Salon/kına, nikah sonrası eğlence... Kafam çok karışık!

o sülale hic bir zaman susmaz ki burdaki mesajlarindan yorumlarindan eminimki sende bunu bilen akli basinda bir insansin
sen nasil zorda kalmayip borclanmayacaksan oyle yap cunku evlenip kapini kapattiginda o borclarla sen basbasa kalacaksin millet senin dugununu hatirlamayak bile

o sülale hic bir zaman susmaz ki burdaki mesajlarindan yorumlarindan eminimki sende bunu bilen akli basinda bir insansin
sen nasil zorda kalmayip borclanmayacaksan oyle yap cunku evlenip kapini kapattiginda o borclarla sen basbasa kalacaksin millet senin dugununu hatirlamayak bile
sülalenin ne dediği benim umrumda değil zaten. annemle daha fazla ters düşmemek için orta yol bulmaya çalışıyorum. yoksa ben çırağanda da yapsam millet kulp takacak bişey bulur.

1. SALON VS. KINA

en başından beri salon istemiyoruz ikimiz de. yine de hafta sonu fikir olsun diye bakalım dedik. fiyatlar 9.000-12.000 arası - bu fiyatlar çok yüksek bizim için- sadece bir yer 4.000 TL ancak bunun da kalitesinden şüphemiz var. zaten malum süper kalite de olsa herkesi memnun etmek imkansız. ailelerden yardım yok, bizden çıkacak.

sadece nikah da malum 10 dk nikah, kapıda takı töreni şeklinde.

benim ailem sıkıntı biraz. düğün olmayacaksa kına büyük olsun dediler. yine de ellerini çok fazla ceplerine atmazlar, benden çıkacak. kuzenim eylülde sokakta kına yaptı, 5.000 tl harcamış. ben sokakta yapmam, kafe vs kapatırım. yemekli olacak mecbur. yine aşağı yukarı o fiyat tutacak sanırım. e bu durumda salon düğünü yapmayıp aynı paraya kına yapmak çok mantıksız geldi. küçük kına olsun, yengeler, kuzenler vs desem de annem kabul etmiyor, karı koca tüm sülale davetli olacak bizim taraftan. erkek tarafından çekirdek aile gelecek bu arada. sadece bizim sülale için büyük masrafa girmek saçma geliyor.

şimdi çok kararsız kaldım. 10.000 gibi rakamlar imkansız zaten. tutarsak 4.000 olan salonu tutarız. ama kına için de bi 4.000 harcamak istemiyorum ben.

nişanlımın da benim de düğün-kına vs. gibi heveslerimiz yok.

bu konuda fikir verebilir misiniz? nasıl yapmalı, siz nasıl yaptınız, güncel fiyatlar nedir? (kuzenim kına da çalgı işine 1.500 vermiş mesela.)

veya annemi nasıl ikna edebilirim minicik bir kına ve 10 dakikalık nikaha? tipik iç anadolu sülalesi olduğu için sadece nikahla evlenenler kaçarak evlenenler, evlenirken 3 aylık hamile olanlar ya da ikinci kez evlenenler gibi bir algı var malum ben ne kadar onaylamasam da. elalem ne der mantığı hüküm sürüyor evde.

2. NİKAH SONRASI EĞLENCE
sadece nikah olursa sonrasında arkadaşlarla bi eğlenceye gitsek dedik. nişanlımın iş yerinden arkadaşı yapmış mesela. yemek + sınırsız alkol 150 tl kişi başı, herkes kendi masrafını ödemiş. aslında fiyat uygun ama şimdi insanlar nikaha gelecek bi masraf, takı takacak bi masraf... üstüne de bunu ödetmek garip geldi.

biz ödeyelim desek bu sefer salon masrafına yakın hesap öderiz.

yani biri beni davet etse param varsa giderim, yoksa gitmem. ama nasıl karşılanır bilemedim. çevremde sorabileceğim kimse yok.

bunun usulü nedir?
nikah yapın evlenin bitsin gitsin
kına yapmayın
iki kere evlendim ikisinde de kına yapmadım
nikah sonrası yemek için hesap ödetmek uygun olmaz
tanıdık vs varsa öğretmenevi gibi yerlerle anlasabılırsınız daha uyguna gelir

sülalenin ne dediği benim umrumda değil zaten. annemle daha fazla ters düşmemek için orta yol bulmaya çalışıyorum. yoksa ben çırağanda da yapsam millet kulp takacak bişey bulur.
e annenizde begenmiyorsa yapabileceklerinizi elini bir cebine ativersin yani annemin bir lafi var adim hidir elimden gelen budur diye
ters dusecek birsey yok imkanlariniz neye musaitse onu yapacaksiniz bukadar basit

Merhaba ,

Biz nikah yaptık sonrasında yemek,eğlence vs. yapmadık.Çünkü ben ödemek istesem karşılayamazdım, gelecek insanlara da ayrıca hesap ödetmek istemedim.Kınam ise mahalle arasında bir kafede oldu,600 tl ye kiralamıştım 2016 senesinde.Yemekli olmadı,kuruyemiş ve içecek dağıtıldı.Eve yakın akrabalarla gittik kınadan sonra evde kendi kendimize eğlenmeye devam ettik,isteyen alkol aldı.Olabildiğince masraftan kaçındık biz,ayağımızı yorganımıza göre uzattık.
Size naçizane tavsiyem;bu süreçte ister istemez anlaşmazlıklar çıkıyor,kontrolünüz haricinizde bazı şeyler gelişebilir,bazı şeylere engel olamayabilirsiniz,olabildiğince sakin ve sağduyulu olmaya çalışın.Şimdiden tebrik ederim :)

Şöyle bir önerim olacak.
Konyada yaşıyorum.
Konyalılar zengindir.
Ama artık onlar bile şu şekilde düğün yapıyorlar.
Yani üçü bir arada:))
Aynı salonda
1.Nikâh(zaten gelinliklisin)
2.Oynama+Taki+Oynama(yine gelinliklisin)
3.Gelinliği değiştirip kaftan mi ne kına da giyerler ya onu giyip geliyor kız.(Millet oynarken veya bir şeyler yerken)
4.Kıza formalite bir kına yakıyorlar eline falan+Oynama.
5.Bitiş.
Sülalende ailende hem düğün hem kına görmüş olurlar.

Desene annenlere , ben bu evin kızıyım. Madem kınam dillere destan olsun diyorsunuz,geleneksellige önem veriyorsunuz, o zaman geleneksel Türk aile yapısındaki gibi tutun salonumu, yapın kinami.
Bu kadar basit. Sizin paranızla eşe dosta mi hava atacak? Lükse gel!
Nikah sonrası içinse benim 2 ayri arkadaşım İstanbul Emirgan taraflarında bogaz manzaralı , müzikli mekanda masa ayırmışlardi. Bana da söylendi, fix menü, alkolsüz 70, alkollü 90 lira gibi bir fiyat çıkarmışlar (indirimli tabii ki) gelmek isteyen geldi. Krallar gibi de eğlendi herkes,gelin başta olmak üzere . Hiç kimse de 'ay ne ayıp bize para odettiler' demedi. Zaten gelen genelde genç kesim-arkadaslar. Onlar da altın takmayan tayfa :) bir yerde altın masrafından çok çok daha ucuza günü kapatmış oluyor insanlar da.
Bir başka arkadaşım tatil beldesinde evlenmişti. Düğünden önce bir saatlik bir tekne eğlencesi hazırlamışlar sadece biz şehir dışından gelen gençler ve yakın arkadaşlara. İçkiyi kuruyemisi kendileri getirdiler. Müzik de flash ile çalındı. Deli gibi eğlendik. Siz de bunun gibi birşey düşünebilirsiniz.
Bu güzel günlerde sadece kendinizi düşünün çünkü zaten kimse memnun olmayacak. Olay budur yani :)
Yapın bir nikah, aileniz taktiklerini geri almış olsun. Sonrasında kendi yakın arkadaş grubunuzla vurun şişenin dibine

Benim kinam sadece bayanlar arasindaydi. Eglence seklinde yapalim dedik. Bir de erkekli olursa oynamakta falan rahat edemeyecek arkadaslarim, akrabalarim vardi. Onlari da dusunerek bayanlar arasinda yaptik. Dugun Salonu gibi bir yer tutmadim ben. Bir binanin toplanti salonu vardi. Orayi kullanmistik. Bin lira mi ne odemistim. Organizasyon falan da tutmadim. Muzik icin de biz bilgisayar kullandik. Kuzenlerim kardeslerim kafamiza gore muzik actik eglendik. amfi falan vardi zaten orada. Kuru yemis ve icecek dagittik Kina yakildi gece bitti :) sacma sapan buyuk paralar harcamak , muzisyen, dj falan tutmak hic bana gore degil. Yapmis olmak icin yaptik cok da eglendik :)

1. SALON VS. KINA

en başından beri salon istemiyoruz ikimiz de. yine de hafta sonu fikir olsun diye bakalım dedik. fiyatlar 9.000-12.000 arası - bu fiyatlar çok yüksek bizim için- sadece bir yer 4.000 TL ancak bunun da kalitesinden şüphemiz var. zaten malum süper kalite de olsa herkesi memnun etmek imkansız. ailelerden yardım yok, bizden çıkacak.

benim ailem sıkıntı biraz. düğün olmayacaksa kına büyük olsun dediler. yine de ellerini çok fazla ceplerine atmazlar, benden çıkacak. kuzenim eylülde sokakta kına yaptı, 5.000 tl harcamış. ben sokakta yapmam, kafe vs kapatırım. yemekli olacak mecbur. yine aşağı yukarı o fiyat tutacak sanırım. e bu durumda salon düğünü yapmayıp aynı paraya kına yapmak çok mantıksız geldi. küçük kına olsun, yengeler, kuzenler vs desem de annem kabul etmiyor, karı koca tüm sülale davetli olacak bizim taraftan. erkek tarafından çekirdek aile gelecek bu arada. sadece bizim sülale için büyük masrafa girmek saçma geliyor.

şimdi çok kararsız kaldım. 10.000 gibi rakamlar imkansız zaten. tutarsak 4.000 olan salonu tutarız. ama kına için de bi 4.000 harcamak istemiyorum ben.

bu konuda fikir verebilir misiniz? nasıl yapmalı, siz nasıl yaptınız, güncel fiyatlar nedir? (kuzenim kına da çalgı işine 1.500 vermiş mesela.)

veya annemi nasıl ikna edebilirim minicik bir kına ve 10 dakikalık nikaha? tipik iç anadolu sülalesi olduğu için sadece nikahla evlenenler kaçarak evlenenler, evlenirken 3 aylık hamile olanlar ya da ikinci kez evlenenler gibi bir algı var malum ben ne kadar onaylamasam da. elalem ne der mantığı hüküm sürüyor evde.

2. NİKAH SONRASI EĞLENCE
sadece nikah olursa sonrasında arkadaşlarla bi eğlenceye gitsek dedik. nişanlımın iş yerinden arkadaşı yapmış mesela. yemek + sınırsız alkol 150 tl kişi başı, herkes kendi masrafını ödemiş. aslında fiyat uygun ama şimdi insanlar nikaha gelecek bi masraf, takı takacak bi masraf... üstüne de bunu ödetmek garip geldi.

yani biri beni davet etse param varsa giderim, yoksa gitmem. ama nasıl karşılanır bilemedim. çevremde sorabileceğim kimse yok.

bunun usulü nedir?
Ela
1. SALON VS. KINA

2. NİKAH SONRASI EĞLENCE

bunun usulü nedir?
Ben evlenirken düşünmedim ama bir tanıdığımız yaptı çok mantıklı geldi bana .. sokakta geleneksel bir kına gecesi yaptı ertesi gün nikah oldu.O elalem teyzelere de dediler ki: tüm sulaleyi memnun etmeye çalışıp ayaklarimiz sisecegine düğün masrafiyla yarın balayı için Romaya gidiyoruz. (Hani diyorlar ya dul musun ? Niye nikahtan gidiyorsun diye iğrenç fikirlerini dile getirip) çok mantıklı geldi bana söylemek istedim

Nikah sonrası yemek fikri doğru gelmedi bana tutupta 150₺ hesap ödeyemem ben mesela , hem takı hem o ağır gelir..

Kına niye yemekli diyorsunuz ona şaşırdım. Hiç yemekli kına görmedim benim ki de öyle olmadı. Benim bildiğim kına da çerez ve meyve suyu dağıtılır. Ayrıca baklava ve yaş pasta ikramı da olabilir. Organizasyon tutmazsaniz gayette uyguna gelir kına gecesi. İstanbulda iseniz Eminönü Mahmutpaşa tarafından kına malzemesi süslü puslu eğlenceli şeyler alırsınız makul bir fiyata. Salona ben 2 sene önce 800₺ ödemiştim. Ama müzik vs. Herşey bize aitti sadece salon kirası ödedik. Çokta eğlenceli oldu güzel bir hatıra bence

Benim kınamda bir salon tuttuk. Yakın akrabalarımız isteyen kek isteyen börek gibi aparatif şeyler hazırladı. Her aile bir hamur işiyle geldi. Biz tabak, içeçek almıştık masalara . Yiyecekleri bir masaya koyduk. Self servis herkes istediğini almıştı. Çok düzenli ve hoş olmuştu.

Hayatta anlamadığım şeylerden biri düğün. O kadar masraflı ve gereksiz ki. Eğer hevesiniz yoksa yapmayın bence, borcun altında kalmaktansa basit bi kutlamayla paranızı cebinizde tutmanız çok daha iyi. Yani bende düğün falan istemiyorum ailem istiyor ama kimsenin gönlünü yapmak için yıllarca borç ödeyemem.

Biz evlenirken bir tek nikah yapacağız dedik. Önce çatlak sesler çıktı. Düğün yapın düğünsüz olur mu vs. Diye. Biz de bizim paramız yok siz de varsa verin düğünden sonra öderiz dedik sesler birden kesildi.
İkimizinde ailesi uzakta.
Biz memur olduğumuz şehirde yaptık nikahı.
Düğün yapsaydınız otobüs ayarlayıp akraba toplasaydınız dediler.
Oldu başka emriniz dedik.
Nitekim nikaha da kimse gelmedi. Anne baba dışında.
Velhasıl bu konuda net tavır koyun.
Külfetini sizden başkası çekmeyecek.
Düğün yapmadığımız için de hiç pişman olmadık. Zaten seven kişiler de değiliz.
Eşimin ailesinde düğünsüz evlenen bir benim koca oldu. Herkese olan para bir bize olmadı. Varsın olmasın en azından işimize de karışmadılar.
Tavrınızı net koyun. Külfeti siz çekeceksiniz. Yazık günah borç dediğin üç günde ödenmiyor. Bir düğün borcu iki seneyi heba ediyor.

Öff zor ve sıkıcı işler. Benim annem böyle birşeyde diretse, muhitinde ki en uyduruk, ucuz salonda, gündüz düğün yapardım. Kolay gelsin, geçmiş olsun.

ılkınde de ıkıncısınde de nıkah sonrası eglence yaptım.ılkınde mekanda olmustu kınam ıkıncıde evde oldu.
nıkahtan sonra guzel 1 yerın gala gecesınde sınırsız alkol yemek canlı muzık vs vs herkes kendı odesın olayına gırmedım ben odedım.dugun salonunda komsularla gobek atacagıma ıstedıgım ınsanlarla ıstedıgım sekılde eglenerek yaptım o masrafı

Captain seninle hemşeri çıkacakmışız gibi hissediyorum arada mesajlarını okudukça.
Hangi ilçedesin bilmiyorum ama gel annemlerin bahçede sana bir kına yapalım diyesim var:halay:
Kendi kınamı o şekilde yaptık, düğün de tipik ankara ev düğünü, hoş şimdilerde adı kır düğünü oldu. Bahçeyi süsledik, yemek + nikah + takı. Çalgı vs kınada oldu, ertesi gün yoktu. Bitti gitti . Darısı sana , mutluluklar

Ya bu salon fiyatlari nolmus boyle biz 2 bucuk sene önce Ankara da organizasyonla birlikte kina salonuna 3bin yemeksiz düğün salonuna da 4bin vermistik ama dedigin gibi iste bna kalsa bi kokteyl tarzi nikah yapar birakirdim ama aileler istedi yalan yok kendileri de ödedi ama söylediğin fiyatlarda fazlaymis gerci muhite göre de degisiyo tabi

Benim düğünüm yemekli şık bi yerde nikahla beraber,kınamda düğün salonunda pastalı limonatalı oldu ekstra bitakım ikramlarda verildi,ama ikisini de eşimin ailesi karşıladı bize borç bırakmadılar. Annemden kına gecesini yapmasını çok istedim çünkü takısı vs zaten kendi masrafını karşılayacaktı ama annem masraf olur diye yaklaşmadı eşim halletti üzülmeyeyim diye yedi yıl geçmesine rağmen ben annemlere bu kına gecesi mevzusundan kırgınım. Küs kaldığım dönemlerde oldu. Sonraki süreçte de onların gönlünü yapmaya hiç çalışmadım.

Hem maddi yardımı olmayan hem çenesi durmayan bi annenin gönlünü ne diye yapmaya çalışıyorsunuz gerçekten anlamıyorum burda herkese çata çat cevap veriyorsunuz ama aile içindeki bu pasifliğiniz beni şaşırttı. Millete ahkam kesmekte iyi olup kendi hayatında gerekli sınırları çizemeyen bi üye daha.

Yap iste 10.000 tl lik bir dugun olsun bitsin. aileler isterdigi kadar insan cagirir, calinir eglenilir seninde nisanlininda basi agrimaz. bukadar kasmak neden anlamiyorum ben acikcasi captaincim. gerilmelere falan hic girme. yasin kucuk, yarin oburgun yapmadigin icerlemeyecegin ne malum? eminim sonunda iyiki yapmisim diiceksin.

dugun olaylari masrafli olaylardir. kaldi ki acikcasi bana 10.000 tl cokta abarti gelmedi? disinizi hafif sikarsaniz olur biter. taki maki gelir bi sekilde kredi cekersenizde ordan oderseniz. kina gecesini bosver evde kucuk bi kina yap olsun bitsin.

kararinizin guzel olmasini dilerim:KK66:

Mahalle arasında kahve tarzı bir dükkanı kapatın orda kınayı yapın organizasyonu ses yiyecekleri kendiniz ayarlayın. Ertesi gün de nikah tamamdır. Beğenmeyen varsa elini cebine atıp yardım etsin. Bu devirde böyle para boşa saçılmaz. Ben evlenirken böyle yapıcam. Bir geceye 10 bin TL verirsek evin yolunu bulamayız

X