Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

arkadaşlar bide bişi sormak istiyorum,
geçmiş sayfaları okumadım belki söz etmişsinizdir.
benim kuşum genelde hep dışardadır. ve ne istese bize yaptırır.
marul seviyor tamam ama onun dışında maydonoz da çok seviyor,
verene kadar bağrıyor falan, bir de ekmek.
bildiğim kadarıyla marulun fazlası zararlı. ekmek ve maydonozda bütünüyle zararlı?
ama doğrulamak istedim?

maydonozun yaprakları bazen boğazlarına yapışıp öldürücü olabilirmiş diye duydum sadece saplarını verin bana kalırsa.Bir de ekmek tuzsuz olsa,etimek gibidaha iyi olur..Sivribiber çok faydalı çok da severk yerler,benim muhabbet bayılıyorrr

kizlar benimkiler yesillikten hic anlamiyor,banyodan da oyleeguclubacismile
neredeyse 2 sene olacak hala yavrulamadi..sizce bu normal mii:sm_confused:

bende yeni muhabbet kuşu aldım sarı renk yavru 3 aylıkmış daha ilk günler hiç sesi çıkmadı şimdi biraz ötüyor elime almaya çalıştım ısırıyor alışacak herhalde zamanla

kızlar kuslarını banyo yapıyomusunuz ne zaman yapmak gerekır ben kusumu alalı daha 1 hafta oldu hiç bi bilgim yok bırde gagasını cok gıcırdatıyor

kızlar kuslarını banyo yapıyomusunuz ne zaman yapmak gerekır ben kusumu alalı daha 1 hafta oldu hiç bi bilgim yok bırde gagasını cok gıcırdatıyor

benimkide öyle gagasını gıcırdatıyor bende banyo yaptırmadım dün akşam tutayım derken elimden kaçtı sobaya konacak diye çok korktum mutfağa girince hemen yakaladık daha hiç salmamıştım

kızlar gagalarını gıcırdatmaları normal.Benimkinin de banyo ihtiyacı var ama havalar çok soğuk ölürler yavrucaklar bekleyin havalar düzelsin.Ben kendim yıkıyorum daha 2 aylık bile değil :)Bir de karanlıktan korkmaz merak etmeyin.
banyo işini de uyumadan önce yaptırmayın sakın ıslakken uyurlarsa üşütürler.
Mors arkadaşım senin sorunla ilgili bilgim yok bilmiyorumkismile

kızlar ben de yazın 2 defa yaptırmıştım
spreyler var ya (ben yeni sprey şişe almıştım,deterjandan zehirlenir filan) şişeye ılık su koymuştum sıkmıştım biraz çekinmişti ama :roflol: bn balkonda yaptırdım hava güneş,çabuk kurusun diye
aylardır da yaptırmıyorum bitlenmez dimi :roflol:
Selamlar benimde cennet papağanım var eşimin yılbaşı hediyesi
geleli 1 hafta oldu ve çok ilgilenememe rağmen harika munzurluklar yapıyor.
mesela : kafesinin kapağını açıp çıkıyor :KK70:
ve kafesten çıkınca kapıyı kapatıyor birdaha girmemek içinmiki? :))
sonra elime geliyor köpek gibi başını ve gıdısını kaşımamı seviyor
kızımın oyuncaklarıyla kızımdan daha çok o oynuyor :KK70:
müzikte dans ediyor kafa sallıyor xD
daha 1 haftada bunları yapıyorsa vay halime aşırı yaramaz ve munzur ya onu izlerken çok gülüyorum :))
kuş almak isteyenlere şiddetle tavsiyemdir :)

maşallah ne güzel alışmış hemen :içelim:

Boş şişe de satıyolar.1 milyoncularda.tazyikli ve ince olması lazımmış yağmur yağıyo hissi verip kokutmamak için.

kizlar benimkiler yesillikten hic anlamiyor,banyodan da oyleeguclubacismile
neredeyse 2 sene olacak hala yavrulamadi..sizce bu normal mii:sm_confused:

Canım bazı kuş suyu sevmez ve banyo yapmaz Bu normal. Seninki sevmiyor demekki. ya da masanın üstüne bir kap su önüne de ayna koyabilirsin aynaya bakıcam diye suya girip sevebilir. Sevmesse zorlama.

Yeşilliğe alıştırmak için onun dikkatini çek ve önünde çatır çutur marul ye, muhabbetler sahiplerinin yedikleri şeyleri merak ederler tatmak isterler, buna bir süre devam edip hatta ağzınızı bile şapırdatabilirsiniz onu imrendirdikten sonra bir parçayı kafesine uzatın. Bir de yaprağı parçalayınca ortaya çıkan taze kokuyu almasını sağlayın yavaş yavaş didiklemeye başlayacaktır. Bir kaç kez bunları yapmak gerekebilir.

Benim kuş korkuyordu ilk zamanlar maruldan, kafesine sokunca kaçışıyordu şimdi saldırıyor kerata.. yavaş yavaş bu anlattığım şekilde alıştırdım.

Bir de yemek istemesse marulu kafesinden çıkartıp kendin yiyecekmiş gibi yap sonra kafesine sok aynı çocuk gibiler zira malları gidince değerini anlıyorlar kaydirigubbakcemile3

yurmurtlama için bildiğim kadarıyla öncesinden kuşları belli bir beslenme programına almak özellikle dişi kuşun çok sağlıklı olması lazım, mama falan yapmak, kuşları iyice sağlıklı hale getirmek lazım. Çiftleşme dönemine özel yemler vardı sanırım bu konuyu internetten araştırmanı tavsiye ederim.

kızlar benım muhabbet kususm aksam saat 4 den gece 12 ye yanlız kalıyor bende 4 de gıderken ustunu orutuyorum kuslar kendılerını guvende hıssedermıs dıye duymustumda dogurumu yapıyorum sızce ustunu ortmekle

Yok yok aman.. Aksine hepten canı sıkılır, bunalır hayvan.. Hem muhabbet kuşları yalnızlığa gelen hayvanlar değildir.. Pek çok psikolojik ve fiziksel sorun yaratabilir, örneğin tüylerini yolarak kendini cezalandırabilir.. Eş alsanız ya bir tane.. :)

Son düzenleme:
kızlar merhaba ben de bugun kuş aldım.klassik muhabbet kuşundan biraz büyük.Corella mı dedi satıcı ne...unuttum :)
şirin bişey nerdeyse 6 saat vardır bizimle beraber ama hiçbirşey yemiyor ben de çok huysuzlandırmak istemiyorum yeni geldi alışsın filan diye.ilk başlarda yerinde durmuyordu şimdi alıştı gibi biraz oturduöu yerde uyukluyor.ama dedigim gibi birşey yedigi yok.vitamin filan herşey aldık birseye dokunmuyor.en sonunda biraz maydanoz getirdim azcık onu dimdikleyip yedi o da azcık...
bir de acayip kokusu var.beni rahatsız ediyor.ne yapsam geçer bu koku?

kızlar merhaba ben de bugun kuş aldım.klassik muhabbet kuşundan biraz büyük.Corella mı dedi satıcı ne...unuttum :)
şirin bişey nerdeyse 6 saat vardır bizimle beraber ama hiçbirşey yemiyor ben de çok huysuzlandırmak istemiyorum yeni geldi alışsın filan diye.ilk başlarda yerinde durmuyordu şimdi alıştı gibi biraz oturduöu yerde uyukluyor.ama dedigim gibi birşey yedigi yok.vitamin filan herşey aldık birseye dokunmuyor.en sonunda biraz maydanoz getirdim azcık onu dimdikleyip yedi o da azcık...

zamanla alışır heralde.
bir de maydanoz vermeyin diyorlar,boğazında kalırmış kaydirigubbakcemile3 (yanlış hatırlamıyosam tabi :hulya: )

Jumbodur o canım,kuş ilk eve geldiğinde kesinlikle ilgilenmeyin.
Kendi haline bırakın,ilk günler yem yemez su içmez uyuklar gayet normaldir.
Ama bi kaç gün sonra yerine alışacaktır yerimseniben
o zaman kendi kendine yemeye başlayacaktır
Maydanozunda sadece sapını verin opuyorumnanaktan
1-2 hafta kafesinden çıkarmayın yoksa korkak bii kuş olur ilerde.
2 hafta sonra kafesin kapağını açın dışarı çıkıp evi tanısın ama ılgilenmiyo gibi davranın zaten o size gelip kendini sevdirecektir. yerimseniben

X