Öğretmenler biran önce aşılanmali.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
kesinlikle katılmıyorum aşı paralı olsun ne demek, zenginler rahatça yaşasın, fakirler ucu ucuna denkleştirsin, hatta aile boyu aşı olmak için kredi çeksinler. aşıda önceliğe kızarsınız anlarım ama sosyal devlet olarak aşının paralı yapılması devlet olayına tumden ters.
önce öğretmenler, polisler, sahada çalışanlar aşılanmalıydı evet ama paralı olsun demek bana çok çok yanlış geliyor.
Bir teste 250 lira veriyoruz zaten hanımefendi.
Öncelikli gruba tabii asi yapılacak.
Sonra cuzzi bı rakamla asi alınıp belki daha fazla asi gelirdi o zaman ülkemize ve şuan 50 milyon kişi asilanabilirdi.
Aradaki orantiyi umarım anlayabilirsiniz.

Bazi meslek gruplari ogretmenlerin asi konusunda gundeme getirilmesine tavir almis. Olaya onlarin cani can da bizimki patlican mi diye bir yaklasim gosteriyorlar. Haklilar. Calismak zorunda olan herkes oncelikli asilanmali ama neden ogretmenlerin konusulmasina bu kadar icerlenildigini cozemedim. kisaca "onlar da olsun, biz de olalim" demek varken, "niye onlar, niye onlar?" diye muhalefet olmak cok sacma geliyor bana. Kimse bize kara kaşımız kara gözümüz icin oncelik vermiyor (ki verilen bir oncelik de yok zaten), devam etmesi gereken cok cok cok onemli bir husus var ki, adi EĞITIM. Bu da su an sadece bizimle mumkun oldugu icin adimizi sıkca duyuyorsunuz. Verdigimiz bu yeni rahatsizlik icin ben kendi adima ozur diliyorum. Yaz tatilimizden sonra elestirilecek yeni bir konu daha cikti. Buyrun bol bol atip tutun.
Maaş konusunda da hep böyle oluyor Less. Kimse öğretmenler 5 alıyorsa niye biz de 5 alalım demiyor, biz 2 alıyorsak öğretmenler de 2 alsın diyor :KK70:.

Öğretmenlik sağlık çalışanları ve kuryelerden sonra en riskli konumlardan birisi aslında. Çünkü çocuklar pek etkilenmiyor virüsten, ancak taşıyıcılar. 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamalarının sebebi de bu sonuçta. Öğretmenler arası bulaşma oranı çok yüksek. Okulların açık tutulabilmesi için öğretmenlerin aşılanması şart. Geçtiğimiz ay, 5 öğretmenimizi kaybettik Trabzon'da. Birçok ilden de duyuyoruz kovid sebebiyle hayatını kaybeden/yoğun bakıma alınan öğretmenleri.

Benim anneannemle asi oldu ama gerek varmiydi hayır.
Evden çıkmaz zaten.topluluga karışmaz.
6 ay bekleyebilir miydi evet beklebilirdi.
Sağlıkçılar eşleri öğretmenler öğrenciler emniyet mensupları öncelikli olabilirdi.
Aynı şekilde yaşlı bir halam var çok uzak bir köyde oturuyor.gelen giden olmaz.topluluga girmez.hemen aşılanması şart degildi mesala.
Ama öğretmenler ve öğrenciler topluluk halinde ve şuan enfekte olan çok fazla.durumu anlamak bu kadar basit aslında.
Tabii yaşlılarda asi olmalı ama bunun bir kriteri olmalı.
Kriter zaten yaşları! Bakin israil tamamını aşıladı vatandaşının. Bastı parayı aldı tüm aşıları.
Problem ve çözüm şekli çok akıllıca değil. Dışarı çıkıp çıkmaması bir kriter değil, herhangi bir temasta yüksek ölüm riski bir kriter.

Keşke siz de asilansaniz öğretmenler de asilansa ve tüm çalışanlar. Ama böyle yazınca zaten bir öğretmen düşmanlığı var Yanlis anlaşılma oluyor. bakın sızın mesajiniza muhteşem emojisi koymuş biri mesela.
Bence su sebeple kondu o emoji (sadece tahmin), cok daha kalabalik ortamlarda calismak zorunda kalan baska meslek gruplari var. Bizi haric tutuyorum, ornegin fabrika iscileri ya da bunun gibi uretimde olan insanlar. Onlar dururken siralamanin ogretmenlere gelmesini garipsiyor herkes

Konuyu sabote etmek istemem ama eşim de yarın aşı olacak randevusunu aldı ama bana çıkmıyor aşı. Siz randevu alınca mı yoksa vurulduktan sonra mı açıldı eşinizin
Randevuyu onayladım anında eşime de randevu bilgileri gitti kendi adına.

Ben daha fazla insanla ayni odada bulunuyorum, minimum 300 kisi kadar? Orgut dosyasinda avukat olarak her gun durusmaya gittim bakin her gun. Saniklar 225 kisiydi, avukatlari, askeri personel vs vs derken bence 400 bile olabilirdik

Ben acildigini bilmiyordum, az once ogrendim yukarda yazdim. Zaten acildiysa bile ogretmenleri asilamakla bitmez ki, yuzyuze egitim goren ogrenciler de asilanmali 😞

ya zaten ilk okulu açacaksan öğretmenleri açmadan aşılamalılardı.
fabrika işçileri aşılanmalıydı her gün metrobüsle işe gidenler vs.
kamu dairelerinde belediyelerde çalışanlar.
zaten 65 yaş üstüne günde 3 saat sokağa çıkma izni varken.

65 yaş üstüne neden öncelik verildi denmesine bunun desteklenmesine şaşırdım.
Annem ve kronik hasta olan babam sürecin başından beri çalışmaya devam eden ve aynı evde yaşayan abimden kaptılar virüsü. Her 65 yaş üstü tek başına izole bir şekilde yaşamıyor ki. Aynı evin içinde hergün dışarı çıkmak zorunda olan çocuklarıyla, torunlarıyla yaşayan bir çok yaşlı var. Ne yapacaklar onları?
Onlar üzerinden bir ayrıma gitmeye kalksalar işin içinden çıkamazlar.

Aşı neden yetersiz alındı, biz üretime neden geçemedik diyebiliriz ama olmayan aşıların hırsını 65 üzerinden çıkarmak hiç doğru gelmedi bana.

Maaş konusunda da hep böyle oluyor Less. Kimse öğretmenler 5 alıyorsa niye biz de 5 alalım demiyor, biz 2 alıyorsak öğretmenler de 2 alsın diyor :KK70:.

Öğretmenlik sağlık çalışanları ve kuryelerden sonra en riskli konumlardan birisi aslında. Çünkü çocuklar pek etkilenmiyor virüsten, ancak taşıyıcılar. 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamalarının sebebi de bu sonuçta. Öğretmenler arası bulaşma oranı çok yüksek. Okulların açık tutulabilmesi için öğretmenlerin aşılanması şart. Geçtiğimiz ay, 5 öğretmenimizi kaybettik Trabzon'da. Birçok ilden de duyuyoruz kovid sebebiyle hayatını kaybeden/yoğun bakıma alınan öğretmenleri.
Bizim toplumumuzda bu kafa yapisi hep var malesef. Hak aramayi bilmiyoruz. Bende yoksa onda da olmasin mantığı.
Keske kimse ölmese. Bu haberleri hic duymasak.

ya zaten ilk okulu açacaksan öğretmenleri açmadan aşılamalılardı.
fabrika işçileri aşılanmalıydı her gün metrobüsle işe gidenler vs.
kamu dairelerinde belediyelerde çalışanlar.
zaten 65 yaş üstüne günde 3 saat sokağa çıkma izni varken.
Evet ben de yukarda cok benzerini yazdim. Cooook daha fazla risk altinda insanlar vardi, neden ogretmenlere oncelik verildi? Misal ben seker ce kalp hastasiyim, kronik rahatsizligim var yani. Benim gibi insanlar dururken neden daha az risk altindaki herhangi bir meslek grubu asilansin?

Ay ne diyorsunuz kizlar 😱 beden boyle bir karar verildi ki? Kaldi ki ogretmenleri asilamakla bitmez ki, ogrencilerin de asilanmasi gerek 🤦🏼‍♀️
Sözde yüz yüze eğitim başlamadan önce öncelikli olarak köy öğretmenlerini aşılayacaklardı. Onlar yüz yüze eğitime diğerlerinden 1 hafta önce başladılar. Ancak mayısa sıra vermişler köy öğretmeni arkadaşıma, merkezdeki bir arkadaşıma ise aşı konusundan hiç bahsedilmemiş. Önce mavi, sarı ve turuncu olan illerimizde başlandı, kırmızılarda da sadece belli bir kademe açıldı diye biliyorum. Şimdi ülkenin çoğu kırmızıya dönünce de illerin yetkililerinin kararına bağlandı yüz yüze eğitim. Bazı ilçelerde var, bazılarında yok. Öyle karman çorman.

Bence su sebeple kondu o emoji (sadece tahmin), cok daha kalabalik ortamlarda calismak zorunda kalan baska meslek gruplari var. Bizi haric tutuyorum, ornegin fabrika iscileri ya da bunun gibi uretimde olan insanlar. Onlar dururken siralamanin ogretmenlere gelmesini garipsiyor herkes
Çünkü okullar kapatılmadi ve bulaştıran grup da öğrenciler. O yüzden öğretmenler asilanmaliydi. Siz eminim dikkat ediyorsunuzdur tedbir alıyorsunuz ama öğrenciler almıyor ve sınıfta birbirlerine ve öğretmenlere bulastiriyor. Okullar açık öğrenciler ulaşımı kullanıyor. Kapansa onların kalabalığı gidecekti en azından. O zaman öğretmenlere asi zorunluluğu olmazdı.

Kusura bakmayin asla hak vermiyorum size cunku yuz yuze egitime gecilmedi. Gecilse idi hakliydiniz. Ben pandeminin en basindan beri her gun ise gitmek ve insanlarla temas etmek zorunda olan bir meslege sahibim. Hic kimse bizi asilamayi dusunmezken, uzaktan egitimde ogretmenler de asilanmasin bi zahmet
İşte aşilanip gecilmeliydi ki biz tam üç hafta yüz yüze eğitim yaptık.

65 yaş üstüne neden öncelik verildi denmesine bunun desteklenmesine şaşırdım.
Annem ve kronik hasta olan baban sürecin başından beri çalışmaya devam eden ve aynı evde yaşayan abimden kaptılar virüsü. Her 65 yaş üstü tek başına izole bir şekilde yaşamıyor ki. Aynı evin içinde hergün dışarı çıkmak zorunda olan çocuklarıyla, torunlarıyla yaşayan bir çok yaşlı var. Ne yapacaklar onları?
Onlar üzerinden bir ayrıma gitmeye kalksalar işin içinden çıkamazlar.

Aşı neden yetersiz alındı, biz üretime neden geçemedik diyebiliriz ama olmayan aşıların hırsını 65 üzerinden çıkarmak hiç doğru gelmedi bana.

bana kalsa kronikler yaş sınırı olmadan ilk aşılanmalıydı.
ama madem bir yerleri açacaklar önce aşı sonra açma olmalıydı.
açmayacaktı o zaman okulları.
yavaş yavaş kademe kademe aşıyı yaptıktan sonra açılmalıydı.

bana kalsa kronikler yaş sınırı olmadan ilk aşılanmalıydı.
ama madem bir yerleri açacaklar önce aşı sonra açma olmalıydı.
açmayacaktı o zaman okulları.
yavaş yavaş kademe kademe aşıyı yaptıktan sonra açılmalıydı.
Bu seferde sınavı olan olmak zorunda olan kesim var.
Onu bahane olarak yada gerçekler olarak önümüze sereceklerdi.
Şimdi diyorlar ki eğitim aksamadan devam etti.

Futbol fanatiğiyim. Milyonlarca eurolar kazanan futbolcuların devlet imkanlarıyla testler yaptırmasına da aşılanmasına da sinirlerim bozuluyor.

Bizim sitede de pozitif bir aile var, karantinadalar. Çocukları her gün bahçede diğer çocuklarla oynuyor. Doğu'da ve küçük yerlerde gördüğüm/öğretmen arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla çocuklar ya sokaklarda oynuyorlar, ailelerin çoğunluğu 8-10 çocuklu olduğu için başımdan gitsin diye bakıyorlar çocuklara ya da okula gidilmemesini bahane görüp çalıştırılıyor o çocuklar, bedava işçi muamelesi görüyorlar. Bilinçli aileler çocuklarını evden çıkarmıyor diyoruz ancak ülkenin geneline yayınca o bilinçli aileler %20'leri anca kapsar. 1 seneden fazladır bu salgın var, ancak araştırmalar çocukların %50'ye yakınının hâlâ herhangi bir şekilde eğitime ulaşamadığını gösteriyor.
Güneydoğudayim ve söylediklerinizin hepsini ve daha fazlasını bizzat görüyorum.

Çünkü okullar kapatılmadi ve bulaştıran grup da öğrenciler. O yüzden öğretmenler asilanmaliydi. Siz eminim dikkat ediyorsunuzdur tedbir alıyorsunuz ama öğrenciler almıyor ve sınıfta birbirlerine ve öğretmenlere bulastiriyor. Okullar açık öğrenciler ulaşımı kullanıyor. Kapansa onların kalabalığı gidecekti en azından. O zaman öğretmenlere asi zorunluluğu olmazdı.
Ogretmenlerden once ogrenciler asilanmaliydi. Ogretmen onlara kiyasla uzak kaliyor nispeten. Ustelik yeni mutasyonla onlar da risk grubunda. Eger her ogrenciyi asilayacak kadar asi yoksa o zaman okulu hic acmayacaktin tabi ki

En son hatırlıyorum ben Şubat ayında öğretmenler asilanacak ve kademeli olarak yüz yüze eğitim başlanacak denilmişti.
Sonuç hala öğretmenler aşılanmadı.
Öğretmenler kadar öğrencilerde ne yazikki hastalanmaya başladı.tasiyici çocuklar arttı.
Okullar açılmadı çocukların durumu kötü oldu.
Okullar açıldı öğretmen vaka ve diğer vakalar arttı.
Ne yazikki eğitim öğretim de korona tsunami etkisi yaptı.
Bunu burdan ne kadar konussakda değiştiremiyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X