Söz/nişan takı

Annem bakin ben sizden 20 bilezik istemiyorum, dügünde takicaginiz seyide asla gelipte istemem dedi ama nisanda bizde bir sey takilir adettendir dedi. Kaynanamda hayir ben takamam bisey oglum ev aldi daha ne istiyor tarzi falan konustu…
İnsan biraz ağır olur yahu ne bu, çingenelik gibi biraz. (Çingene duyarı yemeden önce belirteyim, bu kalıplaşmış bir deyimdir. Çingene pazarlığı falan da var hatta. Neyse.) Böyle zorla, ısrarla takılan hediyeden ne hayır gelir? Nişanlınızın durumunu en iyi siz bilirsiniz. Oturup konuşun, yapabilecekse yapsın. Yapamayacaksa boşuna annenizi yüz göz etmeyin onlarla böyle şeyler için. Sanki adetlerin hepsini uyguluyormuşsunuz gibi.

Hiç kullanışlı değil ama 😄 dışarıda takılmaz birinin düğününe giderken taksa sırıtır. Bilezik gibi olsa takar gider ama bu pek hoş durmuyor.
Onlara göre sırıtmıyor. Aksine bileziğe göre daha kullanışlı bir şey gibi geliyor, günlük hayatta da takıyorlar. 😁

Aynı benim kayınvalidem ya. Biz evlenirken adet değil gelenek değil görenek değil dedi dedi hiçbişeye karışmadı. Misafir gibi geldi gitti.

Gün geldi devran döndü kaynım evlendi. Kadının içinden adet gelenek timsali bir kadın çıktı. Herşeyini yaptı olması gerekende de fazla hatta. Evini de verdi üst katından. Yaşıyorlar mutlu mesut.

Bugün anneler günü aramadım bile. Eee ne demiş ne ekersen onu biçersin.

Ayni benim gicik KV. Bana ve eşime bir cay kaşigi vermedi (ev hediyesi bile yapmadi) ama kaynima bizden bile yontup yapiyor.

adamın parası yoksa çalsın mı? hele de şu ekonomide ne çirkinlik şu altın, para mevzusu.
bir de biz doğuluyuz altınsız asla cok okudum bu foruma üye olduğumdan beri. cidden samimiyim. doğudaki her aile zengin mi mesela? olan takar, olmayan takmaz. olmayanla da istemeyen evlenmez.

Bizde de gelenekler sizinle benzer. Yani Nişanda atıyorum 1 bilezik 1 kolye takılır. Kalani düğünde.

Ha bizim evden 4 gelin çıktı şimdiye kadar. Kimseye şu kadar bilezik, bu kadar gram altın isteriz denmedi. Konusu açılınca siz ne kadar uygun görürseniz, ne yapmak isterseniz dendi. Herkes kendi durumuna göre yaptı bir şeyler. Keşke anneler bu tartışmaya hiç girmeseydi, çok çirkin olmuş. İlla ki bir takı getirirlerdi durumlarına göre, elleri boş gelecek değillerdi sonuçta.

Valla burdaki kadinlar altina falan karsi. Dinleme bunlari.
Bence cok iyi yapiyorsun ailenin yaninda dur kiymetini bil. İste isteyebildigin kadar. Benim degerim bu isinize gelirse de. Oylelerinin kiymeti bilinir hep cevrene bak

Sen gencligini guzelligini bekaretini veriyorsun adama. Yarın obur gun bosansanız bu isten sen zararli cikcaksin en basitinden. İsteyebildigin kadar iste en az 200gr .
Belki bekaretini bu adama vermiyor ne biliyorsunuz? Kapıda mı beklediniz?

Kaldı ki bekaretini veriyor olsa da bir zar o kadar para etmiyor be arkadaşım

Benim oğluma bim tarzi biryerden zibinlik aldi.
Eltime ve oğluna bana TRden künye aldirdi :) Türkiyedeki künyeler daha güzelmiş.
Siz ben olabilir misiniz ya ahahha.
Benim oğluma da lila renk çıtçıtlı badi almıştı doğdunda. Eltim veliaht doğuracak yahu künye falan kesmez onu.
Eltime ev araba verdi her istediğini yaptı çocuğuna ne yapar bilemedim.

Belki bekaretini bu adama vermiyor ne biliyorsunuz? Kapıda mı beklediniz?

Kaldı ki bekaretini veriyor olsa da bir zar o kadar para etmiyor be arkadaşım
Kız oğlan kız değilse zaten değeri yoktur sjdjdkkd

Bu kolye reşat ve bugün nerdeyse 100 bin lira. Bilezik 30 olsa 130 bin.

Neyse, siz neden iki kişi madem kendi rızanızla evlenmeye karar verdiniz oturup aileleri karıştırmadan hesap kitap yapmıyorsunuz? İkinizinde ailesi yaklaşık 100 bin versin geri kalan her şeyi halledin o şekilde. Bugün sen bu bizim geleneğimiz dersin onlarda kendi geleneklerini yaptırmaya kalkarlar ağlarsın.

Birde yani böyle kolye mi kaldı. Biraz böyle daha kullanışlı şey isteseydin.
Reşat ve bir zincir nasıl 100 bin oluyor?

Siz ben olabilir misiniz ya ahahha.
Benim oğluma da lila renk çıtçıtlı badi almıştı doğdunda. Eltim veliaht doğuracak yahu künye falan kesmez onu.
Eltime ev araba verdi her istediğini yaptı çocuğuna ne yapar bilemedim.

Benim KVde olsa oda ev araba yapardi ama zamaninda paralari ikinci kocasinla yemiş sifirlamiş. Eşimide zamaninda güzelce tirtiklamiş posasini birakmiş.

Benim KVde eltime yaranma sevdasina çocuk bakiyor. Eltim 25 yaşinda kicinla findik kiran bir insan- ne calişiyor ne okuyor. 7/24 tv başinda. KV kücük bir kalp krizi bile gecirdi çocuğun peşinde koşarken. Banamisin demiyor. Umarim eltimin, kaynimin ve ufakliğin mokunda boncuk bulurda rahatlar.

Valla burdaki kadinlar altina falan karsi. Dinleme bunlari.
Bence cok iyi yapiyorsun ailenin yaninda dur kiymetini bil. İste isteyebildigin kadar. Benim degerim bu isinize gelirse de. Oylelerinin kiymeti bilinir hep cevrene bak

Sen gencligini guzelligini bekaretini veriyorsun adama. Yarın obur gun bosansanız bu isten sen zararli cikcaksin en basitinden. İsteyebildigin kadar iste en az 200gr .

200 gram az değil mi ya? Piyasadan haberiniz yok galiba sizin. Çin malı bekaretlerin gelişi bile o kadar uygun fiyatlı değil artık. Araştırmanızı öneririm.

Annem bakin ben sizden 20 bilezik istemiyorum, dügünde takicaginiz seyide asla gelipte istemem dedi ama nisanda bizde bir sey takilir adettendir dedi. Kaynanamda hayir ben takamam bisey oglum ev aldi daha ne istiyor tarzi falan konustu…
20 bilezik mi yok bir de isteseydi.valla adet adı altında benden gelinim için bir şey istense ben de gelinden beklenen tummm adetleri isterim

adamın parası yoksa çalsın mı? hele de şu ekonomide ne çirkinlik şu altın, para mevzusu.
bir de biz doğuluyuz altınsız asla cok okudum bu foruma üye olduğumdan beri. cidden samimiyim. doğudaki her aile zengin mi mesela? olan takar, olmayan takmaz. olmayanla da istemeyen evlenmez.
Yok ya o kadar zengin olan gider kendisi gibi zengin biriyle evlenir, bu çirkin altın muhabbetleri de hiç dönmez. Bunlar biz doğuluyuz diyor da adama derler o zaman siz ne yapacaksınız diye? O kadar zenginseniz denginizi bulun mantığı ortaya çıkıyor.

X