Yardımcı olmayan aileler

Ve bu bize gelmeyen yemek eşimin arkadaşına kadar gitmişti eşimin abisi götürdü arkadaşı görüntülü aradı eşimi. Eşimde bana getirmediler sana getirmişler dedi. Sonra da gelip gidip kaynanama laf vurdu. Yemek yapıyorsun yedi kat ele gidiyor bana gelmiyor o yemek diye.
Pislik kadın! Böyle insanlara asla geberseler bir su vermem!

Sürekli laf sokuyorlar zaten bana karşı sürekli eltimi ovuyorlar ben biraz baskıcı bir ailede büyüdüm çok karşılık veremeiyorum. Nasıl cevap verebilirim acaba
Bu yorumdan sonra bu mazlum kaç yasında dedim 26 yaşındaymışsınız. Bak yavrum senin gibileri çok üzerler. kimseye yardıma gitmeyeceksin uzatacaksin ayağını bu son günlerin tadını çikaracaksın kimseden birşey bekleme canın mi çekti kendinde fazla yorulmadan pisireceksin. Laf mi attılar sana ayni şekilde ayni üslupla konusacaksin. Ha canın mi istemiyor hiçbirini görmeyip konusmayacaksin. Çünkü sen daha önemlisin. Bırak millet ne der diye düşünmeyi. İleride pişman olursun takıntı haline bile gelebilir bu yaşadıkların yapma kuzum yapma. Ha sunu da söyleyim ileride bebegin olunca cık cık gez onunla kimseyi de çağırma bebegin yeter

Sen benli konuşacağım kusura bakma. Canim ablacım sen çok pasifsin. Çok ezilirsin böyle. Bu haftalarda ne cami? Pis derlerse desinler. Çağırın bir temizlikçi. Sen niye bu kadar elalemi takıyorsun? Hem o elalem ayyy ne iyi kız diye bakmıyor, ne ezik-pasif diye bakıyor. Gitme kvne, bebek olunca da hiç yüz verme. Allah'tan eşin senin gibi değil.

Kızlar 37+3 deyim kaynanam üst katimda annem de 3-4 sokak ilerimde oturuyor 3 tane görümcem var bir tane de kız kardeşim ama hamile kaldigimdan beri ne kaynanam ne annem ne görümcelerim ne kardeşim kimse hiç bir konuda yardımcı olmadı hastaneye bile tek başıma gidiyorum. Sormuyorlar bile bir şeye ihtiyacın var mı diye kaynanam yukarda büyük bir yemek yapıyor. Kokusu geliyor canım istiyor ama bakıyorum eltimi yemeğe çağırmış bana bir tabak bile yollamamis. Oysa ben onların her işine kosturuyorum bu hamile halimle tadilat yaptılar gittim yardım ettim. Konserve yaptı salça yaptı hepsine gittim hatta doğru düzgün oturamadigim halde zeytin bile kırdım ona bu hafta ama onlardan hiç bir destek göremedim. Geçen hafta perdelerimi yıkadım eşim astı bende camlarımı sildim. Eşim dedi ki kendi anneme de soylicem senin annene de çocuk oldu mu gelip sevmesinler kimse sana destek olmuyor seni çağırdılar mi sende gitme dedi. Ben biraz onu sakinleştirmeye çalıştım ama o konusacam diyor inatla. Belki hormonlardan dolayı ben abartiyorum bilmiyorum dertleşmek istedim sadece
Sorun esasında ne biliyor musunuz? Kayınvalidenizde pişen yemeğin kokusunu alacak kadar yakında yaşamanız.
Yok o bana yemek yollamadı, ben ona sebze yolladım, işine koştum bilmem ne.
Sağlık sorununuz yoksa sizin kadar kimse hassasiyet göstermez zaten. Eşinize nazlanın. Yemeğe götürsün sizi. Kimsenin işine gücüne de koşmayın ya allah aşkına. Böyle kendinizi ortalama atıyorsunuz sonra da haklı olarak beklentiye giriyorsunuz. E malum sonu da hayal kırıklığı. Kendinize değer verin lütfen.
Benim annem de kayınvalidem de farklı şehirdeydi ben hamileyken. Annem zaten hiç sormaz doktora gittin mi nasılsın nasıl gidiyor vs. Çünkü 937363 çocuğu var, hamileyken hayvan bakmış, tarlada çalışmış. Naz çekecek bi kafa yapısı yok. Sevmediğinden değil elbette ama bazı şeyler alışkanlık, huy ne derseniz diyin.

Ben onlara güvenerek yapmadım bu çocuğu gelip evimi temizlesinler de demiyorum. Zor değil bir şeye ihtiyacın var mı diye sormak. Eşim yoğun çalıştığı için hastaneye bile tek gidiyorum. Beni bırakıyor işim bitince gelip alıyor. Bu hafta tekrar gideceğim biliyorum ki kimse demicek senle gelelim.
Kırılmakta haklısınız. Bundan sonrasında ders alın lütfen ve kendi çekirdek ailenizden başkası için fedakarlık yapmayın.

Bu yorumdan sonra bu mazlum kaç yasında dedim 26 yaşındaymışsınız. Bak yavrum senin gibileri çok üzerler. kimseye yardıma gitmeyeceksin uzatacaksin ayağını bu son günlerin tadını çikaracaksın kimseden birşey bekleme canın mi çekti kendinde fazla yorulmadan pisireceksin. Laf mi attılar sana ayni şekilde ayni üslupla konusacaksin. Ha canın mi istemiyor hiçbirini görmeyip konusmayacaksin. Çünkü sen daha önemlisin. Bırak millet ne der diye düşünmeyi. İleride pişman olursun takıntı haline bile gelebilir bu yaşadıkların yapma kuzum yapma. Ha sunu da söyleyim ileride bebegin olunca cık cık gez onunla kimseyi de çağırma bebegin yeter
24 yaşındayım

Kızlar 37+3 deyim kaynanam üst katimda annem de 3-4 sokak ilerimde oturuyor 3 tane görümcem var bir tane de kız kardeşim ama hamile kaldigimdan beri ne kaynanam ne annem ne görümcelerim ne kardeşim kimse hiç bir konuda yardımcı olmadı hastaneye bile tek başıma gidiyorum. Sormuyorlar bile bir şeye ihtiyacın var mı diye kaynanam yukarda büyük bir yemek yapıyor. Kokusu geliyor canım istiyor ama bakıyorum eltimi yemeğe çağırmış bana bir tabak bile yollamamis. Oysa ben onların her işine kosturuyorum bu hamile halimle tadilat yaptılar gittim yardım ettim. Konserve yaptı salça yaptı hepsine gittim hatta doğru düzgün oturamadigim halde zeytin bile kırdım ona bu hafta ama onlardan hiç bir destek göremedim. Geçen hafta perdelerimi yıkadım eşim astı bende camlarımı sildim. Eşim dedi ki kendi anneme de soylicem senin annene de çocuk oldu mu gelip sevmesinler kimse sana destek olmuyor seni çağırdılar mi sende gitme dedi. Ben biraz onu sakinleştirmeye çalıştım ama o konusacam diyor inatla. Belki hormonlardan dolayı ben abartiyorum bilmiyorum dertleşmek istedim sadece biraz uzun oldu.
Hastaneye tek basima gidiyorum kismina takacaktim ki alt kismi okudum. Ablacigim seni cok uzerler cok safsin biraz gozunun acilmasi lazim. Kocani da engelleme yani bosver. Sende annemin saftirikligini gordum cok uzduler onu da.

Ya kusura bakmayın da biraz işgüzar olabilir misiniz? Cam silmek nedir bu kadar ileri haftalarda? Çok lazımsa birini tutsaydınız. Durumunuz yoksa da ya eşiniz siler ya da kirli kalır. Camı pis diye kimse pis olmaz bana göre.
Arkanızdan kimse yardım etmedi, evi pis falan demesin diye kendinizi fazla kasıyor olabilir misiniz?

Ya kusura bakmayın da biraz işgüzar olabilir misiniz? Cam silmek nedir bu kadar ileri haftalarda? Çok lazımsa birini tutsaydınız. Durumunuz yoksa da ya eşiniz siler ya da kirli kalır. Camı pis diye kimse pis olmaz bana göre.
Arkanızdan kimse yardım etmedi, evi pis falan demesin diye kendinizi fazla kasıyor olabilir misiniz?
Cam silmek neden isguzarlik olsun perdelerimi yıkadım temiz cama sermek istedim

Çevrede konuşacaklar küçük bir yerde yaşıyoruz
Canımın içi konuşanın çenesi kopsun, biraz rahat ol lütfen. Şu an bebek taşiyorsun ve senin moralin milletin ne düşündüğünden daha önemli. Millet ay ne kadar da fedakar diyecek diye bebeğini riske atma. Çok konuşan gitsin kendisi yapsın o işleri.

Sağlıkla kucağınıza alın İnşaAllah yavrunuzu🤲 ama siz kendinize değrr vermezseniz kimse vermez o değeri

Cam silmek neden isguzarlik olsun perdelerimi yıkadım temiz cama sermek istedim
Karnınızda 37 haftalık bebekle işgüzarlıktır.
Kendinize kıymet vermiyorsunuz bari karnınızdaki sabiye kıymet verin. 1 hafta bile erken doğması onun için büyük bir dezavantaj.
Ben sizi biraz sarsmak istiyorum. Şimdiye kadar baskıcı bir ailede büyümüş olmanız, şartlarınız vs sonucunda, haksızlığa uğrasa da sesini çıkarmayan, onay ve takdir ihtiyacı ile kendini paralayan biri olmuşsunuz. Ama bu günler bitti. Çünkü artık anne oluyorsunuz. Sizi ezen çocuğunuza neler yapar bir düşünün. O bebeğin bu dünyadaki koruyucusu siz olacaksınız. Atmaca gibi olmanız lazım. Lakin siz kendi hakkınızı bile savunamıyorsunuz. Bebeğiniz haksızlığa uğradığında ne yapacaksınız? Muhtemelen farkına bile varamayacaksınız ve o yavrucak da böyle ezilip gidecek. Bunu kırmanız lazım.
Eşiniz önünüzde çok güzel bir örnek. Bu konuyu onunla konuşun. Sen ne güzel sesini çıkarabiliyorsun, tepki gösterebiliyorsun ama ben yapamıyorum. Bu konuda bana yardımcı ol, ben de senin gibi olayım deyin. Hem eşiniz onore olur, daha da korur sizi. Ingilizce çok sevdiğim bir söz var "fake it, 'till you make it" yani bir şeyi yapana kadar onu taklit et. Benim stratejim budur. Kendime bir özellik katmak istersem o özelliğe sahip bir kişiyi gözüme kestirir onun yaptıklarını yaparım. Taa ki o özellik bende de kendiliğinden oluşana kadar. Sizin en yakınınızda güzel bir örneğiniz var, ondan faydalanın.

Açıkçası hamileligin son zamanlarinda insanin annesi kardesi vs biri olsun ister ben henuz anne değilim ama kardesimin eşine dogum sonrasi annem yardimci olmuştu annesi de eve gecince bakti. Bence birakin esiniz soylesin siz soyleyince kırılırlar diye dusunursunuz de erkeklerin konusmasi bazen daha etkili oluyor

Ben onlara güvenerek yapmadım bu çocuğu gelip evimi temizlesinler de demiyorum. Zor değil bir şeye ihtiyacın var mı diye sormak. Eşim yoğun çalıştığı için hastaneye bile tek gidiyorum. Beni bırakıyor işim bitince gelip alıyor. Bu hafta tekrar gideceğim biliyorum ki kimse demicek senle gelelim.
bizim bu gebelerde neden hastaneye birlikte gitmek gibi bir kafa var onu bilmiyorum

ablacım hastane bu, gezmek değil ki maşallah evde her işi yapıyorsan hastanede oturup bekleme giyinip soyunma gibi şeyleri de yapabilirsin. sanırım duygusallık basıyor bu hastane işlerinde ben anlamadım her gebede inanılmaz bir hastaneye tek gittim tribi var. çözemedim gitti bunu.
kaldı ki bana kalsa mesela özel alanım zaten muayeneye de gelmesin kimse yanımda e koridorda birlikte oturmak için mi yanınızda elti/kaynana vs. istiyorsunuz? hastanelerde neden gereksiz kalabalık istiyorsunuz? hastaneye gerçekten işi olan ve tıbbi bakım lazım olan harici kimse gitmesin yahu ... amacınız ne? (normalde çalışmıyor muydunuz, hayatınızda tek kalıp tek bir iş yapmadınız mı ? tek bir yerlere gitmediniz mi? bununla mı alakalı acaba?)

bu kısmı anlayamıyorum

ama onun dışında apartmanda gebe /lohusa olsa yapılan yemekten gönderilen bir kültürde yetiştim
annem hala gönderir. karşı komşusu yeni doğum yaptı, börekler gidiyor sarmalar gidiyor kadına :KK70:

benim etrafımda kimse doğurmuyor ama hasta, stresli zamanı vs. olur ben de yemeğini düşünür moral destek olmaya çalışırım.
böyle şeyler insanlıktandır, muhtaç olmadığınızı ama değer verildiğinizi görmek istediğinizi sanıyorum (yani öyle varsaymak istiyorum, çocuk sizin sorumluluğunuz kimse mecbur değil çünkü ), bu şekilde normal de karşılarım. 50li yaşlarda insanlarmış gayet bir tabak koyup getirebilir kızım nasıl oldun, ne durumdasın diyebilir.

eskiden kayınvalidenizle birlikte oturuyormuşsunuz. e evi ayırdınız diye size tripli olabilirler? bana öyle geldi yani
ve fakat anneniz ve kardeşiniz de varmış onlara ne oldu çözemedim.

şöyle söyleyim ben sürekli gebe gibi hastayım kronik bir hastalığım var benim, arada çoşuyor.
mesela 1 haftadır kramplarım ve istifram var. ben kimseden beklemiyorum kimse mecbur değil elbette ama düşünüp yemek yapan getiren filan olunca hoşuma gidiyor, inceliktir güzeldir, neden olmasın...

bizim bu gebelerde neden hastaneye birlikte gitmek gibi bir kafa var onu bilmiyorum

ablacım hastane bu, gezmek değil ki maşallah evde her işi yapıyorsan hastanede oturup bekleme giyinip soyunma gibi şeyleri de yapabilirsin. sanırım duygusallık basıyor bu hastane işlerinde ben anlamadım her gebede inanılmaz bir hastaneye tek gittim tribi var. çözemedim gitti bunu.
kaldı ki bana kalsa mesela özel alanım zaten muayeneye de gelmesin kimse yanımda e koridorda birlikte oturmak için mi yanınızda elti/kaynana vs. istiyorsunuz? hastanelerde neden gereksiz kalabalık istiyorsunuz? hastaneye gerçekten işi olan ve tıbbi bakım lazım olan harici kimse gitmesin yahu ... amacınız ne? (normalde çalışmıyor muydunuz, hayatınızda tek kalıp tek bir iş yapmadınız mı ? tek bir yerlere gitmediniz mi? bununla mı alakalı acaba?)

bu kısmı anlayamıyorum

ama onun dışında apartmanda gebe /lohusa olsa yapılan yemekten gönderilen bir kültürde yetiştim
annem hala gönderir. karşı komşusu yeni doğum yaptı, börekler gidiyor sarmalar gidiyor kadına :KK70:

benim etrafımda kimse doğurmuyor ama hasta, stresli zamanı vs. olur ben de yemeğini düşünür moral destek olmaya çalışırım.
böyle şeyler insanlıktandır, muhtaç olmadığınızı ama değer verildiğinizi görmek istediğinizi sanıyorum (yani öyle varsaymak istiyorum, çocuk sizin sorumluluğunuz kimse mecbur değil çünkü ), bu şekilde normal de karşılarım. 50li yaşlarda insanlarmış gayet bir tabak koyup getirebilir kızım nasıl oldun, ne durumdasın diyebilir.

eskiden kayınvalidenizle birlikte oturuyormuşsunuz. e evi ayırdınız diye size tripli olabilirler? bana öyle geldi yani
ve fakat anneniz ve kardeşiniz de varmış onlara ne oldu çözemedim.

şöyle söyleyim ben sürekli gebe gibi hastayım kronik bir hastalığım var benim, arada çoşuyor.
mesela 1 haftadır kramplarım ve istifram var. ben kimseden beklemiyorum kimse mecbur değil elbette ama düşünüp yemek yapan getiren filan olunca hoşuma gidiyor, inceliktir güzeldir, neden olmasın...
Ama bize karşı önce de böylelerdi evi ayırdığımız zaman da sürekli bir laf sokma sürekli bir surat içtiğimiz çay yediğimiz yemek bile batıyordu ki son zamanlar doğru düzgün yemek bile yemiyorduk hep yarım kalkardik sofradan yediğimiz yemek burnumuzdan gelirdi. En son eşim konuştu senin derdin ne ne istiyorsun bizden falan dedi. Biraz tartıştılar eşim ben evimi ayiracam herkes kendi evinde bundan sonra dedi (ordan sonra kaynanam pişman oldu çünkü kendisi çıkıp geziyor geliyor eve yemek hazır oturup yediği gibi kalkıyordu) Yok ayirmayin falan dedi bir daha güzel dedi eşimde güzel falan değil biz yemek bile yiyemiyoruz dedi öyle ayırdı yani yukardayken de bize aynı davraniyordu

Her konuda var bu ayrımcılık eltim onun yeğeni olduğu için çok ayrımcı davranıyor ama yemek konusunda böyle davranacagi aklıma bile gelmezdi. Eşim bazen merdivende görmus eltime yemek götürürken bir gün de bize getir ölmezsin demiş. Gidin kendiniz alın mutfak orda demiş. Ben de önceleri yolluyordum artık bende yollamiyorum fazlaysa çöpe gitmesin diye yolluyorum onun dışında hiç bir şey gondermiyorum
Her şey çok açık ortada arkadaşım,üzme tatlı canını,sen de ilgilenme pas verme,biraz onlar koşsun senin peşinden.Deveye diken insana ...demişler boşuna dememişler.Ama keşke eşiniz de böyle şeyleri size anlatmasa. Bana eşim anlatsa ben daha çok bilenirdim yani.Eltinize yemek götürüyor,siz alt kattasınız vekokacağını bile bile gidin kendiniz yapın diyorsa kv,bana sizin farkında olmadığınız çok daha ciddi problemler var gibi geldi aranızda.Ya da diğer seçenek kayınvalideniz cok vicdansız.Başkabir açıklaması olamaz.Burdan bile gıcık oldum kadına

Peki neden kendinin ve bebeğinin hakkına giriyorsun? Zıkkım yesinler yani. Ben kendime bile zeytin kırmıyorum. Hamile hamile gideceğim de kaynanaya zeytin kıracağım bir de!

Bir de şöyle yaptiklari şeyi komşulara gönderirler yanımda derler ki yenge beğendin mi falan. Kimse demez onu da çağıralım hamile. Eşimin bir arkadasi dün bir kasa nar bir kasa biber bir kasa salatalık vermiş inanın hiç birine vermek istemiyorum diyorum ki onlar beni düşünmüyor ben niye vereyim. Eşim geçen gün yukarı salatalık domates götürmüş verirken de bak sen bana yemek gondermiyorsun ama ben her hafta senin sebzeni getiriyorum demiş kaynanam da getireceksin tabi demiş.
Yüzsüz ozamn bu kadın, hiç yardima falan gitmem , sevse değer verseler ilgilenirler di. Evine temizliğe gelecek halleri yok ama en azından yaptığı yemekten komşulara veriyorsa sanada göndermeli bide hamilesin

X