Tecrübeli Annelerden Yardım İstiyorum

Merhaba. Benim kızım öyleydi. Alerjisi vardı, ben perhiz yapınca düzelir, perhizi bozunca yine aynı olurdu. Süt ve süt ürünlerini kesmeyi deneyin derim.

Merhaba. Benim 3,5 aylık bir kızım var ve uykuları çok problemli maalesef. Özellikle bu 4. Aya girdiğimizden beri uykuya aşırı direnme başladı. Ne yazık ki kucakta sallayarak uyutuyoruz, bir hata yaptık ve ona alıştırdık. Şimdi de asla başka şekilde uyumuyor. Üstelik sallarken de çok zor dalıyor, ağlıyor, direniyor. Kısacası uyutulmak istemiyor. Durumumuz şu şekilde:
- Ayına uygun uyanık kalma süresine dikkat ediyorum. 1-1,5 saat sonra uykuya götürmeye çalışıyorum ama yine ağlıyor. Defalarca esniyor çok da uykusu var kendini bırakmıyor. Uyusa bile yatağına koyunca uyanıveriyor. İyice dalana kadar 3-5 kez uğraşıyoruz.
- Akşam uykusu için banyo yaptırıyorum. Asla mayışmıyor. Banyodan sonra rahatça uyuduğu hiç olmadı şimdiye kadar. Masaj yapmak istiyorum yaptırmıyor. Bacaklarını kollarını çekiyor elimden.
- Beslenme, aktivite, uyku döngüsüne uymaya çalışıyorum. Ama her zaman fırsat vermiyor. Uyumazsa eğer yeniden acıkıyor o süre içinde tekrar emiyor vs.
- Rutin oluşturmaya çalışıyorum ama şimdiye kadar pek başarılı olamadım.
- Beyaz gürültüden hoşlanmıyor. Uyumayı bırakın sakinleştirmiyor bile.
- Emzik almıyor.
- Şişme havuz aldım yüzsün yorulsun uyusun diye. 15 dk uyudu uyandı.
- kanguruyla ya da arabasıyla dışarı çıkartıyorum yürürken etrafı izliyor, uyumuyor.
- Uykusu çok hafif, hemen uyanıveriyor geri uyutmaya çalışınca ağlıyor
- emerek uyumuyor
- Gece uykusuna önceden bir kez uyudu mu bir daha uyanmazdı. Son zamanlarda mutlaka ilk yarım saat içinde ağlayarak uyanıyor.
- Dediğim gibi uyutulmaya direniyor. Uyutacağımı anlayıca ağlıyor bağırıyor. Sırtını yay gibi geriyor. Ama uykusu geldiği için de huysuzluk yapıyor.
- Uyutmadan Beşiğine yatırırsam sallasam da ninni de söylesem pış pış da yapsam durmuyor ağlıyor.
- Fizyolojik bir sıkıntısı ya da ihtiyacı olmadığı zamanlarda da böyle.
- Bunun dışında gün içinde de oldukça hareketli ve enerjik bir bebek.

Kucakta sallamayı bırakmak istiyoruz çünkü hem giderek ağırlaşıyor hem de benim bir süre sonra işe dönmem gerekecek ve sanmıyorum ki bakacak kişi benim gibi sabırla uyutmaya çalışsın. Klasik anlamda Uyku eğitimi vermek istemiyorum. Ağlatarak uykuya terketmek asla bir seçenek değil benim için.

Şimdi benim sizden ricam aranızda bebeği benim bebeğim gibi olup da sonradan düzeltebilen varsa eğer bana yardımcı olursa çok mutlu olurum. Çünkü artık psikolojim bozulmaya başladı. Ben çözdüm yolu da şu diyen çıkar diye umut ediyorum. 🥲
İlk 4 ay uyku düzeni beklenmez. Uyku rutinine 4 ayı bitince başlayın. Yaşadıklarınız normal

Benim bebegim sizin bebeginizin kucukluk hali.Su anda 1 yaşında gündüz uykulari birsekilde oluyor ama gece o kadar zor ki,hep esim kucaginda ugrasti aylarcaa.Erken uyuduğu vakit cok azdir.Ayni bir yetiskin saatinde uyuyor halen.Uykuya dalana kadar da insani yiyip bitiriyor.Ben care bulamadım.Uyku egitimi hakkinda bir kadin yazmıştı ballandira ballandira.Aa dedim bende denemeliyim.10,11 aylik falandı.Çocuk hemen hemn yarim saat agladi.Besikten aldim sıvazladım.Tekrar besige koydum.Ama yok kesinlikle sakinlesmedi.İki gun denedim daha da denemedim.bence her bebekte ise yaramıyor.Kimi bebek sakin oluyor kimisi cok aktif.Benim bebegim aşırı aktif.Sizde oluruna bırakın bence yapacak bisey yok

2 gün bisey değil ki. Nasil tuvalet eğitimi veriliyorsa, uyku eğitimide verilmeli. Keske 4-6 aylik arasiyken başlasaydin.

Bebeği yatağindan kaldirma. Yoksa onu ordan alacaksin umudu ile daha çol ağlar tekrar yatirdiğinda. Uyku rutini olmali. Atiyorum banyo, pijama, kitap, ninni ve uyku. Ve odadan çikmalisin. Yoksa seni hem oyun arkadaşi olarak görür, hemde kendini acindirmaya çalişir.

Sonra 5 dakika sonra içeriye tekrar gir biraz pispisla, yatağindan çikarmadan, uyku zamani anneciim de ve tekrar çik, sonra 10 dakika, 20 dakika sonra gir. Kademe kademe. Benim kizim bazen dahada ağliyordu kendini acindirmak için, o zaman girmiyordum.

Çocuğu yorayim öyle uyutayim da deme. Yorgun çocuk, huzursuz çocuk demek. Nasil uykuya dalacağini şaşirir.

Merhaba, ben de 5 aylık bir anneyim. Benim bebeğim de 3. Ayını geçtikten sonra beyaz gürültüden nefret etti ben de youtube dan bebek sakinleştirici müzik açıyorum sakinliği geliyor. Eğer müzikten hoşlandıysa dönence de alabilirsiniz. Müzikli dönenceleri seviyorlar. Sizin kucakta uyuma alışkanlığının aynısını ben yaptım ve mahvoldum giderek ağırlaştı maalesef artık ayakta hafif hafif sallıyorum. Kucakta uyumaya alışan bebek belli bir süre ayakta sallanmaktan da hoşlanmadı ama alıştırdım. Çok hafif hafif sallarsanız bebeğe zarar olacağını düşünmüyorum tabi yine sizin kararınız. İnşallah bebeğiniz düzene girer

Merhaba, ben de 5 aylık bir anneyim. Benim bebeğim de 3. Ayını geçtikten sonra beyaz gürültüden nefret etti ben de youtube dan bebek sakinleştirici müzik açıyorum sakinliği geliyor. Eğer müzikten hoşlandıysa dönence de alabilirsiniz. Müzikli dönenceleri seviyorlar. Sizin kucakta uyuma alışkanlığının aynısını ben yaptım ve mahvoldum giderek ağırlaştı maalesef artık ayakta hafif hafif sallıyorum. Kucakta uyumaya alışan bebek belli bir süre ayakta sallanmaktan da hoşlanmadı ama alıştırdım. Çok hafif hafif sallarsanız bebeğe zarar olacağını düşünmüyorum tabi yine sizin kararınız. İnşallah bebeğiniz düzene girer
Teşekkür ederim. Oyalayarak uyutuyorum 2-3 gündür. Yani uyuyacağını anlamayınca uyuyor enteresan şekilde 😅 sakinleştirici değil de hareketli müzikleri daha çok seviyor diğerlerinden sıkılıyor. Bir iki uyku danışmanıyla görüştüm 6 aydan önce sadece düzen oluşturabilirsiniz eğitim olmaz dediler. Bakalım bu iki ay da bir geçsin o zaman deneriz. Zaten 4. Ay aşırı zor geçiyor. 😕

Selam benim oglumun atak haftalari tamamlandi iclerinde en kotu uykusu 4.aydaydi o kadar diyim😀 rutinlere devam edin siz sabirla, iyi haber en iyi uykulari bu ataktan sonra uyudu 2 3 ay.
Sonra da disler gelecek ... çile bitmiyor😀

Selam benim oglumun atak haftalari tamamlandi iclerinde en kotu uykusu 4.aydaydi o kadar diyim😀 rutinlere devam edin siz sabirla, iyi haber en iyi uykulari bu ataktan sonra uyudu 2 3 ay.
Sonra da disler gelecek ... çile bitmiyor😀
Teşekkür ederim 🥰 evet büyüyene kadar rahat yok 🤣

Oy o 4. ay neydi öylee.. Gerçi 8. ay daha kötüydü :))
Benim kızım yenidoğan döneminde bile neredeyse hiç uyumadı. Abartmıyorum gündüz max 1 saat uyurdu o da 15 dk şeklinde.
Uykusunu alamadığı için çok ağlaktı.
4.5 aylıkken uyku eğitimi verdim. Ağlatmayan yöntemle, sevip okşayarak.
Şimdi 10.5 aylık. yatağına yatırıyorum max 5 dakika içinde döne döne uyuyor. Ve en önemlisi artık mutlu bir beybi kendisi :)
Ağlamadan nasıl eğitim verdiniz. 0 aglama mi cidden. Kimden destek aldiniz tek mi yaptınız. Ben eğitim veriyorum suan ama endişelerim var

2 gün bisey değil ki. Nasil tuvalet eğitimi veriliyorsa, uyku eğitimide verilmeli. Keske 4-6 aylik arasiyken başlasaydin.

Bebeği yatağindan kaldirma. Yoksa onu ordan alacaksin umudu ile daha çol ağlar tekrar yatirdiğinda. Uyku rutini olmali. Atiyorum banyo, pijama, kitap, ninni ve uyku. Ve odadan çikmalisin. Yoksa seni hem oyun arkadaşi olarak görür, hemde kendini acindirmaya çalişir.

Sonra 5 dakika sonra içeriye tekrar gir biraz pispisla, yatağindan çikarmadan, uyku zamani anneciim de ve tekrar çik, sonra 10 dakika, 20 dakika sonra gir. Kademe kademe. Benim kizim bazen dahada ağliyordu kendini acindirmak için, o zaman girmiyordum.

Çocuğu yorayim öyle uyutayim da deme. Yorgun çocuk, huzursuz çocuk demek. Nasil uykuya dalacağini şaşirir.
Off bende eğitim veriyorum. Ama odadan cikinca ağlıyor odada kalsam onu almam için daha çok ağlıyor.... çıkıyorum 10 15dk sonra uyuyor. Bırakmakla hata mı ediyorum derken size denk geldim.. suan durumu ne ağlamadan uyuyor mu.

Off bende eğitim veriyorum. Ama odadan cikinca ağlıyor odada kalsam onu almam için daha çok ağlıyor.... çıkıyorum 10 15dk sonra uyuyor. Bırakmakla hata mı ediyorum derken size denk geldim.. suan durumu ne ağlamadan uyuyor mu.

Zaman ile o 10-15 dakikada bitecek ve hemen uykuya dalacak. Su an kizim 4 yasinda. 6 ayliktan beri saat 19da yatiriyorum (su an saat 19.30-20.00de).

Uykusunu almasi çok çok önemli. Uyku saatinde sadece o gün yasadiklarini anlamlandirabiliyor. Ve saatide önemli. Burda okuyorum, çogu anne baba cocugunu saat 21-22de uyutuyor. Ki ertesi gün erken kalkmasin diye. Cok geç bir saat, uyku hormonu saat 19-20de salgilanir. Geç yattiktan sonra hiçbir zaman tam uykularini alamazlar.

Zaman ile o 10-15 dakikada bitecek ve hemen uykuya dalacak. Su an kizim 4 yasinda. 6 ayliktan beri saat 19da yatiriyorum (su an saat 19.30-20.00de).

Uykusunu almasi çok çok önemli. Uyku saatinde sadece o gün yasadiklarini anlamlandirabiliyor. Ve saatide önemli. Burda okuyorum, çogu anne baba cocugunu saat 21-22de uyutuyor. Ki ertesi gün erken kalkmasin diye. Cok geç bir saat, uyku hormonu saat 19-20de salgilanir. Geç yattiktan sonra hiçbir zaman tam uykularini alamazlar.
Ağlamasına izin vermek doğrumu ona zarar vermekten korkuyorum

Ağlamasına izin vermek doğrumu ona zarar vermekten korkuyorum
Mayis annelerinden gorup ayni dertten muzdarip biri olarak sicradim konuya.
Ben Ingiltere'de yasiyorum. Burada deneyimli annelerin olusturdugu gruplarda da yazip soruyordum bu uyku meselesini. Daha yeni konustum sizinle de paylasmak istedim. 4. ay uyku gerilemesinde bebegin huzursuz olmasi cok normal diye, onu en huzurlu gecirtecek sekilde sureci gecirmeyi tavsiye ediyorlar. Kucak istiyorsa kucak, meme istiyorsa meme. Nasilsa bu surec bittiginde bebek de sizi yonlendirecek gorusundeler. Daha simdi biri yazdi bebegin beyninin %60'i yag, bu yuzden surekli emmeye ihtiyac duyup uyanir 4. ayda, mutlaka ihtiyaci karsilamak gerekir. Yazistiklarim konuda egitimli insanlar degil ama tecrubeli anneler, icim rahat dinliyorum. Onlar da zaten birbirine destek icin varlar bilir kisi degiller.
4. ayda ne kadar cok huzursuz olur, bebek aglatilirsa uyku duzeni o kadar gec otururu deneyimlemisler.
Yontem genelde su: bebek agladiginda kucagina al sakinlestir sonra yatagina geri koy. Tabi sakinlesmesi kucakta uzun suruyor ve yatagina koyunca reddediyor ve seni uykusuz birakiyor deniyor. Bunlar olacak ama bu surec de elbet bitecek diyorlar. Hatta en en krizle gecen 1-2 gun icin bebegini yaninda yatiran var.

Birinin bitecek demesi bile bana can veriyor. Bu grupta da orada da benzer seyler yasayanlari dinleyince icim bir nebze rahatliyor. Yanlis yapmiyorum demek daha da guclu hissettiriyor.

Uyku danismanlariyla gorusmustum, telefonda bana sunu soylediler siz Ingiltere'desiniz biliyorsunuzdur. Cocuk orada dogumundan itibaren ayri odada kalir, aglamasi normaldir vs. vs...Hayir bana kimse bu isin kurali oldugunu soylemedi. Ayrica cevremde asla bebegini aglatan duymadim.

Bebek egitim versen de vermesen de agliyor elbette ama birinde aglamasina goz yumuyorsun. Bunu asla yapamam. Er ya da gec kendi yatagini ogrenecek, uyuyacak, zaman zaman direnecek ogreninceye kadar. Zaten her gece bebegi kendi yatagina yatirmak da disiplin degil mi? En azindan istikrarli bir sekilde bunun icin ugrasmak. Ben disiplin istiyorum ama robot da degiller sonucta.

Ben yazdiklarinizda son derece merakli ve uyumaktansa etrafi kesfetmeyi tercih eden bir bebek gordum :)

2 cocugumda da gordugum bebekler asla kitaba bagli kalmiyor. Kendi saatleri var. Tam duzene girdi dersiniz dis cikar. Tam oldu dersiniz atak gelir, hasta olur vs vs.. benimkiler 3 ve 5 yasinda. Mis gibi duzenimiz var, ayni anda atesli hastalik gecirdiler yine berbat durumdayiz.

Bir arkadas yazmis, kabullenin. Kimi bebek uykuyu sevmez.

Su da bir gercek 4 ay gercekten zor bir zaman. Algilarin acildigi, bebegin "oha dunya boyle bi yermis" dedigi zaman :)) o yuzden akisa birakin, yapilacak herseyi yapiyormussunuz zaten.

Merhaba. Benim 3,5 aylık bir kızım var ve uykuları çok problemli maalesef. Özellikle bu 4. Aya girdiğimizden beri uykuya aşırı direnme başladı. Ne yazık ki kucakta sallayarak uyutuyoruz, bir hata yaptık ve ona alıştırdık. Şimdi de asla başka şekilde uyumuyor. Üstelik sallarken de çok zor dalıyor, ağlıyor, direniyor. Kısacası uyutulmak istemiyor. Durumumuz şu şekilde:
- Ayına uygun uyanık kalma süresine dikkat ediyorum. 1-1,5 saat sonra uykuya götürmeye çalışıyorum ama yine ağlıyor. Defalarca esniyor çok da uykusu var kendini bırakmıyor. Uyusa bile yatağına koyunca uyanıveriyor. İyice dalana kadar 3-5 kez uğraşıyoruz.
- Akşam uykusu için banyo yaptırıyorum. Asla mayışmıyor. Banyodan sonra rahatça uyuduğu hiç olmadı şimdiye kadar. Masaj yapmak istiyorum yaptırmıyor. Bacaklarını kollarını çekiyor elimden.
- Beslenme, aktivite, uyku döngüsüne uymaya çalışıyorum. Ama her zaman fırsat vermiyor. Uyumazsa eğer yeniden acıkıyor o süre içinde tekrar emiyor vs.
- Emzik almıyor.
- kanguruyla ya da arabasıyla dışarı çıkartıyorum yürürken etrafı izliyor, uyumuyor.
- emerek uyumuyor
- Gece uykusuna önceden bir kez uyudu mu bir daha uyanmazdı. Son zamanlarda mutlaka ilk yarım saat içinde ağlayarak uyanıyor.
- Dediğim gibi uyutulmaya direniyor. Uyutacağımı anlayıca ağlıyor bağırıyor. Sırtını yay gibi geriyor. Ama uykusu geldiği için de huysuzluk yapıyor.
- Uyutmadan Beşiğine yatırırsam sallasam da ninni de söylesem pış pış da yapsam durmuyor ağlıyor.

Kucakta sallamayı bırakmak istiyoruz çünkü hem giderek ağırlaşıyor hem de benim bir süre sonra işe dönmem gerekecek ve sanmıyorum ki bakacak kişi benim gibi sabırla uyutmaya çalışsın. Klasik anlamda Uyku eğitimi vermek istemiyorum. Ağlatarak uykuya terketmek asla bir seçenek değil benim için.

Şimdi benim sizden ricam aranızda bebeği benim bebeğim gibi olup da sonradan düzeltebilen varsa eğer bana yardımcı olursa çok mutlu olurum. Çünkü artık psikolojim bozulmaya başladı. Ben çözdüm yolu da şu diyen çıkar diye umut ediyorum. 🥲
Benim bebeğimi yazmışsınız birebir aynıydı banyodan sonra uykusu iyice açılırdı. Üstüne üstlük uykusu bastırdı mı ağlamaya bi başlardı sadece kucakta gezdikçe susardı. Kollarımı hissetmeden yanında uyuyakalırdım geceleri baygın. 7 aylık olduk.Ben ne yaptımsa düzeltemedim denemediğim hiçbişey kalmadı her türlü beşik ve uyutma yöntemi asla uyutamadım.5. Ayda yarım saatlik. 2 güneüz uykusu yapıyodu ayağımda sallayarak beyaz gürültü açık. Yani doktor da bana gelişimi var varsınuyumasın diyodu ama bence normal değil. Şimdi de günde 2 saat gündüz uykusu yapsa havalara uçuyorum. Saatler sürüyor uyutmam

Yani diyeceğim o ki senin 7. Ayından sana sesleniyorum bi tık daha uyuyor ama normale dönmedi halen maalesef

Benim bebeğimi yazmışsınız birebir aynıydı banyodan sonra uykusu iyice açılırdı. Üstüne üstlük uykusu bastırdı mı ağlamaya bi başlardı sadece kucakta gezdikçe susardı. Kollarımı hissetmeden yanında uyuyakalırdım geceleri baygın. 7 aylık olduk.Ben ne yaptımsa düzeltemedim denemediğim hiçbişey kalmadı her türlü beşik ve uyutma yöntemi asla uyutamadım.5. Ayda yarım saatlik. 2 güneüz uykusu yapıyodu ayağımda sallayarak beyaz gürültü açık. Yani doktor da bana gelişimi var varsınuyumasın diyodu ama bence normal değil. Şimdi de günde 2 saat gündüz uykusu yapsa havalara uçuyorum. Saatler sürüyor uyutmam

Yani diyeceğim o ki senin 7. Ayından sana sesleniyorum bi tık daha uyuyor ama normale dönmedi halen maalesef
Benim kızım 16 aylık şu an. ☺️ ben size 16. Aydan sesleneyim o zaman, merak etmeyin her şey düzeliyor. ☺️ Bu konuyu açtığımı unutmuştum :KK70:

Benim kızım 16 aylık şu an. ☺️ ben size 16. Aydan sesleneyim o zaman, merak etmeyin her şey düzeliyor. ☺️ Bu konuyu açtığımı unutmuştum :KK70:
Ayy ne güldüm yprumu okuyuncaaa :KK70:hiç tarihe bakmamışım bilee . Benden çok ilerdeymişsiniz ne zaman düzeldi bari yahu öne geçtiniz bari haber edin:anne:

Ayy ne güldüm yprumu okuyuncaaa :KK70:hiç tarihe bakmamışım bilee . Benden çok ilerdeymişsiniz ne zaman düzeldi bari yahu öne geçtiniz bari haber edin:anne:
5 ayı bitirdiğinde baya gelişme kaydetmiştik aslında. Sonrası gittikçe daha da güzelleşti. Ama hareketliliği, asiliği, inadı hiç bitmedi :KK70:

- Emzik almıyor.
- emerek uyumuyor

Şimdi benim sizden ricam aranızda bebeği benim bebeğim gibi olup da sonradan düzeltebilen varsa eğer bana yardımcı olursa çok mutlu olurum. Çünkü artık psikolojim bozulmaya başladı. Ben çözdüm yolu da şu diyen çıkar diye umut ediyorum

- Emzik almıyor.
- emerek uyumuyor

Aynı dertten muzdaribim. Çare ararken ben yazmışım gibi okudum. Hem meme reddini aşmaya çalışıp hem uykusuzlukla uğraşmak çok yorucu.

X