Anne(anne) olmak…

Probisinkokusu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2021
1.085
2.379
Merhabalar KK kızları. Daha bir ay kadar önce eşimin ev içindeki durumu ile ilgili bir konu açmıştım. O konuyada bir çok yorum gelmişti uzun bir psikolojik şiddet sonucu o konuyu başarılı bir şekilde geride bıraktım sayenizdeEn Büyük KK

Bugün ise çok farazi bir konu ile karşınızdayım. O günkü konumda da bir çok yazar bebek düşünme demişti haklı olarak. Ki bende o dönemde de şu dönemde de düşünmüyorum. Çözülen konumun istikrar kazanması için. Ancak konum yinede bebek ile ilgili.

Bebek fikrinden,şu hayat koşuşturmacasında ona ayıracak maddi imkandan, manevi yükten ötürü şuan bu fikre oldukça uzağım eşimde öyle. Hala zaten arada hır gür oluyor ne yazık ki. Peki bu konunun bebekle ilgisi ne diyeceksiniz. Şu ki annem geçenlerde beni aradı ve benden sonra evlenen bir yakınımızın doğum yaptığını, bebeğinin ne kadar güzel olduğundan falan bahsetti. Anladım bir sonraki cümleyi tabi. Düşünmediğimizi falan söyledim. Hep söylüyordum zaten. Ben her şey rayına otursun istiyorum ama daha insanlar senesi gelmeden kucaklarına alıyorlar bebeklerini hem şaşırıyor hemde yoluna oturmayan evliliğim için üzülüyorum.

Doğum, hamilelik,bebek vb. süreçlerden ne kadar korksamda bir gün bunu isteyeceğimi biliyorum. Beni annem 70 ini geçen bir kadın. Bana çok sonraları hamile kalmış. Annem dünya tatlısıdır ve ben onsuz bir hayat düşünemiyorum. Onun dünyada olmadığını düşününce kendimi sombaharda rüzgarın savurduğu bir yaprak gibi hissediyorum. Ben çalıştığım ve anneme yakın oturduğum için. Probisin bebeğin olursa ben bakarım kızım(kardeşleriminkine de bakmıştır)bak insanlar senelerce arayıp bulamıyor hemen olmaz belki ben seni kaç sene bekledim. Hemen olursada sizinle büyür gider diyor. Hoş bende küçük bir yaşta değilim. Gerçi anneme kim baksın ona da baktırmaya hiç meraklı değilim. Birbirlerini tanısınlar yeter.

Benim hazır hissetmemem, annemin istemesi, oturmayan evliliğimiz her şey bir yana. Çocuğum veya çocuklarım anneannelerini tanımazlarsa diye çok korkuyorum kızlar. Düşüncesi bile gözlerimi dolu dolu ediyor. Tabiki kimse için çocuk yapılmaz elbette çocuğun doğduğu ortam çok önemli ama ya istediğimde hemen olmazsa annem çocuğumu göremez onlarla vakit geçiremezse diye çok korkuyorum. Onu fotoğraflarından tanıtmak beni çok korkutuyor. Sanki hamile kalmayarak onların tanışma fırsatlarını ellerinden alıyorum.Bazen nasipte varsa askerliğini görür. Nasipte yoksa doğumunu göremez diyor. Ama kalbim çok inciniyor bu düşünceler ile.

Dediğim gibi evlendikten sonra hiç eşimle bile bebek konusunu açmadık. Benim reglim gecikince aklım çıkıyor. Ama şu düşüncelerde bazen ruhumu daraltıyor. Kendimi teskin edip mantıklı düşünmeye çalışıyorum çoğunlukla başaramıyorum.Yine bir iç dökme yazısı oldu sanki. Siz benim bu düşünce silsilelerimin içinde hangilerine katılırsınız?
Zahmet edip okursanız çok teşekkür ederim.

Ekleme: birde çevremde gencecik sağlıklı kadınların bebek tedavisi görmesi, düşük yapmaları da sanki hemen istesemde olmayacak hissiyatı veriyor.

Son düzenleme:
Bende benim hazır hissetmemem ve oturmayan evliliğim ağır basardı. Oturmayan evliliği bile göz ardı etsem regliniz gecikince aklınız kaçacak kadar istemiyorsanız hazır değilseniz çok zor. Bebek gerçekten bir efor ve sağlıklı ilgi istiyor bunu vermek için çok istekli olmak gerekir. Eşimin babaannesi ilk kez torununun çocuğunu göreceği için çok mutluydu oğlum 2 haftalıkken vefat etti ve göremedi nasip olmayınca olmuyor.

Annenin yaşı var, torun görsün istiyorsun falan ama sen hala çok gençsin bana göre, emin olmadığın, henüz oturmamış bı evliliğe çocuk yapmazdım ben olsam, 2 3 sene daha gözlemlerdim. Dilerim annen çok uzun seneler yaşar, torunlarınin büyüdüğünü görür. Ama annem torun görsün diye çocuk yapılmaz.

Bu konuda biraz ihtimaller üzerine konuşacağız aslında. Bende şuan o fikirdeyim. Sizlerin fikirlerini merak ettim. Cevap içim teşekkürler.🙏🏻
Yani Biraz üzücü gelebilir ama uzun sure tedavi ile bebek sahibi olabilirsiniz anneniz yine görmeyebilir cocuk oldu evliliğiniz cok kötü gidebilir bosanma ihtimali var kadincagiz daha daha üzülür yaniokdr cok sey sayabilirm ki anneniz yine sordugunda nasipdiyin birazda para biriktiricem diyin
Hersey nasip böyle derin seyler düşünmeyin üzülürsünüz
Sizin kaderinizde cocuksahibi olmak varsa onu gorecek anneniz varsa görür 70 degil 50 yas icin bile gecerli goremeyecekse görmez

Benim anneciğim göremedi yavrumuzu.
Senin aksine biz çok arzu etmiştik hemen ana baba olmayı. Annemizi de yanımıza alıp hep beraber büyütmeyi. Annemi iyileştirebilirim sanmıştım.

Çok uğraştık çok…

Olmadı, nasip değilmiş…

Evliliğini bir an evvel yoluna koyar, anneciğini anneanne olmasına vesile olursun inşallah.

Allahım gönlüne göre versin inşallah.

Annenin yaşı var, torun görsün istiyorsun falan ama sen hala çok gençsin bana göre, emin olmadığın, henüz oturmamış bı evliliğe çocuk yapmazdım ben olsam, 2 3 sene daha gözlemlerdim. Dilerim annen çok uzun seneler yaşar, torunlarınin büyüdüğünü görür. Ama annem torun görsün diye çocuk yapılmaz.
Anne olmak için ideal bir yaştayım ama 1 yıllık evliliğe erken bencede. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Sağlıklı uzun ömür versin inşallah.

Benim anneciğim göremedi yavrumuzu.
Senin aksine biz çok arzu etmiştik hemen ana baba olmayı. Annemizi de yanımıza alıp hep beraber büyütmeyi. Annemi iyileştirebilirim sanmıştım.

Çok uğraştık çok…

Olmadı, nasip değilmiş…

Evliliğini bir an evvel yoluna koyar, anneciğini anneanne olmasına vesile olursun inşallah.

Allahım gönlüne göre versin inşallah.
Amin inşallah. İlk kez anneanne olacak(tek kızım)

Sizinde başınız sağolsun. Nasipten öteye geçilmiyor maalesef 😞

Amin inşallah. İlk kez anneanne olacak(tek kızım)

Sizinde başınız sağolsun. Nasipten öteye geçilmiyor maalesef 😞
Anlıyorum…

Amin. Allahım razı olsun inşallah…

Gerçekten kaderde yazılanı yaşıyoruz.

Öncelikle evliliğinde mutluluklar diliyorum sonrasında daha hayırlı kararlar alıp iyi sonuçlar olur inşallah.

Oturmayan bir evlilikte bebeğiniz olursa sonrasında çıkabilecek sorunlardan dolayı anneniz daha çok üzülmez mi ? Evliliğinizde ikinci, üçüncü seneyi geçirdikten sonra bu kararı vermeniz daha sağlıklı olur bence. Bu zamanlarınızı anneciğinizle birebir iletişimde bulunarak, kaliteli zaman geçirerek değerlendirmeniz iyi olur😊

Oturmayan bir evlilikte bebeğiniz olursa sonrasında çıkabilecek sorunlardan dolayı anneniz daha çok üzülmez mi ? Evliliğinizde ikinci, üçüncü seneyi geçirdikten sonra bu kararı vermeniz daha sağlıklı olur bence. Bu zamanlarınızı anneciğinizle birebir iletişimde bulunarak, kaliteli zaman geçirerek değerlendirmeniz iyi olur😊
Üzülür üzülür tabi elbette ama bebeğimle eşimle anlaşamıyoruz diye gitsem sevinebilir de bilemedim.🙈 o konularda biraz nettir hiç eyvallah etmez.

30 yaşında evlendim , yaklaşık 2 sene sonra çocuk düşündük ve hersey tepetaklak oldu ki çok severek evlendik , kanlı bıçaklı hale geldik çocuktan sonra. Sırf aile büyükleri için çocuk yapılmaz. Rabbimin kime ne kadar ömür bictigini bilemeyiz . 90lik gamsız dedem hala turp gibi çocuklarına laf yetiştiriyor . Keşke herşey planlanan gibi olsa... Herşey zamanında güzel , kendinize biraz vakit ayırın en hayırlı zamanda gelsin inşallah .

Eşinizle son konunuzu hatırlıyorum ama başka daha önemli anlaşmazlıklarınız var mı onu bilmiyorum. Ancak şu evliliğin oturması kavramı kadar saçma bir şey duymadım hayatımda. Evlilik öyle stabil bir şey değil, değişen dinamiklerle dolu. İnsan da değişebilen gelişebilen bir varlık. Hani beklediğiniz oturmaksa bu ne zaman oluyor garantisi yok

30 yaşında evlendim , yaklaşık 2 sene sonra çocuk düşündük ve hersey tepetaklak oldu ki çok severek evlendik , kanlı bıçaklı hale geldik çocuktan sonra. Sırf aile büyükleri için çocuk yapılmaz. Rabbimin kime ne kadar ömür bictigini bilemeyiz . 90lik gamsız dedem hala turp gibi çocuklarına laf yetiştiriyor . Keşke herşey planlanan gibi olsa... Herşey zamanında güzel , kendinize biraz vakit ayırın en hayırlı zamanda gelsin inşallah .
Amin inşallah Rabbim istediğimizde aratmasın🙏🏻

Eşinizle son konunuzu hatırlıyorum ama başka daha önemli anlaşmazlıklarınız var mı onu bilmiyorum. Ancak şu evliliğin oturması kavramı kadar saçma bir şey duymadım hayatımda. Evlilik öyle stabil bir şey değil, değişen dinamiklerle dolu. İnsan da değişebilen gelişebilen bir varlık. Hani beklediğiniz oturmaksa bu ne zaman oluyor garantisi yok
Hayat beklenmedik zaten elbette stabil olmayacak ama bir yılda bile değişen çok şey oldu. Bende de eşimde de. Kastettiğim oturmak daha çok evlilik düzenine alışmak gibi.

X