Tarif edilemeyecek kadar kötüyüm, her manada…

Evet olayı çözmüşsünüz , hatırlıyorum sizin durumu biraz. Huzur yaa huzur. İçsel huzurunuz en önemlisi. İkinci evliliğiniz nasıl gidiyor ?
Çok şükür evliliğimde problem yok, son konularımdaki sorunları da çözdüm kendi ailemle olan. Bu defa ailemden başkalarıyla problemler oldu. Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok tarzı muhabbetler. Umrumda bile değil :)

Hep bahane hep bahane
Depremden kaçan insanlar kızınızı ve oğlunuzu yiyeceklermiydi? İkiside çocuk değil yetişkin bu arada. Eşinizin olmamasının durumla ne alakası var? Birsürü küçük çocuğu ile sokakta kalan anneler vardı, onlara açsaydınız evinizi? Ama yok olurmu, burda ona buna saldırmak daha kolay ben olsam şöyle yapardım diyene kadar yapsaydınız hanımefendi. Boş boş duyar kasmayın, çok istiyorsanız konu sahibinin kv size gelsin kız torununu alıp, ama olmaz dimi oğlunuz var? Yazık sizin zihniyetinize.
Sizin zihniyetinize ne demeli?

He bana açsın evini eşim yok 2 çocukluyum bir de annem var 🤣🤣

Bosverin valla , depremden sonraki gün burda başka konu açanlara "acımız var" diye cemkirenler kalkmış gelmiş burda evde depremzede ailesi varken sevisemiyor diye depremzede kadına ağzına geleni söylüyor
Kendi başlarına geldiğinde de oturup bol bol sevissinler sabahtan akşama kadar , pes gercekten
Eşimi öğlenleri arıyor, ne yemek yapayım diye. Akşama onu yapmış oluyor. Ben bir kez yemek yapsam tamam artık yarın sıra bende diyor. Ben öyle herkesin yemeğini yiyemem ama seninki güzel olmuş yedim diyor yemekten sonra da.. (Konu sahibinin yazdığı)

Yemek yapsa bir dert yapmasa ayrı dert... Yapmazsa işe gidiyorum geliyorum birde yemek yapıyorum derler... Gerçekten neden memnuniyeetsiziz.

Ne derseniz diyin umrumda bile değil
Sizin gibi boş duyar kasmiyorum
Yaptıklarımı anlatmıyorum
Aslında yapacaktımda şöyle oldu böyle oldu diye eveleyip gevelemiyorum
Kısacası bahane üretmiyorum
Siz kaç yaşındasınız?

Şunu anlamıyorlar ki devlet yeterli desteği veriyor şu anda. Kyklar, oteller var. Ben demiyorum tabii tek orada kalsınlar ama kardeşleri ayrı ayrı şehirlerde düzen kurmuş kvdemin. İnsan gider onlarda bile kalır 15er gün… ama cidden bu kadın düşüncesiz. Ve beni en çok gelecek kprkutuyor. Evime çöreklenip her şeye karışması. Yoksa 5-6 ay zaman belli olsa bile ağırlamaya razıyım. Ama daha eşimi bile tam evde tek başımıza tanımazken bana bu süreç çok ağır geldi. Bir evlililte belki 2-3 yılda konuşulacak şeyleri ben 20 günde konuşmak zorunda kaldım eşimle. Çok ağır imtihan oluyorum.
Cocugu okula yazdirmis, okullar tatil olana kadar gitmezler baska sehre

Başkasının çocuğuna bile el koymuş bir kadın olmasa dicem ki kapıyı kitlemeyin muhabbeti iyi niyetlidir ama torununa el koyacak kadar borusunu öttüren kadından her şeyi beklerim.
O an gerçekten sormadınız mı ya " neden öyle dedin anne,o nereden çıktı? " diye?

Yemek olayına çok takılmazdım sanırım ama. Bugün sen yaptın yarın ben yapayım olayı çok kötü niyetli gelmedi bana. Kötü niyetli olsada çok takılmazdım sanırım. Geçsin pişirsin çok istiyosa,işime gelir.
Begenmio bence papatya'nin yaptigi yemegi begenecegi varsa da begenmio taklidi yapıyor tamam artik sira bende diyerek. Sen oynadin bitti çekil kenara da alem yemek görsün gibi bi edayla söylüyor. Mutfagin hakimi benim havasi verio aklı sıra.

Niye gitmenizi istemiyor eşiniz ben anlamadım?Kayınvalideniz yemek yapmaya can atıyor zaten.Kendisi zevkle ilgilenir oğluyla.Kimse için kendi isteklerinizi yok saymayınız ve gidiniz.
Bu arada konu sizin olduğu için istemediğiniz kişilerin konunuza yazmasını engelleyebilirsiniz.
Nasıl engelleyebilirim acaba? Bilmiyorum da,

Oglum 23 yaşında, sevgilisiyle beraber bizde kalıyor, normalde sevisiyorlar ancak deprem gecesinden beri kapınızı kilitlemeyin diyorum zaten onlar da tüm gün yardım için belediyede gönüllü çalışıyorlar eve geldiklerinde o moralle sevisecek durumları yok , hayvan değiliz neticede boyle bir felaket sonrası bizlerin ilk aklına gelen seks olmuyor
nerden biliyorsunuz sevismediklerini, cok ilgincsiniz.

Belki kizacaksiniz bilemiyorum ama ben çocuğun sizde kalması dışında anormal bir şey göremedim. Kapı kilidini deprem anında oluşabilecek olumsuzluklar için söylediğini düşünüyorum.

Size haklısınız ve hissettiklerinizi çok insanca buluyorum yazmaya geldim ayrıca kendinizi kötü hissediyorsunuz hissetmeyi evet çok büyük bir afet yaşandı imtihan ama sizin evlilik tarihi ile neredeyse aynı günlerde denk gelmiş ilk zamanlariniz kapı kilitlemek de her şey de hakkınız sabredin kırmayın ama tepkinizi belli edin güzel bir yer ayarlansin inşallah aynı evde balayına girmişsiniz resmen.

Merhabalar. Öncelikle ülkemizin başındaki bu elem hadiselerin bir an evvel son bulmasını, her şeyin hakkaniyetle yapılmasını ve bir daha böyle ihmalkarlıklarla karşılaşılmamasını dilerim. Ölenlerimize rahmet kalanlarımıza sabır versin Allah.

Buraya yazmak istedim. Yazdıklarım uzun olacak. İç rahatlatmak için olacak belki de. Daha evvel de kocam hakkında, kayınvalidem hakkında yazmıştım. Düğünümüz 4 şubatta gerçekleşti. Eşim bir hafta annesinin evinde kalıp akraba ziyaretleri yapmamızı istemişti o zamanlar. Teyzeleri, annesi böyle istemiş. Ben de asla böyle bir şey olamayacağını belirtmiştim. Balayına ikna oldu.. 6 şubat sabahı yola çıkacaktık ki.. bu elim hadise gerçekleşti. Ailesi deprem bölgesindeler. Hemen ulaşmaya çalıştık. Kayınvalidemin evi ağır hasar almıştı. Kaynımınki hafif hasarlı ama korkudan kendilerini dışarı atmışlardı. Biz hava koşullarından dolayı evimize gidememiş başka şehirde bir tanıdık yanında konaklamıştık. Oradan direkt uçakla balayına gidecektik. Bu olayların hepsini o tanıdığın evinde öğrendik. Zor koşullar, tvde gördüğümüz belki milyonda bir bile değil. Çok korktuk endişelendik. Ailesine uçak ayarlayıp bir şekilde onları aldık ve kendi evimize getirdik. Evime onlarla birlikte girdim. 2 hafta kadar 9 kişi kaldık. Bu süreçte ne yapacaklarını vs konuştular. Kayınbabam sürekli kalabalığız diyordu. Kaynımın en büyük kızına el koymuş kayınvalidem. Annesi iyi annelik yapamıyor diye kendi büyütüyor. O kız hariç-o bizde kaldı-kaynım 2 çocuğu ve karısını alıp deprem bölgesindeki karısının köyüne geri döndü. O köye deprem vurmamış, güvenliymiş şu an.

Önceleri biz kalabileceklerini söylesek de hepsi kalamayız edemeyiz sizinle bir eve girdik siz de yeni evlisiniz diyorlardı. Sonraları kayınvalidem gider çadırda kalırız napalım bundan sonrası rezillik falan der oldu. Ben halbuki cidden çok iyi davranıyordum eşim de şahit. Neyse kayınbabamı zorla eve bak, eşyları çıkar falan diye deprem bölgesine yolladı kayınvalidem. Sadece o baktığı orta okula giden kız ve kendisi kaldı. Kızı okula yazdırdık. Önceleri kendimize memleketimizin çevre illerinden bir ev bakalım falan dediler. Bir yandan da kayınvalidem hasarlı evini 1.5 sene evvel alıp içine 0 eşyalar döşemiş onların borçları devam ediyor. Kiraya ev tutmaktansa bir yerlerde kalıp devletin kira desteğini biriktirmek daha iyi olur gibi falan da düşündüler. Kayınbabamın emekli maaşı var. Kayınvalidem ara ara nereye gidek ne yapak biz ne edek hiçbir yerimiz yok gibi şeyleri hala ara ara söylüyor. Bu arada kayınvalidemin annesin evi sağlam. Oraya kardeşim gelir kalabalık olur rahat edemem dedi söylediklerinde. Kayınvalidesinin evi sağlam. Korkuyorum o evden dedi. Kız kardeşinin boş bir evi var o sağlam, kız kardeşinin gelini o boş evde kimseyi oturtmuyormuş ondan oturamayız dediler.

İşteyim. Eşimi öğlenleri arıyor, ne yemek yapayım diye. Akşama onu yapmış oluyor. Ben bir kez yemek yapsam tamam artık yarın sıra bende diyor. Ben öyle herkesin yemeğini yiyemem ama seninki güzel olmuş yedim diyor yemekten sonra da..

İş yerime çağırdım evde sıkılmasın diye, 99 depremini yaşayan biri Vardı dertleşirler dedim. herkesin içinde dedi ki bana gece yatarken kapınızı kilitlemeyin. Sana diyecem diyecem ama korkuyorum kızarsın diye dedi. Sanki ben her şeye kızıyorum gibi. Bir de diyor ki burası da deprem bölgesiymiş korkuyorum buradan gitmeye ben yokken deprem olur da başınıza bir şey gelir diye diyor.

Bu kilitleme meselesini eşime açtım büyütme dedi. Sofrada oturunca eline sağlık dedim annesine sonra kalkarken neden eline sağlık dememişim diye beni sorguladı. Senden kaç yaş büyük kadın saygı duy ne yaparsa diyor. Ben saygısızlık etmedim halbuki sadece eşimle paylaştım.

Eşimin yeğeni 23 nisana hazırlanıyormuş burada yazdırdığımız okulda. Burada olursak müsamere yapacağız diyor. Bu arada kızın annesi çok mutsuz çocuğunu götüremedi diye.

Beni kimse yanlış anlamasın ama daha biri sürü ufak şeyler oluyor. Biliyorum çok adice belki şu an bazı düşünecelerim. Bu insanlar mağdur, onlara karşı saygım sonsuz. Yüzlerine kötü davranamam da. Ama yerleşik kalmalarından ya da kayınvalidemin durumları kullanıp 2-3 sene yaşamasından nedense çekiniyorum. Çocuğum olsa onu da kaynımın çocuğunu doldurduğu gibi doldurmasından.. eşime her şeyi sorup bana sormamasından. Gece kapı kilidi meselesinden… tüt kapıyorum. O kadar insan ölmüşken, yer yerinden oynamışken ne küçük şeyleri dert ediyorum belki. Ama nefsime karşı koyamıyorum. Mesajımı sabırla okuyan herkese bana sabır vermesini dilemesini istiyorum. Dediğim gibi çok detaylar da var ama yazamadım.

Kötü bir insan değilim ben tabii hakları kalmak. Hele de böyle bir olayda.. ama geçmiş de zihnimi bırakmıyor.. bana ilk zamanlar devamlı diyordu ki evlenirken yardımcı olmadık şimdi geldik üstünüze. Bu ağır hasarlı ev aslında kaynımdan aldığı kıza verilecek evmiş.. öyle diyor arada. Allah beni affetsin ama etkileniyorum. Her manada kötüyüm. Bu durumda bunları düşündüğüm için bile suçluyum…

Bu arada ben eşimin ailesine de kendi aileme de 15-17 saat uzaklıkta bir şehirdeyim normalde. Burada memuruz. İki aileye de uzak olması işimize gelmişti. Bir de alternatif olarak bir ara bizim binanın girişindeki evi tutmayı falan düşündüler. Boş diye. Onu da ben pek istemedim.. tabii istemedim diye bir şey demedim kimseye ama içimden istemiyorum.
Düşüncelerin adice değil canım benim, sen insansın. Yeni evli bir gelinsin. Yaşadıkları için üzülüyorum ama kendi torununu annesinden ayıran bir kadından bahsediyorsun. Üstelik her teklife hayır deyip daha çiçeği burnunda gelinin evini tercih eden bir kadın. Valla iş eşinde bitiyor, annesini ikna edip anneannenin evine göndermeli

X