Düğün sorunu

Neden yapamasın
Ay neden yapsın yaa.
Bakın benim küçük bir oğlum var. Allah nasip ederse, başımıza bir aksilik gelmezse maddi olarak ortalama bir hayat sürebilir gibi görünüyoruz şu anda.
Çocuğumuzun önümüzdeki yıl okul ücreti en az 250bin tl olacak gibi görünüyor yıllık. Ben bu parayı zamlariyla birlikte gücüm yettiğince öderim ve üzülmem gittiği okula değiyorsa.

Ama bir düğüne şu andaki fiyatlar ile burda konuşulan paraları vermem.
Umarım bir gün çöpe atacak 500 bin TL param olur.

Sizi gazlayan birileri var değil mi? Aileniz istiyor onu biliyoruz, hadi kızımız evleniyor içinde kalmasın şeklinde düşünüyorlar dersin. Cahil şuursuz arkadaşlarınız yaa kızım senin neyin eksik, yaptır şöyle havalı bir düğün, kimler kimler nerelerde evleniyor, madem durumları iyi bir kere evleniyorsun en iyisini iste, o ne öyle varoş gibi salonda kuru pasta limonatayı mı layık görüyorlar sana... şişirdikçe şişiriyorlar mı? Siz de bu gazla hırs yaptıkça yapıyorsunuz. Eğer öyleyse, doğru tahmin ediyorsam o arkadaşlarınızı dinlerseniz günün sonunda el elde baş başta oturursunuz öyle. Arkadaş dediğin yanlışı doğruyu gösterir, sakinleştirir, mantıklı karar almanızı sağlar. Nişanlınızın cebinde hesabında parası olsa hadi isteyin ama kendi düğününü yapacak gücü yok işte. Babam verirse yaparız düğünü diyor adam. Konseptli düğün olacak, otelde havuz başında yapılacak ve kayınpederim de paşa paşa ödeyecek düşüncesini kim soktu kafanıza?

Kızım aynı durumlarımız.kimse açta açıkta değil adamın üstünde hep marka kıyafet hahahah tabi
İşte konu tam olarak bu. Kendisine marka kıyafet alan sizi bir yemek ısmarlamıyor. Demek ki adam kendine değil size cimri. Cimri adamın sevgisi de cimri olur. Artık aç gözünü ama neyse bir birime layık görürsen kendini bir birim kabul edilirsin.

İşte konu tam olarak bu. Kendisine marka kıyafet alan sizi bir yemek ısmarlamıyor. Demek ki adam kendine değil size cimri. Cimri adamın sevgisi de cimri olur. Artık aç gözünü ama neyse bir birime layık görürsen kendini bir birim kabul edilirsin.
adam dediği kayınpeder suzanna
marka giyiyorsa düğünümü de yapar diyor :)

ayşegül kilitlemiş kendini.. oğlu değil mi yapacak modunda
şöyle düşünelim bi.. bir oğlu daha olsa ona da yapmak zorunda değil mi bunlara yaparsa
adam bunları da düşünür böyle bir talep olursa

Yani benim paramın kullanılacağı bir şeye karşı taraf illaki bu olacak diye diretse o işi bozarım. O zaman gidin kendi paranızla yapın derim. Bende nişanlıyım sırf bu yüzden düğün istemedim, nikahla evleneceğim. Kendi paramla yapmayacaksam ne onun ne benim ailem mecbur değil düğün masrafımı karşılamaya. Madem kayınpederiniz finanse ediyor ne yazık ki ona gebesiniz, kendi başınıza büyük hayaller kurup sonra hayal kırıklığına uğramayın.

adam dediği kayınpeder suzanna
marka giyiyorsa düğünümü de yapar diyor :)

ayşegül kilitlemiş kendini.. oğlu değil mi yapacak modunda
şöyle düşünelim bi.. bir oğlu daha olsa ona da yapmak zorunda değil mi bunlara yaparsa
adam bunları da düşünür böyle bir talep olursa
Ya bırakın evlensin amaaan. Anlamıyor işte

Şöyle bir dönemde yemekli düğün yapanları hiç anlamıyorum. Milleti doyurup eğlendirmek yerine o parayla başka şeyler yapabilirsiniz.
Ayrıca ailenizin tutumu çok çirkin. Kayinpeder yemekli düğün yapmak zorunda değil. İnsanlara bu kadar yuklenmenin mantığı ne.

Siz bence bu düğün işini biraz erteleyin önce siz ve nişanlınız büyüyün olgunlaşın sonra düğün dernek yuva işlerine girersiniz. Biz de eşimle hayalimizdeki düğünü yaptık ama kuruşuna kadar eşimle ikimiz ödedik. Herkesin durumu farklı nişanı istediğiniz konseptte yapmışsınız demek ki onu kaldıracak durumunuz varmış kayınpederin böyle bir durumu olmayabilir. Olsa da böyle bir şeye harcamak istemeyebilir. Çok hayalinizse seneye yaza yapın siz de nişanlınız da çalışıp para toplayın istediğiniz gibi cemiyet olsun. Ne kadar çok ailelerinize yüksünüz her seferinde şaşkınlıkla okuyorum gönderilerinizi

Şöyle bir dönemde yemekli düğün yapanları hiç anlamıyorum. Milleti doyurup eğlendirmek yerine o parayla başka şeyler yapabilirsiniz.
Ayrıca ailenizin tutumu çok çirkin. Kayinpeder yemekli düğün yapmak zorunda değil. İnsanlara bu kadar yuklenmenin mantığı ne.
Konu sahibi O paralarla başka şey yapamaz çünkü paralar kayınbabanın. Adamlar salağa yatıyor, düğün yapmak yerine gezelim deseler kimse beş kuruş vermez. Adam gidip bir binanın altına yapılmış salonda düğün yapacak. Bu belli oldu

Konu sahibi O paralarla başka şey yapamaz çünkü paralar kayınbabanın. Adamlar salağa yatıyor, düğün yapmak yerine gezelim deseler kimse beş kuruş vermez. Adam gidip bir binanın altına yapılmış salonda düğün yapacak. Bu belli oldu
İlla para harcatacak diyorsunuz yani 😁
Konu sahibinin önceki konularını bilmiyorum sadece bu konuya göre yorum yapıyorum, ailesinin yemekli düğün diye söylenmeye başlaması çirkin. İlla kayinpeder yapacak diye zorlamaya gerek yok 250 kişinin yemeğinden bahsediyoruz. Madem öyle iki aile birleşip yarı yarıya ödemeli.
Ya da gelin ve damat kendileri yapmalı. Biz eşimle ikimiz yapmıştık herseyi

Ya kayinpeder senin için neden 300 500 bin harcasın ki? Sen ne vadediyorsun da böyle rahat rahat karşılığında pahalı bir düğün istiyorsun? Yani ortada büyük bir aşk yok, aileler de süper anlaşamıyor, çalışmıyorsun o yüzden maddi bir getirin de yok. Yani sanmıyorum ki böyle bir düğün yapsınlar. Ha ne olur, düğünü nisanlinla Sen yaparsınız, gelen takilarla ödersiniz o zaman hayalinize kavuşursunuz ama yapmazsınız çünkü insanın kendi parasını harcaması o kadar kolay değil.

Sizi gazlayan birileri var değil mi? Aileniz istiyor onu biliyoruz, hadi kızımız evleniyor içinde kalmasın şeklinde düşünüyorlar dersin. Cahil şuursuz arkadaşlarınız yaa kızım senin neyin eksik, yaptır şöyle havalı bir düğün, kimler kimler nerelerde evleniyor, madem durumları iyi bir kere evleniyorsun en iyisini iste, o ne öyle varoş gibi salonda kuru pasta limonatayı mı layık görüyorlar sana... şişirdikçe şişiriyorlar mı? Siz de bu gazla hırs yaptıkça yapıyorsunuz. Eğer öyleyse, doğru tahmin ediyorsam o arkadaşlarınızı dinlerseniz günün sonunda el elde baş başta oturursunuz öyle. Arkadaş dediğin yanlışı doğruyu gösterir, sakinleştirir, mantıklı karar almanızı sağlar. Nişanlınızın cebinde hesabında parası olsa hadi isteyin ama kendi düğününü yapacak gücü yok işte. Babam verirse yaparız düğünü diyor adam. Konseptli düğün olacak, otelde havuz başında yapılacak ve kayınpederim de paşa paşa ödeyecek düşüncesini kim soktu kafanıza?
Ben en yakın arkadaşıma tam olarak sizin kafanızdaki gerçek dost gibi yaklaşmıştım evleneceği dönemde. Kiralık ev bakıyorlardı "bu kadarına ne gerek var iki kişisiniz, sadece eşin calisacak tek maaş zor olur yarı fiyatına buluruz ben de bakayım" dedim. Nişandan iki ay sonra hemen nikah istedi "ayrı masrafa ve tantanaya ne gerek var iki üç ay daha sık dişini düğünde yaparsiniz" dedim. En sonunda bir gün kalktı "sen benim güzel bir şeyim olsun istemiyosun hiç, her şey özensiz olsun istiyosun" falan dedi bana😂 ne nikahına gidebildim ne düğününe. O gün bugündür görüşmüyoruz. Yorumunuzu okuyunca bu travmalarim geldi aklıma 😂

500 bin liranın umursanmadigi bir ailenin oğulları ile evleniyorsaniz isteyin tabi.
Ama gerçekten orta halli bir aile ise böyle bir istek absürt değilmi?
İlerde kafanıza kakalayip lafını sozunude edebilirler.
Ben şahsen kendimi o duruma sokmazdm. Madem olmayacaksa içinizde kalacak çalışın biriktirin karı koca yapın düğününüzü.
Benim düğünüm haftaici bir gün kuru pasta kolali dandik bir salonda oldu 🤣 eşimin ailesinin durumu sıfır.
Adam kirada oturuyor bana düğün yap diyemedim. Çektik kredi kıytırık bir salonda evlendik. Her şeyimiz baya baya ucuz yolluydu. Paramizi ev alarak değerlendirdik. Sabancilarla evlenmiyorsaniz tabi.
Mutluluk güzel şık bir düğünle gelmiyor
İnsanlar yine mana bulur. Abimin düğünü bir otelde alkollü, yemekli oldu. Yemekleri beğenmedi kimse, salona kulp buldular. Kimseyi mutlu edemezsiniz 🤣 noldu onlarda evlendi, bizde evlendik. Bir saat için gerçekten değmez. Gidin o paraya yatırım yapın, tatile gidin.

Nasil yani nisanlisi yemege cikarip Alman usulu mu yapmis? Simdi de havuz basi dugunu Alman usulu enistenin babasi mi odeyecekmis? Alman usulu enistenin babasi da Alman usuluyse battiniz yalniz. Nisanlisinin yemegini odemeyen biri havuz basini nasil karsilasin? Parasi olsa da fikir olarak bence zor yani.

X