Hamilelikte çilek yemek faydaları

Hamilesiniz, meyve ve sebzelerinizi yemeniz gerektiğini biliyorsunuz ama hamileyken çilek yemenin neden mükemmel olduğunu biliyor muydunuz? İşte hamileyken çilek yemenin faydaları...

Meyve yemek, hamilelik sırasında açlığınızı gidermenin en sağlıklı yollarından biri olabilir. Lezzetli, sulu ve gereksiz kalori toplamazlar. Meyveler söz konusu olduğunda, tatlı ve keskin çilekler listenin başında geliyor ama bir dakika bekleyin – Hamilelikte çilek tüketmek güvenli midir? Güvenli ise, ne kadar yemeliyiz? Hamilelikte çilek yemenin besin değerini ve faydalarını ve ayrıca akılda tutulması gereken güvenlik ipuçlarını vurguladığımız için burayı okuyun.

Hamilelikte yenebilecek en iyi meyvelerden biri çilektir. Hamilelik sırasında, bir kadın, ekşi ve tatlı gibi belirli tatlar için açlık yaşar. Gün boyu tatlı bir şeyler yemek istediğinizi hayal edebiliyor musunuz? Ama hamile bir kadın bütün gün şeker yiyemez. Bir annenin glikoz veya şeker alımı yükselirse, sadece anne için değil bebek için de %90-96 diyabet riski vardır. Bebek diyabetik enfeksiyonu daha kötü olabilir ve ayrıca ölümcül yaşam risklerine yol açabilir. Sağlık riski olmayan tatlandırıcılar adına, meyveler hepsinden daha iyidir ve birçok farklı meyve çeşidi arasında çilekler en iyisidir.

hamilelikte_cilek_yemenin_anneye_bebege_faydalari.jpg

Hamile bir kadının diyetine çileğin dahil edilip edilmeyeceğine karar vermek söz konusu olduğunda, çilek yemenin sayısız avantajı olduğunu bilmelisiniz. Eğer alerjiniz yok ise güvenle tüketebilirsiniz.

Hamileyken Çilek Yemeniz İçin 5 Neden​

  1. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren C vitamini ile doludur. Her 1 fincan (40 gram) porsiyon, hamilelik için Diyet Referans Alımının (DRI) %100'ünden fazlası olan 84 mg sağlar. C vitamini kolajen oluşumu için gereklidir. Kollajen, bebeklerinizin kemiklerini, kıkırdaklarını ve cildini oluşturmaya yardımcı olan yapısal bir proteindir. C vitamini ayrıca vücudu iltihaptan koruyan bir antioksidandır.
  2. Ellagik Asit açısından zengin… ne demek? Bu çilek, diğer meyveler, ceviz ve bademlerde bulunan güçlü bir antioksidandır. Bazı araştırmalar, ellagik asidin bağırsakta bir prebiyotik görevi görebileceğini gösteriyor.
  3. Doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan Folik Asit (hamilelik için DRI'nin yaklaşık %7'si) içerir. 1 fincan 35 mikrogram Diyet Folat Eşdeğerleri (DFE) içerir.
  4. Düşük kalorili. 1 fincan size sadece 50 kaloriye mal olur.
  5. İyi lif kaynağı. Bir fincan (40 gram) çilek 3 gram lif içerir, bu da hamileyken işlerin yürümesine gerçekten yardımcı olabilir…