Öğretmenler biran önce aşılanmali.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazi meslek gruplari ogretmenlerin asi konusunda gundeme getirilmesine tavir almis. Olaya onlarin cani can da bizimki patlican mi diye bir yaklasim gosteriyorlar. Haklilar. Calismak zorunda olan herkes oncelikli asilanmali ama neden ogretmenlerin konusulmasina bu kadar icerlenildigini cozemedim. kisaca "onlar da olsun, biz de olalim" demek varken, "niye onlar, niye onlar?" diye muhalefet olmak cok sacma geliyor bana. Kimse bize kara kaşımız kara gözümüz icin oncelik vermiyor (ki verilen bir oncelik de yok zaten), devam etmesi gereken cok cok cok onemli bir husus var ki, adi EĞITIM. Bu da su an sadece bizimle mumkun oldugu icin adimizi sıkca duyuyorsunuz. Verdigimiz bu yeni rahatsizlik icin ben kendi adima ozur diliyorum. Yaz tatilimizden sonra elestirilecek yeni bir konu daha cikti. Buyrun bol bol atip tutun.
Öğretmenlerin konuşulmasından rahatsız değiliz, ancak okullar açıldığından beri ogretmneler sürekli şikayet ediyorlar, benim tanıdığım pekcok ogretmen haftanın 1 günü okula gidiyor, temaslı oldukları kişiler belli. Keşke herkes aşı olabilse ama her zaman herşeyden encok şikayetlenen öğretmenler oluyor ve buda diğer çalışmak zorunda olanlara batıyor.

bana kalsa kronikler yaş sınırı olmadan ilk aşılanmalıydı.
ama madem bir yerleri açacaklar önce aşı sonra açma olmalıydı.
açmayacaktı o zaman okulları.
yavaş yavaş kademe kademe aşıyı yaptıktan sonra açılmalıydı.
Okullar ve aşı konusunda hemfikiriz zaten ama 65 yaş üstüne ne gerek vardı denmesi de doğru değil bence bu kadar yüksek risk grundalarken. Evlerinde otursunlar denmiş, otursalar tüm sorun çözülecekmiş gibi. Evde dışarıyla bağlantıli bir kişi bile olsa istedikleri kadar otursunlar bir işe yaramayabiliyor.

Aslında araştırdım öyle bir bilgi bulamadım. Mesela 60 yaş üstünün eşlerine 60 yaş altı dahi olsa aşı çıkacağı ile ilgili haber var ama bizim durumla ilgili yok.
O da ne yazikki doğru değil.cogu tanıdıgimda da şahit oldum.
70 yaşında amca aşını oldu.esi 54 yaşlarında galiba kronik rahatsızlığı var asi olmadı.

O da ne yazikki doğru değil.cogu tanıdımda da şahit oldum.
70 yaşında amca aşını oldu.esi 54 yaşlarında galiba kronik rahatsızlığı var asi olmadı.
Annem, babamdan dolayı oldu. Komşularından da olanlar olmuş. Yani doğruluk payı var en azından aslında 54 yaşındaki kadın kronikse zaten kendisine çıkması gerek. Belki her kronik rahatsızlığa çıkmıyordur ama

Annem, babamdan dolayı oldu. Komşularından da olanlar olmuş. Yani doğruluk payı var en azından aslında 54 yaşındaki kadın kronikse zaten kendisine çıkması gerek. Belki her kronik rahatsızlığa çıkmıyordur ama
Çıkmıyor . Annem kronik rahatsız 60 yasında. Hala aşı falan olmadı.

Neye göre sectiklerini anlamış değilim😂
Şimdi dediğim kadın temaslı olduğu için karantina da belki onu da asilarlar.

Arkadaşlar ben de bir öğretmenim ve kesinlikle öğretmenler bir an önce aşılanmalı. Çünkü çok büyük bir sirkülasyonun içinde çalışıyoruz. Sınav haftasında yüzlerce öğrenciye gözetmenlik yapıyoruz. Sayısız kağıt değişimi oluyor elden ele.

Elbette bizim canımız üstün demiyoruz ama bizim pozitif olmamız yüzlerce öğrenciye ve onların ailelerine ve çevrelerine kelebek etkisi yaratıyor.

Diğer kamu kuruluşları veya meslek dallarında çalışan arkadaşlar çoğunlukla yetişkinlerle çalıştıkları için bilinçli bir kesimle temasa geçiyorlar.

Uzattım ama sözün özü; okulları kovan, öğrencileri de her tarafa virüs taşıyabilecek arılar gibi düşünürseniz öncelik sebebimizi anlayabilirsiniz.

Futbolcular konusuna bir şey diyemiyorum, orada haklısınız ancak, okul açılır açılmaz öğretmenlerimiz ölüme gidiyoruz diye konuşmaya başladı, ama diğer tüm kamu kurumları bir senedir bu halde çalışıyor, her gün farklı arkadaşlarımız hastalandı, çoğu zaman amirleri temaslı olarak bile almadılar, talep ederken bunları da düşünün lütfen
Halen bunu anlatamadığımıza yanıyorum. Ama tekrar edeceğim. O kamu kuruluşlarında maskelerini indirip hapşuran, maskeyi sapan yapan, birbiriyle değiş tokuş yapan, koridorda koşarken öğretmene ve birbirine çarpan, sınıfta asla burnuna kadar maske takamayan insanlar var mı? Nöbetçiyken ortalama 20 çocuk koşarak bana çarpıyor, hangi kamuda böyle bir şey var? Çocuk ağlaya ağlaya sürekli dibimde, yaklaşma diyorsun suratına bakıyor, maskeyi çıkarmış hüngür hüngür bacağıma sarılıyor, tahtaya çıkarken önce arkadaşının kafasına vuruyor, yani 1 kişi pozitifse 20 kişi pozitif o sınıfta. Öğretmen de kanatlanıp uçamıyor. Artık biraz mantıklı düşünüp aradaki ayrımı yapın lütfen, biz anlatmaktan yorulduk!.

Öğretmenlerin konuşulmasından rahatsız değiliz, ancak okullar açıldığından beri ogretmneler sürekli şikayet ediyorlar, benim tanıdığım pekcok ogretmen haftanın 1 günü okula gidiyor, temaslı oldukları kişiler belli. Keşke herkes aşı olabilse ama her zaman herşeyden encok şikayetlenen öğretmenler oluyor ve buda diğer çalışmak zorunda olanlara batıyor.
Bakin siz de genelliyorsunuz. Sizin cevrenizdeki ogretmenler bunu yapiyor olabilir ama bunu tum bir meslek grubuna mal edemezsiniz. Onlarin kendi sorunu.
Benim cevremde de canla basla haftanin 4 gunu okula gelip bir gunu evde canli ders yapan, asilanmadigi icin degil ogrencilerine yeterli egitimi veremedigi icin daha cok sikayet eden, asi olup da okullarin eskisi gibi devam etmesini uman ogretmenler var. Bu acidan baktınız mi hic? Sizin gozunuzde öğretmenler hep mizmiz, sikayetci, bilmem ne. Yapmayin rica ediyorum. Herkes asi olsun, sadece ogretmenler degil, tum calisanlar olsun. Asi olunca 1 gun ise giden o ogretmen de her gun gitsin isini yapsin. Cok sey kaybettik, telafisi zor, hatta imkansiz...

kesinlikle katılmıyorum aşı paralı olsun ne demek, zenginler rahatça yaşasın, fakirler ucu ucuna denkleştirsin, hatta aile boyu aşı olmak için kredi çeksinler. aşıda önceliğe kızarsınız anlarım ama sosyal devlet olarak aşının paralı yapılması devlet olayına tumden ters.
önce öğretmenler, polisler, sahada çalışanlar aşılanmalıydı evet ama paralı olsun demek bana çok çok yanlış geliyor.
Paralı olsun ve buna gücü yetenler parasıyla olsun, buna gücü yetemeyecek kişileri devlet ücretsiz aşılasın isterdim ben. Ücretsizine de ücretlisine de erişememek daha can sıkıcı. Annemle babam ilk dozu oldular (kronik rahatsızlıkları var), ikinci doz için randevu alamıyorlar çünkü aşı yok. Bu yoklukta milyon eurolar kazanan futbolcular neden ücretsiz aşılansın?

Çıkmıyor . Annem kronik rahatsız 60 yasında. Hala aşı falan olmadı.
Annem 57 yaşında babam 61. Babam aldıktan sonra anneme çıktı. Iki komşusuna da çıkmış. Bilmiyorum ile göre mı değişiyor. Kronik rahatsızlıkta ise belli durumlarda çıkıyor olabilir. Doktor eşime kullandığın bir ilaçtan dolayı sana asi çıkmıştır demiş. Direkt bağışıklığı düşürüyor ilaçlarından biri. Belki kronik rahatsızlıkları siniflandirmislardir sıra sıra çıkacaktır.

Korona olup okula gelen ogretmene diyecek lafim yok,ama idarecinizin de cok buyuk ihmali var farkinda misiniz? Her gun tum personelini,ogrencisini temasli mi degil mi,hasta mi degil mi diye hes kodundan sorgulamasi gerekiyordu. Benim oglanin okulunda her sabah yapiliyor,eylulden beri tek vaka yok.

Bana kalsa madem asi bir deneme tahtasi degil de gercekten saglik icin yapiliyordu,oncelik ogretmenlere ve ogrencilere verilmeliydi. 65yas ustu nene dedelerden daha oncelikli olmaliydi. Bunu yapmadiklari icin asiya cok inanmiyorum acikcasi.

Egitimin durumu hakkinda soylediklerinize birebir katiliyorum. Zaten rezil bir egitim sistemimiz vardi,korona ile daha da beter oldu.
Çocuğunuzun okulunda tek bir vaka olmadığından nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?21 Kişilik sınıfımda bilgim olan 7 kişi geçirdi hastalığı bu güne kadar.Şu an pozitif bir öğrencim var karantinada.Veliler haber verdiği için biliyorum onları da .Belki haber vermeyenler de vardır.Bir tek okul idaresine gidiyor liste.Onlar da öğretmenler ile bile paylaşmıyorlar.HES kodu sağlık merkezine gidince belli oluyor.Grip diye evde geçirenlerin HES kodu zaten temiz.Kaldı ki hastalık ortaya çıkmadan önce kuluçka döneminde de bulaştırılıyor.Bu gün okuldaydım mesela gayette sağlıklıyım ama gelgelelim beş gün sonra bir semptom gösterdim, pozitif çıktım nerden bileyim o arada zaten gitmiş oluyorum okula.Evet okullar açık olmalı ama daha ciddi önlemlerle.Hep örnek verilen ülkeler pcr testi yapıyor her hafta mesela.Bizde sınıfta iki öğrenci aynı anda pozitif cıkarsa sadece o sınıf kapanıyor.Tek kişi çıkarsa hayat devam ediyor,kimse temaslı sayılmıyor.

Annem 57 yaşında babam 61. Babam aldıktan sonra anneme çıktı. Iki komşusuna da çıkmış. Bilmiyorum ile göre mı değişiyor. Kronik rahatsızlıkta ise belli durumlarda çıkıyor olabilir. Doktor eşime kullandığın bir ilaçtan dolayı sana asi çıkmıştır demiş. Direkt bağışıklığı düşürüyor ilaçlarından biri. Belki kronik rahatsızlıkları siniflandirmislardir sıra sıra çıkacaktır.
Sanırım ile göre.
Annem sağlık ocağına tahlil verirken sormuş doktora , doktor “Teyze daha burada sağlık çalışanlarından bir sürü olmayan var.” demiş doktor :KK43:

Paralı olsun ve buna gücü yetenler parasıyla olsun, buna gücü yetemeyecek kişileri devlet ücretsiz aşılasın isterdim ben. Ücretsizine de ücretlisine de erişememek daha can sıkıcı. Annemle babam ilk dozu oldular (kronik rahatsızlıkları var), ikinci doz için randevu alamıyorlar çünkü aşı yok. Bu yoklukta milyon eurolar kazanan futbolcular neden ücretsiz aşılansın?
Zaten test yaptırmak paralı 250 TL veriyoruz.
Cuzzi miktarda asi satilsaydi belki devlet daha fazla asi alabilirdi ülkemize.
Kronik ve zorunlu hallerde asi olacak kişilere ücretsiz yapılabilirdi.
Belki şuan 50 milyondan fazla kişi asilanirdi.

Aslında araştırdım öyle bir bilgi bulamadım. Mesela 60 yaş üstünün eşlerine 60 yaş altı dahi olsa aşı çıkacağı ile ilgili haber var ama bizim durumla ilgili yok.
çok şaşırdım canım ya sisteme düşmemiş falandır umarım da çıkar bi an önce

Ben okuluma dönmek istiyorum aşilanalim işimizin başında olalım canla başla çalışalım. Bugün kimya bayramıydi pano hazirlayacktim çocuklarla fotoğraf çekilecektim ama olmadı neden çünkü aşi yok okullar kapalı.

Bakin siz de genelliyorsunuz. Sizin cevrenizdeki ogretmenler bunu yapiyor olabilir ama bunu tum bir meslek grubuna mal edemezsiniz. Onlarin kendi sorunu.
Benim cevremde de canla basla haftanin 4 gunu okula gelip bir gunu evde canli ders yapan, asilanmadigi icin degil ogrencilerine yeterli egitimi veremedigi icin daha cok sikayet eden, asi olup da okullarin eskisi gibi devam etmesini uman ogretmenler var. Bu acidan baktınız mi hic? Sizin gozunuzde öğretmenler hep mizmiz, sikayetci, bilmem ne. Yapmayin rica ediyorum. Herkes asi olsun, sadece ogretmenler degil, tum calisanlar olsun. Asi olunca 1 gun ise giden o ogretmen de her gun gitsin isini yapsin. Cok sey kaybettik, telafisi zor, hatta imkansiz...
Yo ben bu forumda çoğu zaman öğretmenleri savundum, öğretmenler için az tartışmaya girmedim. Sosyal medyada gorduklerim falan hep mizmizlaniyor tabi bende gördüğüm kadarına yorum yapıyorum.
Okullar muhtemelen kapanacak zaten yeni açıldı ancak benim eşim sokağa çıkma yasağın da bile işe gidip kapalı fabrikada çalıştı, okullar tatil olsa bile o çalışacak, ben kapalı ofiste çalışıyorum, sıksik şehir dışı görevlerim oluyor, polis arkadaşlarım sokakta kim olduğu belirsiz insanlarla birebir temasta. Ama bu meslek gruplarından hiçbirisi ortalıkta bu kadar aşı diye dolanmiyor.

Öğretmen korona olduğunu bilse okula gelmezdi. Niye gelsin ki? Zaten virüsü kapan karantinaya giriyor. Bu arada öğretmenler aşılansa da çocuklar aşılanmayacak.

Arkadaşlar ben de bir öğretmenim ve kesinlikle öğretmenler bir an önce aşılanmalı. Çünkü çok büyük bir sirkülasyonun içinde çalışıyoruz. Sınav haftasında yüzlerce öğrenciye gözetmenlik yapıyoruz. Sayısız kağıt değişimi oluyor elden ele.

Elbette bizim canımız üstün demiyoruz ama bizim pozitif olmamız yüzlerce öğrenciye ve onların ailelerine ve çevrelerine kelebek etkisi yaratıyor.

Diğer kamu kuruluşları veya meslek dallarında çalışan arkadaşlar çoğunlukla yetişkinlerle çalıştıkları için bilinçli bir kesimle temasa geçiyorlar.

Uzattım ama sözün özü; okulları kovan, öğrencileri de her tarafa virüs taşıyabilecek arılar gibi düşünürseniz öncelik sebebimizi anlayabilirsiniz.
Sevgili meslektaşım, bu kadar açıklayıcı yazsan da, ben seni çok iyi anlasam da malesef anlamak istemeyen anlamıyor. Ahlanıp vahlanma diye yazacaklar. Keşke 1 saat bizim ortamımızda dursalar, nöbet tutsalar. Fabrikayla, bankayla kıyaslamazlar belki o zaman.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X