Yunanistan göçmenleri - mubadil torunları

Ben Yunanistanliyim, eger buraya gelenler veya gelecekler, gelmek gezmek gormek istyenler varsa burda gorusebiriz yardimci olabilirim...sevgiler..

ARKADASLAR MERHABA...bende yunanıstan göçmenlerındenım...ailem 1953 yılında türkiyeye gelmıs.ben burda dogdum ve ısın acı yanı hıc görmedım gıdıp...ama cok merak edıyorum oraları görmeyı...bizimkiler Gümülcine sapçının köylerınden....evrenköy annem ,bekirköy baba tarafım....akrabalardan hala bır kac kısı var oralarda....tanıyan bılen bızden olan varsa yazsınnnnnnnnnn........:)))

Bende Gumulcinenin bir koyundenim..Sapsi'dan tanidiklarim var..:) Suan Kavalada kaliyorum..Annem Iskece tarafindan..

:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:Mrb bende yunanıstan selanık gÖÇmenıyım...annemın aılesı konya akŞehıre,babamın aılesıde bursaya yerleŞmıŞler...daha sonra akşehire taşınmışlar....selanıkı gÖrmeyı Çook ıstıyorum...allah nasıp ederde ınŞallah bırgÜn gıderım oralara... Selanikli olmak çokk güzelllll...:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::KK62::KK62::KK62::KK66:

Selanik çalcılar köyünden mübadil olmuslar,Gurur duyuyorum muhacir olmaktan ve Atamızın hemşehrisi olmaktan tabikii :)

Merhaba pinky bizm koyumuzde kozani ye baglı grebana naslic ..
belkide akrabayızdır :) Biz dernek kurduk buyuk mubadele dernegi facebook ta sayfamız var istersen inceleyebilirsin..

anne tarafımda baba tarafımda selanik mübadili anne tarafım kırklareli-pınarhisar-kaynarca kasabasına yerleşmiler. annemin babaannesi ben 15 yaşımdayken vefat etti vapurla nasıl geldiklerini anlatırdı her gidişimizde tabi türkçe değil hiç bilmezdi annem ve halalar tercüme ederdi girişte yedikleri koca iğnelere kadar anlatırdı.
baba tarafım da silivriye yerleşmiş. bende silivri doğumluyum. ama şuan iki tarafında köy isimlerini unuttum.

eşimde şuan yanımda ona sordum onunda her iki tarafı yunanistan mübadili eşimde sizin gibi nasliçten büyük dedesi osmanlı paşasıydı amerikada görev yapıyomuş. eski evlerini bulmuşlar köyde amcası gitmişti hala duruyomuş. bu arada onlarda selimpaşaya yerleşmişler baba tarafı, anne tarafı da çatalcaya

eşimde bende mübadil olmaktan dolayı gerçekten gurur duyuyoruz. memleketimiz sorulduğunda selanik diyoruz gururla.

Ben de Selanik-Vodina göçmeniyim anne tarafından. Tipik bir Selanik göçmeni kızıyım.
Sarışın, renkli gözlü, beyaz tenli ve boylu posluyum.
Geçen pazara gittim pazarcı bi adam sen Selaniklisin de mi abla dedi :)))
Nerden bildin dedim, toprağımın kızını bilmem mi dedi.
Öyle daha kaç kişi tahmin etti.
Genel bir prototip mi var ne.
Yabancı arkadaşlarım bana sen asla Türk olamazsın diyor.
Ama tam tersine diyorum en çok ben Türküm diyorum..
Biz Selanik'li değiliz, Selaniğe gönderilmiştik geri döndük öz ve öz Osmanoğullarının torunuyum diyorum.
Dönünce Bursa'ya yerleşenlerdeniz biz.

Ben de Selanik-Vodina göçmeniyim anne tarafından. Tipik bir Selanik göçmeni kızıyım.
Sarışın, renkli gözlü, beyaz tenli ve boylu posluyum.
Geçen pazara gittim pazarcı bi adam sen Selaniklisin de mi abla dedi :)))
Nerden bildin dedim, toprağımın kızını bilmem mi dedi.
Öyle daha kaç kişi tahmin etti.
Genel bir prototip mi var ne.
Yabancı arkadaşlarım bana sen asla Türk olamazsın diyor.
Ama tam tersine diyorum en çok ben Türküm diyorum..
Biz Selanik'li değiliz, Selaniğe gönderilmiştik geri döndük öz ve öz Osmanoğullarının torunuyum diyorum.
Dönünce Bursa'ya yerleşenlerdeniz biz.

Kendimi gördüm sanki :)) Tek fark ben ela gözlüyüm :) Bu yıl başı kendimi tanıtırken Selanik'liyim dedim ( aslında annem oralı babam Batum göçmeni Ordu'lu fakat kimsa benim oralı olduğuma inanmıyor.) Hocada zaten balli tipik Selanikli dedi :KK1: Anlaşılıyo valla :KK1:

benim de babaanem SELANİK göçmeni Dedem BULGAR göçmeni ESKİŞEHİR e göçmüşler...babam eskişehirli annem nevşehirli ben ORTAYA KARIŞIK :KK1:

Biz Trakyalıların ortak bir ozelligi vardır arkadaslar, bizden vatan haini cıkmaz, vatanını en cok seven insanlar cıkar, ulkemize faydalı olmaya calısırız bu toprakları bu bayragı hic bir seye degismeyiz.. Mubadiller kaybedilmis toprakların kutsal hatıralarıdır. M. Kemal ATARTURK

Bende Selanik göçmeniyim...Annemin ailesi Mersin Tarsusa gelmişş...o zamanlar bataklık varmış sinek oluyor diye durmamışlar Tarsusta...Konya Akşehire gitmişler...
Babamın aileside Bursaya gelmiş...Babamın Dedesi Akşehire gitmiş...Buraya gelin hepiniz demiş...Bütün aile akşehire taşınmak zorunda kalmış...Daha sonra aileden bazıları Bursaya geri dönmüş....Antalya, Mersin deniz sahil...offf ben ondan çok seviyorum Antalya, Mersin taraflarını...

Son düzenleme:
Benim de dedem Selanikten göç etmiş -babamın babası,İzmire yerleşmişler ... eşim de giritli

X