Söz/nişan takı

Çok saçma bir durum. Oğlan evlendirirken hiç altın takmamayi mi hayal etmişler.nerede yaşıyor bunlar dünyanın öteki ucunda mi? İnsanın evladı varsa daha doğururken düğününü yapcam da der.
Benim kayınvalidemlerin bir emeklisi var, bir de kayınpeder pazara çalışmaya gider. Benle eltimin düğün arası 3 aydı. Kadın tutmuş elinde ogullarima diye para. Ben nisanlanirken ellerinde var mıdır yok mudur bilmedigim için eşim bana Nisan için takı seçelim dediğinde incecik bir bileklik seçtim. Sonra akşamına kayınvalidem annemi aradı olmaz öyle incecik bileklik gidip kalın birsey baksınlar dedi. O altını verip yerine alalım dedim. eşim de yok satmayalim hayatimizin ilk hatası olarak kalsın dedi. E ne oldu ev alırken herşeyi sattık o incecik olan satılacak değeri bile olmadığı için hatıra olarak kaldı. Kullanıyorum ben de. Kaynanam yoklukta yaptı bunu. Ben de asla unutmam. İlk yapilanlar unutulmuyor iyi ya da kötü.
Bence çekin restinizi hiç birşey istemiyorum sizden biz kendimiz hallederiz deyin. Ne sizinkilerden ne onlardan birşey almayıp kendi imkanlarıniz ölçüsünde yapın. İlerde de kayinvalidenizle olan munasebetinizi o ayarda tutun. Millet ne zorlukla çocuklarını mutlu etmeye çalışıyor. O çocuklar da ilerde zorluk icinde de olsa o anne babayı mutlu etmeye gayret gösteriyor.

Neden böyle düşündünüz?
Bende isterdim banada değer verilsin.
Ben yıllarca çalıştım ev alabilmek için o direkt hazır eve geldi. Hiç emek vermeden peşinat biriktirmeden borç ödemeden.

Çünkü siz sırtınıza küfe taşımayacaksınız onun gibi. Eltinizin sırtında hep bir küfe olacak. Şimdi hissetmez belki, ama bir süre sonra hissedecek. Oysa siz rahat olacaksınız.

Benim için önemli olan eşimin bana değer vermesidir. Eşimin bana verdiği değeri de maddi imkanlarla ölçmem. Eş ailesinin bana değer verip vermemesini hiç umursamıyorum bile. Bugün kime mal mülk yapıyorlarsa, yarın ondan bazı şeyler talep edilir.

Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım… Eki Görüntüle 3426262 bana yardım edin
Yani bizdede biraz takılır sonra geri verilir düğünde takılır tekrar ama illa kolye falan olsun demezler,tabi benimkinde öyle birşey istemedik durumu müsait değildi sadece yüzük taktik,düğünde kendilerince birşeyler taktılar bu biraz ailenizin insifiyatine kalmış,tatlı telaşlar öncesi bu tarz sorunlar çok kötü çiftlerin arasını açıyor sonucta

İnsanın evladı varsa daha doğururken düğününü yapcam da der.
Köylü (hakaret değil yanlış anlaşılmasın) zihniyeti bu yahu. İyi beslensin, güzel gelişsin, okusun vatana millete faydalı iyi insan olsun diyoruz biz. Büyüsün de düğününü yapacam demiyoruz 😂😂

Çok saçma bir durum. Oğlan evlendirirken hiç altın takmamayi mi hayal etmişler.nerede yaşıyor bunlar dünyanın öteki ucunda mi? İnsanın evladı varsa daha doğururken düğününü yapcam da der.
Benim kayınvalidemlerin bir emeklisi var, bir de kayınpeder pazara çalışmaya gider. Benle eltimin düğün arası 3 aydı. Kadın tutmuş elinde ogullarima diye para. Ben nisanlanirken ellerinde var mıdır yok mudur bilmedigim için eşim bana Nisan için takı seçelim dediğinde incecik bir bileklik seçtim. Sonra akşamına kayınvalidem annemi aradı olmaz öyle incecik bileklik gidip kalın birsey baksınlar dedi. O altını verip yerine alalım dedim. eşim de yok satmayalim hayatimizin ilk hatası olarak kalsın dedi. E ne oldu ev alırken herşeyi sattık o incecik olan satılacak değeri bile olmadığı için hatıra olarak kaldı. Kullanıyorum ben de. Kaynanam yoklukta yaptı bunu. Ben de asla unutmam. İlk yapilanlar unutulmuyor iyi ya da kötü.
Bence çekin restinizi hiç birşey istemiyorum sizden biz kendimiz hallederiz deyin. Ne sizinkilerden ne onlardan birşey almayıp kendi imkanlarıniz ölçüsünde yapın. İlerde de kayinvalidenizle olan munasebetinizi o ayarda tutun. Millet ne zorlukla çocuklarını mutlu etmeye çalışıyor. O çocuklar da ilerde zorluk icinde de olsa o anne babayı mutlu etmeye gayret gösteriyor.
Oğlum var doğar doğmaz ben bunu evlendireceğim diye düşünmedim çünkü neden düşüneyim 😂😂 kız anneleri de eminim doğar doğmaz çeyiz yapmıyordur artık. Belki evlenmek istemeyecek. Neden 30 sene sonrasını düşüneyim?. Ben bu çocuğu nasıl okutup iyi bir işe sokarım diye düşünüyorum şu anda. İleride de geline altın takmak için kendimi zora sokamam.

Köylü (hakaret değil yanlış anlaşılmasın) zihniyeti bu yahu. İyi beslensin, güzel gelişsin, okusun vatana millete faydalı iyi insan olsun diyoruz biz. Büyüsün de düğününü yapacam demiyoruz 😂😂
Doğar doğmaz tencere tabak alıp koyan, dağ gibi yün ören bir tanıdık vardı bizimde😂😂
Yani çocuk doğar doğmaz evlenmesini hayal etmek de cidden nasıl bir vizyonsuzluk.
Şu an hayal kurduğumda da asla evlendiğini hayal etmiyorum. Mezuniyetini, ilk maaşını kazandığını falan hayal ederim edersem de.

Doğar doğmaz tencere tabak alıp koyan, dağ gibi yün ören bir tanıdık vardı bizimde😂😂
Yani çocuk doğar doğmaz evlenmesini hayal etmek de cidden nasıl bir vizyonsuzluk.
Şu an hayal kurduğumda da asla evlendiğini hayal etmiyorum. Mezuniyetini, ilk maaşını kazandığını falan hayal ederim edersem de.
İnsanın çocuğuyla ilgili hayalinin evlense de düğününü yapsam olması komik biraz sanki 😂

Hayal kuracaksak bilim insanı olsun, nobel alırken falan hayal edelim, niye gelinlik damatlıkla kolundaki altın bilezikle hayal ediyoruz yahu 😂😂

İnsanın çocuğuyla ilgili hayalinin evlense de düğününü yapsam olması komik biraz sanki 😂

Hayal kuracaksak bilim insanı olsun, nobel alırken falan hayal edelim, niye gelinlik damatlıkla kolundaki altın bilezikle hayal ediyoruz yahu 😂😂
Bir üst levelı da torun hayal etmek mesela. Allahım ben zor büyütmüşüm bir daha bebek bakma hayali neden kurayım 😂😂

Evlatlarımızın sağlıklı helal dinimizce uygun yaşamasını istemek köylülük oluyor. Bu nasıl bir devir kimse de çıkıp bir şey demiyor. Zinanın cezasından günahından haberiniz var mı modern insanlarımız?

Burdaki herkes amerika da mi yasiyor ben anlayamadım valla.
Size ne insanların seçiminden? Belki inanmıyor? Belki inanıyor ama günah işlemek istiyor? Size ne yani?
Türkiyede yaşıyorum, gayet seviştim. Canım istedi evlendim. Oğlum var. Oğlumun da nasıl bir hayat sürmek istediği kendini bağlar. İster dindar bir hayat sürer zina der sevişmez. İsterse sevişir evlenir. İsterse sevişir evlenmez. Kendi kararı. Kendinden başka kimseyi de alakadar etmez. Kime ne bundan?

Kesinlikle her nişanda böyle bir adet var ancak az ya da çok ona aileler kendi arasında karar veriyor genelde. Bence fazla zorlamadan nişanlınızla çözmeye çalışın bu konuyu aileleri karıştırmadan. Az da olsa bir şeyler taksınlar size

Evlatlarımızın sağlıklı helal dinimizce uygun yaşamasını istemek köylülük oluyor. Bu nasıl bir devir kimse de çıkıp bir şey demiyor. Zinanın cezasından günahından haberiniz var mı modern insanlarımız?

Burada kimse evladım kadından kadına, kızım kucaktan kucağa gezsin demiyor .Ben kendi adıma cevap vereyim 3 evladım var .Hiç evlilik hayali kurmuyorum.Okul iş kariyer olsun, ahlaklı dürüst olsun bulunduğu yerde başarılı olsun kimseye muhtaç olmasın hayali kuruyorum.İlerde evlenmek isterse gelin benden 100bin liralık takı ister diğer yorumlarda okuyup titrediyim bakirelik bedeli diye diretirlerse ben resti çekerim çünkü evlilik bu değil ben bunu ogretmedim.......

Sizin duygu sömürünüzden de gına geldi her soruda. Konu takıdan helal yaşamaya nasıl geldi? Doğunca evlendirme hayalleri kurmamak ile haram yaşamak arasındaki bağı nasıl kurdunuz kafanızda bize de anlatsanız da anlasak.

Mehir konusu bambaşka ve çok karışık bir konu.
ben de değil demiyorum zaten, bunun muacceli nedir müecceli nedir sorsak 100 kadından 90ı hala bilmiyordur kalıbımı basarım. umursamıyor da olabilir- ben de umursamıyorum, ama biliyorum.

ayrıca yine dediğim gibi zaten eskiden mehir diye bir mal istemek de yoktu -en azından bizde yoktu çoğu yerde de olduğunu duymadım, zaten kaydı maydı da yok kaç kişinin büyük büyük anneannesinin mihri kadı sicilinde yazılı veya bir senedi var var? ama neticede birşeyler isteniyor birşeyler veriliyor...(yoksa yargıtayın mehir dediği her şey islama göre mehir mi filan o konuya girsek çıkamayız)

ve fakat,
mehir uygulamasının bu topraklarda "uygulanma biçimi" aşağı yukarı bu olmuş, bir şekilde de benimsenmiş. medeni hukuka bile girmiş.
bakire olmayanın mehri de yarı yarıya islamda rayice göre, o konuda da adetlerimiz genel olarak uyuyor. x kıza bu yapıldı bana da yapılsın da bir çeşit mihr-i misil. bu da islamda var. etrafta dengi neyse o yapılıyor. kız x miktar isterim yerine dengimin aldığını ben de isterim diyebilir yani...şerren caiz!

tüm bunlar hukuk dergilerinde yazılan şeyler bu arada.
hal böyleyken sanki medeni hukuk hiç bunları kaale almıyormuş gibi konuşmaya gerek yok...

Onu da diyorum onu da diyorum. Köylü işi değil yani. Gayet okumuş okumakta olan insanlariz çocuklarımizin da her anlamda iyiliğini düşünüyoruz.

Biz hepsini ayrı ayrı hayal edebilecek vizyona sahibiz çok şükür. Dağ gibi de çeyiz yerine hisse filan alıyoruz.

Hayallere sinir mi var ya. Nobel alanlar bekar gezmiyor. Sizin hayaller sınırlı demek ki :)

X