Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreşte çocuklara ne zaman su verilir:(

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
arkadaşım .bende şaştım bu işe.öyle olmaması lazım aslında.ama ne yazıkki oluyor demek ki.bizim daha bilediğimiz kim bilir neler vardır allah bilir.çalışmak zorunda olduğumuzdan zaten tereddüt içindeyiz öyle değilmi?işine gidiyosun ama aklın çocukta.durumunu düşünmekten aklını işinede veremiyosun.çok zor bir durum.insanın bir bakanı olmayınca çok zorda kalıyo.anane ve ya babanenin yerini kimse tutmuyo işte.haksızmıyım arkadaşlar.benimde çok canım sıkılıyo bu konularda.evlatlarımız allahımıza emanet olsun.......sevgilerimle...

arkadaşım profilinde çalışmıyo yazıyo dediğin gibi kızın üzülecek ama çalışmıyosan bence içinin rahat etmediği bir yere emanet etme çocuğunu

adyali
yazdıklarına inanamıyorum canım yaaa:eek:klava:nasıl olabilir böyle bişey...

ay yazılanları okudukça içimi fenalıklar bastı..uff ne zor iş bu okul işi.benimde oğlumu yollamayı düşünüyoruz Allah kısmet ederse bu sene ama uykularım kaçıyor inanın ki..

arkadaşlar yazılanları okudukça dehşete kapılıyorum. bende oğlumu önümüzde ki sene artık başlatmayı düşünüyorum ama içim acıdı nasıl vericem ya öfff
çok zor bir durum tüm bunlar
bunları düşüerek anaokuluna varmesek ilkokulda yine aynı problemler var. napıcaz

ben de eylülde kızımı vericem ama şanslıyım ki kuzenimin kreşi var teyzesiyle olacak meleğim yani içim rahat Allah sizlere kolaylık versin.

ben anasınıfı öğretmeniyim şuan yapmıyorum ama size şunu diyebilirim normal etkinlik süresi 15 dk filandır istisna durumlar hariç etkinlik ortasında evet su vb. şeyler verilmez ama çocuk ısrarla susadığını belirtirse ve etkinliği bitmiş ise sınıflarda stajer vardır yoksada yardımcı teyzeler vardır onlara vermesini söyler öğretmen çünkü suyuzaten öğretmen değil yardımcı teyze yada stajyer verir etkinlik ortasında su vb. şeyler vermemelerinin nedenide çocuklareın dikkati çok çabuk dağalıyor biri bişey isteyince bütünsınıf sırayla başlıyor ve işlerini yapmıyorlar bunu oyuna yada bi nevi olumsuz davranışlara çeviriyolar bu yüzdendir umarım yardımcı olabilmişimdir

Yazları babamın çalıştığı yer olan Kıbrıs'ta geçiriyorum. Son kaldığımız evimiz giriş üstüydü ve hemen yanımızda özel bir anaokulu vardı. Yemek ve uyku saatleri dışında çocuklar bütün günlerini bahçede geçirirlerdi ve ben de zevkle onları izlerdim. Kendim de eğitim fakültesi öğrencisi olduğum için etkinliklerine, oyunlarına bakardım. Orda iki şeye çok şaşırmıştım. 3-4 yaş grubu çocuklara, öğleden sonra ve hareketli bir oyundan nasıl su verdiklerini gördüm. Kıbrıs nasıl sıcak olur, Akdeniz in yaz sıcağını bilen bilir. Suyu çocukların erişemeyeceği yükseklikte bir yerde tutuyorlardı, bir cam sürahi ve BİR plastik bardak şeklinde. Böyle koşuşturmalı bir oyun sonrası çocuklar suyun bulunduğu yere toplaştılar, başlarında bir yardımcı ablaları vardı. Abla, 10-12 kadar 3-4 yaş çocuğuna tek bir plastik bardakla su verdi... Nasıl yanmışlar o çocuklar susuzluktan, nasıl içmişlerdi o bir bardak suyu sıralarını bekleyerek.. Bu sahne hiç gitmez gözümün önünden... Bir de anaokulunun yemeklerini yapan hanım üst kat komşumuz olduğu için o anlatmıştı, sonradan ben de çocuğu gördüm, 1,5 yaşında bir bebek anaokuluna veriliyordu tam gün olarak. Bu bebeğin annesi de çalışmıyordu biliyor musunuz, annesi bebeğin yemek yemeyi, konuşmayı, yürümeyi öğrenmesi için anaokuluna verdiğini söylermiş. Okulun en küçüğüydü, bu kadar minik bir çocuğun eğitim amaçlı anaokuluna verilmesini de çok şaşırmıştım. Neyse ki bakıcılar küçük diye hep kollarlardı onu.. Bu konuyu okuyunca bu iki gözlemimi paylaşmak istedim.

Annem çalıştığı için ben de kreşte büyüdüm, annem bir devlet hastanesinde çalışıyordu, ben çocuk olarak ne susuz ne aç kaldığımı hiç hatırlamıyorum, benim öğretmenim ve bakıcılarım çok iyiydi, hala görüşüyoruz kreş öğretmenimle a.s ben 6 yaşındayken kardeşim 2 yaşındaydı, o benim kadar şanslı değildi, anlatmayı ve sizi üzmeyi hiç istemem ama sadece aklınızda olsun, çocuğunuzu takip etmeyi bırakmayın diye anlatayım. Nasıl içim yanıyor yazarken.. Annem kardeşimin dilinin renginin koyulaştığını ve hem görmeye hem almaya gittiğinde kardeşimin hep ağladığını görüyor.. Diğer annelerle görüşüyor ve olay ortaya çıkıyor. 2 yaş grubu çocuklara yemekleri sıcak yediriyorlarmış, benim kardeşimin dili, ağzı hep yanıyormuş, dili ondan mormuş.. Ve ceza olarak çocukları karanlık odaya kapatıyorlarmış, çocuk ağlamaktan helak oluyor tabii içerde.. Çocuklara böyle davranan kadın artık hayatta değil, kanserden öldü.. Annem de işten ayrılmak zorunda kaldı, çocuklarına kendisi baktı misler gibi..

ben okulöncesi öğretmeniyim...devletokullarında çalışıyorum...devlete bağlı bağımsız ana okulları ve ilköğretim bünyesindeki anasınıflarında çalıştım çalışmaktayım...öğrenciliğim Ankara da geçti stajlarımı pek çok özel ve kurumlara bağlı kreşlerde yaptım...yazmak istediğim çok şey var ama nereden başlayacağımı bilmiyorum...

şimdi ilk olarak su meselesine deyineyim...sınıflarda sular yemekhaneler hariç düzenle verilir...genelde 1 saat arayla su verilir...ama eğer bir etkinliğin ortasında çocuk su isterse genelde vermeyiz, biraz beklemesini isteriz...çünkü hayatımızda her istediğimize anında sahip olmuyoruz ya da yapamıyoruz...bazen bizim dışımızda işleyen durumlar toplumsal kurallar vardır ve çocuğun bunu farketmesi yaşamını kolaylaştıran bir basamaktır...kaldı ki eğer her istenilen anda su verilirse bizim birşey yapmamız mümkün olmaz çünkü çocuklar bu durumu kullanır ve su içmek isteyenlerin ardı arkası kesilmez...çocuğunuza açıklamanız gereken şey öğretmenine söylemesidir...inanın beni meslekten soğutan meselelerden birisidir su meslesi...müdür çağırır hocahanım çocuklara su vermiyoır musunuz, ....öğrencimiz velisine susadığını ve içemediğini söylemiş...işte bu bizim bütün şevkimizi öldürür çünkü benden başka kimse sınıfta ne olup bittiğini bilemez...ayrıca bazı çocukalr velilerini görünce onların ilgilerini kullanmak için bazı nazlı davranışlar sergilerler...

sınıflarda verilen cezalara gelince, ben asla CEZA ifadesini kullanmam, uyarılarım sonuç vermezse sınıfa döner ne yapalım derim...o kadar acımasız teklifler gelirki inanamazsınız...o yaştaki bir çocuk nereden bilyorsa bu kadar cezayı...neyse en kötüsü ortak kararla etkinlikten mahrumiyettir...ama tokat, ağız bantlamak gibi şeyler okudum kanım dondu...çünkü biraz Allah korkusu olan ve işini seven insan böyle bir yolun işe yaramayacağını bilir...mutlaka öğretmenle konuşup durumdan haberdar olduğunuzu bildirmelisiniz..mesele: "hocam oğlum garip garip şeyler söylüyor, ben inanmıyorum olduğuna ama neden söylemiş olacağınıda bilemiyorum..." der ve meseleye girerseniz zaten kendini toparlar ve hareketlerine devam etmez umarım

çocuklarınızla okul ile ilgili konuşurken bazı cümleleri fazla tekrara etmezseniz iyi olur..."öğretmenini seviyor musun,size kızıyor mu, kızıyorsa söyle seni okuldan alalım, eski okuluna gönderebiliriz, hiç arkadaşlarına kötü davranıyor mu vb" çocuk eğer hassasiyetinizi anlarsa sonuna kadar kullanabilir..heleki okulunu ya da sınıfındaki bir çocuğu sevmiyorsa...bu tarz sorular yerine onun normal ortamlarda, başkalarıyla öğretmeninden bahsederken olan yüz ifadesine, duygularına dikkat ederseniz daha faydalı olabilir...çocuk bu sorular içinde boğulmaz ve sizi kullanmaz...

bu konıuda kitap yazılır ama imkanlar sınırlı...son olarak sizlere devlete bağlı bağımsız anaoklullarını tavsiye edebilirim...olması gereken herşey vardır ve 3-6 yaş arası çocukları alabiiyorlar...bu kurumlarda olması gereken şeyler yapılır....çocuğun yaşına ve kapasitesine ağır gelen ingilizce dersi, bilgisayar, folklor gibi etkinlikler yer verilmez çünkü bu yaştaki bir çocuk makine değildir....tek ihtiyacı oyun ve iyi bir yönlendirici yani eğitimcidir...ne kadar para verirseniz verin bir çocuk 6 yaşında ingilizce saymak, bir kaç meyve ismi, renkler, şarkı ve bazı basit selamlaşmalar dışında birşey öğrenemez...bunu evde sizde öğretebilirsiniz

Merhaba,
Bu sıralar ben de çocuğumun okuluyla ilgili sorun yaşıyorum. Oğlum 4,5 yaşında ve anaokuluna gidiyor. İlk başlarda bir sorun yok gibiydi. Fakat son zamanlarda çok ağlıyor ve okula gitmek istemiyor. Öğretmenine göre okulda çok iyi arkadaşlarıyla arası iyi, etkinliklere katılıyor, akşamları eve bırakıldığında servisten çok neşeli iniyor, arkadaşlarıyla şakalaşıyor. Eve girer girmez ise yarın okul var mı? Tatil olsun ben gitmeyeceğim, diyor. Servise söyle beni ve arkadaşlarımı başka okula götürsün, ben öğretmenimi sevmiyorum. Okulu yıkacağım ağlamaya başlıyor, sabahları da neredeyse bütün apartmanı ayağa kaldırıyor. Kendini yerlere atıyor gitmeyeceğim diye. Okuluna gidiyorum sık sık, hareketli ve neşeli olan oğlumu sessiz somurtarak bir köşede oturuyor buluyorum. Öğretmeniyle konuştuğumda bir sorun olmadığını söylüyor anlattıklarıma şaşırıyor. Çocuk, okulda neler yaptıklarıyla ilgili hiç konuşmuyor. Oğlumu almayı düşünüyorum ama asıl sorununu da öğrenmek istiyorum. Sorununu nasıl öğrenebilirim?Bu konuda deneyim sahibi veya uzman olan arkadaşlar ne önerirsiniz? Çocuğun okulundan bahsetmesini onu rahatsız eden şeyin ne olduğunu öğrenmenin yolları nelerdir?

merhaba umarım yardımcı olabilirim...ilk olarak çocukların okulda yaptıklarını anlatmaması, geçiştirmesi normaldir...eğitimciler olarak en çok sıkıntı çektiğimiz şeylerden biri budur...çünkü "üf faliyet yaptık der, oyun oynadık der" ve bizler velilere ulaştıramayız sınıf içi etkinliklerimizi...çocuğun anlatmak istememesinin en önemli nedenlerinden biri ebeveynlerin soruş şekli, soruş zamanlarıdır...mesela eve girer girmez, ya da imalı bir şekilde sorulması...bırakın kendi istediği zamna anlatsın..anlatmazsa siz değil ailenizdeki diğer fertler, misafirler sorsun...büyüyk ihtimalle onlarla paylaşacaktır...

eğer çocuğunuzda okula gitmek istememe durumu varsa hazırolun bu durum sömestr tatilinden sonra artabilir...uzun tatilin üzerine kimse sabahın köründe ve soğukta okula gitmek istemez ben bile... bazı çocuklarda anne babaya eziyet etme ve şansını sürekli deneme duygusu yüzünden yıl boyunca dönem dönem bu tarz krizler yaşanır...önemli olan çok çok ciddi bir sorun olmadıkça çocuğa karşı kararlı davranmak ve sorumluluklarını hatırlatmaktır...gerçekten öğretmenini sevmiyor olabilir, öğretmeninin birine gösterdiği ilgi ve çabadan (sınıfa göre desteğe daha fazla ihtiyacı olan çocuklar) kıskanma durumu oluşmuş olabilir, evde bir kardeş varsa onu anneyle yalnız bırakmak istemiyor olabilir, anne çalışmayı bırakmışsa evde kalmak istiyor olabilir, eve misafir olarak dede veya ninesi gelmiş olabilir v.b..lütfen durumu iyi gözden geçirin...

tabiki hiç biri olmayabilir, çocuk ile öğretmen arasında iletişim kurulamamış olabilir, sevmeyebilir...o zaman onunla birlikte oturup kunuşun....okulunu değiştirebileceğinizi ama ne olursa olsun okula gitmesi gerektiğini açıklayın, fikrini alın ve birlikte yeni bir okula gidin. sevgiler

sevgili nur krp çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Dün oğluma kitap okurken okula gitmek istemeyen bir çocuk hikayesi okudum, hikayenin ortasında "çocuk neden okula gitmek istemiyor olabilir?" diye sorduğumda oğlum:"çocuk öğretmenini sevmiyor çünkü" dedi. Her sabah uyandığında bugün tatil mi okul var mı diye soruyor. Öğretmenini sevmeme düzelebilecek bir sorun mudur?

açıkçası geçici bir durum olduğunu sanmıyorum...aradan çok zaman geçmiş ve hala ortak bi çizgide buluşamamışlarsa değişeceğini sanmıyorum...tahminim öğretmen sizin çocuğunuzu pek farketmiyor, yani onunla çocuğun beklediği düzeyde bir telepati ve iletişim kuramamış...siz sıkıntınızı anlattığınızda da "yooo, sınıfta çok mutlu bir sorun yok" diyordur...bu da çok dürüst bir cevap değil bence...tavsiyem okulunu değiştirin, çocuk huzura ersin....eğer bu şekilde devam ederse kendini kilitleyebilir, psikolojik sıkıntılar yaşayabilir, en önemlisi okulu sevmez...bizim amacımız ise çocuğun okulu sevmesini sağlamak....tatili değerlendirin ve araştırmalara başlayın en iyisi...okulda mutsuzluk çok ciddi bir sorundur...

Arkadaşlar bu sabah canım sıkıldı.:çok üzgünüm: Sizinle paylaşıp fikirlerinizi almak istiyorum.

Bugün kızım kreşe başladı. Kreş belediyeye ait bir kreş. Yemekhane yatakhane temizlik açısından diğer kreşlerinkinden pek farklı değil. Ama sanırım disiplin olayını biraz abartmışlar.

Sabah ilk kez kızımla güle oynaya kreşe gittik. Kızım çok mutluydu.

Kreşe gidince pantiflerini giydirirken öğretmeni pantiflerinin altlarının lastik olması gerektiğini söyledi. Ben de istediği pantifi alıp kreşe götürdüm. Kızımın ayağında denerken anne ben çok susadım dedi. Kızım istesene öğretmeninden dedim sesi çıkmadı. Sınıfa girerken kızım su iste öğretmeninden dedim. Geri döndüğümde yanımda getirdiğim yastığı vermeyi unutmuşum sınıfa girdim yastığı vermek için Zeynep yine anne ben çok susadım dedi. Öğretmene baktım bana gülerek su vericem ama etinkinliğimiz bittikten sonra dedi. Etkinlikte ortadaki masada iki çocuk önlerinde kağıtlar, öğretmen o kağıtlara birşeyler yapıştırıyor ama dikkat edin öğretmen yapıştırıyor.CADIARZU Hadi bu çok önemli değil ama neden çocuk su içmek için etkinlik beklemek zorunda:1no2:
Gittim müdire hanıma çocuklara suyu periyodik olarak mı veriyorsunuz dedim. Hayır bizim suyumuz var biz veriyoruz onlara dedi. Zeynep çok susamış hem normalde de çok su içer olmazsa ben ona suluğuyla su vereyim yanına dedim hayır biz veririrz öğretmenin etkinliği vardır o yüzden vermiyordur dedi.:1shok:

Tamam çocuklar sıkıldıklarında su tuvalet diye tuttururlar ama benim kızım gerçekten çok su içer.

Çok uzattım ama sizce bu durum normal mi? Ben hiç sevmedim bu durumu ve bana göre yanlış. Hadi su vermek problem olur neden suluk kabul etmiyorlar. Sizce de garip değil mi, yoksa benim bilmediğim bir sebebi olabilir mi?

buna benzer birşeyi ben de yaşadım matarasını getirdim ilk gün biz kabul etmiyoruz dediler neden dedim biz veriyoruz su dediler oysa önceki kreşde herkezin mataraları durur sınılarında isteyen içer nedeni neymiş biliyor musunuz hep birden su istiyorlarmış hep birden çişleri geliyomuş bu yüzden sınıfa sürahiyle su alıyormuş hergün ordan veriyormuş herkez aynı bardaktan mı içiyo dedim (ortada sınıf mevcudu kadar su yoktu)hayır içiyolar yıkıyoruz felan filan ayrıca kreşe 6 tane birden damacana alıyolar sırf su bayisi 7.yi bedava veriyo diye sizce o kadar kullanmayla o damacanadaki sular ne zaman biter ne zaman kullanılır yosun bağlar be onun içi bir de kamera kalksınmış doğru dürüst denetlememi yapılıyo yoksa çocuklarımızı emanet ettiğimiz kreşler ticaret hanaye mi dönmüş gerisini siz düşünün arkadaşlar (bu arada benim arkadaşımın kızı sudan zehirlendi damacan averiyoruz demişler meğerse vermiyolarmış orda çalışan mutaktaki kadı itira etti ):eek:klava:

sinirlerine hakim olamayan bu işi sevmeyen insanlar öğretmen olmasınlar ne bu bant yapıştırmak tokat bilmem ne...önce allah korkusu olucak insanda.....ben de seneye kızımı vermeyi düşünüyorum (3 yaşında olucak çalışmıyorum sadece sosyalleşmesi için..) ama eğer anlatılan olumsuzluklardan herhangi biriyle karşılaşırsam ben de kendime hakim olamam heralde...askere mi gönderiyoruz sanki .....disiplin vs tamam ama çocuğu inciticek ve kişiiğinde kalıcı hasar bırakıcak en ufak şeye tahammülüm yok okuldan almakla kalmam uğraşırım....

sinirlendirmesinler beni :eek:klava:

sevgili mihrace, bende özel bir kreşte öğretmenlik yapıyorum. bizim kreşimizde böyle bişey yok.çocuklar susadım dediğinde etkinlikte bile olsak ya mutfağa gidip ona özel olarak su veriyoruz yada hepsi susamışsa bardaklarla getirip onlara dağıtıyoruz .yada mutfaga gidip yemeklerimizi yapan teyzemizden isdetiyoruz.oda sınıfdan ayrılamayacağımız durumlarda. burda neden vermemişler anlayamadım.bu durumu öğretmeniyle konuşun bence.
etkinlik konusunda ise,yırtma yapıştırma ,kesme yapıştırma vs bunları çocukların yapması gerek.zaten burda amaç onların küçük kas gelişimini artırmak.çocuğun eline kağıt verirsin keser yada yırtar yapıştırmasınıda kendisi yapar. bunuda hiç anlamış değilim ..

arkadaşlar bucadaki çiftçi çocuk evi hakkında bilgi sahibi olan varmı....yorumlarınızı bekliyorum yada önerebileceğiniz kreş varmı....

X