Prenses görümce.

Gelin diye ucuz işçi aldiklarini saniolar çünkü. Kadin her sana dediginde eşin kalkip atilmali anne bana de senin cocugun benim ben dururken ona is yaptiramazsin diye. Ama nerde öyle adam ara ki bulasin. Kaldi ki ev temizlemek agir is bence kesinlikle erkek yapmali nazik bi kadin neden koca supurgeyi kovalari kaldirmaya cabalasin bi de lohusayken diyosun. Sen bilmezsen kendi kıymeti baskasi hic bilmez. Ben sana biz gidince temizlikci yollarim de hatta cagir eve gelsin ertesi gün yapma temizlik falan ne münasebet ya. Sen yokken ne yapiolar onu anlamış degilim?
Koca süpürge ve kova mi :KK70: lohusayken tabii yapmasın bebeğiyle ilgilensinler ama şu koca sıfatınız baya komik.

Yani durup durup genel temizlige gelini beliyorsa her seferinde evde kizi ya da baska cocugu varken gelini bekliyorsa evet cok hatali..yani dedim ya gunluk temizlige bulasik yemek bunlara kesinlikle ederim.. kendi evimdede yapiyorum sonucta oturmak adetim degildir
Yapmam ben. Çay bile koymam. Normalde evde istediğim kadar severek yapayım, suistimal ediliyorsam yapmam, çifte standart görüyorsam yapmam. Kendi kızını oğlunu dana gibi yatırıp, geline lohusa hali ile laf sokan birine çay şekeri uzatasım gelmez.

Koca süpürge ve kova mi :KK70: lohusayken tabii yapmasın bebeğiyle ilgilensinler ama şu koca sıfatınız baya komik.
Ya evet büyük diiller mi bi bana mi agir gelio çekele çekele insan terlio süpürgeyi bi kova su aliyim derken muslugun önünde iki büklüm belim agrio. Egil kalk cam sil falan aman yarabbi. Erkek diye kas gücüyle adamim diye salinan bi tip öküz öküz oturacak orda narin kadın bu isleri yapacak sonra o öküz yatakta gündüz temizlikten cani cikmis kadindan bi de karilik bekleyecek. Bundan daha adaletsiz bisey var mi ya.

kaynanam bana şu ana kadar hiç bir ev işini kitleyemedi. yedi senedir evliyim en büyük hayali bana iş buyurup kaynanalik yapmak.
ama ben yapmazsam nasıl yaptıracak?

bisey derse laf sokarsa usulünce cevabını verip geçiyorum. kafama da takmıyorum.

siz biraz boşuna dert edinmissiniz. yapmayın olsun bitsin

Yapmam ben. Çay bile koymam. Normalde evde istediğim kadar severek yapayım, suistimal ediliyorsam yapmam, çifte standart görüyorsam yapmam. Kendi kızını oğlunu dana gibi yatırıp, geline lohusa hali ile laf sokan birine çay şekeri uzatasım gelmez.
Ben normal bir kv ya da normal bir yerden bahsetmistim ama evet lohusa birine merhamet etmeyene edilmez

Şimdi bence asıl olay kv nin ev işi
Kitlemesi değik konu sahibi için
Neden derseniz evet eşitlik olmalı ona katılıyorum ben beklemem ev işi falan
Umrumda olmaz

Kv laf sokuyormuş vs vs ruh sağlığını korumak isteyen insan hiç muhattap olmaz
Ama kendisi buna dair bir şey demiyor ısrarla gitmeye devam edecek...
80 yaşındaki bir insanı değiştiremezsin
İmkansız o

cinsiyet hakkında açık oturum yapsalar ds olmaz o iş
Direkt görüşmeyeceksin kafa rahat olacak herkes mutlu olacak aslında

ha ya da evşne gidip iş yapmayacaksın arada laf yiyeceksin ama umursamayacaksın karşılığında laf sokacağın adamların yaşı belli
Yine bir anlam ifade etmeyecek

ama konuyu yazarken bile hem işlerinden bahsetmesi hem görümceden kindar bahsetmesi asıl sorunun görümce olduğunu gösterir

kendisi 3 ü yapsa ev işi yapmaya razı zira
Buna bakılırsa ben ev işi hiç yapmam ayda yılda bir geliyorum oğluyla kızı yapsın asıl çocukları onlar derdi

Çünkü KV laf söyleyemiyor yaşlı diye. KV hırsını görümceden çıkarıyor

Eşine söylesin o zaman.
Eşim yayılıp kardeşini eleştirmekten başka iş yapmasın, ben tuvalet temizleyeyim, oh ne güzel. Böyle bir dünya yok.

Büyük temizlik için birini tutsunlar. Durumları yoksa oğlu-kızı tutsun.
Basit günlük işler için de oğlu totosunu kaldırsın bir zahmet. O zaman kalkıp ben de yaparım.
Ama beyefendi oturduğu yerden bik bik çene yapacaksa görümceme değil eşime bilenirim.

Bizim burda bir laf var gelinden kız olmaz, kaynanadan ana olmaz diye. Ben hep derdim yok ya olurmu sonra yaşadıkca gördüm ki doğruymuş. Benim ex kayınvalide 3 kızı vardı hepsi evine temizlikci alırdı prensesler ya, temizlikçi gelince kaynanam da giderdi mutlaka yardıma oda yardım eder ev1 günde bitsin diye. Kaynanamın evi temizlendiğinde sadece beni çağırır kızları anca yemeğe gelir arkadan bulaşığı bile makineye koymaya can çekişirler gelinim ya lafa gelince benden beklenir işler. Benim evi ise tek başıma temizlerim kimse yardıma gelmez yanımda ne anam var ne bacım. Bir iki böyle ondan sonra gitmedim. Kaynanam da laf sokunca aslan gibi gelinin olsun evi tek başına temizle. Dedim kaynanacım sen gencecik kaynanasın, kızlarına bile yetişiyorsun, şöyle yapalım sıraya bindirelim bir defa 2 kızın gelsin, birdefa da benle diğer kız gelsin beraber temizleyelim. O oldu birdaha laf sokmadı.

Ya evet büyük diiller mi bi bana mi agir gelio çekele çekele insan terlio süpürgeyi bi kova su aliyim derken muslugun önünde iki büklüm belim agrio. Egil kalk cam sil falan aman yarabbi. Erkek diye kas gücüyle adamim diye salinan bi tip öküz öküz oturacak orda narin kadın bu isleri yapacak sonra o öküz yatakta gündüz temizlikten cani cikmis kadindan bi de karilik bekleyecek. Bundan daha adaletsiz bisey var mi ya.
Benim süpürge çok hafif belki ona alıştığım için abartı geldi. Kovam da küçücük.. cam silmek işi gerçekten zor. Kadın, erkekten bağımsız tehlikeli bir şey zaten ben korkarım. Is bölümü guzeldir maddi, manevi yapmak lazım. Sadece bir kişiye yıkilmaz tabii.

Neden tutup elinden çagırmıyorsunuz.
Hadi gel sen süpür ben sileyim gibi konuşma yapacak kadar yakınlıgınız yok mu?
Evi kullanan herkes kariyer eğitimi bir kenara koymak zorunda kocaman anne baba hizmetçi mı?
Yapmam diyorsanız verin parasını bir kadın dan yardım isteyin.
Ev temizlerken hep birlikte çay bahçesine çay içmeye gidin

Yahu eşim yapar ev temizliği:)) bizim evde toplumsal cinsiyetçi iş bölümü kaliplarının yeri yoktur. Ben öyle bir şey hissettiğim an müdahale ederim. Bence kadınlar arasi dayanışma eksikliği asil sorun. Ben bundan şikayetçiyim. Kadin benden sürekli iş bekleyip laf sokarken kızı oldukça sessiz. Prenses muamelesi görmeye alışmış yani, isine geliyor. Kadınlar her koşulda hakli degil, üzgünüm.

Bence de kadınlar her koşulda haklı değil. Böyle düşünen bir insan değilim.

Eşiniz de iş yapıyorsa sorun ne o zaman?
Görümceniz 80 yaşındaki insanlara iş yaptırıyorsa kendi vicdansızlığı. Ben olsam günlük üstüme düşeni yaparım, gerisine karışmam.

Tuvalet temizlemek zorunda da değilsiniz bu arada. 80 yaş için böyle işler ağırdır. Birini tutsunlar ya da durumları yoksa siz tutun olsun bitsin.
Görümce de maddi destek olmak isterse olsun. Gerisi kendi vicdanı.

Böyle kendinizi doldurmanızın size bir faydası yok. Görümce iş yapsa bile böyle bir kayınvalide eleştiresi varsa eleştirir sizi. 80 yaşındaki insana laf anlatamazsınız. He deyip geçin.

Arkadaşlar benim bir görümcem var, benden 6 yaş küçük, kariyer yapıyorum ayağına evde hiç bir iş yapmıyor..inanılmaz şımartmışlar, yumurtasını bile 80 yaşındaki babası kırıyor. Tabi bu benim sorunum değil, benim sorunum kayinvalidemin kendi prenses kızı hiç bir şey yapmazken ben eşimle onları ziyarete gittigimde benden ev temizliği vs konularında yardım beklemesi ve istediği kadar yapmadığımda bana tatlı tatlı laf sokması. Farklı şehirlerde yaşıyoruz, aramızda 8 saat mesafe var, sık sık görüşemiyoruz ama her görüşmede laf yiyorum. Kızı odasında takılırken benden kırk yılda bir gittigim yerden hizmet bekleniyor, hatta lohusayken bile! Bir kaç kez yaptım da ama bu sefer de eşim çok tepki gösterip kardeşine sinirleniyor. Kendi anneme sordum, ne düşündüğünü merak ederek ancak o kayinvaliden yaşlı, sen bosver onun kızını yardım et, temizlik falan muhakkak yap diyor. Şimdi yine ziyarete geldik, bir gün oldu, yarın itibariyle baslar laf sokmalar, tacizler... bu arada kızıyla benim eğitim düzeyimiz aynı. Aynı meslek grubundayiz, akademisyeniz ikimiz de... yani o elinde kitap, önünde bilgisayar büyük işler başarirken benim akademik emeğim yok sayılıyor, sıradanlastiriliyor. Bana saygı duymuyor gibiler. Belki de abartıyorum..abartıyor muyum?
Annene sorma kendi aklın yok mu ne yapmak istiyorsan öyle davran

Arkadaşlar benim bir görümcem var, benden 6 yaş küçük, kariyer yapıyorum ayağına evde hiç bir iş yapmıyor..inanılmaz şımartmışlar, yumurtasını bile 80 yaşındaki babası kırıyor. Tabi bu benim sorunum değil, benim sorunum kayinvalidemin kendi prenses kızı hiç bir şey yapmazken ben eşimle onları ziyarete gittigimde benden ev temizliği vs konularında yardım beklemesi ve istediği kadar yapmadığımda bana tatlı tatlı laf sokması. Farklı şehirlerde yaşıyoruz, aramızda 8 saat mesafe var, sık sık görüşemiyoruz ama her görüşmede laf yiyorum. Kızı odasında takılırken benden kırk yılda bir gittigim yerden hizmet bekleniyor, hatta lohusayken bile! Bir kaç kez yaptım da ama bu sefer de eşim çok tepki gösterip kardeşine sinirleniyor. Kendi anneme sordum, ne düşündüğünü merak ederek ancak o kayinvaliden yaşlı, sen bosver onun kızını yardım et, temizlik falan muhakkak yap diyor. Şimdi yine ziyarete geldik, bir gün oldu, yarın itibariyle baslar laf sokmalar, tacizler... bu arada kızıyla benim eğitim düzeyimiz aynı. Aynı meslek grubundayiz, akademisyeniz ikimiz de... yani o elinde kitap, önünde bilgisayar büyük işler başarirken benim akademik emeğim yok sayılıyor, sıradanlastiriliyor. Bana saygı duymuyor gibiler. Belki de abartıyorum..abartıyor muyum?
Konunun görümcenizle ne ilgisi var? Sizin probleminiz kayınvalide ile. Yapmak istemiyorsanız yapmayın. Görümcenizi işin içine karıştırmadan kayınvalideniz ile eşiniz görüşsün.Rahatsız olduğunuzu belirtsin. Kayınvalideniz kalabalık olunca temizlikte yoruluyorsa yardımcı birini almayı da teklif edebilirsiniz. Siz lohusa iken iş yaptınız diye eşiniz niye çok tepki gösterip kardeşinize sinirleniyor. Kendisi de kız kardeşi gibi o ailenin çocuğu. Çok düşünüyorsa kendisi yardım etsin annesine. Siz daha çok görümceye bilenip görümceyi hedef göstermişsiniz.

Elimden bu kadarı geliyor dersiniz yaptığınız ev işleri beğenilmiyorsa. Temizlikçi değilsiniz sonuçta dip köşeye girecek kadar.

Size ne ki görümcenizin yumurtasını babasının kırmasından. belki babasının yaptığı yumurtayı beğeniyor. siz niye bu kadar görümcenize bileniyosunuz annesinin yaptıkları yüzünden. kızının bir suçu yok ki. Burda sorun kv. ne hakla size her gidişisinizde bu yüzden laf sokuyor. bir de eşinizi kız kardeşine karşı kışkırtmışsınız kavga etmelerini sağlamışsınız. eve düşen yıldırım gibisiniz maşallah

Ya işte sorun para değil, altı yıldır çözemedim ben bu kadını. Dese ki hadi üçümüz yapalım, hiç sorun değil. Yahu ben niye kırk yılda bir gittiğim yerde komple temizlik yapayım.
Sorun tabi ki para değil. Amaç gelin faydası görmek, sağa sola gelinim yapıyor diyebilmek. Kızına kıyamaz, ama el kızına içi yanmaz. Ona herşeyi rahatlıkla buyurur. Böyle bu işler.

Esiniz yalniz ziyarete gitsin bence siz de geçerli bir bahane uydurun:)

X