Yaş 26, saçlarım bembeyaz :(

Aynı durumdayım ama kendimi böyle de seviyorum. Yaşanmışlıkları taşımak hoşuma gidiyor. Beyaz saç biraz da ırsi maalesef.
Yaşanmışlıklarım kpss olunca çok da sevemiyorum 😂 Ben de ona şaşırıyorum akrabalar turp gibi bir ben böyle beyazlara büründüm. Yani kapatmak için boyatmak başlı başına işkenceyken bu gidişle salacağım sanırım tamamen

Doğada bulunan üç kahverengi pigmentten biri olan melanin, suda erimez ve özellikle yoğunlaştığı bölgede siyah renklidir. Cilt, saç ve gözlerdeki irise renk veren melanin vücutta kalıtsal sebeplerden dolayı hiç olmayabilir ya da zamanla çeşitli nedenlerle doğal seviyesinin altına düşebilir. Melaninin doğal seviyesinin altına düşmesi durumundaysa çeşitli rahatsızlıklar gözlenebilir. Bu durumda melanin üretimini destekleyen gıdalardan melanin takviyesi almak oldukça önemlidir.

Melanin Nedir?​

Suda erime özelliği bulunmayan, deri, kıllar, gözler, beyin gibi pek çok bölgede bulunan pigment; melanin nedir, sorusunun cevabı olacaktır. Kısaca cilt pigmenti olarak tanımlanan melanin, insanlarda ve hayvanlarda görülür. Cildi, güneşin zararlı ışınlarından koruyan bu pigment, cilt kanserini de önlüyor. Birçok besinde bulunan ve gözlere, saçlara ve cilde renk veren melanin pigmenti, oldukça önemli bir madde olarak karşınıza çıkıyor. Eksikliği ve fazlalığı durumunda pek çok hastalığa sebep olabiliyor. Gözdeki irise, cilde, saça renk veren melanin, cildi UV ışınlarından koruyan ve dolayısıyla cilt kanseri riskini düşüren bir pigmenttir. Meme uçlarında, dış üreme organlarında ve vücutta güneş gören kısımlarda, güneş görmeyen kısımlara göre daha fazla bulunur. Deride epidermis olarak geçen tabaka içinde bulunan melanositler tarafından üretilen bu pigmentin üretimi çeşitli gıdalarda desteklenmelidir. Aksi takdirde melanin pigmentinin bulunduğu bölgelerde hasarlar meydana gelebilir, saçlarda beyazlama gibi sorunlar oluşabilir.

En Çok Melanin Hangi Yiyecekte Var?​

Vücutta; ciltte, gözlerdeki iriste ve daha pek çok bölgede bulunan melanin birçok besinde bulunuyor. Cilt kanseri riskini düşüren melaninin üretimi çeşitli gıdalarla desteklenmelidir. Melanin hangi besinlerde çokça bulunur, gibi soru işaretleriniz bulunuyor olabilir. Melanin; havuç, karpuz, kırmızı biber, domates, tatlı patates, balık ve et, çilek ve koyu yeşil sebzeler gibi besinlerde çokça bulunur. Bu besinler melanin yönünden zengin gıdalardır ve vücuttaki melanin üretimini destekler. En çok melanin hangi yiyecekte var sorusunun tek bir cevabı olmayacaktır. Antioksidan bakımından zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata ve renkli sebzeler melanin üretimini çokça destekleyen gıdalardır. Bunun dışında A vitamini de melanin üretimini destekler. A vitamini özellikle tatlı patates, ıspanak, havuç ve bezelye gibi besinlerde bulunur. Cilt sağlığı için epey önemli olduğu bilinen E vitamini, aynı zamanda bir antioksidandır ve yine melanin üretimini destekleyen bir vitamindir. Aynı E vitamini gibi antioksidan olan bir diğer vitaminse C vitaminidir. Bu vitaminlerin bulunduğu besinler dolayısıyla melanin üretimini de destekleyecektir.

Canım link vermek belki yasaktır diye kopyala yapıştırdım
Ay çokkk teşekkür ederim bunları tüketmeye çalışacağım elimden geldikçe 😍😍 Tam da karpuz çilek mevsimi

Özellikle son 1-2 senede kariyer cebelleşmeleri ve genel hayat stresi derken saçlarım iyice beyazladı, diplerimde hangi tarafa ayırırsam ayırayım öbek öbek beyazlar var. Saçlarımı mecburen boyatıyorum (mecburen çünkü kimyasal kullanımından nefret ediyorum, aslında hiç boyatmak istemiyorum, makyaj falan da sevmem pek kullanmam) ancak boyattıktan 1 ay sonra falan yine beyazlar dipten geliyor. Kendimi çok yaşlı, çökmüş hissetmeye başladım. Doğal saç rengimi çok severdim, hep kullanırım diyordum şimdi yerinde yeller esiyor. Genetik diyeceğim ama yaşı bu kadar erken olup bu kadar beyazı olan bir tek ben varım akrabalarda. Hep sinir stresten oldu. Ama stressiz bir hayat yaşayamıyorum, iş güç parasal durumlar falan derken kendimi yine çıkmazda buluyorum. Bugün hafta sonu ve tatil günüm diye yine saçlarımı boyatmaya gideceğim. Takıldığım şey sırf görsellik değil yanlış anlaşılmasın, neden bu kadar stresli olup kendimi 25-26 larımda çökmüş bir hale çevirdim ona üzülüyorum. Şimdiden böyleysem kim bilir 30-40 larımda ne kadar yaşlı göstereceğim diye üzülmeye başladım.

Ne yapabilirim hanımlar, beyazlaşmış saçlar geri eski rengine döner mi, ben stresten nasıl uzaklaşabilirim, siz de benzer şeyler yaşıyor musunuz?
Ben stresle bu işlerin çok alakalı olduğunu düşünmüyorum.bizim kıytırık streslerimize gelene kadar dünyada insanlar neler neler yaşadı ve yaşıyor. savaşla, açlıkla, sakatlıklarla, ölümlerle, evlat, ana baba acılarıyla sınandılar.esir düştüler, işkenceler gördüler.bizim 2 kıytırık iş stresi mi saçımızı falan beyazlatıp, bizi çöktürtecek şimdi. inanmıyorum ben. Maşllah 85,90 yaşına kadar da yaşadılar.10,15 çocuk yaptılar.bizim burada hamilre kalamayan aman da stres mitres diye saçmalıyor. Kadınlar bosna katliamlarında o can korkusuyla çatır çatır tecavüzlerle hamile kalmışlar.Kısmetinde hamile kalmak olan kalıyor, saçı beyazlamak olanın beyazlıyor işte.boşuna martaval okumayın.

Böyle seyler ırsi anneme cekmisim zaten karadenizlilerde hiç şasmaz beyaz saç ilk okulda baslar resmen :KK53: 20li yaslarimdan beri var ve boyuyorum saçımı yapacak birsey yok stress bir tık etkiler ama yapın öyledir

Ben stresle bu işlerin çok alakalı olduğunu düşünmüyorum.bizim kıytırık streslerimize gelene kadar dünyada insanlar neler neler yaşadı ve yaşıyor. savaşla, açlıkla, sakatlıklarla, ölümlerle, evlat, ana baba acılarıyla sınandılar.esir düştüler, işkenceler gördüler.bizim 2 kıytırık iş stresi mi saçımızı falan beyazlatıp, bizi çöktürtecek şimdi. inanmıyorum ben. Maşllah 85,90 yaşına kadar da yaşadılar.10,15 çocuk yaptılar.bizim burada hamilre kalamayan aman da stres mitres diye saçmalıyor. Kadınlar bosna katliamlarında o can korkusuyla çatır çatır tecavüzlerle hamile kalmışlar.Kısmetinde hamile kalmak olan kalıyor, saçı beyazlamak olanın beyazlıyor işte.boşuna martaval okumayın.
Siz kendi dertlerinizi “kıytırık” olarak adlandırıyor olabilirsiniz ama benimkiler kıytırık değil. Ayrıca martavalın kelime anlamı “yalan, palavra, uydurma” demek. Siz tanımadığınız bir insanla böyle konuşma hakkını nereden buluyorsunuz ya? Siz mi yetkili makamsınız birinin dertlerinin önemli olup olmadığına veya palavra sıkıp sıkmadığına karar veren? Şurada bir sürü üyeyle saygı çerçevesinde 2 gündür sohbet ediyorum rica ediyorum araya girmeyin.

3 numaraya boyuyorum koyu kahve. Malesef sarı tonlar yapamıyorum yakışmıcanı düşünüyorum yapabilsem çok sırıtmaz beyazlarım 🙄
Ben de aynı şekilde cesaret edemiyorum sarı tonlara. Bir de dipten gelen saç sarıda daha bir sırıtır bakımsız olur gibime geliyor daha da önemlisi sarı saç bir süre sonra akma vesaire yapabiliyor ve kötü duruyor ama kahve tonları baya risksiz

Sarıya hemen geçmek istemiyosanız alıştırma amaçlı ombre sombre falan deneyin bence ama kötü yanı saçı biraz yıpratıyor iyi yanı sarı saç baya iyi duruyor

Tek çözüm boya. Beyazları en iyi kamufle eden renkler kumral, sarı, küllü tonlar.
Cilt yapım sıcak olarak geçiyor benim o yüzden soğuklarda yakışan küllü tonlar bana hiç yakışmazmış, bir de dün kuaföre sordum sıcak tona uygun bal köpüğü gibi sarılar sana gider dedi. Yine de şimdilik kahvelerden kumrallardan devam 😅

Çok geçmiş olsun canım 🙏
D vitamini neredeyse tüm ülkede varda diğerine dikkat et iyi bir endrokrin doktoruna git.
Canım çok teşekkür ederim 🥰 b12 de sınırda geldi mecbur b ve d takviyelerine gideceğim bu arada ankaradayım güneşi daha yeni görmeye başladık onda dahi hava sürekli bulanık 😂 endokrinde tiroid ultrasonu vesaire de çekilir sanırım aslında tiroid vücudun en önemli hormonu o düzgün çalışmadan hiçbir organ sağlıklı olmuyor

Özellikle son 1-2 senede kariyer cebelleşmeleri ve genel hayat stresi derken saçlarım iyice beyazladı, diplerimde hangi tarafa ayırırsam ayırayım öbek öbek beyazlar var. Saçlarımı mecburen boyatıyorum (mecburen çünkü kimyasal kullanımından nefret ediyorum, aslında hiç boyatmak istemiyorum, makyaj falan da sevmem pek kullanmam) ancak boyattıktan 1 ay sonra falan yine beyazlar dipten geliyor. Kendimi çok yaşlı, çökmüş hissetmeye başladım. Doğal saç rengimi çok severdim, hep kullanırım diyordum şimdi yerinde yeller esiyor. Genetik diyeceğim ama yaşı bu kadar erken olup bu kadar beyazı olan bir tek ben varım akrabalarda. Hep sinir stresten oldu. Ama stressiz bir hayat yaşayamıyorum, iş güç parasal durumlar falan derken kendimi yine çıkmazda buluyorum. Bugün hafta sonu ve tatil günüm diye yine saçlarımı boyatmaya gideceğim. Takıldığım şey sırf görsellik değil yanlış anlaşılmasın, neden bu kadar stresli olup kendimi 25-26 larımda çökmüş bir hale çevirdim ona üzülüyorum. Şimdiden böyleysem kim bilir 30-40 larımda ne kadar yaşlı göstereceğim diye üzülmeye başladım.

Ne yapabilirim hanımlar, beyazlaşmış saçlar geri eski rengine döner mi, ben stresten nasıl uzaklaşabilirim, siz de benzer şeyler yaşıyor musunuz?
Aynı durum bende de var 32 yaşımdayım ve hala sınavlara hazırlanıyorum atanmak için malesef. Kendine Bi hobi edin bence düzenli yapabileceğin. Nelerden hoşlanırsın bilmiyorum ama kağıt rölyef mesela çok güzel kafa dağıttırıyor

Cilt yapım sıcak olarak geçiyor benim o yüzden soğuklarda yakışan küllü tonlar bana hiç yakışmazmış, bir de dün kuaföre sordum sıcak tona uygun bal köpüğü gibi sarılar sana gider dedi. Yine de şimdilik kahvelerden kumrallardan devam 😅

Benim de cildim sıcak alt tonlu. Hangi kahveyi tercih ediyorsun canım? Dip boyatıyorum şuan hatta iki gün önce boyadım yine dore parlıyor of ben soguk kahve istiyorum kendi rengim gibi :KK43:
Senin de yansımaların var mı parlıyor mu güneşte?

erken yasta olan sac dokulmesinin vitamin, mineral eksikliginden kaynaklandigini soyluyorlar. takviye vitamin, mineraller satiliyor hatta bunun icin. irsi oldugunu pek dusunmuyorum, benden buyuk kardesimin tek tel beyazi yok, benimki 10'lu yaslarda beyazlamaya basladi...
sac rimeli , sac renk pudrasi, renk veren dogal solusyonlar vs var , arastirdiniz mi hic? umarim bir cozumunu bulursunuz..

X