SGK ile ilgili yardım?

gormedimduymadim

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2017
200
289
Konumun yeri burası mı bilmiyorum ama en azından cevap gelene kadar kaldırılmaz ise sevinirim lütfen.

Eşim memur, baba ve annesinin sağlık güvencesi yoktu. Bir rahatsızlıktan dolayı gerekiyordu bizde hem babayı hem anneyi eşimin sigortasından faydalanması için üzerine yazdırdık işte sgk'da.

Benim merak ettiğim, şu an eşimin sigortasından vs yararlanıyorlar, fakat böyle bir durumda yararlandıkları başka neler var? Ya da bu eşimin maaşını vs bi şekilde etkiliyor mu?

Hiç bilgim yok bu konuda.

sadece sağlık güvencesinden yararlanabilir ki adı üstünde sosyal güvenlik kurumu maaş ı falan etkileyen bir şey olmuyor yani eşinizin maaşı bu yüzden azalmaz :) eş ve çocuk dışında da yardım almaz. sadece eş çalışmıyorsa eş yardımı yapılabilir onun dışında eş yardımı da olmaz.

Konumun yeri burası mı bilmiyorum ama en azından cevap gelene kadar kaldırılmaz ise sevinirim lütfen.

Eşim memur, baba ve annesinin sağlık güvencesi yoktu. Bir rahatsızlıktan dolayı gerekiyordu bizde hem babayı hem anneyi eşimin sigortasından faydalanması için üzerine yazdırdık işte sgk'da.

Benim merak ettiğim, şu an eşimin sigortasından vs yararlanıyorlar, fakat böyle bir durumda yararlandıkları başka neler var? Ya da bu eşimin maaşını vs bi şekilde etkiliyor mu?

Etkiliyorsa eğer ne yapmayı düşünüyorsunuz? İptal mi ettireceksiniz işlemi?

Annesi/babası sağlık güvencesi olmadan mı devam etsinler yaşamaya?

Etkiliyorsa eğer ne yapmayı düşünüyorsunuz? İptal mi ettireceksiniz işlemi?

Annesi/babası sağlık güvencesi olmadan mı devam etsinler yaşamaya?

Evet iptal ettireceğiz. Lütfen, annesini ya da babasını tanımıyorsunuz. Yıllardır süren olayları ve yıllardır öncelikle eşime sonra bana yaşatılanı da bilmiyorsunuz. Evlenmeden önce de eşimin etinden sütünden yararlanılmış, hatta tabiri caizse kanını emmişler, şimdi evlendikten sonra da aynı şekilde devam ediliyor.
Evladımı kucağıma alalı sayılı gün oldu, kimsenin umrunda değilim, tek başımayım ve bu durumdayken bile bizden böyle bir şey istedi. Tabiki yaptırdık zaten, biz insafsız insanlar asla değiliz olamayız.
Ama bize yapılanları bilmiyorsunuz tabiki böyle düşünmeniz çok doğal. Benim evladıma dahi bir bez parçası alınmadı ve şu an ben yine tek başımayım görevi gereği eşimde yok benim yanımda.
Ayrıca, babası çalışmayan bir adam değil.
Kendine ait bir dükkanı var işi gücü var, vergisiz levhasız kaçak, bu yaşına kadar kendisine eşine ve 6 çocuğuna sigorta yaptırmamış, benim eşime mi güvendi ? Yani öyle zor durumda yaşlı başlı insanlar değil bu kişiler, öyle olsa canımı yesinler.

Evet iptal ettireceğiz. Lütfen, annesini ya da babasını tanımıyorsunuz. Yıllardır süren olayları ve yıllardır öncelikle eşime sonra bana yaşatılanı da bilmiyorsunuz. Evlenmeden önce de eşimin etinden sütünden yararlanılmış, hatta tabiri caizse kanını emmişler, şimdi evlendikten sonra da aynı şekilde devam ediliyor.
Evladımı kucağıma alalı sayılı gün oldu, kimsenin umrunda değilim, tek başımayım ve bu durumdayken bile bizden böyle bir şey istedi. Tabiki yaptırdık zaten, biz insafsız insanlar asla değiliz olamayız.
Ama bize yapılanları bilmiyorsunuz tabiki böyle düşünmeniz çok doğal. Benim evladıma dahi bir bez parçası alınmadı ve şu an ben yine tek başımayım görevi gereği eşimde yok benim yanımda.
Kendine ait bir dükkanı var işi gücü var, vergisiz levhasız kaçak, bu yaşına kadar kendisine eşine ve 6 çocuğuna sigorta yaptırmamış, benim eşime mi güvendi ? Yani öyle zor durumda yaşlı başlı insanlar değil bu kişiler, öyle olsa canımı yesinler.

Öyleyse baştan yaptırmayacaktınız, bu kadar basit.

Tamam da sağlık bu. Ayrıca sizi sömürecek bir durum yok ki. Şimdi tekrar iptal ettirmek saçma olmaz mı?
Ayrıca ailesinin başına bir şey gelirse eşiniz sizi suçlayabilir. İyice düşünülmesi lazım bazı şeylerin.

Öyleyse baştan yaptırmayacaktınız, bu kadar basit.

Evet haklısınız, ama olanlara rağmen sağlıkla ilgili bir konu bu ve mağdur olmalarını istemedik. Benim derdim zaten bu değil, eğer sadece sağlık ile ilgili faydalanıyorlarsa zaten sorun yok, ben başka nelerden faydalanabilirler diye sordum.
Hayır insanların durumunu hayatını bilmeden böyle keskin keskin konuşmanıza hiç gerek yok, ben vicdan sahibi bi insanım ve insanların mağdur olmasını istemem hele ki çözüm bulabiliyorsam bulur yaparım fakat beni mağdur eden insanların da benim etimden sütümden faydalanmasını istemem tek derdim bu.

Sağlık dışında bir şeyden faydalanmazlar. esiniz sagliktan da yararlanmalarını istemiyorsa genel sağlık sigortası odeyebilirler.

Evet haklısınız, ama olanlara rağmen sağlıkla ilgili bir konu bu ve mağdur olmalarını istemedik. Benim derdim zaten bu değil, eğer sadece sağlık ile ilgili faydalanıyorlarsa zaten sorun yok, ben başka nelerden faydalanabilirler diye sordum.
Hayır insanların durumunu hayatını bilmeden böyle keskin keskin konuşmanıza hiç gerek yok, ben vicdan sahibi bi insanım ve insanların mağdur olmasını istemem hele ki çözüm bulabiliyorsam bulur yaparım fakat beni mağdur eden insanların da benim etimden sütümden faydalanmasını istemem tek derdim bu.

Sizin hayatınızı, durumunuzu bilmeme imkan yok. Tanışmıyoruz neticede değil mi? Burada sadece konu sahibinin anlattığı kadarını bilerek yorum yapıyoruz...

Madem kişisel görüş değil de sadece teknik bilgi istiyorsunuz SGK’ya başvurarak bilgi alsaydınız...

Ki zaten bu işlemi yaptırmadan önce öğrenmeniz gerekirdi tüm detaylarını...

Tamam da sağlık bu. Ayrıca sizi sömürecek bir durum yok ki. Şimdi tekrar iptal ettirmek saçma olmaz mı?
Ayrıca ailesinin başına bir şey gelirse eşiniz sizi suçlayabilir. İyice düşünülmesi lazım bazı şeylerin.

Yok şöyle gerçekten bilmediğim için sordum zaten, bende sadece sağlık diye biliyorum yani o yüzden yaptırmanın benim için de zaten sakıncası yok, düşmanım da olsa sağlık konusu çok başka.
Biz zaten aylardır görüşmüyoruz ailesiyle, bi sağlık sorunu oldu az az hal hatır sorulmaya başlandı, bende hamileydim bu dönemde, ve tahmin edersiniz bizim ihtiyacımız varken tekrar sömürmeye devam ettiler, evet sevmediğim insanlar amaçlarını da biliyorum ama yine de elimizde varken vermemek olmaz kafasındaydım salak gibi.
Ama sadece başka şeylerden yararlanıyorlar ise bunun da olmasını istemiyorum çünkü gerçekten düşkün değiller.

vergisiz levhasız kaçak, bu yaşına kadar kendisine eşine ve 6 çocuğuna sigorta yaptırmamış,
Vergisiz isyeri calistiyorsa sikayet etseniz? Ne yasadiginizin burada kimse icin bir onemi yok,lakin kacak isyeriyse bir sikayete bakar.

Ayrica saglik konusunda yararlanabilirler sadece esinizden. Baska ne olacakti ki maas mi alacaklar sanmistiniz?

Zaten boyle varlikli iseler bu yapilan islem suc bile sayilabilir.

Benim babaannem de amcamin sigortasindan faydalaniyor. Maas dusuyor vs diye hic lafi gecmedi.

İşte benim de derdim bu ya. Çalışan bir adam babası ve kendi işi, dükkanı var. Fakat kaçak vergi levhası vs lazım olan şeyler falan yapılmamış tabela dahi yok. Bu yaşa kadar kendinin eşinin çocuklarının sigortasını da yaptırmamış tabi, e bu durum da tamam ben yapayım sağlıktır bu mağdur etmeyelim ama, neden daha fazlasından yararlansın ki ? Gerçekten sgk ile ilgili bi bilgim yok o yüzden sordum soruyu da.
Ha bildiğim gelir testi gerekiyor bunu yaptırmak için fakat bizden istenmedi eşim gitti ve tak diye yapıldı.

Vergisiz isyeri calistiyorsa sikayet etseniz? Ne yasadiginizin burada kimse icin bir onemi yok,lakin kacak isyeriyse bir sikayete bakar.

Ayrica saglik konusunda yararlanabilirler sadece esinizden. Baska ne olacakti ki maas mi alacaklar sanmistiniz?

Hayır tabi, gerçekten sgk ile ilgili şartları imkanları bilmediğim için sordum. Herhangi başka bir imkan oluyor mu acaba diye..

Şikayet etmek çok ağır olur, bu kadarını yapamam onları çok düşündüğümden değil eşimin kardeşlerinin iki tanesi okuyor hala, onları mağdur etmek asla istemem kendi düşmanlığım yüzünden.

Hayır tabi, gerçekten sgk ile ilgili şartları imkanları bilmediğim için sordum. Herhangi başka bir imkan oluyor mu acaba diye..

Şikayet etmek çok ağır olur, bu kadarını yapamam onları çok düşündüğümden değil eşimin kardeşlerinin iki tanesi okuyor hala, onları mağdur etmek asla istemem kendi düşmanlığım yüzünden.

Ama baskasi sikayet etse siz de yalan bilgi vermekten suclanabilirsiniz. Sonucta esiniz de anne babamin imkani yok diye bir talep gondermis. Basiniz yanabilir gibi geldi bana acikcasi.

Konunun sizin dusmanliginizla alakasi yok,vergi vermeden isyeri calistirmak suctur. Sonuclarina da katlanilmalidir. Ayrica lutfen bu devirde “cocuguma bir bez dahi alinmadi” muhabbetine girmeyin ya,eliniz ayaginiz tutuyor,esiniz sag,siz sagsiniz,cocugunuz saglikla dunyaya gelecek,anali babali cocugun kimsenin alacagi beze ihtiyaci yoktur,birakin 1000 senelik gelenegi gorenegi. Kimsenin anasini babasini sevmek durumunda zaten degilsiniz. Ne yasamis olursaniz olun dusmanligi baska yerlerden cikarmaya calismayin derim nacizane fikrim.

Sizin hayatınızı, durumunuzu bilmeme imkan yok. Tanışmıyoruz neticede değil mi? Burada sadece konu sahibinin anlattığı kadarını bilerek yorum yapıyoruz...

Madem kişisel görüş değil de sadece teknik bilgi istiyorsunuz SGK’ya başvurarak bilgi alsaydınız...

Yeni doğum yaptım ve sgk telefonda detaylı bilgi vermiyor zaten, eşim gitti yaptırdı o da hemen olduğu için bişi sorma gereği duymadan geldi. Birinden bilgi de alamadık.

Eşinizin maaşına olumsuz etkisi olmuyor, şuan türkiyede yaşamıyorum ama yaşadığım dönemde çalışan ve emeklilerden muayene katkı payı alınıyordu %10 ve %20 oranında.. çalışanlar eczanede ilaç aldıklarında ödüyordu, emeklilerinde maaşından kesiliyordu.. şuan kanunları takip etmediğim için tam bilmiyorum.. bu zamana kadar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlandılar tarihi tam hatırlamıyorum ama sanırım 2011 de GSS zorun hale getirildi.. sigortası olmayanlar bu kapsama alındı.. başvu yapanlara gelir tesbiti yapıldı.. başvuru yapmayanlarıda sistem otonatik olarak GSS kapsamına aldı.. kp Ve kv bu kapsama muhakkak alınmışlardır.. araştırılsın..eşiniz üzerinden sağlık hizmeti almasını istemiyor iseniz iptal ettirebilirsiniz , kp dükkanı olduğunu söylüyorsunuz ama kaçak çalıştırıyor, şuan sgk çalışmaya devam etmiş olsaydım şikayet ederdim :)

E bilmiyosanız sorun bari suçlar gibi konuşmadan önce. Kadın bi soru sormuş iptal mi edecek etmeyecek mi size ne mesela. Her konuda da can sıkıp sıkıp sormasaydın etmeseydin diye üste çıkmaya çalışmaya gerek yok diye düşünüyorum forum burası kimse kimseye sormayacak nereye soru soracağını

X