Anne(anne) olmak…

Merhabalar KK kızları. Daha bir ay kadar önce eşimin ev içindeki durumu ile ilgili bir konu açmıştım. O konuyada bir çok yorum gelmişti uzun bir psikolojik şiddet sonucu o konuyu başarılı bir şekilde geride bıraktım sayenizdeEn Büyük KK

Bugün ise çok farazi bir konu ile karşınızdayım. O günkü konumda da bir çok yazar bebek düşünme demişti haklı olarak. Ki bende o dönemde de şu dönemde de düşünmüyorum. Çözülen konumun istikrar kazanması için. Ancak konum yinede bebek ile ilgili.

Bebek fikrinden,şu hayat koşuşturmacasında ona ayıracak maddi imkandan, manevi yükten ötürü şuan bu fikre oldukça uzağım eşimde öyle. Hala zaten arada hır gür oluyor ne yazık ki. Peki bu konunun bebekle ilgisi ne diyeceksiniz. Şu ki annem geçenlerde beni aradı ve benden sonra evlenen bir yakınımızın doğum yaptığını, bebeğinin ne kadar güzel olduğundan falan bahsetti. Anladım bir sonraki cümleyi tabi. Düşünmediğimizi falan söyledim. Hep söylüyordum zaten. Ben her şey rayına otursun istiyorum ama daha insanlar senesi gelmeden kucaklarına alıyorlar bebeklerini hem şaşırıyor hemde yoluna oturmayan evliliğim için üzülüyorum.

Doğum, hamilelik,bebek vb. süreçlerden ne kadar korksamda bir gün bunu isteyeceğimi biliyorum. Beni annem 70 ini geçen bir kadın. Bana çok sonraları hamile kalmış. Annem dünya tatlısıdır ve ben onsuz bir hayat düşünemiyorum. Onun dünyada olmadığını düşününce kendimi sombaharda rüzgarın savurduğu bir yaprak gibi hissediyorum. Ben çalıştığım ve anneme yakın oturduğum için. Probisin bebeğin olursa ben bakarım kızım(kardeşleriminkine de bakmıştır)bak insanlar senelerce arayıp bulamıyor hemen olmaz belki ben seni kaç sene bekledim. Hemen olursada sizinle büyür gider diyor. Hoş bende küçük bir yaşta değilim. Gerçi anneme kim baksın ona da baktırmaya hiç meraklı değilim. Birbirlerini tanısınlar yeter.

Benim hazır hissetmemem, annemin istemesi, oturmayan evliliğimiz her şey bir yana. Çocuğum veya çocuklarım anneannelerini tanımazlarsa diye çok korkuyorum kızlar. Düşüncesi bile gözlerimi dolu dolu ediyor. Tabiki kimse için çocuk yapılmaz elbette çocuğun doğduğu ortam çok önemli ama ya istediğimde hemen olmazsa annem çocuğumu göremez onlarla vakit geçiremezse diye çok korkuyorum. Onu fotoğraflarından tanıtmak beni çok korkutuyor. Sanki hamile kalmayarak onların tanışma fırsatlarını ellerinden alıyorum.Bazen nasipte varsa askerliğini görür. Nasipte yoksa doğumunu göremez diyor. Ama kalbim çok inciniyor bu düşünceler ile.

Dediğim gibi evlendikten sonra hiç eşimle bile bebek konusunu açmadık. Benim reglim gecikince aklım çıkıyor. Ama şu düşüncelerde bazen ruhumu daraltıyor. Kendimi teskin edip mantıklı düşünmeye çalışıyorum çoğunlukla başaramıyorum.Yine bir iç dökme yazısı oldu sanki. Siz benim bu düşünce silsilelerimin içinde hangilerine katılırsınız?
Zahmet edip okursanız çok teşekkür ederim.

Ekleme: birde çevremde gencecik sağlıklı kadınların bebek tedavisi görmesi, düşük yapmaları da sanki hemen istesemde olmayacak hissiyatı veriyor.
Çocuk uzun yıllar olmayadabilir böyle ihtimal var evet ama oturmamış bir evlilikte hemen olursa ne olacak, bebek bakmak o kadar stresli ve güç isteyen bişey ki yani sıkıntılı durumlarda kaldırılabilecek bişey degil. Kendimden söyleyim 2 çocugum var biri 21 aylık digeri 2 aylık akşam eşim gelince hiç bişey yapmasa bile varlığı ile rahatlama geliyor ama evlilik düzenim olmasa huzursuz olsam 2 sinin stresi ile verimli bir insan olamaz çocuklarıma olumlu yaklaşamazdım belkide.. bu işler nasip işi şimdi çocugun olsa annenin yine göreceği garantisi yok eşimin dedesinin en çok istedigi torununu görmekti ama oglum dogmadan 1 ay önce vefat etti nasip olmadı benim anneannem 2 defa beynine pıhtı attı felç oldu ameliyatlar geçirdi ama toparladı iyileşti ve tam 1.5 yıl sonra oglumu görmek nasip oldu yani hayat planladıgın gibi gitmez önce evliliğini toparla ki herşey daha güzel olsun. mutlu anne mutlu bebek demektir stres altındayken mutsuzken iyi bir çocuk yetiştirmek imkansız çocuklar sünger gibi evdeki, sendeki bütün duyguyu emerler anında hissediyorlar herşeyi

Onları bile yıpratıyorsa bizi bayağı zorlar demek ki. Arkadaşlarımda öyle söylüyor evde yepyeni bir düzen diyorlar.
Hafta sonu dışarı çıkmak için bile saatleri onlara göre ayarlıyoruz, yemek vs evdeki bütün döngü çocuga göre yani belki garip gelecek ama sex hayatımız bile yeri geliyor çocuklara göre şekilleniyor mecbur kalıyorsun evdeki herşey degişiyor her evlilik çocugu kaldıramaz gerçekten ama bazen de eksiği çocuk tamamlıyor bizde öyle oldu mesela yani bizim evliliğin buna ihtiyacı varmış ama herkeste aynı degil işte

Belki yanlış hissetmişimdir bilmiyorum, ama ben sanki bebeğiniz olmasını çok istiyorsunuz ama şartlardan dolayı olduramiyorsunuz, ve bir de üstüne annenizin konumu, duygusallığı ekleniyor gibi hissettim.
Her ne ise hakkınızda hayırlısı olsun.
İnsalh anneniz sağlıkla uzun upuzun yıllar geçirsin torunuyla.
Ama çocuk öyle en sevdiğiniz anneniz bile olsa, annem görsün vakit geçirsin diye yapılacak bişey değil, zaten bu bilinctesiniz.

Eğer ön gördüğünüz sorun potansiyelleri varsa mutlaka onları çözün, gerisi öyle gelsin.
Mutsuz evlilik cehennemdir, mutsuz evliliğe çocuk yapmak cehenneme çocuk getirmektir 😉
Mutlu, huzurlu olani da tam tersi tabi.
Aslında korkuyorum cesaret edemiyorum ve eşimin apaçık bir isteği olmadan böyle bir şey düşünmüyorum. Elbette isterim annem gibi ileri yaşta anne olmak istemem(ayak uydurma bakımından ben eksikliğini çok yaşadım)ama kendimi de evliliğimizde hazır hissetmiyorum.

Çocuk uzun yıllar olmayadabilir böyle ihtimal var evet ama oturmamış bir evlilikte hemen olursa ne olacak, bebek bakmak o kadar stresli ve güç isteyen bişey ki yani sıkıntılı durumlarda kaldırılabilecek bişey degil. Kendimden söyleyim 2 çocugum var biri 21 aylık digeri 2 aylık akşam eşim gelince hiç bişey yapmasa bile varlığı ile rahatlama geliyor ama evlilik düzenim olmasa huzursuz olsam 2 sinin stresi ile verimli bir insan olamaz çocuklarıma olumlu yaklaşamazdım belkide.. bu işler nasip işi şimdi çocugun olsa annenin yine göreceği garantisi yok eşimin dedesinin en çok istedigi torununu görmekti ama oglum dogmadan 1 ay önce vefat etti nasip olmadı benim anneannem 2 defa beynine pıhtı attı felç oldu ameliyatlar geçirdi ama toparladı iyileşti ve tam 1.5 yıl sonra oglumu görmek nasip oldu yani hayat planladıgın gibi gitmez önce evliliğini toparla ki herşey daha güzel olsun. mutlu anne mutlu bebek demektir stres altındayken mutsuzken iyi bir çocuk yetiştirmek imkansız çocuklar sünger gibi evdeki, sendeki bütün duyguyu emerler anında hissediyorlar herşeyi
Çok haklısınız. Evlilikte yolunda olmazsa stres üstüne stres demek olaca.

Merhabalar KK kızları. Daha bir ay kadar önce eşimin ev içindeki durumu ile ilgili bir konu açmıştım. O konuyada bir çok yorum gelmişti uzun bir psikolojik şiddet sonucu o konuyu başarılı bir şekilde geride bıraktım sayenizdeEn Büyük KK

Bugün ise çok farazi bir konu ile karşınızdayım. O günkü konumda da bir çok yazar bebek düşünme demişti haklı olarak. Ki bende o dönemde de şu dönemde de düşünmüyorum. Çözülen konumun istikrar kazanması için. Ancak konum yinede bebek ile ilgili.

Bebek fikrinden,şu hayat koşuşturmacasında ona ayıracak maddi imkandan, manevi yükten ötürü şuan bu fikre oldukça uzağım eşimde öyle. Hala zaten arada hır gür oluyor ne yazık ki. Peki bu konunun bebekle ilgisi ne diyeceksiniz. Şu ki annem geçenlerde beni aradı ve benden sonra evlenen bir yakınımızın doğum yaptığını, bebeğinin ne kadar güzel olduğundan falan bahsetti. Anladım bir sonraki cümleyi tabi. Düşünmediğimizi falan söyledim. Hep söylüyordum zaten. Ben her şey rayına otursun istiyorum ama daha insanlar senesi gelmeden kucaklarına alıyorlar bebeklerini hem şaşırıyor hemde yoluna oturmayan evliliğim için üzülüyorum.

Doğum, hamilelik,bebek vb. süreçlerden ne kadar korksamda bir gün bunu isteyeceğimi biliyorum. Beni annem 70 ini geçen bir kadın. Bana çok sonraları hamile kalmış. Annem dünya tatlısıdır ve ben onsuz bir hayat düşünemiyorum. Onun dünyada olmadığını düşününce kendimi sombaharda rüzgarın savurduğu bir yaprak gibi hissediyorum. Ben çalıştığım ve anneme yakın oturduğum için. Probisin bebeğin olursa ben bakarım kızım(kardeşleriminkine de bakmıştır)bak insanlar senelerce arayıp bulamıyor hemen olmaz belki ben seni kaç sene bekledim. Hemen olursada sizinle büyür gider diyor. Hoş bende küçük bir yaşta değilim. Gerçi anneme kim baksın ona da baktırmaya hiç meraklı değilim. Birbirlerini tanısınlar yeter.

Benim hazır hissetmemem, annemin istemesi, oturmayan evliliğimiz her şey bir yana. Çocuğum veya çocuklarım anneannelerini tanımazlarsa diye çok korkuyorum kızlar. Düşüncesi bile gözlerimi dolu dolu ediyor. Tabiki kimse için çocuk yapılmaz elbette çocuğun doğduğu ortam çok önemli ama ya istediğimde hemen olmazsa annem çocuğumu göremez onlarla vakit geçiremezse diye çok korkuyorum. Onu fotoğraflarından tanıtmak beni çok korkutuyor. Sanki hamile kalmayarak onların tanışma fırsatlarını ellerinden alıyorum.Bazen nasipte varsa askerliğini görür. Nasipte yoksa doğumunu göremez diyor. Ama kalbim çok inciniyor bu düşünceler ile.

Dediğim gibi evlendikten sonra hiç eşimle bile bebek konusunu açmadık. Benim reglim gecikince aklım çıkıyor. Ama şu düşüncelerde bazen ruhumu daraltıyor. Kendimi teskin edip mantıklı düşünmeye çalışıyorum çoğunlukla başaramıyorum.Yine bir iç dökme yazısı oldu sanki. Siz benim bu düşünce silsilelerimin içinde hangilerine katılırsınız?

Ekleme: birde çevremde gencecik sağlıklı kadınların bebek tedavisi görmesi, düşük yapmaları da sanki hemen istesemde olmayacak hissiyatı veriyor.
Seninle aynı yaştayız probisin. 2 senelik evliyim. İlk sene bende senin gibi kesinlikle bebek istemiyordum reglim gecikse ödüm kopuyordu. Herhangi bir sağlık sorunum yoktu, istediğimde hemen bebeğim olurmuş gibi bir düşüncem vardı nedense. Gittiğim doktorlar da hep bu yönde konuşuyordu senin hemen çocugun olur hemen hamile kalırsın herşey yolunda mutlaka çok dikkatli korunun istemiyorsanız diye.
Neyse aradan bir sene geçti ben bir anda bir hastalığın ortasında buldum kendimi, o güne kadar hemen çocugun olur diyen doktorlar bana çocuğun kolay olmayacak, elimizden geleni yapacağız demeye başladılar. O kadar üzüldüm o kadar suçladım ki kendimi. Çünkü ben sağlıklı iken hiçbir rahatsızlığım yokken keyfi istememiştim bebeğim olmasını. Büyük konuştuysam yanlış bir şey dediysem Allah affetsin, beni bununla daha fazla sınamasın inşallah...
Özetle bazen hayat planladığımız gibi gitmiyor, her şey birer ihtimal. Kendini hazır hissettiğin zaman küçük şeyler için erteleme bence. Şuan için hazır hissetmiyorsan tabiki zorlama kendini ama istediğin an olmayabileceği ihtimalini de aklından çıkarma. Keşke benim annemde senin annenin dediklerini deseymiş bana. Ne diyelim, hayırlısı olsun 🤲

Onları bile yıpratıyorsa bizi bayağı zorlar demek ki. Arkadaşlarımda öyle söylüyor evde yepyeni bir düzen diyorlar.
Biz oğlumdan önce hiç kavga etmeden evlenmiştik. Evlilik içinde de çok güzel geçinerek ilerledik. Tek bir gerginliğimiz olmadı. Ama ilk iki sene birbirimizi gırtlaklayacak kıvama geldik.
Çocuk gerçekten ilişki yıpratan bir şey

Çok haklısınız. Evlilikte yolunda olmazsa stres üstüne stres demek olaca.
Bedensel olarak her zorluk aşılıyor ama psikolojik olarak iyi olmak çok önemli insan kendini iyi hissetmiyorken su içtigi bardagı kaldırmak yük geliyor ki siz çocuk sahibi olmaktan bahsediyorsunuz bu 7/24 sabır isteyen ilgi isteyen bir konu bugün yapmicam iyi değilim deme lüksü yok annelik hamilelikte başlayıp ölene kadar devam eden bir süreç hakkıyla yapmak öyle zor ki hiçbir zaman yeterli hissedemiyor insan

Bu iş kısmet. Geçen hafta arkadaşım hamileyken annesini kaybetti. Annesinin kanserini öğrenmeleri ve ölmesi 5 ay sürdü, göremedi. Allah esirgesin.
Eşinizle eski tartışma konunuz neydi bilmiyorum ama her halükarda sebep kişilik.
Bir bireyin kişiliğini çocukluğu şekillendirir. Her çocuğun üç ebeveyni vardır. Annesi, babası ve ana babanın evliliği. Evlilik oturmadan olan çocuk büyürken kötü birey olursa siz annenizin yaşına geldiğinizde ne durumda olursunuz?
Bunlar hep ihtimal. Bir de kendini gerçekleştiren kehanet var, annem göremezse diye diye bu sonuca varırsınız.
Bence burda daha temel şey şu; hayat size zaman kaybetmeme dersini vermek istiyor.
Bu adamla olur mu? Evetse en hızlı yol ne.
Olmaz mı? Zaman kaybetme boşan ve başkası ile evlen günü gelince.
Benim ananem 90a yaklaşık hep istedi ama ben ayrıldım eşimden. Ya çocuğum olsaydı şu an? Görmeden ölebilir zira hepi topu iki torunu var, biri daha küçük.
İkincil faydanız ne bu konudan? Annem mutlu olsun, görsün. Tamam ama bahsettiğimiz de dünyaya birey getirmek. Hatır için olacak iş değil. Ben anne olmadım ama olanlar diyor ki en canın evladın oluyor.
Şimdi böyle düşün ki eşinle aran düzelmez ve o çocuğa iyi bakamazsan nolur?

Allah annenize sağlıklı mutlu asırlık ömür göstersin sizlerle.Annem ellili yaşlarda o da istiyor ve ben evli bile değilim henüz. Her annenin isteğidir bence bu ama dediğiniz gibi "nasip". İyiyi düşünün güzel cümleler kurun bu konular ile alakalı. Çünkü bir çocuğun ihtiyacı olan şey onu çok seven anneanneden çok sağlıklı ve mutlu iletişim kurabileceği çekirdek ailesidir. Evliliğinizin temelini sağlamlaştırmak bunun için adımlar atmak bencillik gibi görünse de doğru olan. Biz ne kadar planlar yaparsak yapalım bu dünyaya gelecek olan vaktinde gelir zaten.

Ben 21 yaşında evlendim. 22 yaşındaydım ki annem ölümcül bir hastalığa yakalandı yaşı 52 idi. O sıralar benzer şeyler aklımdan geçti ama değil çocuğu yapmak, yapmayı düşünecek durumda değildik. Annemin bakıma ihtiyacı vardı. Evliliğimiz de maddi sıkıntıdaydı. 4 sene böyle geçti annemi kaybettik. Sonrasında 2 sene daha ben çocuk istemedim. Kızım doğduğunda 7 yıllık evliydik yaşım 29 olmak üzereydi. Annemin yokluğu tabi ki üzücü, görsün çok isterdim ama sadece görsün diye çocuk yapsam pişman olurdum. Yani şu gün olsa yine tercihimi çocuk yapmamaktan yana kullanırdım. Çünkü bakacak olan bendim.
Bu arada babam 80 yaşında ve belki o torun göremez derken (bypass ameliyatı gibi büyük bir şey geçirdi) torunu 4 yaşına geldi. Yani hayat belli olmuyor. Yeni bir insan dünyaya gelecekse anne ve babası buna istekli ve hazır olmalı. Çok istenerek yapılan bir çocuk bence bunu hissederek büyüyor. Kızım bu gece uyumadan önce anne beni doğurduğun için çok teşekkür ederim dedi :) bunu hissettirebilmek beni çok mutlu etti

En sağlıklı evliliklerde bile çocuk lohusalık hamilelik deprem etkisi bırakıyor eski konunu biliyorum sende susup altta kalmayacagina göre evliligin bitebilir iyice emin ol öyle yap daha küçüksün hemen kalmak yaşla ilgili değil zaten

Benim annem de 58 yaşında. Kızım annemin beşinci torunu ama ilk kız torunu. Öyle çok seviyor ki onu... Geçenlerde ben de düşündüm ve gözlerim doldu; annem torununu çok seviyor ama onun evlendiğini görebilir mi acaba diye. Yani bunun sonu yok... İnsanoğlu ister de ister.

Sırf anneniz görecek diye sakın çocuk yapmayın. Çocuğu düşünmek zorundasınız annenizi değil. Çünkü bi bebeğin bu hayatta bi anneanneye değil sağlıklı bir evlilikte, sağlıklı ilişkileri olan anne babaya ihtiyacı vardır bunu unutmayın

Aynı yaştayız ve aynı yerdeyiz mental olarak sanırım. Annemin yaşı var ve rahatsızlığı da var. Bir yandan evet diyorum o da belki az daha bekleyelim diyerek bekletti ama 20 sene uğraştı. Ya bende de öyle olursa? Babam yok zaten ya çocuğum anneannesini de göremezse? Hem evlilik olarak hem de maddi olarak hazır değiliz hepsini bi araya toplayınca cidden bunaltıyor insanı. :KK43:

Seninle aynı yaştayız probisin. 2 senelik evliyim. İlk sene bende senin gibi kesinlikle bebek istemiyordum reglim gecikse ödüm kopuyordu. Herhangi bir sağlık sorunum yoktu, istediğimde hemen bebeğim olurmuş gibi bir düşüncem vardı nedense. Gittiğim doktorlar da hep bu yönde konuşuyordu senin hemen çocugun olur hemen hamile kalırsın herşey yolunda mutlaka çok dikkatli korunun istemiyorsanız diye.
Neyse aradan bir sene geçti ben bir anda bir hastalığın ortasında buldum kendimi, o güne kadar hemen çocugun olur diyen doktorlar bana çocuğun kolay olmayacak, elimizden geleni yapacağız demeye başladılar. O kadar üzüldüm o kadar suçladım ki kendimi. Çünkü ben sağlıklı iken hiçbir rahatsızlığım yokken keyfi istememiştim bebeğim olmasını. Büyük konuştuysam yanlış bir şey dediysem Allah affetsin, beni bununla daha fazla sınamasın inşallah...
Özetle bazen hayat planladığımız gibi gitmiyor, her şey birer ihtimal. Kendini hazır hissettiğin zaman küçük şeyler için erteleme bence. Şuan için hazır hissetmiyorsan tabiki zorlama kendini ama istediğin an olmayabileceği ihtimalini de aklından çıkarma. Keşke benim annemde senin annenin dediklerini deseymiş bana. Ne diyelim, hayırlısı olsun 🤲
Artık normal doğum hemen hamile kalmalar o kadar azaldı ki yada hep bana denk geliyor. Sadece çevremde şuan ilk bebeğini kucağına almadan düşük yapan üç kadın var. Bir tanede sürekli düşük yapan bir arkadaşım. Hepsi o kadar travmatik geliyor ki. Bana da hemen olmaz gibi geliyor. Evlendikten sonrada regl düzenim alt üst oldu bir yıla kadar normalmiş bakalım.
Hep şöyle dua ederim bende Allah isteyene versin ben istediğimde de aratmasın inşallah🙏🏻

Size de en kısa zamanda hayırlısıyla nasip etsin inşallah. daha deneyecek çabalayacak çok zamanınız var bilmeden daha fazlada erteleyebilirdiniz ümitsiz olmayın🙏🏻. İsteyen kimsenin kucağı boş kalmasın inşallah. Ancak Allah’ın verdiğinde de vermediğinde de hayır arayalım.

Ben çocuk yapman taraftariyim ona iyi bir anne olursun ...baba üstüne düşeni yapmazsa bosarsın en fazla nolacak ...elinde gül gibi evladın olduktan sonra .... Evlat gibisi yok şu dünyada

Cocuk buyutmek dunyanin en zor isi. Maddi, manevi hazir hissetmeyen kimse sirf es dost istiyor diye cocuk yapmamali. Dunyanin en sacma seyi birine cocuk yap demek. O kadar buyuk bir sorumluluk ve emek ki, 3. Kisilerin bu konuda yorumda bulunmasi, laf arasinda artik siz de yapin demesi cok hadsizce.

X