Ekmekler Pideler Un-Su-Maya=Ekmek

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.143
48

En temel nimetimiz ekmek.Evde yapmaya başladıktan sonra artık dışardan ekmek almak istemiyorsunuz.Ve deneye deneye size en çok hitap edecek ekmeği birşekilde buluyorsunuz.Evde ekmek yapmak inanılmaz keyifli bir iş.Temizliğinden,içeriğinden emin olduğunuz mis gibi ekmekler sabah kahvaltılarınızın baştacı olacak.Birgün önceden mayalıyorum sabah kalkıp pişiriyorum ve kahvaltıya sıcacık ekmeklerim oluyor.Daha öncede denediklerim oldu ama içlerinden en çok hoşuma giden dokusuyla,lezzetiyle bu ekmek oldu.

Malzemeler:

-250 gr Un
-3 gr (1 tatlı Kaşığı) İnstant Kuru Maya
-5 gr tuz (1 Tatlı Kaşığı)
-180 ml ılık Su

Yapılışı:

Un, Tuz ve mayayı yoğurma kabına koyup kaşıkla yada spatula ile karıştırın. Suyu da ilave edip kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice karıştırın. Kabın üzerini streç film ile kaplayıp oda sıcaklığında 3 saat mayalanmaya bırakın. Dilerseniz bu aşamada şekillendirip mayalayabilirsiniz. Ya da Zamanınız varsa daha iyi sonuç alabilmek için buzdolabında en az 12 saat mayalamanızı tavsiye ederim.Ben sabah pişireceğim ekmeği bir gün önceden hazırlayıp dolaba koyuyorum sabah kalkınca şekillendirip ,birazda dışarda mayalandırıp pişiriyorum.Hem kahvaltıda sıcacık ekmek yiyoruz hemde zamandan kazanıyorum.

Fırın tepsisine yağlı kağıt koyup üzerine un serpin. Hamuru kaptan bir spatula yardımı ile nazikçe sıyırıp havasını söndürmeden unlu yüzeye aktarın.Elinizi unlayarak önce bir taraftan daha sonra diğer taraftan alttan üste doğru nazikçe katlayın ve somun ekmek şekli verin. Üzerine un serpiştirip Ekmeği tepside en az 45 dakika daha üstünü temiz bir bezle örterek mayalanmaya bırakın. Mayalanan ekmeğin üzerini sivri uçlu bir bıçakla ya da varsa ekmek jileti ile çizin.

Fırına dayanıklı bir kaba sıcak su koyup fırının tabanına yerleştirin. Fırını alt üst konumda 230 dereceye ısıtın. Ekmeği üzeri güzelce kızarana kadar 30-35 dakika pişirin.Dilimlemeden önce iyice soğumasını bekleyin. İlk çıktığında daha çıtır bir ekmekken beklerken biraz daha yumuşak bir ekmek oluyor.

Verilen ölçülerden bir ekmek çıkıyor.Siz iki yada daha fazla yapmak isterseniz o ölçüde arttırabilirsiniz...

Afiyet Olsun...

Bende yaptım ki ellerinize saglik

Her türlü hamur işini yaparım da hiç ekmek yapmadım, cesaret edemedim Geceden yogurup sabaha yapmak daha iyi bencede. Emeğinize sağlık

Makinem var orada tuzsuz ekmek yapıyorum.
Elinize sağlık çok güzel gözüküyor sizinki de

Eklentiler

• 20200207_081610.jpg
    134,5 KB · Görüntüleme: 61
  • 20200207_081455.jpg
    124,3 KB · Görüntüleme: 57
Bende bu tarifi yapıyorum mini ekmek yapıyorum ama
eline sağlık isabel yengecim tariflerini deniyorum ben senin tam tutuyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…