pkoluyum şeker hapıyla 3 ayda 15 kg verdim!...

merhaba
bende pko hastasıyım glifor adındaki şeker ilacını kullandım bir süre aynı şekilde bende de iştah azalmasına yardımcı oldu kiloda verdim ama 2 aydır kullanmıyorum midemi bulandırmaya başladı verdigim kilolarıda hızla geri almaya başladım 20 kiloya yakın fazlam var böyle bi problem yaşayan oldu mu olduysa da nasıl üstesinden geldiniz paylaşırsanız sevinirim

Ben de Glifor kullanıyorum yaklaşık 3 aydır. Kullandığımın 1. ayı sonunda kendimi acilde buldum , o kadar çok mide bulantısı ve istifra oluyordu ki ölüyorum sandım. Tabi bu arada bir ayda 2 kilo verdim. Doktorum başka bir şehirdeydi aradım, dozu yarıya düşürmemi istedi. (2*1 içiyordum 1000 mg Glifordan) Daha sonra ara ara aksattım ama genel olarak kullanmaya devam ettim, aksattığım dönemde verdiğim kiloları geri alıyor gibi oldum hemen ilaca tekrar başladım. Kontrole gittiğimde verdiğim kilolar için doktorum beni tebrik etti ve ilacı kullanmayı kesinlikle bırakmamı söyledi. Dozu tekrar günde 2*1 e çıkardık. Pko malesef hep bizimle ve görmezden gelemeyiz. Tavsiyem doktorunuzun verdiği ilaçları yan etkileri ne olursa olsun kullanmayı kesmemeniz..

pekı ramazanda nasıl ıcılıyor malum oruç mıgde bulantısı nasıl bas edılıyor kı bırde sahur ve ıftarda ıcıyorsunuz sanırım bılgılendırırısenız sevınırım

kızlar sadece ılk saYfayı okuyabıldım mart sonu nısanın basında ben akupunktura baslamıstım doktor annem babam seker hastası oldugu ıcın tahlıl ıstedı ve yaptırdım seker hastası adayı oldugumu ve ınsulın dırencımın yuksek oldugunu soledı akupuıntur tedavısıne 3 hafta kadar devam ettım her kılo verme gırısımı gıbı ılk hafta 103,2 den 99 ,2 ye dustum bu arada dahılıye uzmanı metformını banada verdı ama ben kullanmak ıstemedım seker hastası degıldım sadece dırencım vardı ve doktoruma sordumda kılo verdıgımde ınsulın dırencımın dusecegını soledı ılacıda zayıflataması ıcın yazdı dedım ben kendım zayıflayabılırım 99.1 kılodan sonra akupunturda 100.1 cıktım dıyet lıstemın dısına cıkmama ragmen zaten doktor ole bı lıste verıyorkı o akupunturlar ne ıse yarıyor hala anlamadım o lısteyı uygulayan herkes gayet gusel kılo verebılır dedımkı her hafta manısa eskısehır arasını bosuna gıdıp gelıyorum ve akupunkturu bıraktım kendım yememı duzenleyerek hıc spor yapmadan hazırana kadar 92 kıloya dustum sonrasında kılo vermem bıraz yavasladı memleketıme geldıgımde 92 93 gosterıyordu bı kac hafta bole kaldım ve endokronolojı ve metabolızma uzmanına cıktım oda hormonlarıma troıd bezlerıne ve sekerıme baktı artık ınsulın dırencım yoktu cok sukur dıger herseyde cok saglıklıydı hazıran sonundan bu yanada 86,9 dustum dıyet yapmıyorum kızlar sadece yememe dıkkat edıyorum kımse omrunun sonuna kadar dıyet yapamayacagı ıcın Allah hastalık verıp zorunlu kılmasın kımseyı o yuzden dıyetler bana cok sacma geldı ınsan kendını kontrol ettıkten sonra verebılıyor demem okı eger metformını kullanmadanda basarabılceksenız seker hastaları ıcın demıyorum sadece zayıflamak ıcın kullanmayı dusununen arkadaslar ıcın ınanın ıstedıkten sonra cok kolay kılo verebılıyorsunuz sadece kendı vucudunuzu tanııyın dıyet yapmadım ev ıcerısındekı hareketlerımı cogalttım ve 20 gundurde spor salonuna gıdıyorum mart ortasından berı 103,2 den 86,9 kendı kendımın ılacı olarak cıktım kızlar

Kızlar banada diyetisyenim önermişti ama ben dayanamadım bir kokuda bir gün yemekten aklınıza gelebilecek her şeyden midem bulanıyordu. Mide bulantısı,baş dönmesi,israf etme... Dayanabilene helal olsun ben ilacın ismini duyunca bile midem bulanıyor artık.

evet kızlar ben gun gun yazıcagım neler yaptığımı
22.07 tarıhınde başladım oruç olduğu ıcın ıftar ve sahur arası kullanıyorum 850 mg olarak sagolsun bı arkadaş yemek arasında ıcmemızı onermıstı bende oyle yapıyor suan 2 gunu ama ben 800 gr vermıs bulunmaktayım anlam veremedim ama bır den bıre ama kullanmadan bır gun oncekı sahurda bayağı abartmıştım ondan ola bılır tabı ben daha once kızımın doğumundan sonra kullanmıştım ve bayağı ısımı gormustu ama mıgde bulantısı yaptığı ıcın bırakmıştım sımdı hedefım bı 10 kılo vermek ılk ayda bıraz evde hareket ve yedıklerıme dıkkat ederek tammmlamak ıstıyorum sonuç u an ve an yazıcagım

kg verelive ilacı bırakalı epey oldu hiç verdiğim kiloları geri almamıştım ama ramazan bana kilo aldırıyor sanırım :KK50: bende sahur ve iftarda yemekten sonra 2 tane içerek bu ilaca devam etmeye başladım... yinede fazlam yok ama tedbir amaçlı tartımda komşuda bi kaç haftadır isteyemedim de..tahmini 57-58 falan oldum diye düşünüyorum.. iftarda-sahurda salata-ızgara vs. tarzı yiyeceğim

ben ilac kullanmayi duzenli devam ettiremedim.Tatil vs derken.Tr de dr kullanmaya devam etmemi soyledi.4gun oldu evime doneli diyetle beraber tekrar basladim.gelismeleri yazarim
]

bütün yorumları okudum , hap zayıflatmış 3 ayda bu kadar kilo vermek muhteşem olmalı. Bende istiyorum :) ama yaşım 16 bana da o hapı verirler mi? Bide bunun için kadındoğumamı gitmeli diyetisyene mi? yeni yıla az kaldı yeni yıla 15 kilo vererek girmek istiyorum umarım okur ve cevap verirsiniz:18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18:

üç gün oldu glifor 850 mg günde bir dozla başladım arkadaşlar 2 kilo verdim 85 kiloydum 83 oldum yaptığım önceki dyetlerde hiç 83 e inmemiştim ama indim şükür şuan iyi gidiyor sabahları yemek arası alıyorum fazla miğdem bulanmıyor mutlaka yemek arası alın arkadaşlar....

doktor tavsıyesıylemı aldınız acaba yoksa kendınızmı aldınız? f

benım sıze bır kac sorum olacak bayanlar cevaplarsanız sevınırım banada ıkı yıl once pko teshısı kondu 6ay dogum kontrol hapı kullandım yazz 24+4 du adıda sonra doktora gıttıgımde gecmıs dedı kullanma bırak gene sana kalmıs ıstersen kullanadabılırsın dedı bende kımyasala gerek yok dedım kullanmadım.ama bır yıl sonra gene adet gecıkmelerım basladı suanda hala aynı sıkıntıdayım gıttıgım doktorlar ultrasonlada bakıyor bısı yok kan testıde yapıyor bırsey yok ee ne var ozaman bılmıyorum delırecem enson her gun bır kılo alıyorum vucudum balon gıbı oldu bıldıgınız sıstım yanı hem kılo hemde odem var heryerımde sızce bendede ınsulın dırencı olabılırmı?bunun ıcın hangı doktora gıdeyım bılmıyorum kadın doguma gıttım hemde kac cesıt doktora yanılma payları vardır dıye dusundum kan ver ultrason cektır bırsey yok dıyorlar ya ben regl olmuyorum 40-45 gunde bır oluyorum bazen ıkı ayda bu ılacın tam olarak etkısını anlamadım ben bu ılacı kullanırken dogum kontrol hapıda kullanıyormusunuz acaba bunuda merak edıyorum yoksa sadece bu ılacla pkolarınız gecıyormu??

benım sıze bır kac sorum olacak bayanlar cevaplarsanız sevınırım banada ıkı yıl once pko teshısı kondu 6ay dogum kontrol hapı kullandım yazz 24+4 du adıda sonra doktora gıttıgımde gecmıs dedı kullanma bırak gene sana kalmıs ıstersen kullanadabılırsın dedı bende kımyasala gerek yok dedım kullanmadım.ama bır yıl sonra gene adet gecıkmelerım basladı suanda hala aynı sıkıntıdayım gıttıgım doktorlar ultrasonlada bakıyor bısı yok kan testıde yapıyor bırsey yok ee ne var ozaman bılmıyorum delırecem enson her gun bır kılo alıyorum vucudum balon gıbı oldu bıldıgınız sıstım yanı hem kılo hemde odem var heryerımde sızce bendede ınsulın dırencı olabılırmı?bunun ıcın hangı doktora gıdeyım bılmıyorum kadın doguma gıttım hemde kac cesıt doktora yanılma payları vardır dıye dusundum kan ver ultrason cektır bırsey yok dıyorlar ya ben regl olmuyorum 40-45 gunde bır oluyorum bazen ıkı ayda bu ılacın tam olarak etkısını anlamadım ben bu ılacı kullanırken dogum kontrol hapıda kullanıyormusunuz acaba bunuda merak edıyorum yoksa sadece bu ılacla pkolarınız gecıyormu??

merhaba arkadaşım bende yaşadım aynısını yasmin diana 35 çok kullandım ama hep kadın doğuma gittim benden sana tavsiye endokrin bölümüne git bende hipo tiroidi çıkdı çok şükür ilaçla normale dönüyo yemesem kilo alıyodum bende birde o bölüme bi git derim iyi bir hastaneye git

Polikistik over sendromu tedaviyle tamamen kurtulabileceğimiz bir hastalık değil canım. Düzenli ve doğru beslenmeyle birlikte hareketli bir yaşamla hayat kaliteni artırabilir, polikistik over sendromunun etkilerinden kurtulabilirsin ama bu, yine de hastalıktan tamamen kurtulduğun alnamına gelmiyor. Bir makalede doğum kontrol ilaçlarının sadece kullanıldıkları süre itibariyle geçici bir çözüm sunduğunu, ilacı kullanmayı bıraktığın anda âdetlerin düzensizleşmeye başladığını okudum. Birçok doktorun birleştiği ortak nokta; PKO ile mücadelede en etkin sonuç "diyet+egzersiz (ya da buna oldukça hareketli bir yaşam diyelim)+ ilaç" üçlüsüyle alınıyor. İnsülin direnci sorunun olabilir. PKO insülin direnci sorununu tetikliyor. Kadın doğum ya da dahiliye uzmanları da gerekli tetkikleri yaptırabiliyor ama en iyisi metabolik hastalıklarla daha yakından ilgilenen endokrinoloji bölümüne gitmek.

Son düzenleme:
selam kızlar
yazsam mı yazmasam mı diye düşündüm ama bu ilacı kullananlar için biraz umudunuz olsun diye yazmaya karar verdim...Ben polikistik over hastasıydım evlendim ve 1 yıl içerisinde 50 kg'dan 70 kg'ye çıktım.. XS giyerken L ve XL giymeye başladım..

psikolojikmen bitik bi haldeydim her yerim karnım bıngıl bıngıl kat kat etlerim vardı...sayısız diyete girdim bozdum,sayısız spor salonuna,yürüyüşe gittim ve ardından hemen kebapçıda aldım soluğu...ve eşim sayısız iddaalar koydu kg vermem için veremedim..sonra 1 ay dikkat ettim tartıldım baktım gram gitmemişti.umutlarım yerle bir olmuştu..bu arada da bebek tedavisi için doktora gittim ve bana insülin direnci olduğunu pkoluların kolay kg veremediğini metformin(meşhur glukofen,glifor,matofin vs.) içerikli şeker hapını yazdı...mucizemle o gün tanıştım..

İlk günler 1 tane içtim pek faydası olmadı doktorum 2'ye çıkarmasıyla dünyam alt üst oldu..açlık hiç hissetmedim ve mide bulantılarım,ishal,kusma bütün yan etkiler oldu kullandığım ilk hafta yemeden içmeden kesildim resmen..ve ilk hafta 2-3 kg verdim şoka girdim resmen tartıya çıkıncaa..
zamanla geçti yan etkiler ama alışması zor bi ilaç.ama inat ettim ilacı bırakmadan içtim..baktım gittikçe kg veriyorum bende yediklerime dikkat ettim meyve-sebze ağırlıklı beslendim,metabolizmamı hızlandıran bitki çayları içtim..evde egzersiz yaptım,göbeğim hızlı erisin diyee yarım mekik çekmeye özelliklee çok dikkat ettim..ve 70 kg olan ben şu an 55 kg'ya düştüm.. hızlı verdiğim için çatlaklarım oldu ama umrumda değil.. :KK9:

ilacı kullanan arkadaşlara tavsiyem inanın ve hiç bırakmayın pkoluların işini kolaylaştıran bi ilaç...isteyen arkadaşlarlarda öğünlerde ne yediğimi paylaşabilirim..
merhaba paylaşımın için teşekkürler bende pkoluyum ve prolaktin yüksek geçen sene öğrendim pikolu olduğumu doktorum bana glifor 1000mg vermişti bu ilaç hem yumurta kaliteni arttıracak hemde baya kilo verirsin demişti ama ilaç yan etkileri beni mafetmişti mide bulantısı iştah kaybı buna bağlı baş dönmesi yorumlara göre bunların 1 haftada geçmesi gerekiyordu ama ben bir ay anca dayandım çevremdeki kişiler bana sürekli hasta gözüyle baktıkları için bıraktım ve çok pişman oldum şimdi yeniden başladım kilo verme çabalarım sonuç vermeyince .11 gün oldu başlıyalı tık yok önceki kullanımımda tatlı ,hamur işi çörek vs görmeye tammülüm yoktu ozaman akşam yatarken içiyordum doktor öyle demişti şimdi ise kahvaltıdan hemen sonra iştahımda hiç bir değişiklik yok iştahımı kontrol edemediğim içinde diyet yapamıyorum ilaç etkisini ne zaman gösterir acaba bilginiz varmı :KK50::KK50::KK50::KK50:

üç gün oldu glifor 850 mg günde bir dozla başladım arkadaşlar 2 kilo verdim 85 kiloydum 83 oldum yaptığım önceki dyetlerde hiç 83 e inmemiştim ama indim şükür şuan iyi gidiyor sabahları yemek arası alıyorum fazla miğdem bulanmıyor mutlaka yemek arası alın arkadaşlar....
cnm merhaba glifor, dioformin, matofin aynı etkileri gösterebilirmi bana doktorum matofın verdı ama oyle kilo kaybı ishal mıgde bulantısı olmadı acaba diaforminmi kullansam

arkadaşlar ben 5 aydır şeker ilacı kullanıyorum. hiç kilo veremedim bu normal mi.......

arkadaşlar ben 5 aydır şeker ilacı kullanıyorum. hiç kilo veremedim bu normal mi.......
bence normaldir çok bir bilgim yok ama.. bu başlığı açan arkadaş bence ilaç yüzünden değil de kendisi sağlıklı beslenmiş spor yapmış diye kilo vermiş gibime geldi. ilaç bence sadece mide bulandırdığı fln. için iştahı azaltmıştır.

merhaba arkadaşlar valla on gündür bende kullanıyorum ama gerçekten yan etkileri insanı çıldırtıyor bende glifor 850 mg kullanıyorum sabah akşam ama öksürmekten perişan oldum karaciğerime mi etki yaptı bilmiyorum iştahıda kesiyor doğru 10 günde 2 kilo vermişim ama öksürükten dayanamıyorum

merhaba arkadaşlar valla on gündür bende kullanıyorum ama gerçekten yan etkileri insanı çıldırtıyor bende glifor 850 mg kullanıyorum sabah akşam ama öksürmekten perişan oldum karaciğerime mi etki yaptı bilmiyorum iştahıda kesiyor doğru 10 günde 2 kilo vermişim ama öksürükten dayanamıyorum

Merhaba arkadaşım, bu ilaç sende reflüyü tetiklemiş olabilir. Bence doktorundan proton pompa inhibitörü yazmasını iste. (Mide koruyucu)

X