12 Yaşındaki Kardeşimin Yazışmaları

herseyicokdusunenbiri

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2023
116
4
22
12 Yaşındaki kardeşim çok uzun zamandır k-pop fanı . Snapchatten sanal sevgilisi var ve bu bir kız yani hemcinsi . Bunun içinde müstehcen konuşmalar da yer alıyor. Daha önce defalarca annem yakaladı uyardı telefon alındı verilmedi şimdi tekrar konuşuyor . Telefonu almak istediğimizde de krizlere giriyor . Kendini biseksuel olarak gördüğünü sınıf arkadaşlarına söylemiş. Bunun ona zarar verdiğini düşünüyorum hayatının merkezine o kızı almış aynı zamanda bize karşı zaman zaman saygısız ve iletişim kurmuyor ama kötü bı çocuk da değil. Ben bu durumu anneme bahsetmeli miyim . Çünkü annemin haberi yok olsa direk telefonu alır . Ne yapmalıyım? Ne yapardiniz?

12 Yaşındaki kardeşim çok uzun zamandır k-pop fanı . Snapchatten sanal sevgilisi var ve bu bir kız yani hemcinsi . Bunun içinde müstehcen konuşmalar da yer alıyor. Daha önce defalarca annem yakaladı uyardı telefon alındı verilmedi şimdi tekrar konuşuyor . Telefonu almak istediğimizde de krizlere giriyor . Kendini biseksuel olarak gördüğünü sınıf arkadaşlarına söylemiş. Bunun ona zarar verdiğini düşünüyorum hayatının merkezine o kızı almış aynı zamanda bize karşı zaman zaman saygısız ve iletişim kurmuyor ama kötü bı çocuk da değil. Ben bu durumu anneme bahsetmeli miyim . Çünkü annemin haberi yok olsa direk telefonu alır . Ne yapmalıyım? Ne yapardiniz?
Şiddet yok,psikolojik baskı yok. Şu an 12 yaşında kendini keşfetme döneminde,cinsel kimliğini daha anlamış değil .Sakin olun konuşmaya anlamaya çalışın. Psikologtan destek alın. O daha çocuk ve kendini daha tanımıyor. Kötü bir şey yapıyormuş gibi suçlayıcı tavır sergilemeyin

Bence kesinlikle destek alması gerekiyor iyi bir doktor araştırın ve onu kurtarın çünkü çağımızın en büyük problemlerinden bu durum kimlik karmaşası yaşayan çocuklar sistem buna çekiyor en azından uzaktan biriyle şuan sanalda konuşuyor o iletişimi kesmeyin aniden eğer keserseniz çevresinden bulmaya çalışır ve bu çok daha ciddi bir sorun olur şimdiden kolaylıklar diliyorum

Şiddet yok,psikolojik baskı yok. Şu an 12 yaşında kendini keşfetme döneminde,cinsel kimliğini daha anlamış değil .Sakin olun konuşmaya anlamaya çalışın. Psikologtan destek alın. O daha çocuk ve kendini daha tanımıyor. Kötü bir şey yapıyormuş gibi suçlayıcı tavır sergilemeyin
Bende ayni şekilde düşünmüyorum

Aman yarabbim aynı yaşta kızım var çok tedirgin oldum şuan 😬 lütfen büyüklerinize haber verin ve kardeşiniz psikolojik destek alsın Ay çok üzüldüm ya benim kızım telefon kullanmıyor ama bu Snapchat denen şeyi benimkinden kullanıyor hemen kontrol edicem şimdi

Bende ayni şekilde düşünmüyorum
Yahu ben kardeşinizi salın bırakın ne hali varsa görsün,kendi hayatı ne yaparsa yapsın demiyorum ki. aniden müdahale ederseniz daha da büyük hatalar yapmasına sebep olursunuz,içine kapanır,gizli kapaklı işler çevirir kurtarayım derken kendinizden uzaklaştırırsınız.
Öncelik olarak ona güven vermek.Aslını astarını öğrenmek. Düş önüme diye psikoloğa götürmek ters tepebilir. Öncelikle bu durumu sizin veya annenizin teke tek bir uzmanla konuşması ve nasıl yol izlenmesi gerektiğine dair akıl almak.
O yönlendirsin sizi. Getirin kardeşini diyecek belki.

Annenizin haberi olmuş kaç kere gördü,uyardı,teli alındı demişsiniz.
Şimdi anneniz birden düzeldiğini mi düşündü ki takip etmiyor yoksa boş mu verdi?
Anlamadım ben orayı?
Bence annesi kendi de fark etmeli teli eline verip ne yaptığını umursamamazlık yapmamalı.
Annenize söyleyin benve o da farkındadır ama siz de farkında olduğunuzu belli edin.
Yasaklayarak da olmaz o işler konuşun,uzmana gidin,beraber vakit geçirin,size güveneceğini bilsin

Yahu ben kardeşinizi salın bırakın ne hali varsa görsün,kendi hayatı ne yaparsa yapsın demiyorum ki. aniden müdahale ederseniz daha da büyük hatalar yapmasına sebep olursunuz,içine kapanır,gizli kapaklı işler çevirir kurtarayım derken kendinizden uzaklaştırırsınız.
Öncelik olarak ona güven vermek.Aslını astarını öğrenmek. Düş önüme diye psikoloğa götürmek ters tepebilir. Öncelikle bu durumu sizin veya annenizin teke tek bir uzmanla konuşması ve nasıl yol izlenmesi gerektiğine dair akıl almak.
Düşünüyorum dicektim yanlış olmuş ya djfhgf

Bende psikologla görüşülmesi gerektiğini düşünüyorum

Annenizin haberi olmuş kaç kere gördü,uyardı,teli alındı demişsiniz.
Şimdi anneniz birden düzeldiğini mi düşündü ki takip etmiyor yoksa boş mu verdi?
Anlamadım ben orayı?
Bence annesi kendi de fark etmeli teli eline verip ne yaptığını umursamamazlık yapmamalı.
Annenize söyleyin benve o da farkındadır ama siz de farkında olduğunuzu belli edin.
Yasaklayarak da olmaz o işler konuşun,uzmana gidin,beraber vakit geçirin,size güveneceğini bilsin
3 4 kere oldu bu olay sonra sadece evde bakmak şartıyla verdi ama şu uygulamayı indirme dedi

3 4 kere oldu bu olay sonra sadece evde bakmak şartıyla verdi ama şu uygulamayı indirme dedi
Ee bakmamış işte.
Şartla vermiş ama bakmamış.
Bunu kullanır çocuklar bir kural dahilinde verdiysen o kurala uyacaksın.
Anneniz kuralla verdim artık yok bir şey diye peşini bırakmak istemiş resmen uğraşmak istememiş.
Bir anne olarak o da hissediyordur aslında bana değişik geldi annenizin tavırları

Bu yaşta cinsellik konuşması, bunları keşfetmesi, böyle bir anlam arayışına girmesi normal. Cinselliğin ne olduğunu, cinsel kimliklerin tanımını bilmediği böyle bir eğitim almadığı için şuan biseksüel olarak kendisini görüdüğünü yazması bir şey ifade etmiyor.

Kardeşin kendisini daha rahat ifade edebildiği rahat edebildiği bir yer bulmuş internette. Kendisini orada daha rahat ifade ettiğini ve karşı tarafın onu daha iyi anladığını düşünüyordur. Ailesinin onu anlamadığını düşünüyor. Tam böyle zıtlaşma zamanları.

Birisinin onunla cinsellik ile ilgili konuşması, yaşının küçük olduğunu, çocuk olarak böyle şeyler yaşamaması gerektiğin,i bedenini daha tanımadığını, doğru zamanda doğru kişi ile, kendisi güvende olduğunda bunları konuşması, paylaşması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Tabi internetin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmesi gerek ama bunu çocuk olarak önceden öğretilmediyse kavraması zor, yetişkin gibi "ben biriyle görüşüyorum ama bu kişi gerçek mi, dediklerini teyit etmeliyim" düşüncesini akıl edemez.

Birde tabi yaptığını aileden gizlemesi gerektiğini düşündüğü için yanlış bir şey yapıyor hissiyle daha dibe batabilir.

Ailen nasıl biri bilmiyorum, ama annen bu durumu oturup düzgünce konuşacak biriyse annenle paylaş. Ya da okulunun rehberliğine git rica et böyle böyle diye, sen de kardeşine destek ol. Geçer bu konu.

O yaşta bir çocuğun telefonu olmamalı çok başı boş bırakılmış gibi geldi kardeşiniz hiç ilgilenen kızım bugün ne yaptın okulda arkadaşların ile aran nasıl,dersler sınavlar vs muhabbet eden yok mu.. annenize konuyu anlatın yaptığının doğru olmadığını çok küçük olduğunu ve birileri tarafından kandırılmaya musait olduğunu anlatsın olmadı pedegog ile görüşülsun

X