Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreşte çocuklara ne zaman su verilir:(

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
selam! benim oğlumda kreşe gidiyor ve biz çok memnunuz.özelliklede int.ten canlı yayın yapılması içimizi rahatlatıyor.istediğimiz saatte açıp görebiliyoruz .ayrıca benimki konusamadığı halde çok ilgili davranıyorlar.keske tüm kresler böyle olsa.bizimkilere kahvaltı sonrası,öğle yemeği sonrası ve uyku sonrası su veriliyor.isterlerse aradada veriyorlar.

bende anaokulunda kreşte ve özel eğitim merkezlerinde staj yaptım...
çocukların dikkat süreleri gerçekten çok kısadır ama çocuğun aklı su da kalınca dikkati daha da azalır... suyu verip etkinliğe devam ederse çocuk daha keyifli bir şekilde o etkinliği tamamlar... su vermeme olayı kesinlikle öğretmene bağlıdır... burda ismini hatırlayamadığım bi arkadaş su verme olayı ve tuvalet olayını etkinlikten sonra yapılır diyor... peki arkdaşım bu küçük çocuk nasıl tuvaletini tutabilir etkinlik bitene kadar... altına yapsa ne olucak ? anaokulları çocukların sosyalleşmesi için ve ilk okula başlangıç için bir adımdır... onun için anaokullarını lütfen dikkatli seçin... gidin çocuğunuza kendinizi göstermeden onu gözleyin öğretmenş gözleyin izleyin davranışlarını çünkü bazen öyle şeyler oluyor ki... öğretmenin ilgisizliği çocukların bu ilgisizlikten doğan davranışları vs... kreşlerdede aynı dert hatta kreşlerde ki olay daha farklı sabahtan akşama okadar orda oldukları için bu ilgisizlik daha fazla... ayrıca çocuk çok olup öğretmen zaten 1 yada 2 tanedir stajerde az olursa çocuklar kendi başlarında merdivendende inmeye kalkıyor dışarıda çıkmaya kalkıyor kendi başınada tuvalete gitmeye kalkıyor... çocuklar uyumak istemiyor davranışları çocuklara karşı pek iç açıcı olmuyor... yani arkadaşlar sizin moralinizi bozmak için söylemiyorum ama bunlar bi gerçek öğretmenler çok ilgisiz onların çocuklarla üstün körü ilgileniyorlar... bende buralarda staj yaptığım için biliyorum...
çok iyi hatırlıyorum ben anasınıfına giderken stajer öğrenciler gelirdi yine o stajer öğrencilerin bize yaptıkları beni okadar içime kapatmıştı ki çok çekingen davranıyordum sınıfta aman öğretmen abla bunu yaparsam bağırır yapmayım su istersem yine bağırır tuvalete gitmek istersem yine bağırırı izin istemeyim yani hep böyle bi korku içindeydim... bütün ilköğretim boyunca hep içime kapanık bi öğrenci oldum... anca lisede açıldım...
lütfen çocuklarınıza orda ne yaptıklarını sorun ağzından laf almaya çalışın öğretmen nasıl davranıyor vs diye sorular sorun tatmin olamıyorsanız gidin kendinizi göstermeden izleyin... çocuklar ilk okuldan önce bişeyler öğrenicek, sosyalleşicek diye çocuklarınızı dahada içine kapanmasına sebep olmayın derim... bakın araştırın en yii okulu seçmeye çalışın ...

Arkadaşın söylediklerine katılıyorum çok iyi araştırın benim çocuğum özel kreşe gidiyordu çok araştırıp verdim başta herşey çok güzeldi, ama şimdi sıkı takiplerim sonucu bugün kreşi bıraktık,mutlaka çocuklarınızı kontrol edin herne olursa olsun arkadaşlar a.s.

Ben de kreşe vermeyi düşünüyorum ama sanırım seneye 3yaşını doldursun o zaman inş. Arkadaşlar, Kartal civarında önerebileceğiniz yuva var mı?

Herbela ve tüm forum arkadaşlarım merhaba,
Bu konu bence bir öğretmenin su vermemesi ya da genel anlamda çocuğa özen göstermemesinden çok daha karmaşık bir sorun. Şu dağbaşı fikri bazen bende de müthiş bir çekim yaratıyor ulaşılamaz olsa da. Ben de 4 yaşında bir kız annesiyim. Özel bir kolejin ana okulunda 2. yılı kızımın. Okulda yeni öğretmen istihdam politikaları sayesinde müdürden başka anaokulu öğretmeni yok. Hepsi asgari ücrete çalışan lise mezunu bayanlar. Yıllarca okunup ulaşılan öğretmenlik mesleğini hiç eğitim almadan yapıyorlar bir yandan yöneticilerinden korkarak bir yandan da burunları havada. Safi imajları var. Kızım bu yıl hiç okula gitmek istemiyor. Ben de bir anne olarak sorunumuzu araştırmaya kalktım. Geçen yıl çok memdundu.Bu yıl ne oluyor da istemiyor diye, karşımda çocuk eğitiminden hiç anlamayan, müdürleri ne dediyse aynen yapıp replik ezberleyen ve kaskatı bir kadın buldum şehrin en iyi okulunda...Su içirilmiyormuş etkinlik bitsin beklenerek; kızım sürekli katı kaka sıkıntısı çektiğinden hep elinde su şişesiyle dolaşırdı, tuvalete kendileri gidiyormuşlar, çocuk bir önceki pis bıraktıysa tiksiniyor ya da bulaştırarak üstünü çıkıyor, etkinlik bitimini beklerken de bir kez altına kaçırıyor ve utancını unutmakta zorlanıyor, öğretmen paylaşım günü diye birşey çıkarmış, haberimiz yok, çocuğum ezilmiş paylaşacak birşey götürmedi diye...Sürekli olarak hata yapabilir miyim anne diye sormaya başladı...Hiç hoşlanmadığı arkadaşlarını birden kollamaya başladı, öğretmen kötü davranıyor diye...Görünürde kötü birşey yok gibiyse de çocuklar çok güzel gözlüyorlar öğretmenlerini ve tüm üstü örtülü mesajlarını alıyorlar...Eğitimini almamış, anne olmamış hatta evlenmemiş kişiler çocuklar konusunda yeterince duyarlı olmuyorlar malesef. Bizim de başka bir okul seçme şansımız yok. En iyisi bu zira. Al birini vur öbürüne...

2 yaşında bir oğlum var onu kreşe varip işime geri dönmeyi düşünüyordum fakar kreşe verme konusunda endişelerim vardı.Bu endişeler mesajını okuduktan sonra arttı sanırım eşimi dinleyip evde oturucam.Yazdıkların biraz can sıkıcı.

slm arkadaslar ben bakırkoyde kres ariyorum daha once hic vermedim 3 yasında oglum var acaba bildiginiz bi yer varmı ben cok arastirdim ama cok pahali uygun bi yer ariorum birde devlet kresi nasıl oluyor bakirkoyde varmı acaba

arkadaşlar ben anasınıfı öğretmeniyim benim çocuklarım 6 yaşındalar çocukların bir özeliği vardır biri bir şey istediğinde hpsi aynısını ister biri suiçmek isterse hepsi aynı şeyi ister ben şöyle yapıyorum bir etkinliğe başlamadan önce su içmek isteyenler içsin tuvalete gidecekler gitsin diye uyarıyorum etkinlikte mümükün olduğunca tabiki çocuklar çok zor durumda değillerse izin vermiyorum şöyle düşünün 20 tanede çocuğu zor oturtup hikaye anlatmaya başlıyosunuz biri su içmek istiyo ardndan hepsi hikaye ne oldu bu arada kreşler yada anaokulları sadece bakım yerleri değildir bunu unutmayın

cok yanlis !!!
benim oglumun kresinde bi kösede devamli bardak ve su vardir herkez gider ordan alir ,oglum bardaklarin yanina gidince hemen sorarlar ve suyunu verirler

konus onlarla yada en güzelini kresi degistir cnm bi insan yemek olmadan yasar ama su olmadan hic kimse yasayamaz su cok önemli
dün esime anlattim sok oldu baska krese verirdimm ben dedi

Arkadaşlar geçen sene açmış olduğum bu konu ile bağlantılı cevaplar vermişsiniz, her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Biz aynı kreşe devam ettik. Çünkü kızım mutluydu. Ona sürekli soruyordum kızım istediğin zaman su veriyorlar mı diye hiç olumsuz cevap almadım. Sanırım öğretmeninin biraz gözü korkmuştu. Çünkü bu olaydan sonra bana olan davranışlarında ciddi değişilik oldu:)
Çocuğunu kreşe yollamak isteyen arkadaşlar eminim bu konuda verilen cevaplardan faydalanmışsınızdır. Yine de benden size tavsiye, çocuğunuzu ve kreşi irdelediğinizi öğretmenlere hissettirin lütfen. Tabii ki her öğretmen aynı olmaz, yaptıkları iş zor bir iş ve kendileri tercih etmişler bu mesleği ama yine de çok güvenmemek lazım. Ne de olsa kıymetlilerimizi emanet ediyoruz onlara.

arkadaşlar benim oğlum 4 yaşında. 1 senedir kreşe gidiyor.cimcime dediğin gibi sınıflarında bir köşede su ve bardak vardır. ben sık sık gidip kontrol ediyorum. neredeyse hergün arıyorum. nede olsa benim için çok değerli. kılına zarar gelsin istemem. oğluma sorular soruyorum. kreşle ilgili ama çok konuşmak istemiyor. fazla anlatmıyor öğretmenini ve arkadaşlarını. keşke anlatsada bende rahat etsem az daha :KK43: bizim tek şikayetimiz sık sık hasta olması. iyileşiyor bir hafta sonra yine hasta. şuan zor durumdayım. okuldan almayı düşünüyorum. ne yapıcamı bilemiyorum tam olarak. çok kararsızım....

Arkadaşlar bu sabah canım sıkıldı.:çok üzgünüm: Sizinle paylaşıp fikirlerinizi almak istiyorum.

Bugün kızım kreşe başladı. Kreş belediyeye ait bir kreş. Yemekhane yatakhane temizlik açısından diğer kreşlerinkinden pek farklı değil. Ama sanırım disiplin olayını biraz abartmışlar.

Sabah ilk kez kızımla güle oynaya kreşe gittik. Kızım çok mutluydu.

Kreşe gidince pantiflerini giydirirken öğretmeni pantiflerinin altlarının lastik olması gerektiğini söyledi. Ben de istediği pantifi alıp kreşe götürdüm. Kızımın ayağında denerken anne ben çok susadım dedi. Kızım istesene öğretmeninden dedim sesi çıkmadı. Sınıfa girerken kızım su iste öğretmeninden dedim. Geri döndüğümde yanımda getirdiğim yastığı vermeyi unutmuşum sınıfa girdim yastığı vermek için Zeynep yine anne ben çok susadım dedi. Öğretmene baktım bana gülerek su vericem ama etinkinliğimiz bittikten sonra dedi. Etkinlikte ortadaki masada iki çocuk önlerinde kağıtlar, öğretmen o kağıtlara birşeyler yapıştırıyor ama dikkat edin öğretmen yapıştırıyor.CADIARZU Hadi bu çok önemli değil ama neden çocuk su içmek için etkinlik beklemek zorunda:1no2:
Gittim müdire hanıma çocuklara suyu periyodik olarak mı veriyorsunuz dedim. Hayır bizim suyumuz var biz veriyoruz onlara dedi. Zeynep çok susamış hem normalde de çok su içer olmazsa ben ona suluğuyla su vereyim yanına dedim hayır biz veririrz öğretmenin etkinliği vardır o yüzden vermiyordur dedi.:1shok:

Tamam çocuklar sıkıldıklarında su tuvalet diye tuttururlar ama benim kızım gerçekten çok su içer.

Çok uzattım ama sizce bu durum normal mi? Ben hiç sevmedim bu durumu ve bana göre yanlış. Hadi su vermek problem olur neden suluk kabul etmiyorlar. Sizce de garip değil mi, yoksa benim bilmediğim bir sebebi olabilir mi?

ben anaokulunda staj yaptım ve çalıştım böyle bişey görmedim çocuk ne zaman isterse su içebilir sonuçta onun bizim gibi sabretmesini bekleyemeyiz ama öğretmeni bunu düşünememeiş ne zaman isterse içer öyle şeymi olur:1no2:

bende anaokulunda çalışıyorum vede böyle bir uygulama görmedim. Milli Eğitimin anaokulları var kadrolu öğretmenleri vede çalışanları var gayette güzel vede temiz.Öğretmen olmasa biel yada işi olsa bile yardımcı ablalarımız var olmadı sınıflarda su sebilleri var isteyen çocuk istediği zaman ordan alabiliyor yada isteyebiliyor

imkanının yettiği yere kadar özel kreşe ver kızını canım.tam gün yerine yarım gün olsun ama özel olsun.gerçi çalışıyormusun bilmiyorum ama.en azından için rahat olur her aradığında kızınla konuşursun.benim kızımda gidiyor özel anaokuluna bütün gün izliyorum netten.nasıl birşey bu ya.söz konusu yemek değil su.benim kızım bile yaşında ondan su istese bir çocuk hemen getirir.

Bazı arkadaşlar dağ başından bahsetmiş ama ben daha önce bir dağ köyünde çalışmıştım.Oradaki ana okulunda yapılanlara şahit olunca dehşete düştüm.Su zaten her istediklerinde verilmiyordu ama bir çocuğa tüm gün boyunca yemek verilmemişti.Çocuklar evde de kahvaltı yapmıyordu,evden getirip orada yiyorlardı.Evden getirdiğini yemesine de izin verilmemişti.Nedeni ise ağlamasıymış.Ayrıca sözüm ona öğretmenleri çocuklara kim kiminle evlenmek istiyor diye sorarmış hep,bize de gelir çocuklar birbirine aşık hep derdi.23 nisan etkinlikleri hazırlarken de bazı çocukları tartaklamış.Çocuklar korkudan anlatamamış uzun süre,çünkü onlara bağırıyormuş ailelere her şey anlatılmaziduyarsam kötü olur diye.Neyseki ücretli öğretmendi de gitti,gitti ama başka canlar yakmaya...

Arkadaşlar ben oğlumu devlet kreşine verdim. özel kreşlerden de çok araştirdim ama beğenemedim. Burda 30 çocuk ve 10 çalişan var düşünün. Ve müdüresi çok ilgili bir bayan. Oğlumda çok mutlu geliyor akşamlari. Alişamaz gibi gelmişti bana ama ilk gün alişti. Tabi ufak tefek canimi sikan şeyler oluyor ama 4 yaşinda ve özellikle kişin evde yapilacak çok şey yok. En iyisinin kreş olduğunu düşündüm. Inşallah onun için iyi bir karar almişimdir. Allah hepimizin çocuklarini iyi insanlarla karşilaştirsin. Neticede emanet ediyoruz onlara.

normal şartlarda çocuklarının sık sık bu yaş grubu çocuklara zaten su verilmesi gerekmektedir. fakat çocukların belli kurallara adapte olmaları açısından, etkinliğin bozulmaması açısından etkinlik sonlarında verilmesi uygundur... fakat etkinlikler zaten en fazla 15 dk sürdüğü için 15 dk da bir öğretmenin susayan var mı diyerek susayan çocuklara su vermesi olağandır...
etkinliği öğretmenin yapıştırması konusuna gelince, genellikle bilinçsiz veliler çocuklara kreşe gidince bir anda mükemmel olmaları, herşeyi yapmaları gibi beklentiler içinde oldukları için biz çocuklarınızı ne kdr geliştirdik ne etkinlikler yaptırdık derccesine bir çaba içinde olan kurumlar bu tip uygulamalarda bulunabiliyorlar. bunun yerine etkinlikleri incelediğinizde çocuğunuzun neyi yapıp neyi yapamayacaını kıyaslayarak öğretmene bunu sorabilir farkında olduunuzu fark ettirebilirsniz. böylelikle bu tip uygulamalardan kaçınmalarını sağlayabilirsiniz. sonuçta çocuğunuzu küçük motor kaslarının gelişmesi gerekiyor öğretmenin deil...

normal şartlarda çocuklarının sık sık bu yaş grubu çocuklara zaten su verilmesi gerekmektedir. fakat çocukların belli kurallara adapte olmaları açısından, etkinliğin bozulmaması açısından etkinlik sonlarında verilmesi uygundur... fakat etkinlikler zaten en fazla 15 dk sürdüğü için 15 dk da bir öğretmenin susayan var mı diyerek susayan çocuklara su vermesi olağandır...
etkinliği öğretmenin yapıştırması konusuna gelince, genellikle bilinçsiz veliler çocuklara kreşe gidince bir anda mükemmel olmaları, herşeyi yapmaları gibi beklentiler içinde oldukları için biz çocuklarınızı ne kdr geliştirdik ne etkinlikler yaptırdık derccesine bir çaba içinde olan kurumlar bu tip uygulamalarda bulunabiliyorlar. bunun yerine etkinlikleri incelediğinizde çocuğunuzun neyi yapıp neyi yapamayacaını kıyaslayarak öğretmene bunu sorabilir farkında olduunuzu fark ettirebilirsniz. böylelikle bu tip uygulamalardan kaçınmalarını sağlayabilirsiniz. sonuçta çocuğunuzu küçük motor kaslarının gelişmesi gerekiyor öğretmenin deil...

arkadaşım söylediklerine katılıyorum bende anaokulu öğretmeniyim çocuklar bazen bu su ve tuvalet işini abartabiliyorlar tabi ozaman bizde bütün gün hiç bir şey yaptıramıyoruz bu yüzden faaliyet sırasında bende izin vermiyorum ama faaliyetten önce ve sonra mutlaka hepsi suyunu içer ve tuvalete gider.çocuklar sıkılınca su ve tuvaleti çok bahane ediyorlar bizde artık onları çok iyi tanıdığımız için ne zaman doğru ne zaman bahane yaptıklarını biliyoruz.belki sizin kızınız doğru söylüyordur fakat biri içmeye kalkınca bütün sınıf arkasından kalkıyor o zaman hepsine izin vermek zorunda kalıyoruz tabi ilgi dagıldığı için toparlamak uzun sürüyor ve tekrar susaynlar tuvaleti gelenler başlıyor umarım anlatabilmişimdir öğretmeninize biraz daha anlayışlı olun eminim kötü bir niyeti yoktur okulda kuralları öğrenmesi lazım buna engel olmayın.anaokulunda okuma yazma değil kuralları paylaşmayı ve toplu bir alanda nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi lazım.yanlız suluk konusunda size katılıyorum bunu müdürle konuşun bencede her çocuğun kendi suyu olması lazım böylece öğretmeninde işi kolaylaşır.

kızlar bende stajerlık yaparken çok kötu seylerle karsılastım şok olmuştum
mudur bı bayan vardı cadımı cadı 2 katlıydı çocugun bırı asagıya ındı dıye nasıl bagırdı cocuga anlatamam aksam annesı geldı çocugun çocugu almak ıcın ama çocuk korkusundan ınemıyor sonra zorla ındırdık o cadı mudur naptı dersınız kuzum bıtanem gel yavrum gel hadı burda oyuncaklarla oyna bakalım dıye yalakalık baka kaldım o velıye söylememek ıçın zor tuttum kendımı ve bırçok olay........oglumu bunları gördukten sonra kesınlıkle guvenıp bırakamam kreslere dıyorum o anaokuluna baslarken bende ögretmenlık yaparım dıyorum benımle gıdıp gelır

arkadaşım söylediklerine katılıyorum bende anaokulu öğretmeniyim çocuklar bazen bu su ve tuvalet işini abartabiliyorlar tabi ozaman bizde bütün gün hiç bir şey yaptıramıyoruz bu yüzden faaliyet sırasında bende izin vermiyorum ama faaliyetten önce ve sonra mutlaka hepsi suyunu içer ve tuvalete gider.çocuklar sıkılınca su ve tuvaleti çok bahane ediyorlar bizde artık onları çok iyi tanıdığımız için ne zaman doğru ne zaman bahane yaptıklarını biliyoruz.belki sizin kızınız doğru söylüyordur fakat biri içmeye kalkınca bütün sınıf arkasından kalkıyor o zaman hepsine izin vermek zorunda kalıyoruz tabi ilgi dagıldığı için toparlamak uzun sürüyor ve tekrar susaynlar tuvaleti gelenler başlıyor umarım anlatabilmişimdir öğretmeninize biraz daha anlayışlı olun eminim kötü bir niyeti yoktur okulda kuralları öğrenmesi lazım buna engel olmayın.anaokulunda okuma yazma değil kuralları paylaşmayı ve toplu bir alanda nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi lazım.yanlız suluk konusunda size katılıyorum bunu müdürle konuşun bencede her çocuğun kendi suyu olması lazım böylece öğretmeninde işi kolaylaşır.
merhabalar evet dediklerinizde size hak veriyorum bencede anasınıfı okula hazırlıktır, ancak benim kızımda anasınıfına gidiyor ama bizim sınıfımızda tuhaf cezalar veriliyor çocuklarımıza, ağızları bantlanıyor, tokat atılıyor, kapı dışında oturma cezası veriliyor bunlarda henüz 6 yaşında çocuklar ailesinden ayrılıp toplumla yeni tanışıyorlar peki bu davranışları sergileyen sizce eğitimcimi bir eğitmenin örnek davranışlar sergilemesi gerekmezmi! hem bir eğitmen hemde bir anne olarak bilmem ne düşünürsünüz ben bu konuda yapmam gerekenleri yaptım ama böyle olmamalıydı!... saygılar...

X