Taşınmalı mıyım?

lattesizkitapsiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2023
2.545
7.844
32
Merhabalar sevgili kadın arkadaşlarım,
karar veremediğim bir konuda buradan destek almak istedim.
Olabildiğince kısa tutacağım.
Bir süredir çalışmadığım için maalesef bir miktar borç biriktirdim (Total borcum ortalama iki maaşım kadar şu anda)
Bu borcu daha rahat ödeyebilmek adına ailemin evine döndüm ve kısa bir süre önce işe başladım.
Devlet memuru olduğum için işe başlayacağım şehri kısmende olsa kendim tercih ettim diyebiliriz.
Tercihim ailemin evine yakın (evden işyerine tam 1,5 saatte gidiyorum) bir şehirde.
ayda 7 gün işe gidecegim ortalama ,24 Luk nöbetler halinde gerisi off.
Baştaki fikrim bu şekilde çok rahat borç ödeyip, birazda para biriktirip 6 aya çalıştığım şehre tasinmakti.
Ama açıkçası hislerim biraz değişti.
Hemen taşınmak için yanıp tutusmaya başladım.
Taşınmak istememin nedenleri
1) 30 yaşındayım ve 10 senedir yalnız yaşıyorum aile evinde kendimi yeteri kadar yetişkin hissedemiyorum. Ailem bana karışan insanlar değiller hiç ama sanki hala çocukları gibi hissediyorum bu evde.Bu benim için çok çok zorlayıcı.
2) konulara da yaptığım yorumlarda belli olacağı gibi ben, para kazandıktan sonra aile ile maddi bağın tamamen koparılması taraftarıyım, hastalık vs durumlarını es geçiyorum.
Bu yüzden tekrar onların evine döneceğim için bir miktar kira şeklinde para vermem gerekiyor, ailemin paraya ihtiyacı yok.Eve fena olmayan bir para giriyor ,
Kardeşimi özel okulda okutuyorlar ama okutabiliyorlar birikimleri var vs
ben ailemin evini baz alarak bu parayı 4 bin olarak düşündüm, her şey dahil olduğu için az bir miktar olarak görüyorum bunu çünkü ailemin evi fazlasıyla büyük ve lüks.
ekstra olarak elbette markete gittiğimde eve de bir şeyler alırım vs vs
taşınmak istememin sebebi ise, bu 4 bin ve ayda vereceğim benzin parasının (ortalama 2 bin ) neredeyse orada tutacağım ev masrafı ile aynı kapıya çıkmasi
çalıştığım şehirde beğendiğim evler 3,5 civarı.Giyinme odası olan güzel bir evde yaşamak istiyorum daha ucuzda bulunabilir elbette.
3) ayda 7 günde olsa git gel bana yorucu gelmeye başladı.Bundan önce çalıştığım yer ile evim arasi araba ile tam olarak 3 dakikaydi
vs vs

şimdi taşınmama nedenlerim ise
1) sıfırdan bir ev kuracağım, ben fazlasıyla minimalist biriyim ve güzel olduğu sürece Zaten çoğunu ikinci el alacağım ama borçlara bu masraflarda eklenecek ,ekstra olarak ailemin evi tahmin edersiniz ki her şeyin olduğu oturmuş bir ev,yeni evde sürekli eksiklikler olacak ...
2) çalıştığım yerde hiç arkadaşım yok tamamen sıfır.Genelde evde vakit geçirmeyi seven biriyim ama bu kısım zorlar mı emin olamıyorum.
3) çalıştığım yerde 18 ay civarı çalışıp kalıcı olarak Ankara'ya yerlesme planım var , 18 ay fazla değil idare et ve tam yerleşince güzel bir ev kur diyenler oldu arkadaşlarımdan.
Tabi hayat ne getirir bilinmez ama planlar böyle en azından.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, fikrinizi yazarsanız sevinirim.

unuttuğum bir ekleme olarak ; çalıştığım şehirdeki eşyalı evlere de baktım ama ben 1+1 bir evde yaşamak istemiyorum, boğuluyorum resmen.
ekstra olarak hem eşyaları güzel değil hemde kiralar 5,5 civarı.
bana çok karlı görünmedi o yüzden.Yasamak istemediğim bir evde yasayacaksam bari çok karlı olsun diye düşünüyorum

Son düzenleme:
hayır birikmisim yok maalesef,
ayrıca ahaha benim o dediğiniz yöntemle alacağım tek ev Patnos toki olabilir o da belki :KK53:
ev fiyatları deli gibi uçtu.
evde para vermeden oturma imkanım yok bu konu konuşuldu annemler başta hatir dediler ama çokta sıkıntı etmediler ver tamam dediler
en temel sorun bence maaşımın yüksek olması ve bunu bilmeleri ,
hislerim bana bunun 4 bin ile sınırli kalmayacağını söylüyor,
büyük ihtiyaçlarda kendimi öne atacağım onlarda kabul edecek gibi.Babam şimdiden kardeşine para gönder hoşuna gider diyor , e ben 4 bin size veriyorum şehirler arası git gel yapıyorum min 2 bin benzin parası veriyorum kardeşime 1/2 göndersem birazda market masrafı kafadan 10 bin harcadım eve.
kardan çok zarar getirir imajı oluştu bende
Ben de maaşınız yüksek diye ev önerisinde bulundum.
Hangi şehirdesiniz bilmiyorum tabi.
Ama hem aile evinde yaklaşık 10 bin harcayıp hem bunu yapmanız biraz zor.

Ee ama böyle olunca aileyle kalmanın anlamı yok yahu.
Eve 4 bin, market alışverişe yardım, kardeşe para.. size pek bi avantajı olmayacak bu işin.

Oyumu ayrı eve çıkmanıza veriyorum :KK70:

kesinlikle katılıyorum ama zaten 4 bin vereceğim birde kardeşine para gönder filan ne bileyim evde kalmamin nedeni borçlarım zaten
ayda min 3 bin benzin masrafım olacaktır ayrıca işte böyle kediler vs vs ben her şeyde kendimi öne atacağım ben alayım ben yapayım onlarda hayır demeyecek.
evde kalmanın maddi olarak çok faydalı olmayacağını düşünmeye başladım.
yoksa elbette asla bedava yaşamayı düşünmem
Oturdukları ev kira mi?

Ben de maaşınız yüksek diye ev önerisinde bulundum.
Hangi şehirdesiniz bilmiyorum tabi.
Ama hem aile evinde yaklaşık 10 bin harcayıp hem bunu yapmanız biraz zor.

Ee ama böyle olunca aileyle kalmanın anlamı yok yahu.
Eve 4 bin, market alışverişe yardım, kardeşe para.. size pek bi avantajı olmayacak bu işin.

Oyumu ayrı eve çıkmanıza veriyorum :KK70:
ahaha teşekkür ediyorum :KK71:

Oturdukları ev kira mi?
Bana 5 sene önce doğumgününümde hediye ettikleri araba bile onların adına ,
o da beni aşırı rahatsız ediyor mesela artık maaşım var arabalarını geri vermeliyim diye düşünüyorum.
ellerim kaşınıyor yük hissetmekten bu araba konusunda da ,
yakın şehri yazmamın bir nedeni de buydu.
araba evde kalır bende kullanırım diye ,
taşınınca mecbur onu da vermeliyim rahat edemem yoksa.

o da beni aşırı rahatsız ediyor mesela artık maaşım var arabalarını geri vermeliyim diye düşünüyorum.
Hediye iade edilmez cok ayip :KK53:

Hediye iade edilmez cok ayip :KK53:
Vericem filan diyordum hep , annemde 2 yıl önce bir kere dedi
işe baslarsan kendine iyi bir araba alırsın doktor olacaksın sonuçta bunu da verirsin dedii
babam ona kızmıştı ama dedi sonuçta bunu içimden atamıyorum.
4 bin konusunda da mesela babam hayır filan dedi , annem versin dedi
zaten çok hassas biriyim bu konuda ama bir kere bile söylenince vermemek olmaz.

Ay konunun başı ile sonu arasında üç kere fikir değiştirdim. Siz de başta sanki parayı zorla veriyor gibi anlamışsınız sona doğru bir baktım meğer aile de yan cebime yapmış, en son anladım ki siz verdikçe onlar almış da almış 🤣 bu hayatta anladığım bir şey varsa ailenin büyük çocuğu olacağıma olmayaymisim. Hiç baştan 4 bini vermeseniz, arada markette aldığınız şeyler, evde yaptığınız yemekler zaten fazlasıyla hoşlarına gidecekti. Bence siz taşının alın 2.el eşyalarınızı oturun evinizde, arabayı da vermeyin daha neler. Kardeş özelde okusun, kardeşe para gönderilsin ama size verilen hediyeyi geri verin olduuu. Bu kadar alma verme dengenizi bozmayın, aç değiller açıkta değiller havuzlu evleri var, bir tane araba vermişler onu mu geri istiyorlar? Kendi arabaları var mı ayrıca? İnsan der ki kızım çalıştığın sende kalsın, araba sende kalsın, sen biriktir evini al kendini garantiye al.

Ay konunun başı ile sonu arasında üç kere fikir değiştirdim. Siz de başta sanki parayı zorla veriyor gibi anlamışsınız sona doğru bir baktım meğer aile de yan cebime yapmış, en son anladım ki siz verdikçe onlar almış da almış 🤣 bu hayatta anladığım bir şey varsa ailenin büyük çocuğu olacağıma olmayaymisim. Hiç baştan 4 bini vermeseniz, arada markette aldığınız şeyler, evde yaptığınız yemekler zaten fazlasıyla hoşlarına gidecekti. Bence siz taşının alın 2.el eşyalarınızı oturun evinizde, arabayı da vermeyin daha neler. Kardeş özelde okusun, kardeşe para gönderilsin ama size verilen hediyeyi geri verin olduuu. Bu kadar alma verme dengenizi bozmayın, aç değiller açıkta değiller havuzlu evleri var, bir tane araba vermişler onu mu geri istiyorlar? Kendi arabaları var mı ayrıca? İnsan der ki kızım çalıştığın sende kalsın, araba sende kalsın, sen biriktir evini al kendini garantiye al.
evet arabaları var hemde çok ciddi pahalı bir araba ,
ama sadece babamın var annemin yok gerçi annem 23 senedir araba kullanmıyor.
ben de şöyle düşündüm onun Arabası yok ama benim var bu adil değil.Evet doğumgünü hediyesi ama sonuçta ben daha konforlu olmak için istiyordum ondan aldılar.Tamamen supriz sayılmaz.
Alma verme dengesi zaten ailede bozuk yani ben almışım sürekli daha verdiğim bir şey yok ama genel olarak evet sorun etmezler kredi kartıyla eve bir şeyler almamı daha maaş almadigim halde.

yani benim içinde kolay değil, bir tür açık alan fobisi var bende, hastanede vs aşırı rahatim isyerimde aşırı rahatim ama sokakta açık alanda rahat edemiyorum farklı bir anksiyete.
o yüzden araba çok iyi oluyordu, ama bir kere denilen şeyi unutmam mümkün bile değil yapı olarak değil .
burada da hep yazıyorum insan anne baba oldu diye ömrü billah mi bakacak vs vs
maalesef tavırları beni de korkutuyor, annem bir kedi goturmemi istedi veterinere kedi 4 haftadır tedavi görüyor, onu da ben öderim dedim çünkü babam istemiyordu kim verecek parasını vs dedi
daha maaşı almadan o da gitti mesela djsjsksm
yani bazen lafa gelince senden hiçbir şey istemiyoruz diyorlar ama ben pratikte bu başka işleyecek gibi hissediyorum.

ben de şöyle düşündüm onun Arabası yok ama benim var bu adil değil.Evet doğumgünü hediyesi ama sonuçta ben daha konforlu olmak için istiyordum ondan aldılar.Tamamen supriz sayılmaz.
Alma verme dengesi zaten ailede bozuk yani ben almışım sürekli daha verdiğim bir şey yok ama genel olarak evet sorun etmezler kredi kartıyla eve bir şeyler almamı daha maaş almadigim halde.

yani benim içinde kolay değil, bir tür açık alan fobisi var bende, hastanede vs aşırı rahatim isyerimde aşırı rahatim ama sokakta açık alanda rahat edemiyorum farklı bir anksiyete.
o yüzden araba çok iyi oluyordu, ama bir kere denilen şeyi unutmam mümkün bile değil yapı olarak değil .
maalesef tavırları beni de korkutuyor, annem bir kedi goturmemi istedi veterinere kedi 4 haftadır tedavi görüyor, onu da ben öderim dedim çünkü babam istemiyordu kim verecek parasını vs dedi
yani bazen lafa gelince senden hiçbir şey istemiyoruz diyorlar ama ben pratikte bu başka işleyecek gibi hissediyorum.
O arabayı vermeyin. Yarın bir gün kardeşiniz mezun olunca ya da evlenince ona öyle masraflar yapılacak ki ben essek başı mıydım ben niye her şeyi geri verdim diyeceksiniz. Ya tabi ki aile doğurdu diye ömür billahi bakmayacak ama havuzlu evi, lüks arabası olan da verdiği bir arabanın, yaninda iki ay kalan çocuğunun lafını etmesin bir zahmet. Siz de zamanı gelir ileride çok kazanınca başka bir şeyler yaparsınız onlara, şimdi elde yokken canınızı mi vereceksiniz? Yarın bir gün evlenirseniz lütfen bu tavrı eşe, eş ailesine yapmayın. Ailem arkamda, ben kıymetliyim hissini geçirin derim, çünkü buradan bakınca bu konuda da gereksiz tavırlar alacağınız ve insanların canını sikacaginiz çok belli oluyor. Bu sizin gurur diye düşündüğünüz şey %90 başka insanların tadını kaçırıyor, siz iyi bir şey yaptım zannederken insanları uzaklaştirirsiniz.

Çalıştığınız kuruma yakın bir yerde yaşamanız sizin için daha iyi olacaktır. 24 saat nöbet tutup birde araba kullanmaniz sizin için fazlasiyla yorucu olur. Anlattıklarınıza bakılırsa tek yaşasanız yapacağınız masrafı aile evinde de yapacaksınız. Üstüne birde huzursuz olacaksınız benim evim değil diye. Borç taksitlerinizde azmış, ev ve eşyalar içinde sizi zorlamayacak taksit şeklinde yaparsaniz birikim bile yapabilirsiniz. Hem kendi evinizde huzurla yaşarsınız.

O arabayı vermeyin. Yarın bir gün kardeşiniz mezun olunca ya da evlenince ona öyle masraflar yapılacak ki ben essek başı mıydım ben niye her şeyi geri verdim diyeceksiniz. Ya tabi ki aile doğurdu diye ömür billahi bakmayacak ama havuzlu evi, lüks arabası olan da verdiği bir arabanın, yaninda iki ay kalan çocuğunun lafını etmesin bir zahmet. Siz de zamanı gelir ileride çok kazanınca başka bir şeyler yaparsınız onlara, şimdi elde yokken canınızı mi vereceksiniz? Yarın bir gün evlenirseniz lütfen bu tavrı eşe, eş ailesine yapmayın. Ailem arkamda, ben kıymetliyim hissini geçirin derim, çünkü buradan bakınca bu konuda da gereksiz tavırlar alacağınız ve insanların canını sikacaginiz çok belli oluyor. Bu sizin gurur diye düşündüğünüz şey %90 başka insanların tadını kaçırıyor, siz iyi bir şey yaptım zannederken insanları uzaklaştirirsiniz.
ya kardeşime yapılan şey açıkçası hiç umrumda değil sonuçta onların parası şu an isterlerse bütün mal varlıklarını üstüne yapsınlar beni ilgilendirmez ben kendime bakıyorum sadece.
evet alma kısmında açık değilim çok haklısınız genel olarak değilim zaten, bu insanları rahatsız da edebilir bu konuda da muhtemelen haklısınız ama nasıl değiştirebilirim bilmiyorum, sadece maddi değil en ufak şeyde bile benim için bir şey yapılsa hemen karşılık vermem gerektiğini düşünüyorum bu eskiden çok ama çok yoğundu.
gittikçe daha iyi oluyor gibi , arkadaşların hediye alınca hemen ben de almak istemiyorum filan :KK53:

yani ailemle ilgili negatif konuşuyorum gibi olmasın asla ve asla negatif hissetmiyorum şuan an bu evde var olmam ya da üniversite uzattigim dönemde bana yapılan masrafı bile kendi yüce gonulluklerinden yaptılar benim için , sadece minnet doluyum ben.
ama kalkıp 1 kere bile sen arabayı geri verirsin diye düşünmüştüm denilince vermeyecek biri değilim olamıyorum
ya da borçlarım için kaldığımı bile bile 4 bin vereyim diye ısrar ettiğimde ver denilince bir noktada maalesef yapılacak bir şey kalmıyor
ha benim bu evdeki varlığım elbette 4 binden çok daha fazla bir harcamaya mal oluyordur çokta az söyledim diye düşünüyorum ama işte üstüne kardeşine para ver denmesi , benzin mutfak kesinlikle ciddi bir harcama olacak çünkü ben kendimi tanıyorum ne olsa ben alayım diyeceğim onlarda çoğu zaman hayır diyecek her teklifime evet deselerdi inanın daha şimdiden 100 bin filan borcluydum cjkddmmd

çok uzattım tam aktarabiliyor muyum bilemiyorum ama sağ olun ilginiz icin

Bu gün bir kaç rezidans yerlerini aradım , dedikleri şey kadinsan erkek gelemez erkekse kadın vs
ay canım 1 sıkılıyor ise şuan 10 sıkılıyor.
hiç ama hiç istemediğim bir şehri(özel nedenlerden ) sırf maddi nedenlerden dolayı yazdım onda da hesabı yanlış yapmışım ,
spiritüel olarak hayırlısı buymuş demeye çalışıyorum ama zor bir dönem geçiriyorum şu an duygusal çalkantı olarak.

Saçmalama latte yaaa free ol. Anne babanın beklentisi olsa bile çok harcama yapma. Ne bu mahçubiyet yaa. Kusura bakma ama anne babandan nemalanıp birikim yapmaya bak. 18 ay otur orda ne biriktirirsem kâr diye bak. Sen böyle ezilip büzülürsen ilerde pişman olursun. Nu fırsatı kaçırma. Muhtaç olsaydılar harcama yapman kaçınılmaz olurdu ama muhtaç değiller. Kasma lütfen. Evden kovacak degiller ya

Saçmalama latte yaaa free ol. Anne babanın beklentisi olsa bile çok harcama yapma. Ne bu mahçubiyet yaa. Kusura bakma ama anne babandan nemalanıp birikim yapmaya bak. 18 ay otur orda ne biriktirirsem kâr diye bak. Sen böyle ezilip büzülürsen ilerde pişman olursun. Nu fırsatı kaçırma. Muhtaç olsaydılar harcama yapman kaçınılmaz olurdu ama muhtaç değiller. Kasma lütfen. Evden kovacak degiller ya
hocam dediğiniz mantık çerçevesinde olabilir ama ben yapamam yani ay keşke öyle free olsam hayatta ,
hep bir kasinti kasıntı enerjisi bende kendimden sıkıldım:olamaz:
babamın çok yakın bir arkadaşı çalıştığım şehirde yaşıyor o bana eşyalı bir ev bulmuş ona bakacağım işte ay bu konuda iyi olan tüm enerjilere açığım, gönderin gelsin:KK45:
ev 2+1 eşyalı 4250 lira
eğer güzelse uygun gibi geldi bana.

hocam dediğiniz mantık çerçevesinde olabilir ama ben yapamam yani ay keşke öyle free olsam hayatta ,
hep bir kasinti kasıntı enerjisi bende kendimden sıkıldım:olamaz:
babamın çok yakın bir arkadaşı çalıştığım şehirde yaşıyor o bana eşyalı bir ev bulmuş ona bakacağım işte ay bu konuda iyi olan tüm enerjilere açığım, gönderin gelsin:KK45:
ev 2+1 eşyalı 4250 lira
eğer güzelse uygun gibi geldi bana.
karakter meselesi dem3k ki ne biliyim. Inşallah ev gönlüne göredir 'de en azından kendi yağında kavrulursun, rahat edersin evinde 🌸

Sen azicik yüzsüz olsana, ne vericem aranayi bana hediye ettiniz falan derim ben olsam 😐

Sen azicik yüzsüz olsana, ne vericem aranayi bana hediye ettiniz falan derim ben olsam 😐
ay zaten istemediler cjdjdj ama ben yinede yerleştikten sonra vermeyi ciddi teklif edeceğim.
o değilde bu hanımefendinin yazdıklarını düşünüyorum iki gündür
... yani evlilik filan yakın vadede hiç düşünmüyorum da genel olarak hayatta ;
cidden insan ben kiymetliyim kafasina sonradan gelebiliyor mu nasıl geliyor acaba ,

ben çok kıymetliyim kafasına gelmek istiyorum :süslü::21:

ay zaten istemediler cjdjdj ama ben yinede yerleştikten sonra vermeyi ciddi teklif edeceğim.
o değilde bu hanımefendinin yazdıklarını düşünüyorum iki gündür

... yani evlilik filan yakın vadede hiç düşünmüyorum da genel olarak hayatta ;
cidden insan ben kiymetliyim kafasina sonradan gelebiliyor mu nasıl geliyor acaba ,

ben çok kıymetliyim kafasına gelmek istiyorum :süslü::21:
Cok doğru demiş 🤔

X