaslar.Iskur sadece belirli bir kadro acar.Gerisini sen hallet der birakir.Ben koyde gorev yapiyorum.Okula gelir olsun diye kurban derilerini topluyoruz yahu.Hepi topu mevcut 120istedik.Fotokopi icin gerekli masraf bile yetiyor artiyor para toplanmasina.Ama bu da 60-100 arasini gecmez.Bu noktaya deginelim.
Konudaki sorun apayri ama zirnik vermem devlet yagdiriyor mantiginda olanlara cevap verdim.
Baska bir yorumda sa gordum.Herkes verirken payina duseni ogretmene cok havalandi, gicik oldum vermicem demek ne kadar ayip.Millet enayi senin icin de versin.Oh be ne guzel dunya.

her ne olursa olsun o öğretmen kalkıpta bana insan içinde bağıramaz, azarlayamaz, suçlayamaz. herkes haddini bilecek. karşılıklı saygı olacak. ezdirmeyin kendinizi...

Aslında bu başlıkta iki sorun var. Her biri başlı başına ele alınmalı. Öğretmenin saygısız tavrı ve aidat mevzusu. Aidat mevzusu hakkında net bir yorum yapmak isterim ; diğer öğretmen arkadaşlarımın da dediği gibi devlet her okula tüm giderlerini karşılayabilecek kadar bütçe veremiyor , ve kaliteli bir eğitim için öğretmenler en azından fotokopi kağıtlarını veliden karşılamak da haklılar. Zaten o kağıtlar yine çocuklarınıza dönüyor. sanırım sizin şikayetiniz de daha çok öğretmenin bunu ifade ediş tarzında , üslubunda. Ortalama 35 öğrencinin olduğu sınıflarda her ders için bir fotokopi kağıdı gerekse 35*6 dan hesaplayabilirsiniz. Ayrıca fotokopinin kartuşu vs gibi giderleri de var. İyi bir eğitim için envanterin arttırılması gerekiyor. ama ben sadece fotokopiden bahsedebildim çünkü fazlası yapılamıyor. Ben durumu çok kötü olan öğrencilerimin ailesinden gerekirse fotokopi parası almıyordum ama durumu iyi olandan da kesinlikle alıyordum. Burada öğretmen başka nasıl bir yol izleyebilir ne yapabilir ? yine de bu iş öğretmenlere paslansa da asla bir öğretmen seviyesini bu kadar aşağı çekip , veli saygısızlık yapmadığı müddetçe saygısızlık yapmamalı.

Ogretmen icin gerekli yorumlar yapilmis ama benim merak ettigim bir nokta var, devlet okuluna 3000-5000 tl vermek ne demek? Durumu kotu olan veremeyecek durumda olan ne yapacak cocugunu okutmayacak mi? Cok ciddi rakamlar bunlar.

Merhaba. Inanın elinden geleni yapıyor meb. Evet boyalar dahi gönderiliyor. Okulların ihtiyaç ve talebine göre. Bizimde boyalarimiz geldi yarıyıl tatilinden önce. Anasiniflarimiz, m erdivenlerimiz boyandi. Artan boyalarla bahceye cocuklar icin sek sek bile cizildi.[/QUOTE]
meb yapıyor tabi ki.bizim okula gelmedi boya ya da ödenek,o nedenle söyledim.biz kendimiz kaynak bulup yaptırdık.

Evet bi köy öğretmeni olarak parasızlıkla boğuştuğumuzu söyleyebilirim.
Okulun hizmetlisi bile yoktu,köyden bir abiyi para ile tuttuk,onun parasını da veliler karşılamaya çalıştı.Bu yıl o abiyi işkuru kaydetttiler,parasını devlet veriyor.
Boya da 3 yılda bir geliyor,ama boyacı göndermiyorlar,onu da müdür ya parasını bulacak boyacı tutacak ya da öğretmenler boyayacak.
Kağıt deseniz 6 sınıfız, g ünde 20 öğrenciye 5 kağıt versek 100 kağıt, haftada 1 top yapar.36 hafta da 36 top.6 sınıfın ihtiyacı 216 top kağıt. ..devlet yılda en fazla 50 top kağıt gönderiyor. Onlarda mudur beyin yazışmaları için onun odasında oluyor.

Toner masrafını kesinlikle karışmıyor. Hep kendi cebimizden ödüyoruz.

Okuldaki temizlik malzemesini de okul kendisi alıyor. Devletin gönderdiği 10 litre sabundur. Ama çamaşır suyu,deterjan filan vermiyor.tuvalet kağıdı filan da yok.

Yani öyle herşeyi devlet karşılıyor diye bişi yok. Ya kapı kapı gezinip dileneceksin,ya da Veli ile ortak bişiler yapmaya çalışacaksın.

Merkez okullar abartmış ama tabi bağış konusunu ....

arkadaşlar dün o kadar çok ağladım ki... daha önceki konumu okuyanlar bilir, okula bağış yapmam ve akabinde okulun tekrar sınıfın genelinden para talep etmişti bununla alakalı öğretmenle bir tartışma yaşamıştık,dün değil önceki gün öğretmenimiz sınıfın geneliyle bir toplantı yaptı. toplantıda yine okula iki dönemlik aidat ücreti yatıracaksınız dedi, sınıftaki bir başka velide biz okul açılırken bağışımızı yaptık elimde dekontum var müdür beye gider söylerim dedi, bu defa öğretmen benim ismimi kullanarak aslı hanım oğlu mehmet için ödeme yapmayacağını söylüyor okulun temizliği için alınıyor bu para gidin aslı hanım müdüre de alın ağzınızın payını gibi birşey söyledi, ben şaşırdım tabii konuyla alakam olmadığı halde benden bahsedince, herhalde sene başındaki tartışmayı konu edindi dedim çıkışta soracaktım başı kalabalıktı. eve geldim üzüldüm 30 kişinin önünde yaptıklarına... aradım açmadı telefonunu. dün okul çıkış saatinde okuldaki çocukların tümü ile veliler bahçedeydi. bizimkiler sırada, çocukları oradan verirken öğretmenimize konuşabilirmiyiz acaba 5 dk dedim. bana insanlara aldırmadan bağıra bağıra dünkü konuysa konuşmak istemiyorum, ben sizinle para konusu konuşmak istemiyorum, yeter kapatın konuyu die el kol hareketleriyle gayet yüksek sesle etrafa aldırmadan beni susturdu, bende ayse hanım beni bi dinlermisiniz diyorum dinlemeyeceğim bu konuyu diyo, ondan bahsetmiyordum dedim.. arkadasımda yanımda ayşe hanım yanlış anladınız sizinle yanlış anladığınız birşey konusacak dedi. bu defa konu başkaysa gidin sınıfta bekleyin dedi. gözlerimden yaş nasıl aktı sınıfa gidene kadar.. akabinde geldi, başladım ağlamaya ayşe hanım siz beni neden sürekli yanlış anlıyorsunuz dün ben ağzımı açmadım toplantıda diyorum sizdiniz diyo, değilim diyorum hala bağış kağıdım var dedin ya diyo, ayşe hanım ağzımı bile açmadım sizin toplantınız boyunca diyorum, söyleyen arkadaşın ismini söyledim telefon açıp bayanı çağırdı o da ben söylemiştim dedi, bu defa ha o; ha sen zaten ikinizde aynı şeyi düşünüyorsunuz dedi, bende ayşe hanım zaten dünkü 30 kişinin içinde beni zan altında bırakmanıza yeterince üzülmüştüm bugünde kalabalıkta azarlamanıza ayrı üzüldüm dedim. hala o aidat paraları toplanacak, herkes verecek diyo. okul açılmadan gerekli parayı okul giderleri için verdik biz dedim, onlar hademe ile tuvalet temizliiğne gidecek diyo, ne yani dedim devlet zaten 2 hademe ile okula giderler için ödenek vermiyor mu veriyor, burdan karşılansın diyorum. o paralar eksiksiz ödenecek diyor... haksız yere ağzımı açmadığım halde dün çok üzdü beni.
Vay be insanlar ne kadar ezik o kimdir sizi bu denli incitip hem çocuğunuzu hem sizi rencide eder etiketi olabilir öğretmen fakat üsluptan yoksun bir zavallı dua. Etsin sizin gibi yol yordam bilmeyene çatmış o öğretmeni diz üstü çöktürüp yalvartırdım terbiyesiz şey :KK51:

Ogretmen icin gerekli yorumlar yapilmis ama benim merak ettigim bir nokta var, devlet okuluna 3000-5000 tl vermek ne demek? Durumu kotu olan veremeyecek durumda olan ne yapacak cocugunu okutmayacak mi? Cok ciddi rakamlar bunlar.

o rakamları öğretmen seçmek isteyenler veriyor.. vermek istemeyen şansına hangi öğretmen çıkarsa ona düşüyor..

o rakamları öğretmen seçmek isteyenler veriyor.. vermek istemeyen şansına hangi öğretmen çıkarsa ona düşüyor..

Konu sahibi bi de bu öğretmeni secmek icin 3000 tl mi vermis :KK57: daha trajik o zaman durum...
Ben gecen sene devlet anaokullariyla gorustugumde aylik ucretin disinda kayit parasi olarak 250 tl istemislerdi sadece, 3000 tl falan şok oldum duyunca.

X